Chcesz zostać kociarzem, ale masz obawy odnośnie do płci zwierzęcia? Różnice ze względu na płeć występują u wszystkich gatunków zwierząt – także u kotów. Jako przyszły kociarz lub kociara musisz poznać podstawowe różnice pomiędzy kocurkiem a kotką. Płeć może mieć wpływ na podstawowe zachowania pupila, a także jego indywidualny sposób bycia. Pamiętaj, że każdy kot ma oryginalny charakter. Prawdopodobnie nie spotkasz dwóch osobników, które byłyby w 100% identyczne.
Kwestia płci u zwierząt domowych to odwieczny problem, szczególnie wśród osób, które dopiero planują zaopiekować się pupilem. Kot czy kotka? To pytanie zadaje sobie każdy początkujący kociarz! W genach często zakorzenione są istotne cechy charakteru, na które jako człowiek nie mamy większego wpływu. Z tego artykułu dowiesz się, jak rozpoznać płeć kota, a także, w jaki sposób płeć wpływa na zachowanie zwierzęcia.
Kot czy kotka? Jak rozpoznać płeć?
Rozpoznawanie płci pomiędzy kotem a kotką dla osób niezaznajomionych w temacie bywa problematyczne. Aby ocenić płeć zwierzęcia, wystarczy sprawdzić wygląd układu moczowo-płciowego. W tym celu musisz tylko zajrzeć pod ogon. Poniżej przedstawiamy kluczowe różnice, dzięki którym łatwiej rozpoznasz ujście układu moczowo-płciowego – zarówno u kotów rasowych, jak i dachowców.
Jak rozpoznać kocura?
W przypadku osobników męskich odbyt i ujście układu moczowo-płciowego są od siebie znacznie oddalone. Najczęściej jest to odległość wnosząca ok. 2-3 cm u dorosłych osobników. W tej przestrzeni znajdują się także jądra, występujące w postaci dość obszernej wypukłości. Warto dodać, że po kastracji kota to miejsce może być nieco łagodniejsze i mniej uwidocznione.
Jak rozpoznać kotkę?
Podstawowe różnice w wyglądzie zewnętrznym narządów płciowych to odległość odbytu i układu moczowo-płciowego. U kotek te dwa miejsca są dość blisko siebie, natomiast wejście do pochwy jest podłużne. Wyglądem przypomina pionową kreskę. Prawdziwi kociarze często porównują znaki rozpoznawcze samiczek do średnika, natomiast kocurów do dwukropka. To dość trafne wskazanie, gdyż wizualnie narządy rozrodcze rzeczywiście są podobne do tych symboli.
Produkty żywnościowe polecane dla kotów i kotek
Kocur czy kotka – różnice w charakterze
Wszystkie koty są z natury łowcami, a więc od czasu do czasu może budzić się w nich dziki instynkt. Jeśli chodzi o kocury – te mogą być nieco bardziej agresywne, ale wcale nie muszą! Pamiętaj, że tutaj kluczową rolę odgrywa dobre wychowanie kota. Co więcej, agresywne zachowania wcale nie muszą być przejawem ataków na opiekuna. To najczęściej bójki z innymi kotami lub po prostu długie eskapady związane z poszukiwaniem partnerki.
Pamiętaj! Każdy kociarz powinien dbać o swojego domowego pupila. Z tego względu pod żadnym pozorem nie wypuszczaj mruczka samopas na zewnątrz. Tam czyha na niego wiele niebezpieczeństw. Jeśli kocur odczuwa potrzebę wyjścia: zabezpiecz balkon lub taras siatką albo po prostu zabierz go na spacer na smyczy.
U kotów dość częstą cechą charakteru jest znaczenie terenu, szczególnie przed kastracją. Odpowiednia socjalizacja mruczka od pierwszych miesięcy jego życia powinna jednak pomóc z tym problemem.
Kotki nie wykazują zachowań zbliżonych do kocurów. Jedynym problemem może być ruja, czyli nawoływanie partnerów. Ciągłe miauczenie może być problematyczne dla domowników, ale to tylko przejściowe sytuacje. Warto dodać, że kotki w czasie ruji wykazują tendencję do uciekania opiekunom. Musisz pamiętać, aby dobrze zabezpieczyć wszystkie wyjścia z domu lub z mieszkania.
Płeć kota a alergie opiekunów
Dość ciekawym zagadnieniem jest wybór płci kota w odniesieniu do alergii na sierść. Dla kociarzy z alergiami dobrym wyborem będą kotki, które o wiele mniej uczulają aniżeli kocury. Osobniki płci męskiej wydzielają więcej alergenów, głównie przez wzgląd na wzmożoną produkcję wydzieliny łojowej z białkiem. Reakcje alergiczne na kocura można nieco zmniejszyć przez zabieg kastracji. W ten sposób zmniejsza się poziom testosteronu, który odpowiada za wydzielanie łoju.
Różnice w wyglądzie między kotem a kotką
Różnice pomiędzy kocurem a kotką są widoczne także w wyglądzie zewnętrznym, czyli ogólnej budowie ciała. Osobniki męskie często są większe z szerszymi głowami i większą masą ciała. Kotki bywają drobne, filigranowe oraz lżejsze. Nie można jednak uogólniać tej kwestii, gdyż każda rasa kotów jest inna. Często po osiągnięciu dojrzałości płciowej może okazać się, że kotka osiągnie podobne wymiary jak rasowy kocur!
Widoczne zmiany w sylwetkach kotów nie są widoczne w pierwszych miesiącach życia. Te można dostrzec dopiero po osiągnięciu pełnej dojrzałości zwierzęcia. Różnice wizualne są najbardziej widoczne w przypadku rasowych kotów takich, jak: Maine Coon, kot brytyjski, kot norweski czy nawet Ragdoll.
Co ciekawe, różnice mogą występować także w umaszczeniu, a to wynika z genetyki tych zwierząt. Gen odpowiadający za rude umaszczenie znajduje się w chromosomie X i może być dziedziczony przez kolejne pokolenia. W razie spotkania dwóch takich samych chromosomów może powstać trójkolorowe umaszczenie. Warto dodać, że u w naturze występują chromosomy X i Y, a więc wtedy nie ma naturalnej możliwości powstania nietypowego umaszczenia sierści.
Nieoficjalne dane z sieci wskazują, że rude umaszczenie ma zaledwie do 20% kotek, natomiast pozostałe osobniki to płeć męska. Z tego względu można przyjąć, że większość rudych kotów to osobniki męskie.
Pierwszy mruczek w domu – jaką płeć kota wybrać?
Wybór płci kota to indywidualna kwestia. Każdy przyszły kociarz musi samodzielnie podjąć decyzję odnośnie do wyboru płci mruczka. Wystarczy wiedzieć, że samica i samiec mogą mieć różne przyzwyczajenia oraz naturalne odruchy. Co więcej, kastracja i sterylizacja mogą mocno wpływać na charakter kota, np. uspokajająco. Często kastracja kocura prowadzi do tego, że mruczek staje się o wiele bardziej miziasty.
Jaką płeć wybrać? Różnice pomiędzy kotem a kotką najsilniej są widoczne w wielkości zwierzęcia, umaszczenia, a także instynktu samozachowawczego. Płeć kota ma znaczenie głównie wtedy, kiedy planujesz nową hodowlę jako zapalony kociarz. Wtedy niezbędne jest posiadanie rasowej kotku i kocura, które będą zdolne do bezpiecznego rozrodu.
W przypadku kotów ciężko określić, jaki wybór będzie lepszy. Przecież prawdziwi kociarze kochają zarówno kotki, jak i kocury!