Domowe koty często wybierają sobie dość nieoczywiste dla nas miejsca na swoją kryjówkę. Bywa tak, że po przyprowadzeniu do domu nowego kociaka ten będzie czuł się dość nieswojo… wtedy zacznie organizować dla siebie kryjówki, w których poczuje się względnie bezpiecznie. Nie zabraniajmy kotu takich zachowań. To zupełnie naturalne i nie niesie żadnych negatywnych skutków dla psychicznego stanu zdrowia pupila.
Pamiętaj, że kot w kryjówce ma poczucie bezpieczeństwa, szczególnie jeśli nowy opiekun nie jest jeszcze dla niego bliską osobą. Koty lubią schować się, szczególnie jeśli znajdują się w nowych miejscach. Pamiętajmy jednak, że chowanie się kota w kryjówkach nie powinno trwać dłużej niż kilka dni… no może 2-3 tygodnie. W przypadku dłuższej izolacji powinniśmy skontaktować się z kocim behawiorystą. Być może drobne błędy podczas socjalizacji mruczka w nowym miejscu doprowadziły do tego, że kociak nadmiernie się izoluje w swoich kryjówkach.
Zacznijmy od najważniejszego… dlaczego kot się chowa?
Koty do dość tajemnicze zwierzęta, o których wciąż nie wiemy wszystkiego. Jako kociarze na pewno możemy zauważyć, że kot chowa się najczęściej wtedy, kiedy coś go wystarczy, boli lub kiedy nie czuje się bezpiecznie. Futrzak samodzielnie znajdzie dla siebie bezpieczną kryjówkę – wystarczy, że nie zabronimy mu swobodnie poruszać się po domu i nie panikujemy, kiedy kot znika nam z oczu na kilka godzin.
A zatem dlaczego koty wybierają bezpieczne kocie kryjówki w domach? Przede wszystkim ze względu na:
- potrzebę samotności przez jakiś czas,
- strach i brak poczucia bezpieczeństwa np. w nowym domu,
- wprowadzenie do domu nowego członka rodziny np. dziecka – wtedy kot może czuć się odtrącony i zacznie chować się w swoich kryjówkach.
Izolowanie się np. kiedy kot chowa się w szafie, w umywalce w łazience albo w koszu na pranie ma najczęściej charakter czasowy i nie powinniśmy martwić się o takie zachowania.
Nie panikujmy, kiedy mruczek uda się do spokojnego, cichego miejsca. Być może dana kryjówka to jego azyl, szczególnie jeśli jest co ciasne pomieszczenie – takie kryjówki są uwielbiane przez większość domowych kotów!
Kiedy chowanie się mruczka w kryjówkach powinno wzbudzać u nas niepokój?
Już wiemy, że mruczek może chcieć uciąć sobie drzemkę np. w szafie albo odpocząć od domowników w wolnym od hałasu miejscu. Kiedy widzimy kota w szafie, nie próbujmy go wyciągać. Pozwólmy mu na chwilę odpoczynku w samotności. Obawy mogą pojawiać się wtedy, kiedy mruczek nadmiernie się izoluje i nie wychodzi ze swojej kryjówki przez większość dnia.
Takie zaburzenia kociej rutyny mogą być wynikiem:
- problemów związanych z radzeniem sobie ze stresem,
- nagłej przeprowadzki,
- utraty opiekuna, do którego kot był przywiązany,
- występowanie sytuacji stresujących dla mruczka.
Niektóre koty z charakteru są samotnikami. Jeśli o tym wiemy, nie mamy powodów do obaw. Kiedy jednak kot przesiaduje w kryjówce przez większość doby, nie chce wyjść nawet na mokrą karmę lub przysmaki, wtedy zacznijmy martwić się o jego zdrowie fizyczne i psychiczne.
Jakie są najczęstsze kocie kryjówki?
Wbrew pozorom jest wiele miejsc, w których koty mogą skrywać się w naszych domach. Nawet jeśli wydaje nam się, że mamy perfekcyjnie zaaranżowane wnętrze, a meble i wyposażenie jest minimalistyczne – mimo to kot będzie w stanie znaleźć dostęp do takiego miejsca, które nada się na cichą kryjówkę.
A zatem gdzie najczęściej mogą kryć się nasze domowe zwierzaki? Przygotowaliśmy listę kilku miejsc, które warto sprawdzić, jeśli nigdzie nie możesz znaleźć swojego pupila.
- Garderoba – to miejsce uwielbiane przez koty domowe. Kiedy mruczek odkryje, że może położyć się w ciasnej szafce lub między ubraniami, prawdopodobnie będzie wylegiwać się tam przez wiele godzin. Cóż… nie ma w tym nic złego, poza wszechobecną sierścią, nawet na świeżo wypranych ciuchach.
- Spiżarnia – jeśli mamy w domu spiżarnię, istnieje duże prawdopodobieństwo, że mruczek schowa się właśnie tam np. pod regałem, za szafką czy nawet w koszykach na owoce i warzywa. Im ciaśniej, tym atrakcyjniej dla mruczka.
- Pod pościelą w sypialni – choć to wydaje się małoprawdopodobne, to jednak mruczek może spróbować schować się pod kołdrą lub kocem w sypialni. Wystarczy kawałeczek miejsca do wślizgnięcia się pod materiał, a kociak na pewno to wykorzysta.
- Na szafie – kiedy mruczek jest typowym skoczkiem, najprawdopodobniej będzie chował się na wysokich szafach. Dzięki temu nikt z domowników nie będzie w stanie go dojrzeń, natomiast koci pan domu widzi wszystkich.
- Za pralką lub wanną – jesli nie mamy zabudowanego sprzętu w łazience lub wanna jest wolnostojąca przy ścianie, prawdopodobnie mruczek schowa się właśnie tam.
Kot zawsze sam znajdzie dla siebie kryjówkę, którą uważa za bezpieczną. Niekiedy zdarza się, że wcale nie są to miejsca osłonięte. Wystarczy, że fotel biurowy jest wsunięty pod blat biurka – kot prawdopodobnie uzna takie miejsce za idealne do wylegiwania się i chwili spokoju w samotności.
Koci domek, legowisko, karton… kryjówki dla kota, które możemy sami przygotować
Jeśli chcesz mieć pewność, że w miarę szybko uda Ci się znaleźć mruczka, kiedy ten schowa się np. bo czegoś się wystraszy, możesz spróbować przygotować dla niego bezpieczne schronienia rozmieszczone po całym domu. Oczywiście podstawa to wygodne legowiska, które możesz kupić w naszym sklepie internetowym. To jednak nie wszystko.
Aby mruczek miał wiele bezpiecznych kryjówek w domu, wykorzystaj:
- Kartonowe domki – możesz kupić gotowe konstrukcje albo zdecydować się na zrobienie takiego domu własnoręcznie. Każda opcja będzie dobra. Koty w końcu kochają kartony, a ciasnym i ciemnym domku postawionym np. pod schodami w przedpokoju mruczek na pewno poczuje się jak w bezpiecznym schronieniu. Alternatywnie możesz rozłożyć po domu zwykłe pudełka kartonowe – te są nawet lepsze niż specjalnie przygotowane konstrukcje.
- Drapaki dla kota – to oczywiste, że każdy mruczek powinien mieć co najmniej jeden drapak w domu. Wybierz takie konstrukcje, które mają wbudowane domku lub wysoko postawione legowiska. W takich miejscach kociaki chętnie odpoczywają i kryją się w dni, kiedy potrzebują nieco samotności.
- Legowisko ze starego kosza na pranie – to świetne rozwiązanie, szczególnie jeśli chcemy zapewnić mruczkowi bezpieczne miejsce, w którym skryje się w różnych sytuacjach. Z takiego legowiska mruczek może swobodnie obserwować otoczenie.
- Namiot ze starego koca – świetna opcja, aby mruczek mógł się schować. Przygotuj dla swojego ulubieńca taką prostą konstrukcję i poczekaj kilka dni. Istnieje duża szansa, że w przypadku sytuacji stresowych mruczek schowa się właśnie w takim namiocie.
Oczywiście nie możemy zagwarantować, że przygotowywane konstrukcje i kryjówki dla kota domowego w ogóle go zainteresują. Z doświadczenia wiemy, że najczęściej jest tak: im bardziej angażujemy się i staramy zapewnić kotu niemalże wszystko, tym prostsze rozwiązania są wybierane przez mruczka. Oczywiście na wszystko trzeba czasu. Czasem kot może od razu wejść do kartonowego domku i go pokochać, a innym razem konstrukcja postoi pół roku nieużywana, aby nagle kot zobaczył w niej potencjał na swoją kryjówkę.