Sklep internetowy z produktami dla kociarzy i kotów. U nas znajdziesz wszystko co najlepsze dla prawdziwego kociarza i jego kota.
Zastanawialiście się kiedyś, jakie cechy powinien mieć dobry kociarz i kociara? My tak i choć mamy wiele lat doświadczenia jako opiekunowie kotów, to wciąż nie mamy 100% pewności, że zachowujemy się idealnie w stosunku do naszych mruczków – choć oczywiście naprawdę bardzo mocno się staramy!
Każdy kot domowy potrzebuje kompletnej opieki, Twojej uwagi oraz posiadania niezbędnych zabawek i akcesoriów, które sprawiają, że życie mruczka staje się piękniejsze. Jako odpowiedzialny kociarz lub kociara musisz przede wszystkim zadbać o dobre wychowanie kota. To podstawa, jeśli chcemy żyć w zgodzie z mruczkiem i bez żadnych problemów behawioralnych.
A zatem jakie są cechy idealnego kociego opiekuna? Na to pytanie powinniśmy odpowiedzieć sobie sami. Niemniej jednak jest kilka cech, które powinniśmy pielęgnować jako kociarze i kociary. To przede wszystkim: empatia, zaangażowanie, oddanie i bezgraniczna miłość do kota. Jeśli mamy takie cechy, wtedy zwierzak na pewno będzie czuł się dobrze w naszym otoczeniu.
6 typów osobowości kociarzy i kociar
O nas… o kociarzach można powiedzieć naprawdę wiele – mamy nadzieje, że przede wszystkim dobrego! 🙂 Koci opiekunowie są różni, a my jako prawdziwi kociarze rozpoznaliśmy do tej pory aż 6 ciekawych osobowości osób zajmujących się kotami domowymi na codzień.
Przejrzyj 6 typów osobowości kociar i kociarzy i przyporządkuj wybrane cechy do siebie, W ten sposób dowiesz się, jakim jesteś typem kociego opiekuna i czy powinieneś pomyśleć o zmianie swojego zachowania, nawyków, a także cech osobowości.
1. Specjalista od kotów
Pierwszy typ kociarza to zdecydowanie intelektualista, czyli wszystkowiedzący koci opiekun. Dla takiego kociarza obowiązkową pozycją jest książka o kotach “Jak dobrze żyć z kotem”. To źródło podstawowej wiedzy, jaką powinniśmy przyswoić jako odpowiedzialni opiekunowie domowych mruczków.
Myślenie specjalisty od kotów bywa problematyczne, szczególnie jeśli zakładamy, że nikt inny nie zajmie się mruczkiem tak dobrze, jak my. Specjalista zawsze analizuje badania naukowe, składy mokrej i suchej karmy dla kota, a także kupuje dla mruczka wyłącznie bezpieczne i sprawdzone (często osobiście) zabawki.
Minusem osobowości specjalisty od kotów jest fakt, że nawet jeśli nie mamy racji, za wszelką cenę upieramy się przy swoich przekonaniach w związku z wychowaniem i opieką nad domowymi kotami.
2. Niewolnik kociej miłości
A może jesteś typem kociarza i kociary niewolnika? Mówimy tu raczej o dobrym znaczeniu tego słowa. Niewolnictwo od kociej miłości… dla nas to miód na uszy i najpiękniejsze słowa na świecie. Wydajesz całą pensję na kocie jedzenie, piasek do kuwetki i zabawki? W takim razie na pewno jesteś w 100% kocim niewolnikiem w skórze człowieka.
W przypadku takich osobowości kiciuś zawsze ma najlepszą mokrą karmę dla kota, eleganckie miseczki, hamak ścienny, legowiska, drapaki… cóż… prawdopodobnie kot z takim opiekunem ma lepiej niż niejedno dziecko.
Osobowość kociego niewolnika często przejawia się u osób pracujących zdalnie z domu. Wtedy jesteś przez całą dobę ze swoim mruczkiem i możesz dostosować swoje życie pod tzw. kocie dyktando. W końcu to kot jest panem domu, a nie My. Jeśli Twój kot ma wszystko i czuje się najważniejszy, dopiero wtedy będziesz szczęśliwy, jeśli już w 100% poświęcisz się mruczkowi.
3. Prawdziwy koci świr
To cecha osobowości kociarza, który jest zdecydowanie do końca zwariował na punkcie swoich kotów. Jeśli wszystko, co robisz, robisz tylko po to, aby zadowolić swojego kociaka w domu – prawdopodobnie jesteś kocim świrem! 😀
Oczywiście nie ma w tym nic złego. W przypadku kocich opiekunów to pożądana postawa, która gwarantuje, że mruczek będzie w 100% zadowolony ze swojego życia. Masz dom pełen zabawek dla pupila? Ciągle kupujesz ulubione przysmaki dla swojego futrzastego przyjaciela? A może potrafisz spędzić cały wolny dzień w towarzystwie swojego milusińskiego? Jeśli tak, jak najbardziej możesz przyporządkować swoją osobowość do kociego świra.
4. Nowoczesny opiekun kotów
Uwielbiasz nowinki technologiczne? Elektryczny masażer dla kota, fontanna, a może automatyczna kuweta z aplikacją na telefon? To tylko kilka produktów, które będziesz mieć w swoim domu, jeśli uwielbiasz nowe technologie i jednocześnie dbasz o swojego mruczka.
Według nowoczesnych kociarzy domowe koty stanowią naturalny element wystroju wnętrza – podobnie jak całe wyposażenie. Pięknie wyglądające drapaki, legowiska w minimalistycznych formach, a także elektroniczne gadżety do zabawy. To wszystko znajdziesz w domu technologicznego zapaleńca, który jest jednocześnie kocim opiekunem.
Nie ma w tym nic złego, aby zamawiać dla kota jak najwięcej zabawek, gadżetów i technologicznych udogodnień. Pamiętaj jednak, aby we wszystkim mieć umiar. Nie każdy rodzaj zabawki przypadnie do gustu Twojemu kotu, podobnie jak drapak, legowisko czy nawet miseczki do jedzenia z automatycznie otwieraną pokrywką.
5. Typowa kocia mama (charakter kociary)
Ahh… chyba każdy zna ten typ kobiety – kociej mamy. Częściej myślisz o swoim kocie niż pozostałych domownikach? W takim razie jesteś w 100% kocią mamą. Zdarza Ci się mówić do swojego kota np. “titititi słodziaku, choć mamusia da jedzonko”? No właśnie… Prawdopodobnie jesteś idealną kocią mamą, która zaopiekuje się swoim mruczkiem najlepiej jak tylko potrafi.
Jako kocia mama będziesz mocno zależna od swoich kociaków. Prawdopodobnie nie wyjedziesz dłuższe wakacje, a często nawet zrezygnujesz z wyjścia na kolację – wszystko po to, aby spędzić jak najwięcej czasu ze swoim mruczkiem lub mruczkami, jeśli masz ich więcej.
6. Kolekcjoner kocich gadżetów
Ostatni typ osobowości kocich opiekunów to kolekcjoner – gadżeciarz. Nie chodzi tu tylko o technologicznie zaawansowane akcesoria dla kotów. Dla kolekcjonera – kociarza wszystko ma znaczenie, o ile wpływa na poprawę komfortu i samopoczucia mruczka. W Twoim mieszkaniu robi się tłoczno, a Ty masz coraz więcej zabawek dla kota? To może wskazywać, że jesteś typem kolekcjonera kocich gadżetów.
Zbieracz nie tylko gromadzi w całym domu wyposażenie, które jest potrzebne domowym kotom do życia. Jako kolekcjoner prawdopodobnie zaczniesz ratować kocie życia i przygarniać coraz więcej mruczków np. ze schroniska. Nie ma w tym nic złego i w 100% popieramy taką postawę! Pamiętaj jednak o tym, aby dbać jednocześnie o komfortowe warunki do życia w Twoim domu – zarówno dla siebie, jak i kotów, które masz pod opieką.
Produkty, które powinien mieć w domu każdy opiekun kota
Silikonowa mata pod miski
Oceniono 5.00 na 5
Nie lubisz sprzątać miejsca wokół misek swojego kota? Silikonowa mata pod miski rozwiąże ten problem. To obowiązkowe wyposażenie mieszkania każdej kociary i kociarza. ...
Nie jesteśmy w stanie wskazać idealnego modelu osoby nadającej się na wzór kociarza i kociary. Naszym zdaniem nie ma ludzi doskonałych i nigdy nie powinniśmy dążyć do takiej perfekcji. Bądźmy sobą i dbajmy o nasze koty, a prawdopodobnie wszystko będzie dobrze.
Mimo to możemy wyróżnić kilka pozytywnych cech kociar i kociarzy, które są najbardziej pożądane, a mianowicie:
Wytrwałość
Starajmy się zawsze dążyć do tego, aby zapewnić kotu wszystko co dla niego najlepsze. Jeśli raz wstaniesz w środku nocy napełnić kotu miseczkę z wodą, możesz mieć pewność, że taka sytuacja będzie się powtarzać. Koty uwielbiają rutynę, dlatego pamiętaj, że raz wykonane działania będą wiązały się z koniecznością ich powtarzania przez cały czas życia z mruczkiem.
Otwartość
Każdy kociarz i kociara (nawet Ci z doświadczeniem) muszą wiedzieć, jak wejść w koci świat, aby nawiązać z mruczkiem bliższą relację. To niezbędne, kiedy przychodzimy do domu z nowym mruczkiem, a ten jeszcze nie zaaklimatyzował się w nowym miejscu. Jako koci opiekun nigdy nie wiesz, co czeka Cię następnego dnia. A zatem musisz być otwarty/a na zmiany, niespodziewane zachowanie kociaka, a także ewentualne problemy np. zdrowotne, gdzie liczy się jak najkrótszy czas reakcji.
Kreatywność
To równie pożądana cecha u kociar i kociarzy. Domowe koty uwielbiają zabawę, szaleństwa i polowania. A zatem staraj się wymyślać jak najwięcej ciekawych aktywności. W ten sposób dbasz o rozwój behawioralny i fizyczny mruczka, a dodatkowo sprawiasz, że jego aktywność w ciągu dnia przekłada się na lepszy sen nocą. Choć koty domowe najczęściej eksplorują mieszkanie nocami, to jednak po dawce aktywności fizycznej w ciągu dnia prawdopodobnie będą nieco spokojniejsze.
Kreatywność przyda się też podczas podawania kotu leków (a te najczęściej są sprytnie odrzucane przez mruczki). A może kociak pokochał Twoje skarpetki i gryzie je jak opętany? W takich sytuacjach przyda się duża dawka kreatywności, aby wymyślić kociakowi jakieś inne zajęcia, które odwrócą jego uwagę.
Wyrozumiałość
Pamiętaj, że w kotach czasem może obudzić się szatan… oczywiście mówimy o tym humorystycznie, ale w praktyce opieka nad kotem w domu wiąże się np. z potarganymi firankami, zniszczonymi meblami, a także głośnym miauczenie w nocy, które może irytować domowników. Musisz wyposażyć się w spore pokłady wyrozumiałości i spokoju, aby odpowiednio wychować kota, zamiast się na niego denerwować. Naszym zdaniem to jedna z najważniejszych cech każdego szanującego się kociarza i kociary.
Produkty powiązane z artykułem: Hej, kociarze! 🐾 Dziś mamy dla Was niesamowitą nowinę! Już od 5 czerwca 2023 roku, będzie można u nas znaleźć wiele wspaniałych produktów dla kociarzy i kotów. Ten dzień to nie tylko początek naszej zabawy z własnym sklepem internetowym, ale przede wszystkim możliwość pomocy wszystkim kotom, które tej pomocy po prostu […]
Głośne dźwięki lub takie o wysokiej częstotliwości mogą powodować u naszych domowych przyjaciół mocny dyskomfort. Kiedy opiekujemy się czworonogim pupilem, powinniśmy wiedzieć, jakich dźwięków nie lubią koty. To przydatna wiedza, która pomoże nam uchronić mruczka przed nadmiernym stresem i mocną dezorientacją wynikającą z oddziaływania hałasu na zwierzaka. A zatem jakie odgłosy mogą działać na naszego […]
W praktyce koci nos nie powinien być ani suchy, ani nadmiernie mokry. Początkujący kociarze nie zawsze zdają sobie z tego sprawę, a wśród kocich opiekunów często pojawiają się głosy, że zdrowy nosek u mruczka to taki, który jest zawsze wilgotny! Niestety nie ma to nic wspólnego z prawdą. Nos zdrowego kota powinien być delikatnie chłodny […]