Koci ogon - jaką funkcję pełni ogon kota?
dlakociarzy_logo_mobileDlaKociarzy.pl
Moje konto
0.00

Jaką funkcję pełni koci ogon? Poznaj Twojego pupila!

Autor
DlaKociarzy.pl
Sklep internetowy z produktami dla kociarzy i kotów. U nas znajdziesz wszystko co najlepsze dla prawdziwego kociarza i jego kota.

Ogon kota to wyjątkowo ważna część ciała, podobnie jak niepozorne wibrysy, czyli po prostu kocie wąsy. Kiedy kot macha ogonem, nie zawsze znaczy to, że cieszy się na nasz widok. Powinniśmy o tym wiedzieć, aby dobrze zinterpretować zachowanie mruczka i wyczuć, kiedy jest zrelaksowany, a kiedy komunikuje niepokój i stres.

A zatem jaką funkcję pełni i co mówi ogon kota? Postanowiliśmy przygotować poradnik dla wszystkich kociar i kociarzy. Wbrew pozorom rozpoznanie mowy ciała kota jest podstawą, aby dobrze zrozumieć zachowanie pupila i móc mu pomóc w awaryjnych sytuacjach. Przejdźmy zatem do sedna i ustalmy szczegółowo, wszelkie kwestie związane z kocią mową ciała, szczególnie w odniesieniu do ułożenia futrzastego ogonka.

Strach, ciekawość, a może dobry nastrój? Co oznacza ułożenie kociego ogona?

Jest wiele możliwości interpretowania ułożenia kociego ogona. Wbrew pozorom za pomocą ogona mruczek komunikuje się nie tylko z innymi zwierzętami, ale także człowiekiem. Powinniśmy wiedzieć, jak rozpoznać, kiedy nasze koty są spokojne i zrelaksowane, a kiedy może okazać się, że odczuwają nadmierny stres.

Zacznijmy od początku, czyli wyjaśnijmy, do czego w ogóle służy ogon u kota. W praktyce to część ciała, która nie jest wyłącznie piękną ozdobą kotów krótko i długowłosych. Koci ogon odpowiada przede wszystkim za:

  • utrzymanie równowagi całego ciała, np. podczas wspinania się na drapak lub przechodzenia przez wąskie przestrzenie,
  • ster podczas wpływania – choć domowe mruczki raczej stronią od kontaktów z wodą, to jednak w praktyce, kiedy już znajdą się w wodzie, używają ogona do zmiany kierunku, w którym płyną,
  • okazywanie emocji – ogon to dla kotów jedno z podstawowych narzędzi do okazywania uczuć i emocji, a także porozumiewania się.

Tak naprawdę ogon stanowi podstawę dla kociego języka ciała. Jeśli mruczek odczuwa nadmiar bodźców lub czegoś się boi, prawdopodobnie ogonek będzie mocno nastroszony i ewidentnie zauważymy wiele niespokojnych ruchów ogona.

W zależności od sytuacji mruczek może też rozluźnić swoje mięśnie, a wtedy zwinnie macha ogonem na boki. Takie zjawisko może wskazywać, że zwierzak czuje się w 100% bezpiecznie i swobodnie w naszym towarzystwie.

Funkcje kociego ogona – musisz je poznać!

Elementarna wiedza wszystkich kociarzy to przede wszystkim znajomość sposobów, na jakie mruczki wykorzystują ogon. Jest ich naprawdę mnóstwo, a ogon może pełnić zupełnie inne funkcje zależnie od sytuacji. To jedna z najmocniej unerwionych części kociego ciała. A zatem za co odpowiada koci ogonek? Przygotowaliśmy kilka ciekawostek na ten temat.

Pełna równowaga

Koty dzikie i domowe to mistrzowie równowagi. Dlaczego? I tutaj powinniśmy skupić się na ogonie mruczka. Ogon jest przeciwwagą dla łap i ułatwia wspinaczkę czy skoki na większe odległości. Mruczek utrzymuje w ten sposób doskonałą równowagę całego ciała. Moglibyśmy pokusić się o stwierdzenie, że koci ogon powinni mieć cyrkowcy – być może wtedy chodzenie po linie byłoby błahostką. 😉

Kontrola otoczenia

Koci ogon pozwala kotu kontrolować swoje otoczenie nawet podczas głębokiego snu. Jak sądzisz, dlaczego kot owija się ogonem, kiedy kładzie się spać? No właśnie dlatego. W ten sposób tworzy barierę od świata zewnętrznego i jeśli ktokolwiek się do niej zbliży, mruczek natychmiast się o tym dowie.

Roznosiciel zapachów

Ogon naszych mruczków roznosi zapachy. W ten sposób pupil oznacza swój teren np. podczas ocierania się o nasze nogi, kiedy przyjdziemy do domu. Można powiedzieć, że to kocia wizytówka, którą zwierzak pozostawia wszędzie tam, gdzie tylko się pojawi.

Pozycje kociego ogona – co oznaczają?

Jest wiele pozycji ogona u kotów, które powinniśmy rozpoznawać jako prawdziwi kociarze. W ten sposób łatwiej domyślimy się, kiedy kot jest szczęśliwy, a kiedy zwierze odczuwa dyskomfort lub się czegoś boi. Przygotowaliśmy poniżej krótkie wskazówki, jak identyfikować konkretne pozycje kocich ogonów.

1. Podniesiony ogon ku górze

Taka pozycja kociego ogona oznacza, że mruczek chce Ci powiedzieć, że ma w sobie mnóstwo pozytywnych emocji. Wtedy futrzak jest na 90% nastawiony przyjaźnie do innych zwierząt i osób i bez problemu można spróbować go pogłaskać. Ogon uniesiony ku górze może być też formą przywitania np. po wejściu do domu, mruczek wita nas, ocierając się i unosząc swój ogon wprost do naszych kolan.

Taka sytuacja służy też kotu podczas wymiany zapachów między opiekunem. Dzięki temu zwierzę odczuwa mocniejsze przywiązanie do opiekuna. Warto też dodać, że takie powitanie jest oznaką uległości mruczka, czyli akceptacji naszej dominacji w domu. To dobry objaw,  gdyż kociak dokładnie wie, jaka jest hierarchia w domu.

2. Podniesiony ogon zagięty ku dołowi

To także częsty widok u kotów domowych, szczególnie w nowych sytuacjach. Załóżmy, że wracamy do domu po pracy, ale wraz z nami do mieszkania wchodzi kolega lub koleżanka, której kot nigdy wcześniej nie spotkał. Wtedy mruczek może zasugerować nam, że czuje się niepewnie w obecności nowego osobnika.

Niekiedy ogon zagięty do dołu może oznaczać wiele negatywnych emocji. Jeśli dodatkowo zauważymy mocno nastroszony grzbiet, zjeżoną sierść czy nawet położone uszy – być może nasz kot planuje zareagować dość agresywnie na nadchodzące bodźce. Przyjęcie takiej postawy często powoduje, że mruczek wydaje się poważniejszy, silniejszy i większy. Takie zachowanie ma na celu np. wystraszenie przeciwnika, którego kot się obawia.

3. Ułożenie ogona na linii grzbietowej

Pełna oznaka zadowolenia mruczka to właśnie ułożenie kociego ogona wzdłuż grzbietu. To oznaka pełnego rozluźnienia mruczka oraz spokoju. Kiedy czubek ogona jest lekko wygięty w górę, kot może okazywać zainteresowanie – wtedy najczęściej jednocześnie skupia swój wzrok na jednym punkcie i stroszy uszy.

To także pozycja, w której mruczek może skutecznie polować. Zaobserwujemy takie ułożenie kociego ogona np. podczas zabawy z piórkiem. 

4. Ogon opuszczony

To oznaka zrelaksowania i spokoju u kota. W takiej pozycji mruczek nie będzie agresywny, choć niekiedy zdarza się, że mocno opuszczony ogon może świadczyć o złym samopoczuciu i zdenerwowaniu. Jeśli dodatkowo mruczek ma ugięte tylne łapki, prawdopodobnie się czegoś boi.

5. Owinięty ogon wokół ciała

To typowe położenie ogona kota podczas snu. Zwierzak jest wtedy spokojny i po prostu lepiej zostawić go w spokoju. W końcu my też nie lubimy, kiedy ktoś przeszkadza nam podczas odpoczynku, prawda? 🙂

Zdarza się też, że mocno zwinięty ogon wokół ciała może być oznaką strachu. W takiej sytuacji powinniśmy zadbać o to, aby jak najszybciej zapewnić mruczkowi komfortowe warunki i zredukować stres. 

6. Kot wywinięty w charakterystyczne “U”

Taka postawa kociego ogonka wskazuje, że mruczek ma ochotę na harce. Nie bagatelizuj tego, jeśli chcesz dbać o swojego pupila, jak najlepiej potrafisz. Zachęć mruczka do zabawy piórkiem lub piłeczką – dawka wspólnej interakcji z człowiekiem jest bardzo potrzebna każdemu kotu domowemu.

Czy można łapać kota za ogon?

Cóż… można, ale po co? W ten sposób możemy tylko przestraszyć kociaka i spowodować, że straci do nas nieco zaufania. Jeśli mamy wyjątkowo silną więź z mruczkiem, prawdopodobnie nie będzie wiązało się to z żadnymi konsekwencjami. Niemniej jednak nie ma powodów, aby łapać lub – co gorsza – ciągnąć mruczka za jego ogon. 

W skrajnych przypadkach kot może zacząć syczeć, wystawiać zęby lub ugryźć swojego agresora. Pamiętajmy o tym szczególnie wtedy, kiedy w domu z kotem pojawiają się małe dzieci. Niekiedy nie rozumieją (lub nie chcą zrozumieć), że kot to żywe stworzenie, które powinniśmy traktować z ogromnym szacunkiem – tak jak innych członków rodziny.

Co w sytuacji, kiedy kot straci swój ogon?

To szczególnie częsty przypadek w przypadku kotów wychodzących samodzielnie na zewnąrz – choć całkowicie tego nie popieramy – no chyba że do ogrodzonego ogródka lub na osiatkowany balkon. Jeśli mruczek dozna jakiegokolwiek urazu skutkującego amputacją ogona… wtedy pojawia się problem.

Powinniśmy zadbać o to, aby kociak w takiej sytuacji nie wychodził samodzielnie na zewnątrz. Niezbędne będzie też przygotowanie domowej przestrzeni tak, aby mruczek nie musiał wysoko skakać. Niestety utrzymanie równowagi bez ogonka jest mocno utrudnione, a to generuje ryzyko występowania kolejnych urazów np. złamania.

Zobacz także

Wspólnie Pomożemy Kotom

Hej, kociarze! 🐾 Dziś mamy dla Was niesamowitą nowinę! Już od 5 czerwca 2023 roku, będzie można u nas znaleźć wiele wspaniałych produktów dla kociarzy i kotów. Ten dzień to nie tylko początek naszej zabawy z własnym sklepem internetowym, ale przede wszystkim możliwość pomocy wszystkim kotom, które tej pomocy po prostu potrzebują 🥰. Nasza miłość […]

Czytaj artykuł
Czego uczą nas koty?

Kiedy koty pojawiają się w naszym życiu, codzienność zmienia się o 180 stopni. Wbrew pozorom obecność mruczka w naszym domu może wpływać nie tylko na samopoczucie wszystkich domowników, ale także nasze zachowanie wobec innych ludzi i zwierząt.  A zatem czego możemy nauczyć się od kota? Jest wiele sytuacji, w których powinniśmy wzorować się na zachowaniu […]

Czytaj artykuł
Wiosenne alergie u kotów – co robić z kotem alergikiem?

Koty domowe, choć doskonale przystosowały się do warunków życia z człowiekiem, to jednak zdarza się, że w okresach pylenia roślin występują u nich różnego rodzaju alergie skórne, pokarmowe czy nawet zapalenie spojówki. Kiedy zaobserwujemy alergię pokarmową u kota, powinniśmy działać natychmiastowo. Podobnie zachowamy się, kiedy u mruczka pojawi się zaczerwienienie i wydzielina z oka, która […]

Czytaj artykuł
Sklep internetowy DlaKociarzy.pl
Znajdziesz u nas wyselekcjonowane produkty dla kociarzy i kotów. To nie jest zwykły sklep. To sklep założony przez kociarzy dla kociarzy.
DANE FIRMY
RIKONA sp. z o.o.
ul. Adama Mickiewicza 37/58
01-625 Warszawa
NIP: 5252868114
REG: 389326473
KRS: 0000908789

© 2023 by DlaKociarzy.pl Wszelkie prawa zastrzeżone

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram