Jakich dźwięków nie lubią koty? | DlaKociarzy.pl
DO KAŻDEGO ZAMÓWIENIA PREZENT DLA TWOJEGO MRUCZKA😻
dlakociarzy_logo_mobile DlaKociarzy.pl
Moje konto
0.00

Jakich dźwięków nie lubią koty?

Autor
DlaKociarzy.pl
Sklep internetowy z produktami dla kociarzy i kotów. U nas znajdziesz wszystko co najlepsze dla prawdziwego kociarza i jego kota.

Głośne dźwięki lub takie o wysokiej częstotliwości mogą powodować u naszych domowych przyjaciół mocny dyskomfort. Kiedy opiekujemy się czworonogim pupilem, powinniśmy wiedzieć, jakich dźwięków nie lubią koty. To przydatna wiedza, która pomoże nam uchronić mruczka przed nadmiernym stresem i mocną dezorientacją wynikającą z oddziaływania hałasu na zwierzaka.

A zatem jakie odgłosy mogą działać na naszego pupila negatywnie? Wbrew pozorom nie musimy obawiać się o wszystkie dźwięki. Wiele też zależy od tego, jak przeprowadziliśmy wychowanie kota. Kiedy mruczek rozwija się w naturalnym otoczeniu domowników, wtedy niektóre dźwięki nie będą dla niego problemem np. mikser w kuchni.

Jak działają kocie uszy? Zacznijmy od początku…

Zanim dokładnie wyjaśnimy, jakich dźwięków nie lubią koty i dlaczego, powinniśmy krótko opisać, jak działają kocie uszy. To czułe “narzędzia”, które są w stanie wychwytywać dźwięki o natężeniu nawet do 60 kHz. Dla porównania, nasze uszy (ludzkie) są w stanie usłyszeć zaledwie dźwięki do 20 kHz, a z wiekiem ten pułap znacznie maleje.

Co to oznacza w praktyce? Cóż… koty dzikie i domowe są w stanie usłyszeć, w jaki sposób komunikują się myszy. Naturalnie ułatwia to polowanie. Niestety tak szeroki zakres słyszalności kocich uszu może być też problemem… załóżmy, że mieszka z nami kot, a my chcemy przeprowadzić głośniejszy remont. W takiej sytuacji doprowadzilibyśmy do znacznego stresu u mruczka, a zatem na czas remontu lepiej oddać kociaka np. do babci lub innego miejsca, które dobrze zna i czuje się w nim bezpiecznie.

Jakich dźwięków nie lubią koty? Poznaj odgłosy, które źle działają na mruczka

Już wiemy, że mruczki mają wrażliwy słuch. To powinna być wskazówka dla wszystkich kociarzy, aby nie stresować kociaka zbyt głośnymi imprezami lub słuchaniem muzyki w ciągu dnia. Takie sytuacje mogą zostać odebrane przez mruczka jako zagrożenie, a w wyniku tego zwierzak zacznie się izolować lub nawet pojawią się problemy behawioralne.

W takim razie, jakich dźwięków nie toleruje większość kotów i powinniśmy za wszelką cenę się ich wystrzegać? Przygotowaliśmy listę hałasów, które są groźne dla naszych ukochanych pupili.

1. Odgłosy o wysokiej częstotliwości

To wszelkiego rodzaju dźwięki, które są niesłyszalne dla ludzkiego ucha np. elektroniczne odstraszacze zwierząt (kretów, myszy). Unikajmy więc montowania takiego sprzętu w pobliżu domu. Ten rodzaj dźwięku może powodować u mruczka nie tylko dyskomfort, ale także zakłopotanie, które doprowadzi do zaburzenia codziennego rytmu dnia. Warto też dodać, że elektroniczne urządzenia np. telewizory niekiedy mogą wydawać z siebie dźwięki o dużym natężeniu. Kiedy widzimy, że mruczek ucieka lub miauczy po włączeniu konkretnego urządzenia, zrezygnujmy z niego – przynajmniej wtedy, kiedy kociak jest niedaleko.

2. Głośna muzyka

Jeśli lubimy słuchać głośno muzyki, a mamy kota… pomyślmy po prostu o dobrych słuchawkach. Mruczek niekoniecznie musi odbierać pozytywnie głośną muzykę. Na takie dźwięki może reagować agresją lub zakłopotaniem, a to negatywne uczucia dla domowego zwierzaka.

Oczywiście nie ma tu jednej zasady. Niektóre koty słysząc głośną muzykę, kompletnie na nią nie reagują, natomiast inne odczuwają stres i dezorientację. Jeśli dobrze znasz swojego mruczka, na pewno wiesz, czy możesz posłuchać przy nim muzyki o kilka decybeli głośniej.

3. Syczenie i piski

To dźwięki, które najczęściej kojarzą się zwierzakom z niebezpieczeństwem i zbliżającym się zagrożeniem. Takie odgłosy będą odstraszać i stresować mruczka. Dodatkowo wywołują wiele negatywnych emocji. Unikajmy stosowania aerozoli i środków w sprayu w pobliżu kota. To może mu się kojarzyć np. ze spryskiwaczem na wodę, który prawdopodobnie nie jest najukochańszym przedmiotem mruczka w domu. 😉

4. Burza

Dźwięki natury są normalne dla większości zwierząt i dla kotów również. Musimy jednak mieć na uwadze, że niektóre koty mieszkające wyłącznie w domach bez możliwości wychodzenia mogą nagle wystraszyć się np. odgłosów burzy. Kiedy zostawimy otwarte okno i nadejdzie burza z piorunami, mruczek może schować się w swojej kryjówce, bo będzie to dla niego zupełnie nowy dźwięk.

Kiedy kociak skojarzy sobie dźwięk burzy z czymś nieprzyjemnym, wtedy mamy problem. Nie pozostanie nam nic innego, jak zamykać szczelnie okna i podawać kotu przysmaki, które być może pomogą mu zapomnieć o stresie.

5. Fajerwerki

To kolejny odgłos, który negatywnie wpływa na koty, ale także na psy. Tutaj także wiele zależy od charakteru zwierzaka. Niektóre mruczki wręcz uwielbiają patrzeć na błyski i strzały za oknem np. podczas nocy sylwestrowej, natomiast inne odczuwają wyjątkowo mocny stres i czują się zagrożone.

Jak ochronić mruczka przed niepożądanymi dźwiękami?

W praktyce większość odgłosów, które źle wpływają na kota, możemy zredukować samodzielnie, a na pozostałe damy radę skutecznie reagować tak, aby zmniejszyć ich słyszalność przez kocie uszy.

Przygotowaliśmy kilka praktycznych wskazówek, aby pomóc Ci zadbać o dobro swojego pupila, chroniąc go przed dźwiękami, które stresują i odstraszają koty.

  1. Zapewnij mruczkowi bezpieczne schronienie – przyda się wygodne legowisko dla kota, a także drapak z domkiem, w którym mruczek schowa się w razie potrzeby.
  2. Postaraj się wyciszyć dom – izolacja akustyczna nieruchomości lub konkretnego pomieszczenia to wybawienie dla mruczków, które źle reagują na różne dźwięki. Warto obłożyć ściany materiałami pochłaniającymi dźwięk i zainwestować w dobre okna i drzwi. Wtedy mruczek ma kompleksową ochronę przed dźwiękami o częstotliwości, która dla nas jest niesłyszalna, a dla pupila niekomfortowa.
  3. Zagłuszaj niechciane hałasy – dobrym wyborem będą np. odgłosy białego szumu, które zredukują słyszalność innych dźwięków negatywnie oddziałujących na kota.

Pamiętaj też o tym, aby uczulić domowników lub gości przychodzących do domu o tym, że kot nie przepada za hałasem. Dzięki temu zmniejszysz ryzyko, że kot będzie zestresowany, zdezorientowany i po prostu poczuje się źle przed nadmierny hałas.

Czy koty domowe mogą słuchać muzyki?

Choć to dość dziwne, to tak, mogą. Muzyka klasyczna np. utwory Haendla, Bacha, a nawet Mozarta mogą realnie wpływać na nastrój oraz zachowanie pupila. Koci behawioryści często polecają włączanie takich utworów mruczkom, które są mocno zestresowane i potrzebują chwili relaksu.

Czy dźwięk odkurzacza jest szkodliwy dla kota?

Taki odgłos nie uszkodzi fizycznie słuchu mruczka, ale może się zdarzyć, że zwierzak odczuje dyskomfort ze względu na spory hałas generowany przez urządzenie. Jeśli zamierzamy odkurzać dom przy naszym pupilu, starajmy się go przyzwyczajać to takich dźwięków od maleńkości.

Czy istnieją dźwięki, które są szczególnie przyjemne dla kotów?

Tak, istnieją dźwięki, które mogą działać uspokajająco na koty. To przede wszystkim odgłosy natury, deszcz, wiatr, śpiew ptaków, a także ludzki głos – najlepiej znanego opiekuna.

Czy kot może przyzwyczaić się do szkodliwych dźwięków?

Koty mogą do pewnego stopnia przyzwyczaić się do stałych, powtarzających się dźwięków, jednak nagłe, niespodziewane hałasy zawsze będą dla nich stresujące.

Co zrobić, jeśli mój kot wykazuje oznaki stresu spowodowanego hałasem?

Jeśli Twój kot wydaje się zestresowany hałasem, staraj się jak najszybciej zidentyfikować i usunąć źródło dźwięku.

Zobacz także

Wspólnie Pomożemy Kotom

Produkty powiązane z artykułem: Hej, kociarze! 🐾 Dziś mamy dla Was niesamowitą nowinę! Już od 5 czerwca 2023 roku, będzie można u nas znaleźć wiele wspaniałych produktów dla kociarzy i kotów. Ten dzień to nie tylko początek naszej zabawy z własnym sklepem internetowym, ale przede wszystkim możliwość pomocy wszystkim kotom, które tej pomocy po prostu […]

Czytaj artykuł
Dlaczego kremacja zwierząt staje się w Polsce coraz popularniejsza?

Czy wiesz, że w Polsce coraz więcej właścicieli zwierząt domowych wybiera kremację jako sposób pożegnania się ze swoim ukochanym pupilem? To nowoczesne i pełne szacunku rozwiązanie, które jeszcze niedawno było mało znane, teraz zyskuje na popularności. Kremacja, popularna już w wielu krajach, takich jak Niemcy, staje się odpowiedzią na rosnącą potrzebę godnego uhonorowania pamięci zwierząt […]

Czytaj artykuł
Jakie zabawki dla kota wybrać, aby zapewnić mu aktywną rozrywkę?

Koty to zwierzęta niezwykle ciekawskie i pełne energii, które potrzebują regularnej stymulacji zarówno fizycznej, jak i umysłowej. Odpowiednio dobrane zabawki zapewnią im aktywną rozrywkę niezbędną dla zdrowia i dobrego samopoczucia. Sprawdź, jakie zabawki dla kota wybrać, by Twój futrzasty przyjaciel mógł zaspokoić swoje instynkty. Zabawki dla kota – obudź w swoim pupilu łowcę Koty to […]

Czytaj artykuł
Sklep internetowy DlaKociarzy.pl
Znajdziesz u nas wyselekcjonowane produkty dla kociarzy i kotów. To nie jest zwykły sklep. To sklep założony przez kociarzy dla kociarzy.
DANE SKLEPU
Sklep DlaKociarzy.pl
ul. Kamykowa 50
03-289 Warszawa

RIKONA SP. Z O.O.
NIP: 5252868114
REG: 389326473

© 2023 by DlaKociarzy.pl Wszelkie prawa zastrzeżone

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram