dlakociarzy_logo_mobile DlaKociarzy.pl
Moje konto
0.00

Żwirek dla kota – jaki wybrać?

Autor
DlaKociarzy.pl
Sklep internetowy z produktami dla kociarzy i kotów. U nas znajdziesz wszystko co najlepsze dla prawdziwego kociarza i jego kota.

Wybór odpowiedniego żwirku dla kota to podstawa każdej kociej wyprawki. Na dzień odbioru małego kocurka od hodowcy zwierzak powinien być nauczony higieny osobistej oraz korzystania z kuwety. Preferencje pupila odnośnie do rodzaju żwirku w kuwecie kształtują się w pierwszych miesiącach życia. Najczęściej bywa tak, że nowi opiekunowie kociaka stosują identyczny żwirek, jak ten, do którego kot miał dostęp w swoim pierwszym domu.

Chcesz dowiedzieć się, jaki będzie najlepszy żwirek – piasek dla kota? Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie. Musisz uwzględnić preferencje pupila, charakterystykę materiału, a także sposób neutralizacji nieprzyjemnych zapachów. Po ustaleniu najistotniejszych parametrów żwirku dla zwierząt domowych będziesz w stanie wybrać najlepszy żwirek przyjazny dla środowiska, czyli w pełni biodegradowalny lub jakikolwiek inny rodzaj, np. żwirek bentonitowy. Przejrzyj poniższy artykuł i dowiedz się, jaki żwirek polecany jest przez większość opiekunów.

Dlaczego żwirek dla kota jest niezbędny w kuwecie?

Wybór odpowiedniej kuwety dla kota to nie wszystko. Niesamowicie istotny jest odpowiedni rodzaj żwirku dla mruczka. Ten powinien być delikatny dla kocich łapek, a jednocześnie umożliwiać komfortowe załatwianie potrzeb fizjologicznych. Przygotowanie miejsca dla zwierzęcia, w którym może wygodnie załatwiać swoje potrzeby to podstawowy obowiązek każdego kociego opiekuna. Dobry żwirek jest niezbędny, aby umożliwić kotu wygodne zakopywanie swoich odchodów, a także ułatwić sprzątanie kuwetki właścicielowi. Co więcej, żwirek powoduje, że wszelkie zapachy i aromaty nie wydostają się z kuwety, a to przekłada się na komfort życia domowników. Można powiedzieć, że żwirek dla kota jest niezbędny w kuwecie, chociażby ze względu na: neutralizację zapachów, możliwość zakopywania odchodów przez kota, a także prosty sposób sprzątania kuwety.

Żwirek zbrylający i niezbrylający – porównanie

Najpowszechniejszą odmianą żwirku dla kota jest ten zbrylający. To komfort zarówno dla kota przebywającego w kuwecie, jak i osoby odpowiedzialnej za utrzymanie czystości w “ubikacji” mruczka. Nie wiesz, jaki żwirek dla Twojego kota będzie najlepszy? Sprawdź porównanie żwirków zbrylających i niezbrylających, a na pewno podejmiesz właściwą decyzję. W poniższej tabeli przedstawiamy najważniejsze informacje.

Żwirek zbrylającyŻwirek niezbrylający
WadyZaletyWadyZalety
Może się przyklejać do dna kuwety.Doskonale chłonie płyny, zamieniając je w bryły.Ma tendencję do kurzenia się.Przypomina naturalny piasek lub ziemię.
Konieczne jest częste sprzątanie kuwetki – co najmniej raz/dwa razy na dzień.Neutralizuje brzydkie zapachy.Konieczna jest częsta wymiana żwirku na nowy.Ma wysoki poziom chłonności płynów.
Jest ekonomiczny.

Biorąc pod uwagę cechy charakterystyczne żwirku zbrylającego i niezbrylającego, można założyć, że ten pierwszy jest lepszym wyborem. Świadczą o tym też opinie kocich opiekunów, którzy zazwyczaj preferują zbrylający żwirek, który jest łatwy w sprzątnięciu i nie generuje brzydkich zapachów. Niezależnie od wybranej odmiany żwirku, zawsze należy regularnie przeprowadzać czyszczenie kuwety. 

A może masz problem ze swoim kocurkiem i nie wiesz, jak zachęcić go do korzystania z nowej kuwetki pełnej żwirku? Sprawdź nasz poradnik: Jak nauczyć kota korzystać z kuwety?

Żwirki diagnostyczne dla kota – co to takiego?

Żwirki diagnostyczne to wypełnienia do kuwet, które pozwalają na pobranie próbek materiału, czyli moczu do badania w laboratorium. Wyróżniamy dwie odmiany diagnostycznego żwirku: do pobrania moczu w celu wykonania badań oraz do weryfikacji pH moczu. Stosując takie odmiany żwirku można pobrać płyny z dna kuwety bez ryzyka, że zostaną w jakikolwiek sposób zanieczyszczone. To sprawdza się podczas pobierania próbek w celu diagnostyki cukrzycy kociej lub weryfikacji zmian zachodzących w organizmie. Wystarczy wsypać żwirek diagnostyczny do czystej kociej kuwety i poczekać, aż zwierzak odda mocz.

Rodzaje żwirku do kuwety dla kota – najważniejsze informacje

Niektóre zwierzęta są w stanie załatwiać swoje potrzeby fizjologiczne w kuwecie, niezależnie od jej wypełnienia. Niestety koty są często mocno wybredne i potrzebują odpowiedniego rodzaju żwirku, do którego zostały wcześniej przyzwyczajone. Obecnie wyróżniamy kilka rodzajów żwirków dla kotów. Najlepszy piasek do wypełnienia kuwety powinien być: chłonny, wydajny, łatwy w sprzątaniu oraz pochłaniający brzydkie zapachy. Warto też dodać, że na rynku są dostępne specjalne żwirku dla kotów z problemami układu moczowego. Takie odmiany pozwalają na pobranie próbek moczu do badań w laboratorium. Najpopularniejsze rodzaje żwirków dla kotów, które mają różną wchłanialność oraz doskonale wiążą zapachy to:

  1. Żwirek bentonitowy – to popularny rodzaj kociego żwirku do kuwety, który jest ekonomiczną opcją. To tani produkt, który występuje w wersji zbrylającej oraz niezbrylającej. Niektóre odmiany chłonnego materiału do kuwety mają różne zapachy, np. lawenda, las lub morze. Niestety nie każdy kot akceptuje odmienne zapachy, dlatego warto zamówić pierwsze opakowanie żwirku w ramach testu, a dopiero później zaopatrzyć się w większy zapas. Ten typ żwirku ma wysokie właściwości absorpcyjne, choć niewielkie bryłki mogą przylepiać się też do sierści kota. Warto też pamiętać, że żwirku bentonitowego nie wolno wyrzucać do toalety – to może skutkować zapchaniem rur kanalizacyjnych.
  2. Żwirek silikonowy – to odmiana żwirku, która jest łatwa do usunięcia z kuwety. Jest wytwarzany z żelu krzemionkowego. Ten materiał jest uważany za najbardziej wydajny żwirek dla kota. Świetnie chłonie wilgoć i nie pyli. Niestety nie jest polecany dla małych kotów, gdyż jego struktura może uszkodzić delikatne łapki zwierzęcia. Ten rodzaj żwirku również nie nadaje się do spłukiwania w toalecie.
  3. Żwirek drewniany – to w 100% kompostowalny żwirek dla kota. Ekologiczny materiał do kuwety może mieć formę zbrylającą i niezbrylającą, a dodatkowo szybko chłonie wilgoć i nie pyli. Warto dodać, że to jeden z najbardziej wydajnych żwirków. Co więcej, drewniany materiał z odchodami można usunąć w toalecie. 
  4. Żwirek kukurydziany – ten rodzaj żwirku świetnie pochłania wilgoć i zapachy, a dodatkowo jest w 100% naturalny, ekologiczny i biodegradowalny. Można go spłukać w toalecie, a także nie stanowi żadnego zagrożenia dla pupila, który przez przypadek może zjeść bryłki żwirku. Z ciekawostek: żwirek kukurydziany działa antybakteryjnie.
  5. Żwirek sepiolitowy – to raczej rzadko spotykany żwirek, który jest wykonany z tzw. pianki morskiej. To drobny żwirek w postaci ziarenek, który doskonale wchłania mocz. Niestety nie jest to materiał zbrylający, a kuwetę wypełnioną sepiolitem trzeba czyścić codziennie. Jest dość ciężki, co powoduje, że kot nie roznosi go po mieszkaniu po załatwieniu swoich potrzeb fizjologicznych.

Po zapoznaniu się z charakterystyką konkretnych rodzajów żwirków dla kota możesz podjąć właściwą decyzję. Wybór naturalnego żwirku z mikrowłókien drzew sosnowych i świerkowych bez dodatków chemicznych to dobry wybór, choć nie zawsze musi być zaakceptowany przez kota. Jeśli chcesz mieć pewność, że żwirek będzie odpowiedni dla Twojego mruczka, przetestuj kilka opakowań i sprawdź reakcję futrzaka. To jedyny dobry sposób, aby wybrać idealny żwirek, który łatwo się zbryla i jest bezpieczny dla środowiska i zwierząt. 

Ile kosztuje żwirek dla kota?

Cena za opakowanie żwirku dla kota jest uzależniona od wybranego rodzaju granulatu chłonącego mocz i odchody. Średnio za opakowanie 20 litrów żwirku trzeba zapłacić ok. 40-60 złotych. Ostateczna cena ściółki do kuwety jest uzależniona od producenta materiału.

Jak często powinno się czyścić kuwetę?

Kocią kuwetkę niezależnie od użytej warstwy żwirku należy sprzątać co najmniej 1-2 razy dziennie. Dla kotów higiena jest bardzo ważna, dlatego warto zadbać o idealną czystość kuwety każdego dnia. W razie zaniedbania toalety futrzaka ten może okazywać swoje niezadowolenie poprzez nocne krzyki lub nawet załatwienie swoich potrzeb fizjologicznych w innym miejscu w domu.

Jaka ilość żwirku w kuwecie będzie odpowiednia?

Żwirek do kuwety należy wsypać w takiej ilości, aby kot mógł komfortowo zakopać swoje odchody. W przypadku jednego kota ilość żwirku może być nieco mniejsza. Jeśli z kuwety korzysta kilka kocurków, warto nasypać nieco więcej granulatu.

Jak często wymieniać żwirek w kuwecie na nowy?

Całkowita wymiana żwirku na nowy jest zalecana co najmniej raz w miesiącu, choć to uzależnione od tego, w jakiej częstotliwości kocurek załatwia swoje potrzeby fizjologiczne. W kuwetkach, które są regularnie sprzątane, nie ma konieczności częstszej wymiany żwirku na nowy niż raz na miesiąc.

Zobacz także

Wspólnie Pomożemy Kotom

Hej, kociarze! 🐾 Dziś mamy dla Was niesamowitą nowinę! Już od 5 czerwca 2023 roku, będzie można u nas znaleźć wiele wspaniałych produktów dla kociarzy i kotów. Ten dzień to nie tylko początek naszej zabawy z własnym sklepem internetowym, ale przede wszystkim możliwość pomocy wszystkim kotom, które tej pomocy po prostu potrzebują 🥰. Nasza miłość […]

Czytaj artykuł
Nowoczesne mikroskopy laboratoryjne – wyższa jakość obrazu i wyników

Mimo wspólnej nazwy mikroskopy różnią się od siebie budową, co predysponuje je do specjalistycznych zastosowań. Spróbujmy przeanalizować wspólnie zastosowanie najpowszechniej spotykanych urządzeń badawczych, mianowicie czym cechują się współczesne mikroskopy laboratoryjne, oraz jakie technologie zastosowano, by przekształcić je w mikroskopy cyfrowe? Z artykułu dowiesz się między innymi: Czym jest mikroskop?  Mikroskop służy do obserwacji obiektów zwykle […]

Czytaj artykuł
Dlaczego warto mieć kota w domu?

Kociarze… czy zastanawialiście się kiedyś, dlaczego warto mieć w domu futrzastego przyjaciela? No właśnie! Choć dla nas to oczywiste, bo przecież dom bez kota nigdy nie będzie prawdziwym domem, to jednak jest wiele ciekawych powodów, dla których warto zdecydować się na opiekę nad mruczkiem. Choć w internecie bez problemu znajdziemy udowodnione naukowo korzyści z posiadania […]

Czytaj artykuł
Sklep internetowy DlaKociarzy.pl
Znajdziesz u nas wyselekcjonowane produkty dla kociarzy i kotów. To nie jest zwykły sklep. To sklep założony przez kociarzy dla kociarzy.
DANE FIRMY
RIKONA sp. z o.o.
ul. Adama Mickiewicza 37/58
01-625 Warszawa
NIP: 5252868114
REG: 389326473
KRS: 0000908789

© 2023 by DlaKociarzy.pl Wszelkie prawa zastrzeżone