dlakociarzy_logo_mobileDlaKociarzy.pl
Moje konto
0.00

Poradnik DIY: Jak zrobić drapak dla kota?

Autor
DlaKociarzy.pl
Sklep internetowy z produktami dla kociarzy i kotów. U nas znajdziesz wszystko co najlepsze dla prawdziwego kociarza i jego kota.

Wytrzymały i odpowiednio duży drapak jest niezbędny każdym domu, w którym mieszka kot. To podstawowy element wyposażenia kociego domu i mieszkania, bez którego kocurek nie byłby w stanie ostrzyć swoich pazurków. Jeśli Twojego kota nie zadowalają już produkty kupowane dotychczas w sklepach, możesz zdecydować się samemu zrobić drapak dla kota. To dość proste zadanie, pod warunkiem że masz dobry plan działania, odpowiednie narzędzia oraz materiały potrzebne do wykończenia stworzonej konstrukcji.

Drapak dla kota DIY to świetny pomysł, szczególnie jeśli chcesz podarować mruczkowi coś stworzonego wyłącznie dla niego. Oczywiście nigdy nie masz gwarancji, że kot będzie mieć tego świadomość, ale przecież najlepszym wynagrodzeniem ciężkiej pracy przy budowie drapaka będzie zadowolenie mruczka i wielogodzinna zabawa na stworzonej konstrukcji.

Planujesz zrobić stabilny drapak dla kota? Najpierw ustal, jakiej wielkości podestu, legowiska oraz słupka jutowego potrzebuje Twój pupil. Im większy zwierzak, tym większy powinieneś zbudować drapak. Choć w naszym sklepie bez problemu zamówisz wytrzymałe i eleganckie drapaki, pragniemy też podpowiedzieć, jak przy odrobinie zaangażowania można zrobić drapak dla kota DIY.

Jak zrobić drapak dla kota i od czego zacząć?

Zanim przystąpisz do jakichkolwiek działań związanych z wykonaniem drapaka na własną rękę, uważnie poobserwuj swojego pupila przez kilka tygodni. W ten sposób ocenisz, jakiej wielkości powierzchni do drapania potrzebuje Twój kot. To ważne, aby sizalowy drapak stworzony własnymi siłami spełniał oczekiwania mruczka. W przeciwnym razie ten raczej niechętnie będzie korzystać z przestrzeni do drapania, a przecież nie taki jest cel stworzenia własnoręcznie zrobionego drapaka.

Do przygotowania konstrukcji oraz skręcenia wszystkich wcześniej przygotowanych części drapaka potrzebujesz kilku narzędzi:

  • wkrętarki elektrycznej,
  • śrubokręta,
  • wiertarki,
  • kleju do drewna,
  • zszywacza tapicerskiego.

Po skompletowaniu narzędzi potrzebnych do pracy stwórz kompleksowy plan działania. Najpierw ustal, jaki ma być docelowy wygląd nowego kociego mebla. Już na etapie projektowania ustal kilka istotnych parametrów: maksymalna wysokość drapaka, liczba podestów dostępnych do użytku kota, materiał wykonania, średnia waga, kształt. Idealny drapak stworzony dla kota to taki, który ma jak najwięcej elementów przeznaczonych do drapania, zabawy i odpoczynku.

Budując własnoręcznie drapak, warto też zamówić zabawki dla kota, które będą świetnym dopełnieniem zbudowanego mebla. Możesz też zaplanować konstrukcję tak, aby znalazło się na niej miejsce do podwieszenia wędki lub szeleszczących elementów, a te są wyjątkowo uwielbiane przez koty domowe!

Z jakich materiałów można zbudować stabilny drapak dla mruczka?

Tak naprawdę ostateczny wygląd drapaka zależy od Twojej wyobraźni oraz precyzyjnego oszacowania preferencji swojego mruczka. Na rynku dostępne są różne materiały, które nadają się na obicia płyty meblowej w celu stworzenia wygodnego legowiska. Poniżej przedstawiamy listę, z którą powinien zapoznać się każdy kociarz podejmujący wyzwanie związane z samodzielną budową drapaka.

Materiały, które świetnie nadają się do wykorzystania w trakcie tworzenia konstrukcji drapaka to:

  • sznur sizalowy lub jutowy – ten jest potrzebny do owinięcia tuby PCV lub drewnianej, z której zostaną wykonane słupki będące konstrukcją wsporczą dla drapaka,
  • sklejka lub inaczej płyta meblowa – z tego surowca przygotujesz odpowiedni kształt podstawy, legowiska oraz innych elementów konstrukcyjnych,
  • plusz – świetnie nada się do wypełnienia i obicia legowiska umieszczonego na jutowych słupkach,
  • naturalne konary drzew – jeśli masz dostęp do takich elementów, jak najbardziej możesz je wykorzystać w konstrukcji drapaka,
  • mikrofibra – nadaje się do pokrycia podstawy drapaka, aby ta była przyjemna w dotyku i trwała,
  • aksamit jagnięcy,
  • kordura,
  • sklejka tekturowa – nada się jako dodatkowy element wyposażenia własnoręcznie zrobionego drapaka.

Dodatkowo do wykonania kociego drapaka możesz wykorzystać sznurek bawełniany, zszywki i wiele innych tkanin, które kupisz, np. w lokalnej pasmanterii. Niemniej jednak podstawą jest sizalowy sznurek i materiał przeznaczony do obicia półek i legowisk. Najlepiej wybieraj surowce, które są miękkie i przyjemne w dotyku, dzięki czemu mruczek chętniej zacznie korzystać ze zbudowanego drapaka.

Drapak dla kota DIY – krok po kroku

Własnoręczne stworzenie drapaka dla kota zgodnie z naszym poradnikiem DIY jest wyjątkowo proste. Jak najbardziej możesz zrobić prosty drapak, którego wykonanie zajmie Ci maksymalnie kilkanaście minut. Jeśli jednak naprawdę kochasz swojego pupila, postaraj się nieco bardziej i skorzystaj z naszego poradnika. Pomożemy Ci zaspokoić naturalną potrzebę drapania u kota i to z drapakiem – zrobisz go samodzielnie z niewielką pomocą naszego poradnika.

  1. Przygotuj projekt drapaka. Rozrysuj dokładnie wymiary poszczególnych elementów i ustal metody łączenia.
  2. Wytnij otwory w płytach meblowych lub wiórowych, a następnie nadaj kształt poszczególnym elementom.
  3. Przygotuj słupki z drewna lub rur PCV o odpowiedniej średnicy – w przypadku większego drapaka możesz zastosować rurę 10 cm. Docięte słupki owiń sznurkiem sizalowym lub jutowym. Zrób to powoli i dokładnie, a dla wzmocnienia konstrukcji użyj kleju dwuskładnikowego.
  4. Gotowe podesty obij wybranym materiałem, np. pluszem. Najpierw przyklej na płytę meblową warstwę miękkiej pianki, następnie owiń element wybranym materiałem na obicie. W kolejnym kroku obróć element do góry nogami, naciągnij materiał i przybij go zszywaczem tapicerskim – najlepiej w miejscu, gdzie zostanie zamocowany słupek.
  5. Gotowe elementy połącz ze sobą. Możesz użyć do tego wkrętów do drewna, które zagwarantują stabilność stworzonej konstrukcji. Słupki z podestami połącz z pomocą kątowników.
  6. Na koniec oczyść powierzchnię drapaka z resztek zabrudzeń i pozostałości nitek i uciętych materiałów obicia.

To oczywiście prosty opis procedury budowy drapaka dla kota. Im większą konstrukcję zdecydujesz się zrobić, tym więcej czasu pochłoną poszczególne etapy prac. Jeśli tylko masz chęć, umiejętności i chwilę wolnego czasu – zdecyduj się zrobić drapak dla kota DIY. To nie tylko fajny pomysł na własnoręcznie zrobiony prezent dla mruczka, ale także aktywna forma spędzania czasu.

A może stwierdziłeś, że brakuje Ci czasu lub po prostu nie poradzisz sobie ze stworzeniem nowego miejsca do ostrzenia pazurków dla swojego futrzastego przyjaciela? W takim razie przejrzyj ofertę naszego sklepu. Możesz zamówić Mały Drapak “Słoneczko”, który jest nie tylko funkcjonalny, ale i przepięknie prezentuje się w każdej aranżacji domu i mieszkania.

Czy warto samemu zrobić drapak dla kota?

Zdecydowanie tak! Własnoręcznie stworzony mebel w postaci drapaka to niezbędny gadżet w domu każdego kociarza! Wystarczy, że masz odpowiedni plan działania, wiesz, jakie potrzeby mają kocie łapki i zaopatrzysz się w podstawowe narzędzia i materiały. Wbrew pozorom budowa drapaka wcale nie jest trudna i nie wymaga ogromnego nakładu pracy. Przy rozsądnie zaplanowanych działaniach stworzysz gotową konstrukcję nawet w jeden dzień. 

Samodzielna budowa drapaka daje mnóstwo satysfakcji, szczególnie kociarzom lubiącym majsterkowanie. Dodatkowo możesz stworzyć mebel, który dopasujesz stylistycznie, kolorystycznie oraz gabarytowo do swojego mieszkania lub domu, a więc aranżacja wnętrza nie ucierpi po postawieniu drapaka dla kota w salonie, aneksie kuchennym lub w przedpokoju.

Idealny drapak dla kota – czyli jaki?

Pluszowy, bawełniany a może w pełni jutowy? Nie wiemy czy istnieje idealny mebel do drapania dla kota. Niemniej jednak możemy zaproponować Mały Drapak “Apartamencik”, który jest usposobieniem perfekcji i luksusu. 

Mianem idealnego drapaka dla kota nazywamy konstrukcję, która jest przede wszystkim:

  • stabilna, aby przy energicznych wyskokach kociaka drapak nie przewrócił się na bok,
  • odpowiednio wysoka, czyli słupki sizalowe/jutowe powinny być na tyle długie, aby kociak mógł wygodnie się rozciągnąć,
  • wytrzymała, a więc wykonana z wysokiej jakości materiałów – zarówno obicia, jak i konstrukcji.

Pamiętaj też o tym, aby zbudowany drapak dla kota postawić w miejscu, które było dotychczas chętnie uczęszczane przez pupila. To zwiększa szanse, że futrzak szybciej zainteresuje się nowym meblem. Dodatkowo możesz posypać powierzchnię legowiska i podestów na drapaku kocimiętką lub popsikać feromonami – te skutecznie zachęcają mruczka do interakcji.

Popularne pomysły na drapak dla kota – czym warto się zainspirować?

Jeśli nie chcesz, wcale nie musisz korzystać z naszego poradnika na drapak dla kota DIY. Jest wiele innych inspiracji (być może łatwiejszych), które również zachwycą Twojego mruczka, a Ty wykonasz drapak z minimum kosztów i nakładów pracy. Zobacz 3 najciekawsze pomysły na drapaki dla kota DIY:

  1. Drapak dla kota z kartonu – to ciekawy i jednocześnie proekologiczny pomysł na budowę kociego drapaka. Możesz wykonać prosty drapak w formie legowiska z kilkunastu lub kilkudziesięciu sklejonych arkuszy kartonów. Po wyschnięciu kleju wystarczy nadać drapakowi odpowiedni kształt, np. nożem do tapet. Alternatywna opcja to kartonowy domek w formie drapaka.
  2. Drapak ścienny z rury PCV – to ciekawy pomysł, szczególnie jeśli Twój kot uwielbia skakać po meblach. Rurę PCV owiń sznurkiem jutowym albo sizalowym, zamontuj uchwyty do ściany i powieś gotową tubę. Satysfakcja kota gwarantowana!
  3. Drapak z płyty drewnianej i sznurka – to idealna propozycja dla kociarzy, którzy chcą chronić łóżko i kanapę przed ostrymi pazurkami. Kawałek płyty meblowej owiń sznurem, a koniec pozostaw lekko zwisający, aby móc powiesić tablicę do drapania, np. na boku kanapy.

Przy własnoręcznie budowanych konstrukcjach drapaków lub innych mebli tworzonych z myślą o kotach ogranicza Cię wyłącznie Twoja wyobraźnia oraz umiejętności. Samodzielnie można stworzyć naprawdę niesamowite konstrukcje o wielu poziomach do wspinania. Jeśli chcesz, możesz nawet zbudować dla kota hamak na dwóch grubych tubach z PCV – możliwości jest mnóstwo.

Ile kosztuje samodzielna budowa drapaka?

Nie da się precyzyjnie określić, jaki będzie koszt zrobienia drapaka dla kota. Jest kilka czynników, które wpływają na ostateczną cenę: wybrane materiały wykonania drapaka, wielkość konstrukcji oraz liczba podestów, które wymagały obicia, np. pluszem. Średnio można przyjąć, że samodzielne zrobienie prostego drapaka to koszt zaczynający się od kwoty 200 złotych w górę.

Zobacz także

Wspólnie Pomożemy Kotom

Hej, kociarze! 🐾 Dziś mamy dla Was niesamowitą nowinę! Już od 5 czerwca 2023 roku, będzie można u nas znaleźć wiele wspaniałych produktów dla kociarzy i kotów. Ten dzień to nie tylko początek naszej zabawy z własnym sklepem internetowym, ale przede wszystkim możliwość pomocy wszystkim kotom, które tej pomocy po prostu potrzebują 🥰. Nasza miłość […]

Czytaj artykuł
Tabletki na kleszcze dla kota – najczęściej zadawane pytania

Profilaktyka przeciwkleszczowa jest jednym z istotnych elementów dbania o kota. Z roku na rok coraz więcej słyszy się o chorobach odkleszczowych, także u zwierząt niewychodzących. Warto pamiętać, że profilaktyka jest zawsze lepsza niż późniejsze leczenie potencjalnych chorób. Kleszcze bowiem mogą być przyczyną groźnych dla zdrowia kotów powikłań. Z tego powodu opiekunowie szukają różnych form ochrony […]

Czytaj artykuł
Koty bengalskie – co to za rasa?

Na świecie są rasy kotów, które przyciągają uwagę praktycznie każdego. Oczywiście nie oznacza to, że mruczki bez rodowodu są mniej atrakcyjne i niepożądane przez kociarzy. Zupełnie nie o to chodzi… Koty bengalskie to rasa z wieloletnią historią, która wyróżnia się nietypowym umaszczeniem oraz przyjaznym usposobieniem. Chcesz dowiedzieć się, skąd w ogóle wzięły się koty bengalskie? […]

Czytaj artykuł
Sklep internetowy DlaKociarzy.pl
Znajdziesz u nas wyselekcjonowane produkty dla kociarzy i kotów. To nie jest zwykły sklep. To sklep założony przez kociarzy dla kociarzy.
DANE FIRMY
RIKONA sp. z o.o.
ul. Adama Mickiewicza 37/58
01-625 Warszawa
NIP: 5252868114
REG: 389326473
KRS: 0000908789

© 2023 by DlaKociarzy.pl Wszelkie prawa zastrzeżone