dlakociarzy_logo_mobile DlaKociarzy.pl
Moje konto
0.00

Jak zabezpieczyć choinkę przed kotem?

Autor
DlaKociarzy.pl
Sklep internetowy z produktami dla kociarzy i kotów. U nas znajdziesz wszystko co najlepsze dla prawdziwego kociarza i jego kota.

Święta Bożego Narodzenia najczęściej wiążą się z postawieniem choinki w salonie… kociarze wiedzą, że mimo tradycji posiadanie sztucznej albo żywej choinki bywa sporym problemem. Koty wręcz uwielbiają takie wyzwania. Wspinaczka na wierzchołek choinki, strącanie bombek choinkowych i gryzienie lampek to chleb powszedni. Oczywiście są koty, które kompletnie nie zainteresują się choinką, aczkolwiek to rzadkość.

Jeśli Twój mruczek mocno interesuje się postawioną choinką, koniecznie skorzystaj z naszych praktycznych wskazówek, a dowiesz się, jak uchronić choinkę przed kotem. Kot i choinka to dość problematyczny duet, nie tylko ze względu na ryzyko uszkodzenia świątecznej ozdoby przez pupila. W skrajnych przypadkach kot może uszkodzić sobie rogówkę oka albo zjeść drobniejsze elementy choinki, a to może stanowić nawet zagrożenie dla jego życia.

Koty i choinka – katastrofalne połączenie

Kociarze, na pewno wiecie, jak dużym problemem jest ochrona choinki przed kotem. Mimo to Święta Bożego Narodzenia bez choinki wydają się nijakie? Wcale nie musimy rezygnować z tradycyjnej choinki w domu. Najczęściej bywa tak, że choinka w kocim domu po prostu “mdleje” i upada z hukiem na podłogę. Z czego to wynika? Wszelkiego rodzaju szklane bombki, szeleszczące ozdoby choinkowe, błyszczące łańcuchy oraz grubszy pień choinki to elementy, które mogą mocno zainteresować mruczka.

Pamiętaj też, że zjedzenie plastikowych elementów ozdób lub gałązek z igłami choinki przez kota może spowodować poważne zatrucie pokarmowe. Z tego względu jako kociarze powinniśmy zapewnić mruczkom bezpieczeństwo, szczególnie jeśli chcemy komfortowo i bez stresu spędzić święta z kotem.

Bezpieczeństwo kota a świąteczna choinka – czego kategorycznie trzeba unikać?

Stawiając choinkę na święta w domu, warto zapewnić bezpieczeństwo zarówno świątecznemu drzewku, jak i kotu. Podczas dekorowania drzewka unikaj stosowania haczyków. Takie elementy do montażu ozdób choinkowych mogą zaczepiać się o uszy lub ogon mruczka, a to realne ryzyko pojawienia się obrażeń na jego ciele. Lepiej użyj wstążek lub sznurków, aczkolwiek te wcale nie odstraszą kota od choinki, a wręcz przeciwnie… domowy pupil jeszcze bardziej zapragnie zbliżyć się do choinki, szczególnie tej ozdobionej kolorowymi wstążkami i sznureczkami.

Aby zadbać o maksimum bezpieczeństwa w okresie świątecznym, lepiej zrezygnować z następujących elementów ozdobnych:

  • Lilie, które są trujące dla kotów o każdej porze roku.
  • Rośliny ozdobne: jemioła, narcyz, hiacynt, irys.
  • Sztuczny śnieg – to potencjalne zagrożenie dla mruczka, gdyż substancja może uczulać kota.
  • Świąteczne świeczki – na pewno wiesz, że koty uwielbiają wszystko to, co niedostępne i świecące. Paląca się świeca może być potencjalnym zagrożeniem dla mruczka.
  • Potpourri – to najczęściej produkty z olejkami eterycznymi, które są po prostu toksyczne dla kota, np. olejek cynamonowy i cytrusowy.

Pod żadnym pozorem nie przynoś do domu Gwiazdy Betlejemskiej. To roślina mocno toksyczna dla kota, która po zjedzeniu może prowadzić do śmiertelnie groźnego odwodnienia i zatrucia pokarmowego.

Jak chronić choinkę przed kotem? 5 praktycznych wskazówek

Zanim zdecydujesz się przynieść choinkę do domu, koniecznie poznaj kilka wskazówek, które przygotowaliśmy dla kociarzy. W domach niezbędne są zabawki dla kota, które odwrócą jego uwagę od choinki i zachęcą do innych aktywności fizycznych. Jeśli potrafisz odpowiednio zająć uwagę swojego pupila, być może unikniesz konieczności rezygnowania z choinki w okresie świątecznym. Miej też na uwadze, że mruczek może potraktować tradycyjne świąteczne drzewko jak miejsce do drapania, dlatego przyda się dobry drapak dla kota, który będzie dla niego alternatywą.

1. Zadbaj o solidne mocowanie choinki

Tradycyjny stojak choinkowy może okazać się niewystarczający, szczególnie jeśli zwierzak zacznie wspinać się na szczyt świerkowej lub jodłowej choinki. Wtedy może ją przewrócić i nie tylko zniszczyć wszystkie ozdoby i zrobić spory bałagan w domu. To potencjalne ryzyko dla zdrowia mruczka, szczególnie jeśli choinka z całą swoją siłą przygniotłaby pupila do ziemi.

Sprawdzone mocowanie choinki to przede wszystkim ciężka donica lub uchwyty z obciążnikami – podobne jak te wykorzystywane do parasolów ogrodowych. Po postawieniu choinki w taki sposób nie musisz martwić się, że drzewko podda się pod naporem ciekawskiego kota.

2. Spróbuj alternatywnej opcji i umocuj choinkę do sufitu

To coraz częściej wykorzystywany sposób montażu choinki, szczególnie jeśli chcesz zredukować ryzyko, że Twój czworonogi przyjaciel zacznie niszczyć ozdoby choinkowe. Aby sztuczna choinka dobrze wyglądała zwisając z sufitu, potrzebujesz wysokiego pomieszczenia w domu. Zbyt niskie sufity raczej nie wyglądają dobrze z podwieszaną choinką, a kot bez problemu dosięgnie tradycyjnego drzewka… uwierzcie, nasze mruczki mają na to nietypowe sposoby!

3. Ustaw choinkę za osłoną z materiału plexi

To dość nietypowa opcja, ale coraz częściej wykorzystywana przede wszystkim przez kociarzy. Po postawieniu i przystrojeniu choinki możesz postawić wokół niej “mur” z materiału plexi. Dzięki temu domownicy mogą podziwiać piękno tradycyjnego drzewka, a kot nie będzie w stanie w żaden sposób zniszczyć ozdób. To nietypowy, ale wyjątkowo skuteczny sposób na ochronę choinki przez domowym mruczkiem.

4. Spróbuj oswoić kota z choinką

To dobry sposób, aby ochronić choinkę i nie martwić się o powieszone ozdoby. Choinka i kot mogą stanowić zgrany duet, o ile zaznajomisz mruczka z nowym przedmiotem w domu i pozwolisz mu przyjrzeć się wszystkim ozdobom z bliska. Nigdy nie ubieraj choinki od razu po przyniesieniu jej do domu. Najpierw połóż ją na ziemi, potem ustaw na stojaku, a dopiero wtedy, kiedy kot oswoi się z nowym nabytkiem, zacznij dekorowanie świątecznego drzewka.

5. Wykorzystaj preparaty odstraszające koty

Czasem wystarczy popsikać choinkę substancją o charakterystycznym zapachu, którego nie tolerują koty. To skuteczny sposób, aby zniechęcić mruczka do niszczenia świątecznych dekoracji i wskakiwania na szczyt świeżo ściętej choinki.

Teraz już wiesz, jak w praktyce ochronić drzewko przed destrukcją w wyniku działalności domowego kota. Jeśli do powyższych wskazówek dołączysz też sprawdzone kocie zabawki i poświęcisz mruczkowi odpowiednio dużo uwagi, prawdopodobnie choinka na święta pozostanie nienaruszona. Na pewno wiesz, że znudzony kot robi się bardziej ciekawski i zaczyna rozrabiać… wystarczy, że zapewnisz mu odpowiednią dawkę aktywności i atrakcji. Dzięki temu przystąpisz do dekorowania choinki bez ryzyka, że mruczek zacznie Ci przeszkadzać.

Jaka choinka będzie bezpieczna dla kota? Sztuczna czy prawdziwa?

Wielu kociarzy zastanawia się, jaki rodzaj choinki będzie najbezpieczniejszy dla domowego pupila. Zarówno sztuczne, jak i naturalne drzewka nie będą stanowić większego zagrożenia dla mruczka, o ile zwierzak nie będzie mieć możliwości zjedzenia gałązek, które mogą, np. podrażnić jego układ pokarmowy. Jeśli stawiasz na naturalne drzewko, staraj się wybrać taką odmianę, która nie gubi igieł, a te są odczuwalnie kłujące. Dzięki temu mruczek niechętnie będzie podchodzić do drzewka, szczególnie jeśli odczuje dyskomfort. Dobrym wyborem będzie świerk pospolity albo świerk kłujący.

Ochrona choinki przed kotem w okresie świątecznym to prawdziwe wyzwanie dla wszystkich kociarzy. Na pewno choć raz zdarzyło Ci się być świadkiem sytuacji, w której drzewko doznało “omdlenia” i wylądowało ze wszystkimi ozdobami na podłodze, prawda? Mruczek potrafi się wspiąć nawet na sam szczyt choinki, a to potencjalne ryzyko zniszczenia wszystkich przygotowanych ozdób choinkowych.

Czy igły z naturalnej choinki mogą zagrażać kotu?

Tak, szczególnie te opadające. Jeśli mruczek nierozważnie zje igły, może narazić się na problemy żołądkowe, biegunkę czy nawet mechaniczne uszkodzenie przewodu pokarmowego. Z tego względu sprzątajmy opadające igły natychmiast, kiedy zauważymy, że leżą na podłodze.

Czy anielskie włosy na choinkę są bezpiecznie dla kota?

Zdecydowanie nie, choć domowe mruczki je uwielbiają! Błyszczące nitki pięknie wyglądają, ale zjedzone przez kota mogą zalegać w jelitach i prowadzić do licznych niedrożności w układzie pokarmowym. W skrajnych przypadkach spożycie anielskich włosów przez mruczka może skutkować nawet śmiercią.

Jakie światełka warto wybrać na choinkę z kotem?

Podczas strojenia choinki w domu wybieraj takie światełka, które będą miały dodatkową warstwę izolacji. Postaraj się zamówić takie oświetlenie, którego mruczek nie będzie w stanie pogryźć. Nie chodzi tylko o ryzyko porażenia prądem, ale także połknięcia drobnych, plastikowych elementów, które mogą uszkodzić żołądek mruczka.

Zobacz także

Wspólnie Pomożemy Kotom

Hej, kociarze! 🐾 Dziś mamy dla Was niesamowitą nowinę! Już od 5 czerwca 2023 roku, będzie można u nas znaleźć wiele wspaniałych produktów dla kociarzy i kotów. Ten dzień to nie tylko początek naszej zabawy z własnym sklepem internetowym, ale przede wszystkim możliwość pomocy wszystkim kotom, które tej pomocy po prostu potrzebują 🥰. Nasza miłość […]

Czytaj artykuł
Nowoczesne mikroskopy laboratoryjne – wyższa jakość obrazu i wyników

Mimo wspólnej nazwy mikroskopy różnią się od siebie budową, co predysponuje je do specjalistycznych zastosowań. Spróbujmy przeanalizować wspólnie zastosowanie najpowszechniej spotykanych urządzeń badawczych, mianowicie czym cechują się współczesne mikroskopy laboratoryjne, oraz jakie technologie zastosowano, by przekształcić je w mikroskopy cyfrowe? Z artykułu dowiesz się między innymi: Czym jest mikroskop?  Mikroskop służy do obserwacji obiektów zwykle […]

Czytaj artykuł
Dlaczego warto mieć kota w domu?

Kociarze… czy zastanawialiście się kiedyś, dlaczego warto mieć w domu futrzastego przyjaciela? No właśnie! Choć dla nas to oczywiste, bo przecież dom bez kota nigdy nie będzie prawdziwym domem, to jednak jest wiele ciekawych powodów, dla których warto zdecydować się na opiekę nad mruczkiem. Choć w internecie bez problemu znajdziemy udowodnione naukowo korzyści z posiadania […]

Czytaj artykuł
Sklep internetowy DlaKociarzy.pl
Znajdziesz u nas wyselekcjonowane produkty dla kociarzy i kotów. To nie jest zwykły sklep. To sklep założony przez kociarzy dla kociarzy.
DANE FIRMY
RIKONA sp. z o.o.
ul. Adama Mickiewicza 37/58
01-625 Warszawa
NIP: 5252868114
REG: 389326473
KRS: 0000908789

© 2023 by DlaKociarzy.pl Wszelkie prawa zastrzeżone