Kąpiel kota - jak to robić i czy to konieczne?
dlakociarzy_logo_mobileDlaKociarzy.pl
Moje konto
0.00

Kąpiel kota – jak to robić i czy to konieczne?

Autor
DlaKociarzy.pl
Sklep internetowy z produktami dla kociarzy i kotów. U nas znajdziesz wszystko co najlepsze dla prawdziwego kociarza i jego kota.

Koty to wyjątkowo czyste i higieniczne zwierzęta, które utrzymują swoją higienę na naprawdę wysokim poziomie. Wszelkiego rodzaju oznaki zaburzeń w codziennej toalecie mogą świadczyć o problemach zdrowotnych, które należy skontrolować u lekarza weterynarii. Zatem kiedy zdecydować się na dodatkowe mycie kota, aby utrzymać jego futerko w perfekcyjnej czystości? W tym artykule poruszamy wszystkie za i przeciw kociej kąpieli.

Wykąpać kota czy nie? Wskazówki dla kociarzy

Nawet doświadczeni kociarze zastanawiają się nad tym, czy wykąpać kota, czy też nie. Domowe mruczki to zwierzęta, które samodzielnie dbają o swoją higienę. Nie potrzebują więc naszej pomocy w kwestii pielęgnacji swojej sierści oraz ciała. Poszukajmy wspólnie odpowiedzi na odwieczny dylemat kociarzy – kąpać kota czy nie?

Kiedy należy wykąpać kota?

Jest kilka sytuacji, w których warto zdecydować się na mycie kota. Kiedy mruczek ma problemy zdrowotne lub cierpi na przewlekłe biegunki, zdecyduj się pomóc mu w utrzymaniu odpowiedniej higieny. Naszym zdaniem jest kilka powodów, które wskazują na możliwość wykąpania kota. Kilka z nich to:

  • nadmiernie pobrudzona sierść po spacerze w niekorzystną pogodę na zewnątrz,
  • problem mruczka z samodzielnym utrzymaniem odpowiedniego poziomu higieny osobistej,
  • problemy zdrowotne, np. złamana łapka lub kołnierz leczniczy uniemożliwiające wylizywanie sierści,
  • ubrudzenie sierści czymś nietypowym, np. sadzą z domowego kominka,
  • widoczne kołtuny u kota.

Jeśli Twój mruczek znalazł się w jednej z powyższych sytuacji, możesz spróbować go tylko wyczesać. Kiedy to nie przynosi zadowalających efektów, zdecyduj się na kąpiel kota z użyciem specjalistycznego szamponu oraz odżywki.

Przygotowywanie zwierzaka do wystawy rasowych kotów również może generować konieczność kąpieli całego ciała kota oraz jego sierści. Do pakietu włącz obcinanie pazurów, nawilżanie futerka oraz delikatne przycinanie w newralgicznych częściach, np. na pupie.

Pierwsza kąpiel kota – krok po kroku

Zabiegi pielęgnacyjne takie jak pierwsza kąpiel kota, wymagają odpowiedniego przygotowania po stronie opiekuna czworonogiego przyjaciela. Standardowej pielęgnacji uszu, oczu, zębów i skracania pazurków uczymy już od 8. tygodnia życia mruczka.

Pierwszej kąpieli można spróbować u kociaka w wieku o najmniej 12-tygodni. Najczęściej w tym wieku dodatkowa kąpiel nie będzie wymagana. Jeśli Twój pupil nigdy wczesnej nie brał kąpieli, postaraj się zadbać o jego dobre samopoczucie. Zamów sprawdzone zabawki dla kota, które odwrócą jego uwagę od stresującej kąpieli.

Kąpiel kota długowłosego i krótkowłosego w praktyce wygląd bardzo podobnie. Im dłuższa sierść, tym dłużej będzie jednak trwać kąpiel i późniejsza pielęgnacja mruczka. Kąpiel krok po kroku powinna przebiegać następująco:

  1. Nakarm i odstresuj kota, np. poprzez masaż. Możesz do tego wykorzystać elektryczny masażer dla kota i kociarza, dostępny w ofercie naszego sklepu internetowego.
  2. Włóż kota do wanny lub miseczki z przygotowaną wodą.
  3. Delikatnie namocz sierść mruczka tak, aby nie zachlapać oczek i pyszczka.
  4. Użyj szamponu i okrężnymi ruchami myj cały tułów kota, przechodząc następnie do łapek i ogona.
  5. Po umyciu wyjmij kota z wody i umieść w ciepłym ręczniku, który osuszy jego sierść i skórę.

Uwaga! Pod żadnym pozorem nie myj szamponem okolic oczu i pyszczka kota. To mogłoby spowodować spory dyskomfort, szczególnie po przedostaniu się chemii do organizmu zwierzaka.

Przygotowując kociaka do kąpieli, zaopatrz się w dobry szampon, odżywkę, suche ręczniki, miseczkę lub brodzik na wodę. Zadbaj też o to, aby woda przygotowana do pielęgnacji miała temperaturę nie wyższą niż 39 stopni Celsjusza.

Jaki wybrać kosmetyki dla kota?

Dobre kosmetyki dla kotów to takie, które są przede wszystkim przeznaczone do pielęgnacji sierści i ciała naszych czworonogich przyjaciół. Nigdy nie korzystaj z kosmetyków przeznaczonych dla ludzi, gdyż nasza skóra ma inne pH niż ciało futrzaka.

Wybierając szampon, odżywkę lub inne kosmetyki do pielęgnacji kociaka bierz pod uwagę tylko produkty bez: parabenów, dodatku alkoholu, sztucznych aromatów oraz siarczanów. Wyciągi roślinne i naturalne olejki eteryczne to dobry wybór. Takie produkty pomogą Ci zadbać o sierść swojego mruczka i utrzymać ją czystą i lśniącą przez długi czas.

Pielęgnacja i higiena sierści kota po kąpieli – podsumowanie

Przejrzałeś cały koci poradnik o kąpieli futrzastych przyjaciół? W takim razie wiesz, że w naturalnych warunkach domowe koty nie potrzebują kąpieli. Dla większości zwierząt kąpiel jest stresującą sytuacją, a futro nie potrzebuje takiej pielęgnacji na co dzień. Wystarczy Wam dobra szczotka do czesania i wyciągania martwych włosków oraz regularne czesanie.

Niemniej jednak kąpiel kota to żadna fanaberia. W razie problemów zdrowotnych lub nadmiernego ubrudzenia sierści długowłosego kota wychodzącego na zewnątrz kąpiel może okazać się niezbędna. Inaczej mruczek może być narażony na atak pasożytów lub innych bakterii, które są przenoszone wraz z zabrudzeniami sierści i ciała.

Zobacz także

Wspólnie Pomożemy Kotom

Hej, kociarze! 🐾 Dziś mamy dla Was niesamowitą nowinę! Już od 5 czerwca 2023 roku, będzie można u nas znaleźć wiele wspaniałych produktów dla kociarzy i kotów. Ten dzień to nie tylko początek naszej zabawy z własnym sklepem internetowym, ale przede wszystkim możliwość pomocy wszystkim kotom, które tej pomocy po prostu potrzebują 🥰. Nasza miłość […]

Czytaj artykuł
Czego uczą nas koty?

Kiedy koty pojawiają się w naszym życiu, codzienność zmienia się o 180 stopni. Wbrew pozorom obecność mruczka w naszym domu może wpływać nie tylko na samopoczucie wszystkich domowników, ale także nasze zachowanie wobec innych ludzi i zwierząt.  A zatem czego możemy nauczyć się od kota? Jest wiele sytuacji, w których powinniśmy wzorować się na zachowaniu […]

Czytaj artykuł
Wiosenne alergie u kotów – co robić z kotem alergikiem?

Koty domowe, choć doskonale przystosowały się do warunków życia z człowiekiem, to jednak zdarza się, że w okresach pylenia roślin występują u nich różnego rodzaju alergie skórne, pokarmowe czy nawet zapalenie spojówki. Kiedy zaobserwujemy alergię pokarmową u kota, powinniśmy działać natychmiastowo. Podobnie zachowamy się, kiedy u mruczka pojawi się zaczerwienienie i wydzielina z oka, która […]

Czytaj artykuł
Sklep internetowy DlaKociarzy.pl
Znajdziesz u nas wyselekcjonowane produkty dla kociarzy i kotów. To nie jest zwykły sklep. To sklep założony przez kociarzy dla kociarzy.
DANE FIRMY
RIKONA sp. z o.o.
ul. Adama Mickiewicza 37/58
01-625 Warszawa
NIP: 5252868114
REG: 389326473
KRS: 0000908789

© 2023 by DlaKociarzy.pl Wszelkie prawa zastrzeżone

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram