dlakociarzy_logo_mobileDlaKociarzy.pl
Moje konto
0.00

Jak wygląda adopcja kota?

Autor
DlaKociarzy.pl
Sklep internetowy z produktami dla kociarzy i kotów. U nas znajdziesz wszystko co najlepsze dla prawdziwego kociarza i jego kota.

Zakup kota z hodowli to niejedyna opcja, z której mogą skorzystać kociarze, aby cieszyć się bliskością futrzastego pupila w swoim domu. Choć perspektywa opieki nad małym kociakiem z hodowli wzbudza wiele emocji… zastanówmy się, czy rzeczywiście warto wydać kilka tysięcy złotych na kociaka z rodowodem? Jeśli zwierzę ma być tylko tzw. kotkiem na kolanka, taki wydatek jest raczej zbędny…

Do niczego nie namawiamy, ale czy nie sądzicie, że przygarnięcie kota ze schroniska to ciekawa alternatywa? W Polsce schroniska pękają w szwach, a niestety bezdomnych kotów do adopcji stale przybywa. Z czego to wynika? Nie wiemy. Być może z nagminnego rozwoju pseudohodowli, braku świadomości kocich opiekunów odnośnie do kastracji, a może po prostu z faktu wypuszczania kociaków na wolność, co przecież jest dla domowych mruczków ogromnym niebezpieczeństwem.

Przygotowaliśmy poradnik krok po kroku, aby wyjaśnić wszystkim kociarzom, w jaki sposób można adoptować kota z fundacji lub schroniska. Procedury nie należą do najłatwiejszych, ale radosne oczy przygarniętego zwierzaka rekompensują wszystkie trudy związane z formalnościami – zapewniamy! 😉

W jaki sposób działają fundacje i schroniska dla zwierząt?

Wszelkiego rodzaju fundacje dobroczynne i schroniska to instytucje, które działają głównie ze środków zebranych od swoich darczyńców oraz otrzymywanych w ramach funduszów miejskich i gminnych. Niestety bezdomnych czworonogów w całej Polsce jest coraz więcej, a schroniska, lecznice i domy tymczasowe są po prostu przepełnione.

Placówki przeznaczone dla bezdomnych kociaków są jak najbardziej chętne przekazać kota do adopcji, ale tylko w ręce osób, które są w stanie zapewnić zwierzęciu godne warunki do życia. Wiele schronisk i fundacji praktykuje prowadzenie ankiet przedadopcyjnych, wizyty w domach przyszłych kociarzy, a także spotkania na terenie schroniska. To wszystko po to, aby zagwarantować zwierzęciu nowy bezpieczny dom i jednocześnie pomóc kotu nawiązać pierwsze kontakty z człowiekiem.

Schroniska w Polsce zajmują się zarówno dorosłymi kotami, jak i małymi kociakami, które potrzebują pełnej opieki. W placówkach ochrony zwierząt specjaliści mogą zaopiekować się nimi na różne sposoby. Działania realizowane przez schroniska i fundacje to:

  • karmienie,
  • utrzymywanie kotów, psów i innych zwierząt w bezpiecznych warunkach,
  • przeprowadzanie badań i zbiegów medycznych,
  • szczepienia przeciw chorobom zakaźnym,
  • przygotowywanie książeczek zdrowia,
  • kastrowanie zwierząt,
  • socjalizacja.

Jeśli zamierzasz odwiedzić koty w schronisku, przygotuj się do tego psychicznie. Choć osoby pracujące w takich placówkach starają się zapewnić mruczkom jak najlepsze warunki, niestety na miejscu prawdopodobnie atmosfera będzie dość przykra. Wybierz się do schroniska lub fundacji, jeśli chcesz zaopiekować się kotem po przejściach. Choć mruczki unikają kontaktu z człowiekiem, prawdopodobnie po kilku wizytach doskonale się dogadasz z futrzastym przyjacielem i zechcesz dać mu nowy, kochający dom.

Kot ze schroniska – czy to ryzykowne?

Jasne, że tak. Każda adopcja bezdomnego kota po przejściach, który często wychodził na zewnątrz i długotrwale był osamotniony, wiąże się z ryzykiem. Mruczki ze schronisk i fundacji mogą mieć problemy zdrowotne i behawioralne. To jednak nie powinno dyskwalifikować kociaków ze schroniska z możliwości adopcji. Pamiętaj, że z każdym kotem można pracować i wyzbyć się wszystkich złych nawyków.

Licz się jednak z tym, że mruczek prawdopodobnie w krótkim czasie obdarzy Cię miłością, szczególnie jeśli zapewnisz mu odpowiednie warunki do życia w nowym domu – wtedy kot szybciej zasymiluje się w nowym miejscu. Jasne, że znacznie łatwiej przyzwyczaić kota do domu, jeśli ten nie ma za sobą traumatycznych przeżyć, a także została zapewniona mu odpowiednia opieka – zarówno przez schronisko, jak i fundację z domem tymczasowym.

Jakiego kota do adopcji można znaleźć w schronisku?

W schroniskach, domach tymczasowych oraz fundacjach możesz trafić przede wszystkim na koty:

  • Dorosłe: najczęściej porzucone przez nieodpowiedzialnych opiekunów, żyjące na dziko, zabrane z pseudohodowli oraz zaginione.
  • Kocięta: w schroniskach często zdarza się, że pojawiają się maluchy (nawet kilkutygodniowe), które zostały bestialsko wyrzucone w workach na śmieci na osiedlowych śmietnikach czy nawet do lasu.
  • Koty w typie rasy oraz rasowe: jak najbardziej można adoptować ze schroniska kota rasowego lub w typie rasy.

Adopcja kota to decyzja, która wymaga mocnego przemyślenia. Lepiej przygotuj się na to, że zwierzę ze schroniska będzie początkowo problematyczne. Dzięki temu w razie braku problemów z wychowaniem i przyzwyczajeniem mruczka do nowego opiekuna i miejsca po prostu mile się zaskoczysz.

Jak się przygotować i co warto wiedzieć przed adopcją kota?

Czy da się przygotować do adopcji mruczka? Tak, da się, a nawet trzeba! Zanim wybierzesz pupila dostępnego w schronisku lub w fundacji, koniecznie przygotuj się psychicznie do adopcji kota. Wolontariusz w wybranym miejscu pomoże Ci nie tylko w dopełnieniu formalności.

Możesz zadać mu wszystkie niezbędne pytania, które mogą być pomocne, kiedy już mruczek pojawi się w Twoim domu. O wolontariusza możesz zapytać wszystko, aby rozwiać swoje wątpliwości przed przygarnięciem kota do swojego domu. Przygotowanie do adopcji kota ze schroniska można podzielić na kilka etapów. Poniżej przedstawiamy szczegółowo proces przygotowania do adopcji mruczka, aby pracownik schroniska zgodził się na wydanie zwierzęcia.

Etap 1

Najpierw przygotuj się na przyjęcie nowego pupila do swojego domu. Musisz odpowiednio zaaranżować przestrzeń w domu lub w mieszkaniu, aby mruczek był w 100% bezpieczny. Kluczowe w tym przypadku są takie działania, jak:

  • osiatkowanie okien i drzwi wyjściowych na balkon lub taras,
  • pozbycie się roślinności, która może być szkodliwa dla kota,
  • przygotowanie domowej infrastruktury do potrzeb mruczka, np. zakup drapaka dla kota i legowiska,
  • warto też wcześniej kupić zabawki dla kota, które pomogą mu zaaklimatyzować się w nowym miejscu.

Przyda Ci się też wygodna i odpowiednio duża kuweta, w której mruczek załatwi swoje potrzeby fizjologiczne. Potrzebujesz też karmy suchej i mokrej dla kota w domu, jeszcze zanim zdecydujesz się na adopcję. Dzięki temu będziesz w stanie przedstawić się z jak najlepszej strony przed opiekunami zwierząt w schronisku lub w hodowli.

Etap 2

Oprócz przygotowania swojego domu lub mieszkania zadbaj też o uzupełnienie wiedzy o kotach. Jako przyszły kociarz lub kociara postaw na sprawdzone i polecane pozycje książkowe o kotach, kursy internetowe, a także (jeśli masz taką możliwość) porozmawiaj z prawdziwymi kociarzami. To prawdziwa skarbnica wiedzy, która w przypadku kotów ze schronisk może okazać się niezbędna.

Etap 3

Trzeci krok to przygotowanie się do załatwienia formalności w schronisku. Musisz być przede wszystkim osobą pełnoletnią, mieć odpowiednie warunki lokalowe (patrz Etap 1), a także wypełnić szczegółową ankietę adopcyjną. Tylko wtedy, kiedy spełnisz określone kryteria, będziesz w stanie zaadoptować kociaka i zabrać go do swojego domu.

Dalej pozostają Ci już tylko załatwienia bezpośrednio z pracownikiem schroniska lub fundacji zajmującej się organizacją adopcji kotów. Pamiętaj, że zależnie od placówki wymogi mogą być nieco inne.

Oczywiście każde schronisko wymaga pełnoletności i odpowiednich warunków mieszkaniowych, aczkolwiek niektóre schroniska przeprowadzają też szczegółowe spotkania, np. w miejscu zamieszkania osób, które chcą adaptować kota. Wynika to nie z braku zaufania do potencjalnej kociej rodziny adopcyjnej, ale chęci zapewnienia mruczkom jak najlepszych warunków do życia.

Adopcja kota ze schroniska – krok po kroku

Procedura adopcyjna kota ze schroniska nie jest mocno skomplikowana, ale wymaga dopełnienia kilku formalności. Wszelkie działania przedadopcyjne nie ograniczają się tylko do wizyt w schronisku, zapoznaniu się ze zwierzęciem oraz wizji lokalnej u osoby zainteresowanej adopcją. Przygotowaliśmy krótkie wyjaśnienie tego, jak przebiega proces adopcji mruczka.

  1. Najpierw uzupełniasz ankietę adopcyjną. Pracownik schroniska lub fundacji poprosi Cię o podanie kilku istotnych informacji oraz danych osobowych. To potrzebne, aby osoba zainteresowana adopcją uświadomiła sobie, jak dużą odpowiedzialność zamierza na siebie wziąć. Po wypełnieniu ankiety adopcyjnej łatwiej też dopasować kociaka do warunków, jakie może zapewnić mu przyszły dom.
  2. Następnie odbywa się spotkanie z kotem w domu tymczasowym lub bezpośrednio w schronisku. W trakcie takiego spotkania warto spróbować nawiązać pierwszy kontakt z mruczkiem, ale oczywiście nic na siłę. Podczas spotkania obecny będzie pracownik schroniska, którego można zadać pytania związane z żywieniem mruczka, ewentualnym przebiegiem dotychczasowego leczenia, a także zachowania kociaka na co dzień. 
  3. Kolejny krok to rezerwacja lub od razu podpisanie umowy adopcyjnej, jeśli weryfikacja przebiegła prawidłowo. Korzystając z naszych wskazówek odnośnie do od przygotowania się do adopcji kota, znacznie zwiększasz swoje szanse na szybkie przyjęcie nowego pupila w domu.

Pamiętaj, że podpisanie umowy adopcyjnej zobowiązuje Cię do zapewnienia mruczkowi godziwych warunków do życia, dbania o jego bezpieczeństwo oraz informowania pracowników schroniska o ewentualnych chorobach i warunkach, w których przebywa kot.

Po odbiorze kota ze schroniska możesz zostać poproszony o przesłanie zdjęć do placówki adopcyjnej w fundacji lub do schroniska, celem potwierdzenia, że zaadoptowany zwierzak ma się dobrze. Najczęściej przez pierwsze 2-3 miesiące pojawia się umowny obowiązek przesyłania zdjęć do placówki, która zgodziła się na adopcję.

Czy warto zaadoptować kota? Podsumowanie

Już wiemy, że interesujesz się adopcją… pamiętaj jednak, że choć proces adopcyjny może wydawać się prosty, znacznie trudniejsze będzie przyzwyczajenie się do zasad panujących w domu po przygarnięciu mruczka ze schroniska. Wszystko, co musisz wiedzieć o adopcji kota, prawdopodobnie już wiesz… skąd? Z naszego poradnika. Przejrzyj go od A do Z, a znacznie ułatwisz sobie procedury adopcyjne i szybciej przygarniesz kociaka.

Adopcja kota to ogromna odpowiedzialność. Każdy kociarz i kociarza planujący przyjęcie bezdomnego pupila do swojego domu powinni mieć tego świadomość.

Jakie dokumenty są wymagane do adopcji kota?

Schroniska i fundacje wymagają przede wszystkim aktualnego dokumentu tożsamości, przedstawienia zdjęć nieruchomości przygotowanej na przyjęcie kota, a także dostarczenia zaświadczenia o dochodach, aby potwierdzić, że osoba chcąca zaadoptować kota będzie w stanie pokryć koszty jego utrzymania.

Co warto zabrać ze sobą w dniu odbioru kota ze schroniska?

Odbierając mruczka ze schroniska, warto przede wszystkim zabrać ze sobą transporter dla kota. Przydatne są także maty jednorazowe (takie, jak dla dzieci), a także kocyk i podstawowe zabawki, np. wędka dla kota. W ten sposób zredukujesz stres pupila i bezpiecznie przewieziesz go do nowego domu.

Czy adopcja kota jest płatna?

Nie. Decydując się na adopcję kota, nie płacisz ani złotówki. Od schroniska lub fundacji otrzymasz odrobaczonego i zaszczepionego kociaka wraz z książeczką zdrowia kota.

Czy osiatkowanie balkonu jest konieczne przed adopcją kota?

Tutaj wszystko zależy od indywidualnych ustaleń ze schroniskiem lub fundacją adopcyjną. Najczęściej jednak założenie siatek jest koniecznością, jeśli chcesz zaadoptować mruczka.

Ile trwa proces adopcji kota?

Procedury związane z adopcją kota, trwają średnio od kilku do kilkunastu dni, zależnie od tego, jak dobrze przygotują się do tego osoby chcące zaadoptować zwierzaka. 

Jak szybko kot może zadomowić się po adopcji?

Wszystko zależy od charakteru oraz wychowania mruczka. Jeden może zaaklimatyzować się nawet w kilka godzin, a inny będzie potrzebować więcej uwagi i wymagać stałej obserwacji – nawet przez kilkanaście dni.

Zobacz także

Wspólnie Pomożemy Kotom

Hej, kociarze! 🐾 Dziś mamy dla Was niesamowitą nowinę! Już od 5 czerwca 2023 roku, będzie można u nas znaleźć wiele wspaniałych produktów dla kociarzy i kotów. Ten dzień to nie tylko początek naszej zabawy z własnym sklepem internetowym, ale przede wszystkim możliwość pomocy wszystkim kotom, które tej pomocy po prostu potrzebują 🥰. Nasza miłość […]

Czytaj artykuł
Dlaczego koty lubią pudełka z kartonu?

Wszyscy kociarze i kociary wiedzą, jak niesamowita więź tworzy się pomiędzy kotem a kartonami. Choć to dość dziwne zjawisko, większość domowych kotów wręcz kocha wylegiwanie się, gryzienie oraz zabawę w kartonach – szczególnie tych, które wcale nie są przyniesione z myślą o naszych pupilach. Skąd zatem przeświadczenie, że koty domowe uwielbiają kartonowe pudełka? Wzięło się […]

Czytaj artykuł
Odchudzanie kota – zróbmy to mądrze!

Otyłość to częsty problem u kotów domowych. Powinniśmy zawsze na bieżąco sprawdzać stan zdrowia swoich pupili. Oczywiście chodzi tu nie tylko o cykliczne badania krwi, które mogą wykazać, np. rozwijającą się chorobę typową dla danej rasy. Poprzez cykliczne badania można też szybko wykryć przyczyny otyłości u kotów, która jest groźna, jeśli zbyt wysoka waga ciała […]

Czytaj artykuł
Sklep internetowy DlaKociarzy.pl
Znajdziesz u nas wyselekcjonowane produkty dla kociarzy i kotów. To nie jest zwykły sklep. To sklep założony przez kociarzy dla kociarzy.
DANE FIRMY
RIKONA sp. z o.o.
ul. Adama Mickiewicza 37/58
01-625 Warszawa
NIP: 5252868114
REG: 389326473
KRS: 0000908789

© 2023 by DlaKociarzy.pl Wszelkie prawa zastrzeżone