dlakociarzy_logo_mobile DlaKociarzy.pl
Moje konto
0.00

Jak urządzić dom dla kota?

Autor
DlaKociarzy.pl
Sklep internetowy z produktami dla kociarzy i kotów. U nas znajdziesz wszystko co najlepsze dla prawdziwego kociarza i jego kota.

Stworzenie idealnego miejsca do życia dla kota domowego to zadanie, jakim powinien zająć się każdy kociarz. Wbrew pozorom nie jest to trudne. Musisz tylko wykazać się inicjatywą, poszukać inspiracji na domowe wnętrza oraz zasięgnąć porady u innych kociarzy. Dzięki temu uda Ci się urządzić mieszkanie lub dom, który będzie w 100% przyjazny kotu lub całej gromadce mruczących przyjaciół.

W dzisiejszych czasach koty w warunkach domowych to nic nadzwyczajnego. To w pełni udomowione zwierzaki, które uwielbiają towarzystwo człowieka oraz ciepłe posłanie w domach i mieszkaniach. Identyfikujesz się jako prawdziwy kociarz lub kociara? Zatem musisz zrobić wszystko, aby kot w domu czuł się jak najlepiej.

Przygotuj się na dłuższą lekturę. Poniżej przygotowaliśmy kompleksowy poradnik dla kociarzy, który pomoże Ci urządzić cztery kąty tak, aby zachwycić swojego pupila i zagwarantować mu maksimum bezpieczeństwa, komfortu oraz pełni szczęścia na co dzień.

Urządzanie domu dla kota – od czego zacząć?

Zanim zaczniesz jakiekolwiek działania związane z zaaranżowaniem przestrzeni domowej dla swojego kota, dokładnie ustal, jak dużą przestrzeń możesz poświęcić na indywidualny kącik dla kota. Oczywiście licz się z tym, że cała nieruchomość będzie azylem dla Twojego mruczka i żadne drzwi nie powinny być dla niego zamknięte. To oznacza, że przestrzeń domu, z której w pełni korzystają domownicy… musi być też dostępna dla wszystkich kotów domowych.

Zastanów się przede wszystkim, czego tak naprawdę kot potrzebuje w przestrzeni domowej? Musisz wcielić się w rolę swojego mruczka… może spacer po mieszkaniu na czworaka będzie pomocny? Choć propozycja wydaje się śmieszna, czasem warto popatrzyć na coś z innej perspektywy, niż zazwyczaj. 

Musisz pamiętać, że kot zawsze będzie starał się wejść tam, gdzie akurat nie może. To natura każdego mruczka, której nie zmienimy. Z tego względu musisz zadbać o to, aby wszystkie meble i pomieszczenia zostały urządzone tak, by pupil nie zrobił sobie krzywdy podczas akrobatyki. Musisz też zadbać o wszechobecne drapaki dla kota, no, chyba że chcesz mieć podrapaną kanapę i drzwi – wybór należy do Ciebie.

Zaplanuj też umiejscowienie legowiska dla kota, wydzielenie przestrzeni do jedzenia, odpoczynku oraz zabawy. To absolutna podstawa, aby stworzyć dom, w którym mruczek będzie czuł się bezpiecznie i komfortowo. Najważniejsze jest to, aby zwierzak mógł realizować wszystkie potrzeby, które są podstawą jego egzystencji. 

Jakie wyposażenie jest niezbędne, aby urządzić dom przyjazny dla mruczka?

Potrzebujesz więcej informacji, jak odpowiednio zaaranżować przestrzeń w mieszkaniu lub w domu, gdzie zwierzak będzie mógł szczęśliwie żyć i cieszyć się koegzystencją z domownikami? Aby wykonać swoje zadanie kociarza, jak najlepiej się da, musisz zrealizować niezbędne zakupy. Przede wszystkim zamów wytrzymałą siatkę na okna i balkon. Możesz ją założyć samodzielnie lub poprosić o pomoc profesjonalistów. To podstawa, aby zagwarantować mruczkowi pełnię bezpieczeństwa. W każdym domu z kotem powinny znajdować się siatki w oknach, szczególnie jeśli te są często otwierane. W przeciwnym razie pupil może niespodziewane wyjść na zewnątrz, a tam czyha na niego wiele niebezpieczeństw.

Kilka produktów wyposażenia domowego, które są kluczowe do zaspokajania kocich potrzeb to:

  • drapaki dla kotów,
  • legowiska,
  • tunele,
  • zabawki dla kota,
  • dedykowane meble, które mruczki mogą drapać kocimi pazurami,
  • kuweta,
  • miseczki do jedzenia,
  • maty do zabawy.

Oczywiście lista produktów, które można zamówić nawet na niewielki metraż mieszkania, jest o wiele większa. Pamiętaj! Jeśli chcesz uniknąć licznych problemów behawioralnych, zadbaj o to, aby urządzić dom przyjazny dla kota, czyli taki, gdzie nie zabraknie dla niego miski z jedzeniem, miejsca na drzemkę oraz obszernej infrastruktury do wspinaczki i zabawy.

Dom przyjazny kotu, czyli kilka słów o bezpieczeństwie

Zorganizowanie bezpiecznej przestrzeni dla kota w domach i mieszkaniach dotyczy nie tylko odpowiedniego sposobu umeblowania nieruchomości i ustawienia kocich akcesoriów. Ważne jest też bezpieczeństwo pupila. Koty uwielbiają dotykać rzeczy, których nie powinny. Z tego względu usuń z domu rośliny zielone, które są trujące dla czworonogich przyjaciół, osiatkuj balkony i okna, a także sprawdź, czy w domu nie ma kruchych i niewielkich przedmiotów, które kot mógłby, np. połknąć.

Jeśli masz w domu okna uchylne, zamontuj w nich specjalne kratki, które uniemożliwią kotu wspinaczkę. Brak takiego zabezpieczenia może w skrajnych przypadkach skutkować zawiśnięciem mruczka na ramie okiennej. Ogólnie rzecz biorąc – bezpieczeństwo kota to kwestia, o którą powinien zadbać każdy kociarz i kociara. To nie oznacza, że musisz zabraniać mruczkowi wspinać się na meble, aby ten rozszerzał swoją kocią przestrzeń. Wystarczy, że zaaranżujesz mieszkanie dla kota tak, aby zminimalizować ryzyko urazów lub wydostania się mruczka na zewnątrz.

Jak urządzić dom dla kota? Poradnik krok po kroku

Właściciele kotów powinni dbać w pierwszej kolejności o to, aby stworzyć przestrzeń, która będzie komfortowa zarówno dla futrzastych przyjaciół oraz pozostałych domowników. Oczywiście, że urządzamy domy i mieszkania głównie pod potrzeby naszych milusińskich, nieprawdaż? Prawdziwi kociarze wiedzą, o czym mowa. Niemniej jednak nieruchomość możemy podzielić na kilka stref, w których należy ustawiać miseczki z wodą, drapaki, a nawet drzewka do wspinaczki.

Dom możemy podzielić na cztery strefy, aby zapewnić kotu możliwość swobodnego korzystania ze swojego terytorium. Mowa tu o strefie: jadalnianej, toalecie, pokoju zabaw oraz przestrzeni do wypoczynku. Przejdź dalej, a dowiesz się, jak zaaranżować konkretne strefy, by futrzak był w 100% zadowolony i szczęśliwy.

Strefa jadalniana

W tym miejscu postaw miseczki z jedzeniem i wodą, ale nigdy zbyt blisko siebie. Otóż kubeczek lub fontanna z wodą postawiona tuż przy karmie mokrej i suchej raczej nie spotka się z zainteresowaniem mruczka. Postaw ją kilka metrów dalej, a Twój pupil chętnie napije się wody w ciągu dnia lub w nocy. Strefa, gdzie kot będzie mógł swobodnie jeść to najczęściej kuchnia. Dla wygody kociaka możesz postawić miseczki na delikatnym podwyższeniu.

Tutaj musisz uważać. Jeśli zwierzak zaobserwuje, gdzie chowasz jego smaczki i karmę, prawdopodobnie będzie z czasem domagać się otwarcia konkretnej szafki. Oczywiście nie ma tu ryzyka, że zrobi to sam, ale kociarze mogą mieć problem z wejściem do kuchni bez wcześniejszego wyciągnięcia kocich przysmaków z szafki.

Strefa toalety i pielęgnacji

Centrum dowodzenia w strefie toaletowej jest oczywiście kuweta. Ta powinna być odpowiednio duża i postawiona w miejscu, gdzie kot z łatwością załatwi swoje potrzeby fizjologiczne. Miejsce na strefę toalety powinny być raczej ustronne i rzadziej odwiedzane przez domowników. Chyba nikt nie lubi, kiedy ktoś nagle przeszkadza w posiedzeniu, prawda? Koty również tego nie lubią. Zadbaj więc o nieco prywatności dla swojego mruczka i pozwól mu na posiadanie własnego centrum dumania.

Pamiętaj o tym, aby nie postawić kuwetki zbyt blisko miejsca, gdzie kot spożywa posiłki lub odpoczywa. Możesz zaaranżować część szafy wnękowej na kocią kuwetkę, w której mruczek schowa się na kilka chwil, aby spokojnie załatwić swoje potrzeby fizjologiczne.

Strefa zabawy

To inaczej strefa aktywności, w której masz największą swobodę aranżacji. Dlaczego? Otóż to miejsce, z którego kot będzie swobodnie obserwować otoczenie, bawić się, wskakiwać na podwyższenia i ostrzyć pazurki – a do tego doskonale nadają się wysokie drapaki z grubymi, sizalowymi słupkami. W strefie zabawy, gdzie mieszka kot warto zaaranżować przestrzeń tak, aby zapewnić mu jak najwięcej kryjówek, podestów, drabinek do wspinania oraz miejsc, gdzie może wygodnie skakać i wylegiwać się, kiedy dopadnie go zmęczenie.

Strefa zabawy to swego rodzaju plac zabaw, gdzie mruczek może bawić się sam lub z domownikami. Na tę strefę najlepiej przeznaczyć jedno pełne pomieszczenie w mieszkaniu – oczywiście jeśli to tylko możliwe. Dzięki temu stworzysz kotu prawdziwe królestwo, w którym znajdą się funkcjonalne meble dla kota, półki i drapaki o różnych wysokościach. Tak zaaranżowana przestrzeń na pewno zostanie doceniona przez pupila.

Zapamiętaj bardzo ważną rzecz. Koty nie zawsze od razu chętnie korzystają ze wszystkiego, co dla nich przygotowujemy. Zdarza się, że pierwsza interakcja z drapakiem, tunelem lub nową kryjówką będzie mieć miejsce po kilku tygodniach. Warto jednak poczekać. Kiedy mruczek oswoi się i zrozumie, że zaaranżowana przestrzeń jest dla niego – wtedy zabawom nie będzie końca!

Strefa relaksu

Urządzając strefę relaksu dla pupila, również masz sporą przestrzeń do popisu. Możesz kupić urocze Legowisko Miętowy Koszyczek, duże posłanie lub nawet kocią kanapę, która nie tylko perfekcyjnie wygląda w domowych aranżacjach, ale także jest chętnie użytkowanym miejscem przez każdego kota. 

Pamiętaj o tym, że mruczki uwielbiają odpoczynek w mocno nasłonecznionych miejscach – przecież im cieplej, tym lepiej. Legowiska powinny być w miejscu łatwo dostępnym dla kota, ale jednocześnie z dala od przestrzeni, gdzie na co dzień jest hałas. Możesz zaaranżować domowe parapety w salonie lub sypialni na komfortowe legowiska, wydzielić część kanapy jako posłanie dla kota czy nawet udostępnić mruczkowi górę wysokiego regału, gdzie może schować się na wiele godzin i odpocząć od domowników.

Ogródek i balkon – czy kot powinien wychodzić na zewnątrz?

Nie ma żadnych przeciwwskazań do co tego, aby koty samodzielnie wychodziły na zewnątrz – zarówno na balkon, jak i przydomowy ogródek. Konieczne jest jednak rozsądne zabezpieczenie takich miejsc, np. wytrzymałą siatką stalową. Domowi pupile o futrzastym usposobieniu uwielbiają obserwować otoczenie, szczególnie na zewnątrz, gdzie często pojawiają się ptaki.

Często zdarza się, że kot większość dnia spędza na balkonie lub w przystosowanym ogrodzie, gdyż uznaje to miejsce za najlepsze do zabawy i odpoczynku, a do domu wraca wyłącznie po to, aby zjeść i napić się wody. W trakcie aranżowania mieszkania przyjaznego kociakom nigdy nie zapominaj o terenach na zewnątrz, które przynależą do nieruchomości. Jeśli kot zauważy, że domownicy wychodzą na balkon lub ogródek, na pewno też wykaże zainteresowanie tym miejscem i będzie chciał wyjść.

Czym są ciągi komunikacyjne w aranżacji mieszkania dla kota?

Mianem ciągów komunikacyjnych nazywamy przestrzeń przechodnią, gdzie koty mijają się między sobą oraz z innymi domownikami. Takie miejsca zaaranżuj tak, aby mruczek mógł swobodnie przechodzić, bez zbędnego przeciskania się pomiędzy meblami. Na ścianach możesz powiesić półki, które pozwolą bezszelestne przemieszczanie się z miejsca na miejsce, nawet bez potrzeby schodzenia na podłogę. Tak przygotowane kocie terytorium w domach i mieszkaniach jest gwarancją pełnego zadowolenia każdego zwierzaka wraz z poczuciem spokoju i bezpieczeństwa.

Aranżacja przestrzeni dla kota – podsumowanie

Ten artykuł to tylko niewielka garstka informacji, jaką powinni posiąść kociarze dostosowujący swoje mieszkania i domy do potrzeb futrzastych przyjaciół. Z czasem wszyscy poznajemy indywidualne potrzeby kotów, którymi się opiekujemy. To pozwala na efektywniejsze zaaranżowanie przestrzeni oraz precyzyjny wybór domowych akcesoriów, z których kot chętniej skorzysta na co dzień. Teraz masz potężną dawkę wiedzy o tym, jak bezpiecznie i funkcjonalnie zaaranżować mieszkanie dla kota. Zatem nie czekaj dłużej – zacznij działać i spraw, że Twój pupil poczuje się dobrze i wyjątkowo we własnym domu.

Zobacz także

Wspólnie Pomożemy Kotom

Hej, kociarze! 🐾 Dziś mamy dla Was niesamowitą nowinę! Już od 5 czerwca 2023 roku, będzie można u nas znaleźć wiele wspaniałych produktów dla kociarzy i kotów. Ten dzień to nie tylko początek naszej zabawy z własnym sklepem internetowym, ale przede wszystkim możliwość pomocy wszystkim kotom, które tej pomocy po prostu potrzebują 🥰. Nasza miłość […]

Czytaj artykuł
Kot ma drgawki przez sen? Zobacz, co to znaczy!

Nasze domowe zwierzaki mogą dawać niepokojące objawy w postaci lekkich drgawek i tików, np. wtedy kiedy dojdzie do uszkodzenia układu nerwowego, niewydolności serca albo kiedy pupil zje coś, na co ma uczulenie. Są też inne sytuacje, kiedy zauważymy drżenie całego ciała swojego mruczka. Nie zawsze wiąże się to z koniecznością szybkiej diagnostyki w gabinecie weterynarii. […]

Czytaj artykuł
Dlaczego koty barankują? Co oznacza barankowanie?

Kocie barankowanie to nic innego, jak delikatne ocieranie się czy nawet popchnięcia głową w kierunku człowieka lub innego kota. Nasi pupile trącają swoim łebkiem nasze twarze w taki sposób, jakby chciały przybić nam piątkę… ale czołem. To wyraz poczucia bezpieczeństwa, bezgranicznej miłości oraz pełnego zaufania. A zatem… jeśli nasze koty barankują w stosunku do nas, […]

Czytaj artykuł
Sklep internetowy DlaKociarzy.pl
Znajdziesz u nas wyselekcjonowane produkty dla kociarzy i kotów. To nie jest zwykły sklep. To sklep założony przez kociarzy dla kociarzy.
DANE FIRMY
RIKONA sp. z o.o.
ul. Adama Mickiewicza 37/58
01-625 Warszawa
NIP: 5252868114
REG: 389326473
KRS: 0000908789

© 2023 by DlaKociarzy.pl Wszelkie prawa zastrzeżone