dlakociarzy_logo_mobileDlaKociarzy.pl
Moje konto
0.00

Noworodek w domu a przygotowanie kota

Autor
DlaKociarzy.pl
Sklep internetowy z produktami dla kociarzy i kotów. U nas znajdziesz wszystko co najlepsze dla prawdziwego kociarza i jego kota.

Kochasz swojego kota, ale obawiasz się, jak mruczek zareaguje na pojawienie się nowego członka rodziny w domu? To problem, z którym zmaga się wielu kociarzy w dzisiejszych czasach. Nawet jeśli zwierzak żyje z Tobą od wielu lat, nigdy nie jesteś w stanie przewidzieć, w jaki sposób pupil zachowa się podczas pojawienia się niemowlaka w domu. Chcesz dowiedzieć się, jak przygotować kota na dziecko, aby uniknąć zbędnego stresu w tej nowej sytuacji? Sprawdź nasz poradnik i poznaj kilka sprawdzonych wskazówek. Jeśli niedługo w Twoim domu pojawi się niemowlę, koniecznie powinieneś zapoznać kota z nowymi porządkami, a nawet zapachem dziecka.

Jak przygotować kota na przyjście niemowlaka?

Już niedługo mały człowiek pojawi się w progu Twojego domu? Dobrym pomysłem jest przygotowanie kota na pojawienie się noworodka. Pamiętaj, że relacja kota z dzieckiem powinna być jak najlepsza lub po prostu neutralna. Tak, abyś nie musiał się martwić o bezpieczeństwo malucha. Pojawienie się w domu nowego członka rodziny to stresująca sytuacja nie tylko dla rodziców, ale także dla domowego pupila. Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek, które pomogą Ci przystosować kota do przyjęcia dziecka w domu.

  1. Puszczaj koty odgłosy płaczącego dziecka z głośników. W ten sposób mruczek zacznie powoli przyzwyczajać się do ciągłego płaczu – zarówno w dzień, jak i w nocy. Przy odpowiednim zaangażowaniu sprawisz, że kot praktycznie nie zauważy różnicy, gdyż dziecięce kwękanie stanie się dla niego codziennością.
  2. Na kilka dni lub tygodni przed przyjściem nowego domownika daj kotu powąchać dziecięce ciuszki i pozwól mu zapoznać się ze świeżo przygotowanym pokojem dla malucha. 
  3. Po zakupie jakichkolwiek nowych przedmiotów, np. wózka, przewijaka, łóżeczka, pozwól kotu wszystko obwąchać i wejść do środka. Koty wyznają zasadę “rzeczy łatwodostępne nie są atrakcyjne”. Dzięki temu kociak nie będzie zbyt często wchodzić do dziecięcego pokoju i przedmiotów przeznaczonych dla noworodka.
  4. Stopniowo zmniejszaj ilość pieszczot i uwagi, którą do tej pory poświęcałeś kotu. Jeśli będziesz w stanie utrzymać ten stan to świetnie. W praktyce jednak zdarza się, że rola opiekuna kocurka bywa problematyczna. Po pojawieniu się niemowlaka prawdopodobnie będziesz mieć odrobinę mniej czasu dla pupila, dlatego staraj się przyzwyczajać go krok po kroku. W przeciwnym razie zwierzak może poczuć się odrzucony.

Jeśli masz taką możliwość, spróbuj nie przynosić od razu dziecka do domu, a jedynie stopniowo zapoznawać mruczka z nową sytuacją. To znacznie zwiększa szanse na bezproblemowe zapoznanie się ze sobą dwóch domowników po narodzinach dziecka. Noworodek a kot to ciekawa zależność, która coraz częściej staje się obiektem badań naukowców.

Kot i noworodek – w jaki sposób powinni się zapoznać?

Pierwsze spotkanie kota z noworodkiem powinno odbywać się na odległość z użyciem zapachu malucha. Wystarczy, że weźmiesz ubranko założone noworodkowi po urodzeniu i dasz kotu je obwąchać. Dzięki temu zapach będzie już znajomy dla Twojego pupila. Kot w domu powinien wiedzieć, jak pachnie noworodek, gdyż redukuje to stres związany z nowym osobnikiem na jego terytorium. Dziecięce feromony przyniesione do domu spowodują, że futrzak uzna niemowlaka za kogoś znajomego i dalsze zapoznawanie się będzie o wiele łatwiejsze.

W końcu przychodzi chwila przywiezienia dziecka do domu…. i co wtedy? Prawdopodobnie kot zechce obwąchać wózek lub nosidełko, w którym znajduje się niemowlak. To pierwszy kontakt z dzieckiem, na który nigdy nie należy naciskać. Koty lubią być indywidualistami, a więc poczekaj, aż mruczek sam zdecyduje o tym, że obwącha malucha. Kieruj się prostą zasadą: jeśli kot chce kontaktu z maluchem, pozwól mu na to, a jeśli nie to nie naciskaj.

Jeśli wiesz, że Twój kociak ma silną więź z dotychczasowymi domownikami, a przyprowadziłeś pierwsze dziecko do domu, spróbuj zredukować jego stres i napięcie, np. poprzez stosowanie kocich feromonów. Takie substancje podnoszą poziom poczucia bezpieczeństwa pupila, a także działają uspokajająco na czworonogich przyjaciół. Pamiętaj, że proces aklimatyzacji kota z nowym członkiem rodziny może trwać nawet kilka miesięcy.

Kot i dziecko – najlepsi przyjaciele czy niekoniecznie?

W znacznej większości przypadków chwila przywiezienia dziecka do domu wiąże się z ogromną ekscytacją kota, szczególnie jeśli kot nie miał nigdy wcześniej styczności z niemowlęciem. Pamiętaj, że kot i dziecku muszą się wzajemnie zaakceptować. Mimo obaw wielu rodziców i jednocześnie kocich opiekunów takie zestawienie jest wręcz idealne. Koty w stosunku do małych dzieci w większości przypadków są wyjątkowo cierpliwe i zachowują się delikatnie, aby nie zrobić krzywdy niemowlęciu.

Przyjaźń kota i dziecka jest oczywista, o ile zadbasz o to, aby zaznajomić ich ze sobą bez zbędnego stresu. Pojawienie się w domu noworodka i jednoczesną pomoc zwierzęciu w zaakceptowaniu nowego członka rodziny to gwarancja sukcesu w socjalizacji. Musisz jednak pamiętać, że dziecko wraz z rosnącą świadomością powinno zdawać sobie sprawę, że mruczek jest żywym stworzeniem. Należy edukować dzieci, że pod żadnym pozorem nie wolno bić zwierząt, nachalnie podnosić i ciągnąć za futerko. Takie zachowanie dziecka mogłoby doprowadzić do rozzłoszczenia kota, który w samoobronie, np. podrapie małego domownika.

Co ciekawe, zabawki dla kota mogą być także świetnym akcesorium do zabawy dla dziecka. Szeleszczące elementy, błyskotki oraz piłeczki to świetny sposób, aby zająć wolny czas jednocześnie kota i dziecka. Pamiętaj jednak o tym, że maluch może połknąć drobne elementy kocich zabawek. Jeśli masz takowe w swoim domu, staraj się trzymać je z dala od niemowlęcia lub kilkunastomiesięcznego dziecka.

Czy pozwolić kotu wchodzić do łóżeczka?

Wchodzenie kota do łóżeczka dziecka to norma, szczególnie podczas jego snu. Musisz jednak dbać o to, aby regularnie czyścić przedmioty niemowlęcia oraz powierzchnię łóżeczka z kociej sierści. W przeciwnym razie ta mogłaby wpaść do oka malucha lub gardła, a to powoduje spory dyskomfort. Nie ma jednak żadnych przeciwwskazań, aby pozwolić kotu wejść do łóżeczka dziecka i wprowadzać stopniowo późniejsze zakazy.

Czy pojawienie się dziecka w domu może zmienić charakter kota?

Oczywiście, że tak! Brak odpowiedniego przygotowania mruczka na przyjście do domu małego człowieka może skutkować zmianą jego charakteru o 180 stopni. Nie zdarza się jednak, aby koty stawały się agresywne, o ile druga osoba nie wyrządza im krzywdy. Życie dziecka z kotem może być jak najbardziej przyjemne i bezproblemowe, ale tylko przy odpowiednim przystosowaniu każdego z domowników do nowej sytuacji. Po narodzeniu dziecka koty najczęściej wykazują się opiekuńczością i są wyjątkowo przytulaśne, szczególnie wobec nowego członka rodziny.

Ile trwa przyzwyczajenie kota do noworodka w domu?

Proces socjalizacji dziecka z kotem może trwać nawet kilka miesięcy. W tym czasie powinieneś przebywać jak najbliżej niemowlęcia, aby kontrolować sytuację i ewentualnie pomóc zwierzęciu w zaakceptowaniu nowego domownika.

Zobacz także

Kleszcze i pchły u kota

Pasożyty takie, jak kleszcze i pchły to standardowe zagrożenie dla kotów, które na co dzień wychodzą na zewnątrz. Szkodniki tego typu mogą przyczepić się do skóry i sierści Twojego pupila nawet na przydomowym ogródku. Pchły i kleszcze żywią się krwią naszych czworonogich przyjaciół. To naprawdę problematyczne szkodniki, które nie tylko powodują dyskomfort u zwierzęcia, ale […]

Czytaj artykuł
Najczęstsze choroby kotów

Każdy kot jest narażony na niespodziewane pojawienie się choroby wirusowej, bakteryjnej lub nawet genetycznej. Niektórych schorzeń po prostu nie da się uniknąć, nawet jeśli mruczek dotychczas był prawdziwym okazem zdrowia. Kocie choroby dotykają zarówno osobników typowo domowych, jak i wychodzących pupili. Oczywiście nie każde zapalenie lub pogorszenie samopoczucia pupila musi świadczyć o śmiertelnej chorobie. Czasem […]

Czytaj artykuł
Sklep internetowy DlaKociarzy.pl
Znajdziesz u nas wyselekcjonowane produkty dla kociarzy i kotów. To nie jest zwykły sklep. To sklep założony przez kociarzy dla kociarzy.
DANE FIRMY
RIKONA sp. z o.o.
ul. Adama Mickiewicza 37/58
01-625 Warszawa
NIP: 5252868114
REG: 389326473
KRS: 0000908789

© 2023 by DlaKociarzy.pl Wszelkie prawa zastrzeżone