O kotach domowych można powiedzieć naprawdę wiele… często spotykamy się ze stwierdzeniem “uparty jak osioł”. Kociarze mogą pochwalić się własną odmianą tego powiedzenia – “uparty jak kot”. Wbrew pozorom to bardzo aktualne powiedzenie. Wiele domowych mruczków ma swoje preferencje co do konsystencji, smaku i zapachu mokrej karmy i za żadne skarby nie tknie się innego pożywienia.
Każdy koci opiekun powinien wiedzieć, co zrobić, kiedy kot nie chce jeść podawanej mu karmy. To często spory problem, szczególnie jeśli wysokiej jakości karmy mają zupełnie inną konsystencję, smak, zapach i strukturę niż dotychczas podawane puszki.
A zatem w jaki sposób możemy nauczyć swojego pupila jedzenia lepszej karmy mokrej? Wbrew pozorom to nie takie trudne. Musimy tylko delikatnie przechytrzyć naszego sprytnego futrzaka! 😀
Mokra karma dla kota a kocie przyzwyczajenia
Aby zacząć skuteczne przestawienie kota na mokrą karmę lepszej jakości, powinniśmy zacząć od zrozumienia potrzeb i preferencji żywieniowych naszego mruczka. W przeciwnym razie możemy doprowadzić do frustracji zwierzęcia, a nawet buntu, który poskutkuje głodówką.
Kocie przyzwyczajenia odgrywają kluczową rolę, jeśli chodzi o skuteczność wprowadzenia nowej karmy o lepszym składzie, ale jednocześnie zupełnie innym smaku i konsystencji.
Jeśli nie chcesz mieć problemów podczas przyzwyczajania kota do jedzenia karmy lepszej jakości, skorzystaj z kilku naszych wskazówek:
- Staraj się unikać tzw. chemicznego dosmaczania pokarmu. Nie stosuj ulepszaczy smaków, nadmiernej ilości musików oraz chrupek, które kociaki mogą zjadać wręcz na kilogramy. Ryzykujesz nie tylko otyłością zwierzęcia, ale także buntem podczas próby odstawienia dotychczasowych nawyków żywieniowych.
- Nigdy nie podawaj kotu przysmaków, jeśli nie zjadł podanego mu pokarmu. W przeciwnym razie nauczysz mruczka, że bez względu na jego zachowanie należy mu się nagroda. To znacznie utrudnia późniejsze zmiany żywienia.
- Jeśli dopiero zaczynasz przygodę ze swoim kotem, staraj się wybierać jak najlepsze mokre karmy dla kota. Najlepsze są takie, które w składzie nie zawierają zbóż i mają maksymalnie dużo czystego mięsa.
Domowe mruczki kochają stabilizację – zarówno w kwestii wystroju mieszkania, jak i cyklicznego podawania posiłków. Każda zmiana pory żywienia, rodzaju karmy lub wielkości porcji może spotkać się z ogromnym niezadowoleniem zwierzaka.
Na naszym blogu znajdziesz też wiele innych poradników. Możesz dowiedzieć się np. jak przestawić kota na lepszą dietę. To przydatna dawka informacji, która pozwoli Ci utrzymać swojego mruczka w zdrowiu i doskonałej kondycji.
Bezzbożowe karmy mokre i suche dla kotów
Niekorzystne działania producentów karm a kocie preferencje
Producenci mokrego pokarmu dla kotów, szczególnie tego z niższej półki cenowej często stosują w składzie chemiczne ulepszacze oraz zboża, które tylko zapychają żołądek mruczka.
Niestety jeśli mruczek je kiepskiej jakości pokarm, zaczyna się do niego przyzwyczajać. W efekcie kot raczej sam z siebie nie zacznie jeść mokrej karmy z lepszym składem, która już nie pachnie tak wyśmienicie jak zbożowe i naszpikowane polepszaczami smaku i zapachu karmy z najniższych półek cenowych.
Producenci prawdopodobnie doskonale zdają sobie z tego sprawę i wiedzą, jak ciężko jest przestawić kota na nowy pokarm. Z tego powodu tańsze karmy puszkowane dla kotów wciąż są częstym wyborem początkujących kociarzy. Pamiętajmy jednak o tym, że zmiana mokrej karmy na lepszą to inwestycja w kocie zdrowie i dobre samopoczucie mruczka.
Dlaczego karma sucha jest chętniej wybierana przez kota?
Mnóstwo kotów staje się jeszcze bardziej wybrednymi, kiedy na co dzień dostają do miski suchą karmę. Taki pokarm, owszem pachnie obłędnie, ale nie może stanowić podstawy w żywieniu kota domowego.
Nasi czworonożni przyjaciele to mięsożercy, dlatego potrzebują do prawidłowego rozwoju wysokiej klasy mokrej karmy lub surowego mięsa – ciekawa alternatywa to dieta BARF, która jednak wymaga ogromnego zaangażowania kociarza w żywienie swojego mruczka.
Koty mimo wszystko uwielbiają jeść suche chrupki, a w skrajnych przypadkach przyzwyczajenia dorosłego kota mogą być tak głębokie, że ten w ogóle nie będzie chciał popatrzeć na miskę z mokrym pokarmem – nawet jeśli ten wygląda tak smakowicie, że sami chcielibyśmy go zjeść…
Jak zachęcić kota do jedzenia lepszej jakości karmy? Krok po kroku
Aby prawidłowo karmić kota, powinniśmy zadbać przede wszystkim o dobry skład mokrej karmy oraz ograniczenie podawania misek dla kota z suchymi chrupkami. Karmienie pupila niskiej jakości karmą może być jedną z wielu przyczyn pojawiania się problemów zdrowotnych u zwierzęcia.
Próbując przestawić kota z jednego rodzaju pokarmu na drugi, lepszy, powinniśmy przede wszystkim działać konsekwentnie. Nie próbujmy też tzw. terapii szokowej, czyli nagłej zmiany pokarmu. Oczywiście taki krok może się udać, ale w zdecydowaniej większości przypadków kociak po prostu wyrazi swoje niezadowolenie głośnym miauknięciem.
Przygotowaliśmy instrukcję krok po kroku, jak przestawić mruczka z jednej karmy na drugą, o lepszym składzie.
Krok 1
Na początek pozbywamy się z domu całkowicie suchej karmy oraz minimalizujemy obecność smaczków swojego pupila. Koty mają doskonały węch, dlatego nawet jeśli schowamy worek z chrupkami głęboko w szafie – kociak i tak się domyśli, że właśnie tam jest jego ulubiona karma.
W ten sposób narażamy się na szantaż emocjonalny, a pupil z czasem będzie coraz bardziej konsekwentny w wymuszeniach.
Krok 2
Kolejny etap to częściowe odstawienie karmy mokrej kiepskiej jakości, czyli zawierającej zboża i duże ilości węglowodanów. To składniki kompletnie niepotrzebne mruczkowi do prawidłowego rozwoju i codziennego funkcjonowania.
Pamiętajmy, że procesy trawienne działają nieco inaczej, kiedy podajemy mruczkowi pełnoporcjową karmę mięsną, a kiedy suche chrupki albo niskiej jakości mokrą karmę.
Krok 3
Mieszamy w odpowiednich proporcjach dotychczasową karmę mokrą z nową, o lepszym składzie. Jeśli nawet mały dodatek zostanie “wyplewiony” przez mruczka z miski, mamy jedno skuteczne wyjście – zblenuj karmę i czekaj, aż mruczek zacznie zajadać się ze smakiem.
Krok 4
Po czasie zwiększaj porcje tak, aby w miseczce przeważała karma o wysokiej jakości składnikach odżywczych. W ten sposób po kilku tygodniach całkowicie wyeliminujesz z kociej diety kiepskiej jakości pokarm i co najważniejsze… bez buntu naszego mruczącego przyjaciela.
Zanim przebrniesz przez wszystkie cztery kroki, musisz uzbroić się w cierpliwość. Choć koty lubią jeść, to jednak nie preferują częstych zmian. W wyborze karmy są raczej monogamistami, dlatego wszelkie zmiany w żywieniu mruczka musimy przeprowadzić podstępem.
Najlepsze sposoby na podanie kotu lepszej klasy karmy mokrej
Zanim zaczniesz podawać kotu dobrej jakości karmy mokre, musisz poznać kilka wskazówek, które pomogą Ci skutecznie wprowadzić nowe pożywienie do codziennej diety. Niektóre koty są wyjątkowo przebiegłe i uparte, dlatego potrzebujesz podstępnych metod w celu wprowadzenia zmian żywieniowych.
Zblenduj karmę starą i nową
Najlepiej już od małego zacząć uczyć kota dobrych nawyków żywieniowych. Jeśli z jakiegokolwiek powodu mruczek je kiepskiej jakości mokrą karmę, możesz próbować zacząć podawać mu coś lepszego.
Jednym ze sposobów na przechytrzenie mruczka jest zblendowanie karmy mokrej dotychczasowej i nowej o lepszym składzie np. w stosunku 50:50. Zmieszane smaki być może nie będą dla kota przeciwwskazaniem, aby jednak zjeść taki posiłek.
Podgrzej podawany pokarm
Często zdarza się, że koty nie lubią jeść zimnej mokrej karmy prosto z lodówki. W naturze zwierząt przecież nie mają lodówek i zamrażarek. Wyobrażacie sobie kota, który wstaje rano, przeciąga się i zagląda do lodówki, mówiąc “hmm, co by tu dzisiaj wszamać…”? No właśnie.
Spróbujmy więc wyciągnąć np. godzinę przed podaniem puszkę z nową karmą z lodówki. Kiedy mięsko złapie temperaturę pokojową, mruczek prawdopodobnie chętniej zabierze się za jedzenie.
Spróbuj pobawić się z kotem przed podaniem jedzenia
Możemy też próbować pobudzić nieco naturalne kocie instynkty łowieckie. Pobawmy się z mruczkiem wędką lub inną zabawką, którą zwierzak może gonić. Po zakończonym polowaniu czas na pożywienie i drzemkę. Taka jest natura kotów.
Zachowując prawidłowy cykl łowiecki, możemy skutecznie zachęcić kociaka do jedzenia i to bez konieczności mieszania lepszej karmy z gorszą.
Testuj różne smaki mokrej karmy
Jeśli Twojemu kotu nie posmakuje jeden smak mokrego pokarmu bezzbożowego… możesz przecież wybrać inny. Na rynku, a nawet w ofercie naszego sklepu internetowego DlaKociarzy.pl znajdziesz mnóstwo smaków mokrej karmy bez zboża w składzie. Jedna z nich na pewno zasmakuje Twojemu pupilowi! 😀
Spróbuj zrobić kocią galaretkę
Ostatnia opcja na zachęcenie mruczka do zjedzenia nowej, lepszej mokrej karmy to zrobienie… galaretki! Tak, możesz przyrządzić takową samodzielnie. Przemieszaj mokrą karmę bezzbożową, zalej wodą, przykryj na pół godziny i dodaj niewielką łyżkę soli. Po zagotowaniu przelej przez gęste sitko i zostaw wywar na małym ogniu na kilkanaście godzin.
Finalnie postawnie smakowita i zdrowa galaretka dla kota… a czy jakikolwiek kot nie lubi galaretek? 🙂
Dlaczego warto nauczyć kota jeść wysokiej klasy pokarm?
Jest wiele powodów, dla których warto zdecydować się na przestawienie mruczka z kiepskiej jakości pożywienia na porcję nowej karmy o doskonałym składzie.
Najważniejsze zalety to:
- ogólna poprawa samopoczucia i zdrowia mruczka,
- pełnowartościowy pokarm dostarcza do organizmu niezbędnych składników odżywczych i minerałów,
- brak konieczności dojadania “smaczków” pomiędzy posiłkami w ciągu dnia,
- mniejsze spożycie karmy suchej – pełnoporcjowa mokra karma z mięsa dostarcza kotu wszystkich składników odżywczych i zmniejsza chęć zjedzenia suchej chrupki.
Kiedy zdecydujemy się podawać kotu najwyższej jakości karmę od sprawdzonego producenta, zyskujemy przede wszystkim szansę na bezproblemowe życie pupila bez chorób i dolegliwości żołądkowych.
Jeśli uda nam się przekonać do zmiany karmy swojego kota, powinniśmy każdorazowo bawić się z kotem, a także nagradzać go za pięknie wyczyszczoną miseczkę. Dzięki temu mruczek będzie chętniej sięgać po lepszy pokarm.
Czego kategorycznie unikamy podczas przestawiania kota na nowy model żywieniowy?
Kategorycznie unikaj głodówki. Nigdy nie wprowadzamy takich działań, jeśli kot nie chce jeść lepszego pokarmu. Tutaj chodzi wyłącznie o przyzwyczajenie i codzienne kocie rytuały, choć oczywiście możemy mieć wrażenie, że mruczek po prostu robi nam na złość.
Niekorzystne jest także mieszanie suchej karmy z mokrą. Tego zdecydowanie musimy unikać, jeśli nie chcemy zaburzyć u kota procesów trawiennych. Jeśli już koniecznie chcemy delikatnie zachęcić mruczka suchą karmą do nowego pokarmu mokrego – pokruszmy ją w drobny puł, aby była tylko delikatnie wyczuwalna w smaku i zapachu.
Przestawienie kota na lepszą karmę – czy to ma sens? Podsumowanie
Oczywiście, że tak! Dla każdego kota domowego zmiana karmy mokrej na lepszą, bezzbożową i prawie w 100% mięsną to same korzyści. Kiedy kot je wysokiej klasy pożywienie: ma lepsze samopoczucie, nie choruje zbyt często, a także nie cierpi na problemy trawienne.
Kiedy już przestawiamy mruczka na nową karmę mokrą z lepszym składem: regularnie wymieniajmy pokarm w misce, niedoprowadzając do jego wyschnięcia. Dodatkowo zapewniajmy mruczkowi stały dostęp do wody. To podstawa, aby żywienie przebiegało prawidłowo, a kot miał okazję do oswojenia się z nowymi metodamy żywienia na co dzień.