Dokocenie, czyli jak wprowadzić nowego kota do domu
dlakociarzy_logo_mobile DlaKociarzy.pl
Moje konto
0.00

Dokocenie, czyli jak wprowadzić nowego kota do domu

Autor
DlaKociarzy.pl
Sklep internetowy z produktami dla kociarzy i kotów. U nas znajdziesz wszystko co najlepsze dla prawdziwego kociarza i jego kota.

Opiekowanie się kotem to mocno wymagające zajęcie, które pochłania sporo czasu w ciągu dnia, a czasem nawet i w nocy. Jako koci opiekun na pewno z czasem zaczniesz myśleć o kolejnym kocim rezydencie w swoim domu. Zanim zdecydujesz się przyprowadzić nowego kota do domu, musisz przygotować na takie wydarzenie swojego dotychczasowego pupila. W przeciwnym razie może dojść do spięć i problematycznych sytuacji pomiędzy mruczkami.

Przygotowaliśmy ten poradnik dla kociarzy i kociar, aby pokazać, jak prawidłowo przeprowadzić dokocenie. Jeśli odpowiednio przygotujesz się do tego procesu, wprowadzisz drugiego kota do domu bez najmniejszego problemu i ryzyka, że pomiędzy kotami dojdzie do aktów agresji lub ciągłego syczenia na siebie. Wprowadzając nowego domownika, warto przyzwyczaić obecnego lokatora do zapachu nowego kota. Czasem wystarczy tylko bluza lub koszulka, która pachnie innym zwierzakiem, aby nasz pupil mógł pozwoli oswajać się z faktem dokocenia.

Czy warto wprowadzić nowego kota do domu?

Opiekowanie się jednym mruczkiem to świetna sprawa, ale obecność dwóch lub większej liczby kotów w domu to prawdziwe szczęście. Jeśli tylko masz możliwość i warunki mieszkaniowe, nie poprzestawaj na posiadaniu jednego kota. Jak najszybciej zdecyduj się wprowadzić do domu nowego pupila, ale przy zachowaniu odpowiednich zasad socjalizacji. W przeciwnym razie mruczek, który już jest zadomowiony, może mieć poważne problemy z akceptacją nowego kota, a temu często towarzyszy stres, agresja i nietypowe zachowanie.

Przyprowadzenie kolejnego kota do naszego domu bywa koniecznością, szczególnie jeśli masz wrażenie, że mruczek nudzi się w ciągu dnia, kiedy kociarze muszą iść do pracy. Obecność w domu drugiego kota może pozytywnie wpływać na humor i ogólne samopoczucie pupila. Ważne jest jednak to, aby zbyt agresywnie nie ingerować w koci świat. Zwierzęta muszą się do siebie przyzwyczaić, a to po prostu wymaga czasu. Tutaj sprawdza się procedura związana z dokoceniem kota, czyli wprowadzeniem nowego zwierzaka do nieruchomości wraz z podziałem mieszkania na strefy.

Produkty, które będą przydatne podczas dokocenia

  • Torba rozkładana na boki

    Kompaktowa, praktyczna i duża.
    Możesz ją szybko złożyć i rozłożyć.
    Wygodna w codziennym noszeniu.
    297.00
    297.00
    Dostępność: Ostatnie sztuki
    Zobacz produkt
  • Promocja
    Promocja! Tunel dla kota z funkcją DIY - główne zdjęcie

    Tunel dla kota z funkcją DIY

    Do złożenia w kilka sekund.
    Modułowa konstrukcja.
    Trzy różne kolory.
    Pierwotna cena wynosiła: 30.00zł.Aktualna cena wynosi: 20.00zł.
    Pierwotna cena wynosiła: 30.00zł.Aktualna cena wynosi: 20.00zł.
    Dostępność: Duża ilość
    Najniższa cena sprzed 30 dni: 30.00
    Zobacz produkt
  • TuneLowisko Pączek

    Możesz podzielić je na pół.
    Idealna kryjówka dla kota.
    Wykonane z tkaniny filcowej.
    138.00
    138.00
    Dostępność: Na wyczerpaniu
    Zobacz produkt

Czym jest dokocenie?

Dokocenie kota jest swoistym procesem zaznajamiania kota rezydenta z nowym futrzastym domownikiem. Kluczowe założenia wpływające na prawidłowość przeprowadzenia procesu dokocenia to: cierpliwość, brak pośpiechu oraz spokój. Warto też podzielić mieszkanie na strefy wydzielone dla każdego kociaka z osobna. W pierwszych godzinach lub nawet dniach swojej wzajemnej egzystencji lepiej nie próbować zbyt nachalnie zaznajamiać mruczków ze sobą. Zarówno obecny, jak i nowy kot może odczuwać spory stres związany ze zmianą otaczającej go sytuacji.

Na pewno wiesz, że koty to zwierzęta terytorialne. W przypadku wprowadzenia innego kota do domu warto zadbać o wcześniejsze wychowanie mruczka, aby ten był jak najlepiej ułożony i potrafił szybko zaakceptować nową sytuację. Oczywiście zdarzają się sytuacje, w których dokocenie kociakiem przebiega praktycznie bezproblemowo, a mruczki dogadują się ze sobą już po kilku godzinach. To jednak ewenement. Większość kotów potrzebuje nieco więcej czasu na zaakceptowanie nowego osobnika swojego gatunku.

Jak zacząć proces dokocenia? Poradnik dla opiekunów

Kociarze, na pewno zastanawialiście się na początku swojej przygody, jak oswoić kota, aby ten czuł się w naszym domu jak najlepiej. To podobny proces do dokocenia. Aby wprowadzenie kolejnego kota do wspólnej przestrzeni, czyli do życia pod jednym dachem przebiegło pomyślnie, warto przede wszystkim zainwestować w sprawdzone zabawki dla kota. Te pozwolą na jakiś czas odciągnąć uwagę milusińskiego od nowej, często stresującej sytuacji.

Cały proces dokocenia możemy podzielić na cztery etapy. Podstawą prawidłowego wprowadzania kolejnego kota do domu jest powolne, stopniowe przesuwanie granic ustalonych jeszcze przed przyprowadzeniem nowego mruczka. Początkowa izolacja znacznie zwiększa szanse na udane dokocenie i pogłębienie prawidłowych relacji pomiędzy zwierzętami.

Etap 1

Pierwszy krok to pełna izolacja. Musisz oddzielić oba koty od siebie, przynajmniej na pierwsze kilka godzin lub dni. Dorosły kot nie zawsze będzie chętny do zapoznawania się z nowym zwierzęciem w domu i może potraktować go jak intruza. Zamów też wcześniej nowe legowisko dla kota, który dopiero przybędzie jako nowy domownik. Takie miejsce będzie dla niego chwilowym azylem i szansą na zredukowanie stresu związanego z nową sytuacją.

Po podzieleniu mieszkania na strefy bezpieczeństwa zapewnij mruczkom ich indywidualne akcesoria do zabawy, odpoczynku oraz drapania. Dwa drapaki dla kota wcale nie muszą zajmować całej nieruchomości. Przecież możesz zamówić Mały Drapak "Słoneczko" dla nowego pupila, aby ten poczuł się bezpieczniej i miał swoje miejsce do ostrzenia pazurków. Oczywiście ważna jest też osobna kuweta, gdyż zapach drugiego kota może wywoływać skrajne reakcje u zwierząt.

Ten etap koty mogą przejść bezproblemowo i dość szybko - nawet w ciągu kilku dni. Zdarza się jednak, że przy każdej próbie interakcji koty zaczynają na siebie syczeć i reagować dość agresywnie. Wtedy musimy przedłużyć proces izolacji. Ten niestety może ciągnąć się tygodniami, choć takie sytuacje zdarzają się niesamowicie rzadko.

Etap 2

Do drugiego etapu dokocenia można przejść dopiero wtedy, kiedy któryś z kotów wykazuje zainteresowanie drugim osobnikiem. Być może potrzebuje towarzystwa i tylko czeka, aby zapoznać się z nowym domownikiem? Jeśli dobrze znasz swojego pupila, na pewno precyzyjnie ocenisz, kiedy nadejdzie dobry czas na bliższe poznanie i dokocenie małym kotem.

Zacznij zapoznawać mruczki ze swoimi zapachami. Możesz wymieniać między nimi zabawki, drapaki i legowiska. To dobry sposób, aby zwierzęta oswoiły się z zapachem panującym w osobnych pomieszczeniach. Dzięki temu późniejszy kontakt twarzą w twarz powinien przebiegać bezproblemowo i bez przelewu krwi. Warto też z czasem zamienić koty miejscami. Dzięki temu nowy mruczek zapozna się z pozostałą częścią mieszkania, a dotychczasowy lokator bliżej oswoi się z nowymi zapachami.

Etap 3

Dokoceniu można poddawać wszystkie koty znajdujące się w nieruchomości, bez wyjątków. W całym procesie wprowadzania nowych domowników najważniejsza jest obserwacja reakcji zwierząt na siebie, a także ustalenie bezpiecznych granic, by nie doszło do nieprzyjemnych kocich potyczek. W trzecim etapie Twoje koty powinny już bliżej zapoznawać się ze sobą - mowa głównie o wspólnym korzystaniu ze wszystkich pomieszczeń w domu, drapaków oraz swoich kuwetek. 

Dobrym sposobem na pogłębienie kocich relacji jest podawanie kotom karmy w miskach, które są w niewielkiej odległości od siebie. Jeśli zwierzęta czują się ze sobą bezpiecznie, bez najmniejszego problemu zaczną wspólnie jeść posiłki, a nawet dzielić się miseczkami. Zacznij od większych odstępów miseczek od siebie i przysuwaj je delikatnie ku sobie każdego dnia. Ostatecznie koty prawdopodobnie bez najmniejszego problemu zaczną jeść wspólne posiłki - niczym wieloletni przyjaciele.

Etap 4

Ostatni etap to już prawie finał dokocenia. Musisz dokładnie obserwować kociaki w czasie, kiedy przebywają w tym samym czasie w jednym pomieszczeniu. Oczywiście spięcia i lekkie potyczki są w 100% naturalne i nie powinieneś zbytnio ingerować w naturę zwierząt. Reaguj dopiero wtedy, kiedy widzisz, że jeden mruczek jest zagrożeniem dla drugiego. Jeśli mruczki zaczynają powoli bawić się ze sobą i integrować, możesz nagradzać je przysmakami. To dobry sposób, aby zachęcić zwierzęta do akceptacji drugiego osobnika i jednocześnie umocnić swoje więzi z nimi.

Drugi i kolejny kot - kiedy zdecydować się na dokocenie?

Proces dokocenia, czyli przyprowadzenie do swojego domu nowego kociaka warto rozpocząć jeszcze wtedy, kiedy obecny lokator jest młodym zwierzęciem. Dorosły kot będzie mieć o wiele większe problemy z przyjęciem i polubieniem nowego gościa pod swój dach niż kociak, który dopiero zadomowił się u kociarzy. Niestety nie zawsze da się zaplanować przyjęcie nowego pupila pod swoje skrzydła. Jeśli już dojdzie do sytuacji, w której dokocenie jest związane z reakcjami dorosłych kotów na siebie - koniecznie zastosuj się do naszych wskazówek odnośnie do socjalizacji.

Niemniej jednak na przygarnięcie większej ilości kotów do swojego domu lub mieszkania nigdy nie jest za późno. Niezależnie od liczby mruczków pod swoją opieką, musimy tylko zapewnić im odpowiednie warunki do życia, zabawy i odpoczynku, a także maksimum bezpieczeństwa. Dotyczy to nie tylko prawidłowo przeprowadzonego procesu dokocenia, ale także wszystkich innych aspektów codziennego funkcjonowania z futrzastymi przyjaciółmi.

Ile może trwać dokocenie?

Niestety nie da się jednoznacznie wskazać tego, ile potrwa pełny proces dokocenia i socjalizacji kotów ze sobą. Jeśli masz mruczki o spokojnym usposobieniu, może okazać się, że relacje dwóch kotów zacieśnią się w ciągu jednego dnia. W innych przypadkach koty muszą mieć nieco więcej czasu, nawet do kilku miesięcy, aby zacząć ze sobą koegzystować.

Co można zrobić, kiedy koty się nie polubią?

A czy Ty zawsze lubisz inne osoby przebywające w swoim otoczeniu? No właśnie... Koty wcale nie muszą zostawać przyjaciółmi wbrew własnej woli. Jako kociarze możemy jednak zadbać o to, aby przebywanie dwóch kotów lub nawet większej ilości futrzastych przyjaciół w domach było bezproblemowe. Mimo braku przyjaźni i chwilowych bójek po prawidłowo przeprowadzonym dokoceniu nie musisz martwić się o zdrowie swoich mruczków.

Jakie są najczęstsze błędy opiekunów w trakcie dokocenia?

Niestety wielu kociarzy nie zdaje sobie sprawy z tego, jakie błędy popełnia podczas wprowadzenia nowego mruczka do domu. Otóż usilne przyśpieszanie socjalizacji, słabo zabezpieczone pomieszczenia, gdzie znajdują się koty oraz narzucanie pupilom jedzenia i korzystania ze wspólnych misek, drapaków i zabawek to główne błędy, jakie możemy popełnić. 

Zobacz także

Pomysł na prezent dla kota - polecane prezenty świąteczne

Każdy domowy mruczek zasługuje na wszystko, co dla niego najlepsze. Jako kociarze i kociary musimy dbać o to, aby kot zawsze miał do dyspozycji mnóstwo zabawek, gadżetów i odpowiednio dużą przestrzeń do codziennego życia. Chcesz przygotować idealny prezent dla kota na święta? Mamy dla Ciebie kilka wskazówek. Przygotowaliśmy sprawdzone inspiracje, dzięki którym szybciej wybierzesz prezent […]

Czytaj artykuł
Kocia kawiarnia, czyli miejsce idealne dla kociarzy!

Do kawiarni można wybrać się z psem, chomikiem... czasem nawet z kotem. Dla prawdziwych kociar i kociarzy obecność mruczków jest ważna zawsze, nawet podczas wyjścia na kawę do miasta. Idealnym miejscem na odpoczynek w otoczeniu mruczków jest wizyta w kociej kawiarni. W Polsce pierwsza kocia kawiarnia pojawiła się już w 2015 roku w Krakowie. Od […]

Czytaj artykuł
Sklep internetowy DlaKociarzy.pl
Znajdziesz u nas wyselekcjonowane produkty dla kociarzy i kotów. To nie jest zwykły sklep. To sklep założony przez kociarzy dla kociarzy.
DANE SKLEPU
Sklep DlaKociarzy.pl
ul. Kamykowa 50
03-289 Warszawa

RIKONA SP. Z O.O.
NIP: 5252868114
REG: 389326473

© 2023 by DlaKociarzy.pl Wszelkie prawa zastrzeżone

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram