Dłuższe przechowywanie otwartych puszek z karmą mokrą oraz opakowań z suchymi chrupkami dla kota wymaga odpowiedniego zabezpieczenia. W przeciwnym razie pożywienie może po prostu się zepsuć. Chyba żaden kociarz nie chciałby podawać swojemu pupilowi zgniłej karmy do miski? Takie zachowanie byłoby nie tylko niestosowne, ale także zagrażające zdrowiu i życiu kota.
Chcesz dowiedzieć się, jak prawidłowo przechowywać otwarte saszetki z mokrą karmą dla swojego mruczka? Przejrzyj nasz poradnik. To zbiór prostych zasad, które ułatwiają bezpieczne przechowywanie suchej i mokrej karmy dla kotów.
Nieprawidłowe przechowywanie kociej karmy – czym może skutkować?
Na co dzień dbasz o to, aby pożywienie gromadzone w lodówce było świeże, a zepsute produkty natychmiast wyrzucasz do kosza? Podobnie postępuj z karmą dla swojego kota. Producenci pokarmu dla zwierząt umieszczają na etykietach produktów informacje, jak najlepiej przechowywać zamknięte i otwarte opakowania, a także jaki jest termin przydatności kociej karmy do spożycia.
Nieprawidłowe przechowywanie karmy dla pupila może skutkować problemami żołądkowymi, biegunką, wymiotami, a w skrajnych przypadkach nawet zatruciem.
Aby uniknąć negatywnych skutków podania kotu nieświeżej karmy suchej lub mokrej, zastosuj się do kilku wskazówek:
- przechowuj opakowania z pokarmem w suchym i chłodnym miejscu,
- unikaj przetrzymywania karmy w miejscach o dużej wilgotności powietrza – to sprzyja psuciu się pożywienia i rozprzestrzenianiu pleśni,
- uważaj na owady – jeśli zostawisz otwartą karmę dla swojego zwierzaka na blacie kuchennym, nawet w ciągu kilkunastu minut muchy lub inne owady mogą złożyć w karmie swoje jajeczka.
Zawsze sprawdzaj datę ważności oraz świeżość pokarmu podawanego kotu, a także szczelność opakowania. Staraj się też nie przetrzymywać puszek i woreczków w zbyt wysokich temperaturach – to główny czynnik, który powoduje psucie się żywności nawet w szczelnych pojemnikach.
Kociarzu! A może szukasz produktów dla kota, które umilą mu czas, zagwarantują świetną zabawę i pozwolą na komfortowy wypoczynek zarówno za dnia, jak i nocą? Sprawdź ofertę naszego sklepu internetowego. Przygotowaliśmy wiele ciekawych produktów zarówno dla kotów, jak i dla kociarzy.
Karma, którą możesz długo przechowywać przez długi czas
Jak przechowywać suchą karmę? Kilka porad w pigułce
Sucha karma ma raczej długą przydatność do spożycia. Często jest to nawet kilka miesięcy przy zachowaniu odpowiednich warunków przechowywania tzw. bez ciągłego dostępu do tlenu. Suchy pokarm nie musi być przechowywany w chłodnym miejscu, ale kluczowa jest niska wilgotność otoczenia. W przeciwnym razie sucha karma dla kota mogłaby zepsuć się nawet w ciągu kilku tygodni.
Torebki z karmą suchą możesz przechowywać w temperaturze poniżej 25 stopni Celsjusza i warunkach niskiej wilgotności. Unikaj też oddziaływania promieni słonecznych bezpośrednio na opakowanie pokarmu. Standardem jest przetrzymywanie zamkniętych lub otwartych opakowań w ciemnym i chłodnym miejscu oraz w oryginalnym pudełku – to gwarancja ochrony pokarmu przed popsuciem.
Sucha karma powinna być przechowywana w oryginalnych opakowaniach, najlepiej z dedykowanym zamknięciem wielokrotnego użytku. To gwarancja szczelnie zamykanego pojemnika. Według badań specjalistów z zakresu żywienia kotów i psów przesypanie suchej karmy może skutkować szybszą utratą jej właściwości odżywczych. Ta najczęściej ulega wietrzeniu, psuciu tłuszczu oraz zmianie smaku.
Zatem dlaczego najlepiej przechowywać karmę suchą wyłącznie w dedykowanych opakowaniach? Jest kilka powodów, ale najważniejsze to:
- możliwość odczytania ważnych informacji z etykiety, jak np. skład, numer partii, data przydatności do spożycia,
- utrzymanie świeżości pokarmu i wartości odżywczych przez dłuższy czas.
Pamiętaj też o tym, aby dopasować wielkość opakowania suchego pokarmu do zapotrzebowania swojego kocurka lub kotki. Zbyt duże pudełko lub worek to zły wybór, gdyż karma prawdopodobnie ulegnie przeterminowaniu lub po prostu się zepsuje. Najlepiej zamawiaj opakowania suchego pokarmu, które wystarczą kotu na miesiąc lub dwa. Dzięki temu unikniesz konieczności wyrzucania przeterminowanego lub błędnie przechowywanego pożywienia.
Jak przechowywać otwartą mokrą karmę?
Puszki i saszetki mokrej karmy powinny być przechowywane w lodówce, najlepiej w temperaturze od 5 do 10 stopni Celsjusza. Takie warunki dotyczą otwartych opakowań, które trzeba spożyć w ciągu maksymalnie dwóch dni od daty otwarcia. Kiedy karma jest zamknięta, bez problemu możesz ją przechowywać w suchym, zacienionym miejscu do czasu, aż nie minie jej termin przydatności do spożycia.
Po otwarciu puszki najważniejsze jest odpowiednie przechowywanie reszki karmy, którą pupil może zjeść przy okazji kolejnego posiłku. Otwarte puszki lub saszetki zawsze zabezpiecz tak, aby karma nie ulegała wietrzeniu lub psuciu się tłuszczu. Co ciekawe, w puszkach szybciej zachodzą niekorzystne zmiany, które powodują psucie się pożywienia. Pamiętaj! Wszystkie otwarte opakowania mokrego pokarmu należy przechowywać w lodówce.
Nie zalecamy też przechowywania mokrej karmy w zastępczych opakowaniach. To może powodować rozwój bakterii i pleśni w wyniku oddziaływania zbyt wysokiej wilgotności powietrza. Otwarta puszka karmy dla kota zawsze powinna być zjedzona w przeciągu 24 lub maksymalnie 48 godzin. W przeciwnym razie mruczek prawdopodobnie nawet nie popatrzy w stronę miski z nałożoną karmą – ze względu na kiepski zapach, konsystencję lub wyschniętą strukturę pokarmu.
Puszki z mokrą karmą – w jakich warunkach i gdzie je magazynować?
Zarówno małe puszki mokrego pokarmu, jak i worki z suchymi chrupkami powinny być zawsze przechowywane w optymalnych warunkach temperaturowych. W przypadku zamkniętych opakowań standardem jest suche i zacienione miejsce, gdzie temperatura nie przekracza 25 stopni Celsjusza. Karma sucha po otwarciu może być przechowywana w niezmiennych warunkach, o ile zostanie szczelnie zamknięta. Otwarte puszki wymagają stosowania specjalnych warunków przechowywania żywności – mowa tu o zamykaniu puszek, np. dedykowanym wieczkiem plastikowym oraz umieszczaniu ich w lodówce.
Jeśli chodzi o karmę dla kotów zdecydowanie najlepiej stosować się do zaleceń producenta pokarmu. Wtedy zyskujesz gwarancję, że kupione puszki lub worki z karmą zachowają swoją świeżość przez długi czas, zgodnie z tym, co gwarantuje firma dostarczająca produkt na rynek.
Czy kotu można podawać zimne jedzenie z lodówki? Bez problemu można podawać pupilom mokrą karmę bezpośrednio z lodówki. Jeśli kot nie stroni od zimnych posiłków, nałóż mu do miski mokrej karmy i zostaw ją pod przykryciem na kilkanaście minut. Dzięki temu nabierze temperatury pokojowej, a mruczek prawdopodobnie chętniej zacznie posiłek. Otwarte opakowania zawsze powinny być przechowywane w chłodnym miejscu w temperaturze maksymalnie kilku stopni Celsjusza. W przeciwnym razie ryzyko rozwoju bakterii w karmie jest naprawdę wysokie.
Czy po upływie daty ważności można podać kotu karmę? Zawsze przed podaniem karmy swojemu mruczkowi warto sprawdzić datę przydatności do spożycia. Zamknięte opakowania mogą być zdatne do podawania kotu nawet przez kilkanaście miesięcy, natomiast po otwarciu, maksymalnie 48 godzin. Oczywiście daty wskazane na opakowaniach kociej karmy nie oznaczają, że jeden dzień po jej przekroczeniu pokarm jest już kompletnie zepsuty. Nie zalecamy jednak podawania takiej żywności kotu, chociażby ze względu na ryzyko pojawienia się niestrawności i problemów żołądkowych.
Kot zjadł zepsutą karmę i co teraz? Wiele zależy od tego, jak bardzo było popsute pożywienie oraz od tego, jak mocno odporny jest organizm Twojego pupila. W niektórych przypadkach zjedzenie niewielkiej ilości spleśniałej karmy nie przyniesie żadnych negatywnych efektów. Może jednak się zdarzyć, że kot będzie przez kilka dni cierpiał na biegunkę, wymioty, apatię, bóle brzucha oraz brak apetytu.
Co powoduje rozwój bakterii w karmie dla kota? Bakterie, pleśń, a nawet grzyb może pojawić się w kociej karmie w wyniku przechowywania puszek w nieodpowiednich warunkach, a także w wyniku oddziaływania wysokiej wilgotności powietrza bezpośrednio na pokarm. Brak zabezpieczenia otwartych puszek, owady poruszające się tuż przy kociej karmie oraz wysokie temperatury otoczenia – to może powodować szybkie psucie się pokarmu, który nie będzie już nadawać się do podania.