Życie z kotem to masa radości, uśmiechu i codziennej zabawy. Im więcej czasu spędzasz z pupilem, tym ciekawsza i mocniejsza będzie wasza relacja. Dla człowieka okazywanie i rozpoznawanie uczuć jest o wiele łatwiejsze niż dla zwierząt. My możemy wyrażać radość, miłość i inne pozytywne emocje nie tylko gestami i mową ciała, ale także słowem.
W przypadku kotów odczytywanie i okazywanie intencji i uczuć jest bardziej skomplikowane. Nasze mruczki mają do dyspozycji tylko swoje ciało oraz ewentualnie gestykulację pyszczka. Kochasz swojego kocurka, prawda? Zatem na pewno chcesz, aby był szczęśliwy w stworzonym dla niego domu. Jeśli dajesz kotu poczucie bezpieczeństwa i zaspokajasz jego potrzeby egzystencjonalne, przyczyniasz się do jego dobrego samopoczucia.
Jak zadbać o szczęście swojego kota? Porady dla kociarzy
Kot do szczęśliwego życia potrzebuje przede wszystkim odpowiednich warunków oraz codziennej rutyny, która nie zaburza jego cyklu dnia. Zorganizuj przestrzeń dla futrzaka tak, aby ten nie nudził się w ciągu dnia i miał możliwość zaspokoić swoje potrzeby związane z drapaniem, bieganiem, skakaniem oraz codzienną pielęgnacją futerka.
Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci w opiece nad kotem tak, aby ten był szczęśliwy.
- Zadbaj o bezpieczeństwo pupila - zrezygnuj z roślin groźnych dla zdrowia kotów, usuń z domu elementy wyposażenia, które mogłyby spaść i skaleczyć kociaka, a także zabezpiecz okna i drzwi, np. tarasowe. Kiedy kot czuje się bezpiecznie, prawdopodobnie jest jednocześnie szczęśliwy.
- Baw się codziennie z kotem - regularna, codzienna interakcja w formie zabawy jest gwarantem, że oznaki szczęścia u kota pojawią się prędzej czy później. Możecie bawić się piłeczkami, piórkami, a nawet udawać zawody zapaśnicze - tak, koty uwielbiają przepychanki, choć to zależy od charakteru zwierzęcia.
- Dbaj o higienę w kociej toalecie - zapomniałeś wyczyścić kuwetkę? Prawdopodobnie spotkałeś się z sytuacją, w której kot nakrzyczy na Ciebie, wyrażając swoje niezadowolenie. Brudna kuweta to jeden z powodów, który generuje u kota frustrację i negatywne emocje. Dbaj o jej regularne czyszczenie, a Twój kot będzie znacznie szczęśliwszy.
- Utrzymuj rutynę dnia - koty lubią powtarzalnie wykonywać określone czynności w ciągu dnia. Utrzymuj stałe godziny karmienia, zabawy i odpoczynku. To przekłada się na dobre samopoczucie futrzastego przyjaciela.
- Szanuj prywatną przestrzeń pupila - koty potrzebują nieco własnej przestrzeni, w której mogą komfortowo odpocząć lub po prostu schować się przed domownikami, kiedy mają gorszy nastrój. Nigdy na siłę nie próbuj uszczęśliwić kota, kiedy ten jest ospały i raczej niechętny do zabawy.
Standardowym wyposażeniem domu są drapaki oraz zabawki dla kota. Bez nich mruczek prawdopodobnie byłby znudzony w ciągu dnia i raczej niechętnie okazywałby uczucia. Im lepiej zaopiekujesz się pupilem, tym większa szansa, że zauważysz kluczowe oznaki szczęścia u kota. Tutaj duże znaczenie ma także wasza relacja. Jeśli jesteś z kotem naprawdę blisko, wtedy o wiele szybciej rozpoznasz czy futrzak jest szczęśliwy, czy może nie.
Jeśli chcesz zadowolić swojego kociaka, zamów dla niego Legowisko Kocie Uszy z naszego sklepu internetowego. To nie tylko elegancki element aranżacji domu kociarzy, ale także praktyczne miejsce do wypoczynku, dedykowane dla każdego kota.
Produkty, które uszczęśliwią Twojego kota
10 oznak szczęścia u kota, czyli po czym poznać radość u pupila
Miłość powoduje, że chcemy, aby druga osoba była jak najszczęśliwsza. Podobnie jest w przypadku kotów, które przecież kochamy, prawda? Zwierzęta domowe, a szczególnie koty są w stanie okazywać uczucia. Choć nie zawsze widać to na pierwszy rzut oka, oznaki szczęścia kota da się odczytać nawet tuż po przekroczeniu progu drzwi, np. po powrocie z pracy.
Zobacz, jak rozpoznasz szczęśliwego kota. Poniżej przedstawiamy aż 10 standardowych oznak, które są gwarantem, że kot jest w 100% szczęśliwy pod Twoją opieką.
Mruczenie
To pierwsza i podstawowa oznaka szczęścia kota. Z reguły mruczenie jest pozytywnym zjawiskiem. Zaobserwujesz je przede wszystkim podczas codziennych pieszczot lub wtedy, kiedy mruczek chce okazać opiekunom uczucia. Na pewno zauważyłeś też, że tuż po wyciągnięciu ulubionego przysmaku kota z szafki ten uruchamia swój mruczący "traktorek". To oznaka szczęścia i euforii.
Szaleńcze bieganie i aktywna zabawa z opiekunem
Do szczęścia kot potrzebuje niezaprzeczalnie interakcji z człowiekiem o dużej dawki zabawy. Zależnie od rasy kota i jego naturalnych potrzeb, gonitwy urządzane po całej nieruchomości nie zawsze występują. Kiedy jednak mają miejsce to oznaka sporej radości mruczka. W tym przypadku koty możemy porównać do dzieci. Jeśli się cieszą, są mocno pobudzone, aktywne i nie potrafią pohamować swoich fizycznych zapędów do brojenia.
Oznaką szczęścia kota jest też maksymalne skupienie na zabawie z opiekunem. Zaobserwujesz to np. podczas zabawy wędką. Kiedy kot nie rozprasza się i aktywnie angażuje w zabawę - to oznaka pewności, poczucia bezpieczeństwa i radości.
Przytulanie
Pupil jest szczęśliwy wtedy, kiedy szuka kontaktu z człowiekiem i ma ochotę na nieco pieszczot. Przytulanie najczęściej wiąże się z mruczeniem kota, co jest kolejną oznaką szczęścia naszego pupila. Chęć przytulenia się to piękna oznaka pozytywnych uczuć. Kiedy kot raz przyjdzie do Ciebie i przytuli się, prawdopodobnie odczujesz najpiękniejsze uczucie w swoim życiu.
Oznaką szczęścia może być też wchodzenie kota do łóżka z samego rana, aby powitać swojego opiekuna. Koty okazują radość z życia poprzez niepohamowaną chęć odbycia porannych sesji pieszczot i przytulania. W trakcie pieszczot wykorzystaj elektryczny masażer dla kota i kociarza. Dzięki temu wspólnie zaznacie nieco relaksu w ciągu dnia.
Pocieranie i popychanie opiekuna noskiem
Kolejna oznaka szczęścia u kota to popychanie i pocieranie noskiem opiekuna, np. podczas wspólnego leżenia na kanapie lub pieszczot. Kot poprzez pocieranie oznacza swój teren, czyli Ciebie. To znaczy, że pupil czuje się przy Tobie dobrze i bezpiecznie.
Ocieranie tułowia
Taka mowa ciała kota oznacza, że mruczek jest chętny do interakcji lub upomina się o smaczki. Wystarczy, że podejdziesz do kuchennej szafki z przysmakami, a pupil już ociera się o Twoją nogę częścią tułowia i ogonem? Zwierzak wie, że w takiej sytuacji ma spore szanse dostać ulubiony przysmak. Niemniej jednak ocieranie się tułowiem również oznacza radość.
Wysoko uniesiony ogon
Pionowe ustawienie ogona, lekko nastroszona sierść lub charakterystyczne trzęsienie się ogonka to oznaki szczęścia kota. Jeśli zastanawiasz się, czy Twój kot czuje się dobrze i jest szczęśliwy, obserwuj jego ogon. Pionowa pozycja z lekko zawiniętym końcem ogona to przyjemna oznaka pozytywnego samopoczucia kota.
Zwiększony apetyt
Jeśli umożliwiasz swojemu kotu życie zgodne z jego naturalnymi potrzebami, mruczek na 100% będzie szczęśliwy. Częstą oznaką radości jest nadmierny apetyt. Oczywiście nie odmawiaj mruczkowi dodatkowej porcji karmy, ale nie przesadzaj też w drugą stronę. Spożywanie zbyt dużych posiłków przez kota może skutkować nadwagą i problemami zdrowotnymi. Mimo szczęścia zawsze dbaj o zbilansowaną dietę kociaka. Dla zwierzęcia może to być niezrozumiałe, ale mimo to lepiej ograniczyć nadmierny apetyt niż narazić mruczka na nieprzyjemności.
Obracanie się na plecy
Oznaką zadowolenia kota jest także ciągłe obracanie się na plecy, np. tuż przed opiekunem. Mruczek pokazuje w ten sposób, że czuje się bezpiecznie i jest w 100% oddany człowiekowi. Nie ignoruj takiego zachowania. Zawsze zatrzymaj się, chociażby na minutę i pogłaskaj swojego pupila po brzuszku. To spowoduje, że zwierzak będzie jeszcze szczęśliwszy.
Aktywne miauczenie na widok opiekuna
Wracasz do domu i co słyszysz? Miauczenie! Donośne i długie nawoływanie przez kota jest oznaką jego szczęścia. W ten sposób pupil okazuje radość z powrotu opiekuna i zachęca do dalszej interakcji, np. proszcząc o ulubiony przysmak. Jeśli kot zachowuje się naprawdę głośno po Twoim powrocie do domu, możesz być pewien, że jest szczęśliwy.
Reagowanie na przywoływanie
Na pewno wiesz, że koty potrafią reagować na swoje imię... oczywiście tylko wtedy, kiedy mają na to ochotę. W celu sprawdzenia, czy Twój futrzak jest szczęśliwy, spróbuj przywołać go do siebie. Zawołaj po imieniu i poczekaj kilka sekund. Pojawienie się kota i chęć dalszej interakcji po przywołaniu to wskazówka, że mruczek czuje się swobodnie, bezpiecznie i radośnie, a jego potrzeby są zaspokojone.
Czy mój kot jest szczęśliwy? Podsumowanie
Szczęśliwe koty są w stanie okazywać swoje uczucia na wiele sposobów. Kluczowa w tym przypadku jest mowa ciała. Choć uśmiechnięty pyszczek u mruczka bardzo ciężko zaobserwować oznaki szczęścia kota, są widoczne też w innych aspektach jego zachowania. Ogólne rozluźnienie, mruczenie, a nawet lekka ekscytacja. To wszystko wskazuje, że kot jest szczęśliwy w towarzystwie swojego opiekuna.