Koty to domowe zwierzęta, które za swoje terytorium uznają praktycznie każdy zakątek nieruchomości. To oznacza, że nawet w wyjątkowo trudnodostępnych miejscach znajdziesz widoczne kłęby sierści, którą mruczek pozostawił po sobie. Sposobów na walkę z zalegającą sierścią mruczka jest niemalże tyle, co metod na pozbycie się sierści psa. Wiele wskazówek sprawdza się w obu przypadkach.
Uwielbiasz spędzać czas ze swoim pupilem, ale masz dość ciągle obranych ubrań, elementów wyposażenia domu oraz kłaczków w porannej kawie? Skorzystaj z naszych wskazówek. Oczywiście nie pozbędziesz się kociej sierści z domu, ale zredukujesz jej widoczność do akceptowalnego poziomu. Choć usuwanie futra z gładkich powierzchni nie jest żadnym problemem to jednak pozbycie się sierści z tapicerowanych mebli, kanapy oraz dywanów jest prawdziwym wyzwaniem.
Dlaczego kocia sierść jest widoczna w całym domu?
Widoczność sierści kotów w domach i mieszkaniach jest zależna przede wszystkim od rasy pupila, jego umaszczenia oraz tendencji organizmu do wypadania włosków. Opiekunowie psów również mają problem z sierścią w domu, ale problem ogranicza się tylko do kanapy, krzeseł, podłóg i łóżka. Skoro tu trafiłeś, na pewno masz kota i wiesz, że jego sierść znajdzie się praktycznie wszędzie!
Widoczność sierści i jej ilość w domu można ograniczyć, jeśli masz kota krótkowłosego. Ten gubi o wiele mniej włosków niż np. Maine Coon z długą, piękną sierścią, która mimo wszystko stanowi spory problem dla domowników.
Przecież nie zabronisz pupilowi wchodzić na kanapę lub poruszać się swobodnie po całym domu. To niestety skutkuje tym, że kocia sierść będzie obecna nawet w chlebaku lub cukierniczce. Chyba nie pozostało nam nic innego, jak przyzwyczaić się do losu kociarzy i zaakceptować fakt wszędzie widocznej sierści naszego futrzastego przyjaciela.
Czesanie pupila a okres linienia
Linienie kotów ma miejsce dwa razy do roku. Raz jesienią, a później na wiosnę tuż przed rozpoczęciem sezonu letniego. W tym czasie na pewno zaobserwowałeś już nadprodukcję zalegającej sierści w mieszkaniu. Kiedy zużywasz rolki do ubrać prawie jak wodę w kranie - to pierwsza oznaka, że Twój mruczek wszedł w okres linienia.
Zastępowanie starej sierści przez nową jest okresowe. Pozbywanie się sierści z mieszkania w tym czasie jest problematyczne, aczkolwiek możesz problemu już u źródła. Skuteczny sposób na zmniejszenie ilości sierści przenoszonej po całej nieruchomości to regularne czesanie mruczka. Do tego świetnie nada się furminator, który efektywnie wyciąga stare futerko i robi miejsce na nowe, lśniące okrycie wierzchnie pupila.
Sposoby, jak pozbyć się sierści z ubrań
Pozbycie się zalegającej sierści z kanapy lub ubrań to wyzwanie, z którym mierzymy się wszyscy My - kociarze! Czyszczenie ubrań z sierści bywa o tyle problematyczne, że nawet pralka nie jest w stanie oczyścić tkanin w 100%. Pragniemy przedstawić kilka przydatnych sposobów, dzięki którym sierść i włosy kota nie będą dłużej widoczne na Twoich ubraniach - przynajmniej przez jakiś czas.
- Użyj rolera dedykowanego do sierści - to proste urządzenie z odklejanymi warstwami taśmy klejącej. Wystarczy, że przejedziesz zabrudzone miejsce rolerem, a ten wyłapie całą sierść, jaka znajduje się na ubraniach. To dobre rozwiązanie, jeśli potrzebujesz szybko pozbyć się włosków z ubrań, np. tuż przed wyjściem z domu.
- Wybierz profesjonalną szczotkę do usuwania sierści - kupisz ją w naszym sklepie internetowym. Bez problemu oczyścisz nią odzież, ale także domowe wyposażenie, np. kanapę, łóżko lub fotel wypoczynkowy.
- Zaopatrz się w gumową rękawicę - sierść zalegająca na ubraniach mocno przyczepia się do gumowych rękawiczek. Wystarczy, że kilka razy przejedziesz ręką po spodniach lub koszulce, a usuniesz większość sierści swojego kota.
- Wypierz odzież w pralce z opcją suszenia i detergentu - to prawdopodobnie najskuteczniejsze i zajmujące najmniej czasu rozwiązanie. Nowoczesne pralko-suszarki mają opcje prania zakłaczonych ubrań. Dodatkowo wsyp dobry detergent, który ułatwia usuwanie włosków naszych zwierząt z tkanin. Po wyciągnięciu ubrań z pralko-suszarki te będą czyste, pachnące i pozbawione sierści.
Chcesz skutecznie usunąć sierść z bluzy, koszulki lub garnituru? Użyj zwykłej taśmy samoprzylepnej. Wystarczy kilka plastrów, aby pozbyć się kocich włosków ze swoich ubrań i przygotować strój do wyjścia. Nam, kociarzom sierść nie przeszkadza tak bardzo, jak innym osobom przebywającym w naszym otoczeniu. Pamiętajmy o tym i od czasu do czasu dostosujmy się do sytuacji.
Produkty, który musisz mieć do usuwania kociej sierści
Jak usunąć sierść kota z kanapy?
Na pewno zastanawiałeś się kiedyś, jak usunąć sierść kota z kanapy w domu. Sposób działania powinien być dopasowany do rodzaju sierści zwierząt domowych. Aby usunąć sierść z powierzchni kanapy, wykorzystaj:
- odkurzacz z końcówką do zbierania sierści,
- mokre ściereczki,
- gumową szczotkę.
W celu usunięcia sierści kota z kanapy wstępnie oczyść powierzchnię materiału gumową szczotką oraz mokrymi ściereczkami. Na koniec dokładnie odkurz mebel odkurzaczem przy użyciu specjalnej końcówki do sierści. W ten sposób przywrócisz kanapie piękny wygląd i pozbędziesz się problematycznej sierści - przynajmniej na jakiś czas...
Jak pozbyć się sierści w praniu?
Chcesz szybko pozbyć się sierści kota lub psa ze swoich ubrań? Wykorzystaj do tego płyn antyelektrostatyczny lub po prostu dodaj ocet do detergentu. Następnie nastaw pranie na standardowy program, którego używasz. Opcjonalnie wybierz też funkcję osuszania ubrań, dzięki czemu usuniesz nawet najdrobniejsze kocie włoski z tkaniny.
Jest też inny sposób, który możesz wykorzystać. To kulki, które zbierają nawet najmocniej trzymającą się sierść. Wrzuć je do bębna pralki, uruchom program i obserwuj efekty, jak kuleczki przyciągają do siebie sierść i oczyszczają Twoje ubrania.
Problem z sierścią kota w nieruchomości - jak sobie radzić?
Czworonogi, a szczególnie koty długowłose są w stanie roznieść swoją sierść praktycznie po całej nieruchomości. Codzienne odkurzanie jest dla Ciebie zbyt problematyczne? Wykorzystaj kilka naszych wskazówek, aby ograniczyć codzienne usuwanie sierści z prania, podłóg, kanap i innych elementów domowego wyposażenia.
- Regularnie wyczesuj kota - to podstawa, jeśli chodzi o pielęgnację naszych pupili domowych. Często czesane futerko jest lśniące, miłe w dotyku, a kto nie gubi samoistnie tak dużych ilości sierści, jak przed czesaniem.
- Wybierz bezpieczne tkaniny na domowe wyposażenie - dobrym przykładem jest tu kanapa salonowa. Na pewno zauważysz, że problem widocznej i zbierającej się sierści na kanapie jest bardziej widoczny na materiałach welurowych i pluszowych, niż na skórze ekologicznej lub naturalnej. Aby z łatwością pozbywać się sierści kota z kanapy i innych elementów wyposażenia domu, najlepiej wybieraj tkaniny antystatyczne.
- Stosuj płyny antystatyczne - używaj ich wszędzie tam, gdzie problem z sierścią jest naprawdę dotkliwy. Takie preparaty ograniczają przyleganie kocich włosów do mebli, ścian, ubrań, czy nawet blatów kuchennych.
- Cyklicznie sprzątaj mieszkanie - codzienne odkurzanie i szybkie ścieranie kurzy będzie pomocne podczas usuwanie sierści z domu. Jeśli nie masz zbyt dużo czasu, zainwestuj w automatyczny odkurzacz z opcją mopowania. W ten sposób przynajmniej podłoga w salonie, kuchni i przedpokoju będzie pozbawiona zalegającej sierści.
- Unikaj sytuacji, które stresują mruczka - naturalną reakcją na stres jest koci łupież i wypadanie sierści. Im mocniej ograniczysz czynniki stresogenne i zadbasz o komfort swojego pupila, tym mniejszy będzie Twój problem z wszechobecną sierścią.
- Utrzymaj u kota zdrową i zbilansowaną dietę - sierść kota wymaga nie tylko pielęgnacji. Duży wpływ na stan skóry i futerka u kotów ma sposób odżywiania. Podawaj swojemu kotu lepszą karmę i dbaj o regularność posiłków. Dzięki temu sierść będzie mocniejsza i mniej podatna na wypadanie.
Pozbywanie się sierści z ubrań, domowego wyposażenia, podłóg, a nawet szafek kuchennych bywa problematyczne. Na pewno zdajesz sobie z tego sprawę i szukasz skutecznych metod neutralizacji problemu z zalegającą sierścią. Życie z kotem jest pełne pozytywnych emocji i radości - nawet mimo codziennego spożywania posiłków i napojów z dodatkiem kłaczków.
Pamiętaj, że każdy kot w inny sposób gubi swoją sierść. Jeśli nie przeszkadzają Ci drobne kłaczki na ubraniach, kanapie i łóżku - wcale nie musisz codziennie sprzątać! Decyzja należy do Ciebie. Szczęśliwe życie z kotem w domu pełnym sierści czy może codzienne, pedantyczne sprzątanie, które zajmuje sporo czasu? Co wybierasz, kociarzu?