dlakociarzy_logo_mobileDlaKociarzy.pl
Moje konto
0.00

Jak oswoić kota? Poradnik dla niedoświadczonych kociarzy

Autor
DlaKociarzy.pl
Sklep internetowy z produktami dla kociarzy i kotów. U nas znajdziesz wszystko co najlepsze dla prawdziwego kociarza i jego kota.

Oswojenie dzikiego, dorosłego kota to nie lada wyzwanie. Nawet jeśli masz spore doświadczenie jako kociarz, możesz mieć spory problem z oswajaniem takiego mruczka. To jednak nie oznacza, że przystosowanie dzikiego futrzaka jest niemożliwe. Wystarczy, że poznasz nasz poradnik, jak oswoić kota i zastosujesz się do kilku porad, które przedstawiamy w tym artykule.

W celu oswojenia kota nieprzystosowanego do życia wśród ludzi kluczowe będzie wychowanie kota od podstaw. To znaczy, że czeka Cię nauka korzystania z kuwety oraz wprowadzenie zwierzaka do codziennej rutyny domowników, z którymi mruczek będzie żył przez resztę swojego życia. 

Czy można oswoić dzikiego kota?

Oswajanie dzikiego kota to zadanie, z którym poradzi sobie wyłącznie wprawiony w bojach kociarz lub kociara. Choć koty to w dzisiejszych czasach udomowiony gatunek zwierząt to jednak zdarzają się osobniki, które żyją na wolności, np. w wyniku porzucenia przez dotychczasowych opiekunów.

Kocie dzikusy biorą się przede wszystkim z braku bezpośredniego kontaktu z człowiekiem. Kiedy mruczek żyje od małego na wolności, jego strach przed ludźmi nie wynika z faktu, że spotkał się z agresywnymi zachowaniami. To zupełnie naturalne zachowanie dzikich zwierząt. Instynkt zwierzęcia nakazuje mu uciekać, kiedy zbliża się nieznajoma osoba będąca dla niego potencjalnym zagrożeniem.

Podejmujesz się udomowienia dzikiego kota? Wykorzystaj wskazówki, które pomogą Ci zdobyć zaufanie futrzastego zwierzątka i zbliżyć się do niego. Oswajanie w tym przypadku może potrwać nawet wiele tygodni, a kociak do uzyskania pełnego zaufania do człowieka często potrzebuje nawet miesięcy ciągłej pracy z nowym opiekunem.

Jak oswajać kota w nowym domu? Najlepsze porady dla kociarzy

Po przywiezieniu nowego kociaka do domu warto zapewnić mu podstawowe gadżety niezbędne do socjalizacji i oswojenia się z nowym miejscem zamieszkania. Mruczki z natury są dość nieufne i potrzebują nieco czasu na oswojenie się z człowiekiem.

Kiedy przyjedziesz do domu z małym kociakiem, przygotuj dla niego bezpieczne miejsce. Dobrym pomysłem jest zakup Legowiska Kocie Uszy, które nie tylko świetnie wygląda, ale także stanowi bezpieczne schronienie dla futrzastego przyjaciela.

Proces oswajania kota w nowym domu jest znacznie szybszy w przypadku kociąt. Tutaj wystarczy zaledwie kilka dni, aby mruczek poczuł się pewniej w nowym otoczeniu i zaczął zgłębiać swoje interakcje z domownikami. Przydatne w tym przypadku są zabawki dla kotów i przysmaki, które zachęcają mruczka do wyjścia z kryjówki.

Przygotowaliśmy kilka wskazówek dla kociarzy i kociar, które pomogą w oswajaniu po przywiezieniu kota do domu.

  1. Nie oczekuj intensywnych reakcji kocurka lub kotki w pierwszych dobach po znalezieniu się w nowym domu.
  2. Pozwól zwierzęciu spokojnie zapoznać się z domowymi zakamarkami. Kiedy kotek będzie na to gotowy, na pewno z własnej woli wyjdzie do Ciebie w celu nawiązanie pierwszych interakcji.
  3. Zapewnij kotu jak najlepsze warunki do oswojenia się z nową sytuacją. Użyj feromonów do popsikania legowiska lub drapaka dla kota. Zachęcisz go w ten sposób do bliższego przyglądnięcia się nowym zabawkom i przedmiotom, które przygotowałeś z myślą o nowym, czworonogim domowniku.
  4. Pamiętaj, że proces oswajania kota w nowym domu jest stopniowy. Dotyczy to zarówno dorosłych kotów, jak i tych odebranych prosto z hodowli.

Aby samopoczucie małego kotka było jak najlepsze, musisz przez pierwsze dni pozwolić mruczkowi chodzić własnymi ścieżkami. W celu oswojenia kociaka najlepiej sprawdza się lekka obojętność. Nie myl tego z brakiem zainteresowania! Dbaj o to, aby pupil miał stały dostęp do wody, pożywienia oraz czystej kuwetki z ulubionym żwirkiem.

Stopniowe oswajanie dorosłego kota, czyli jak przygarnąć mruczka ze schroniska?

Oswojenie małego kota przygarniętego z legowiska to jeszcze większe wyzwanie niż zapoznanie się z pupilem odebranym z hodowli kotów rasowych. W tym przypadku mały zwierzak może mieć pewne problemy behawioralne, które wymagają interwencji kociego specjalisty od wychowania.

Chcemy też przekazać kilka sprawdzonych zasad, dzięki którym pierwsze dni kota ze schroniska w nowym domu będą spokojniejsze.

  1. Nie śpiesz się z nawiązywaniem kontaktu. Zwierzęta ze schroniska często są mocno nieufne i potrzebują czasu na zapoznanie się z nowym opiekunem.
  2. Po czasie pokaż zwierzęciu, że domownicy są do niego przyjaźnie nastawieni. To podstawowe czynności rozpoczynające proces socjalizacji pupila z nowym otoczeniem.
  3. Nagradzaj kociaka za dobre zachowanie. Wystarczy garść przysmaków, aby zdobyć zaufanie małego futrzaka.
  4. Pod żadnym pozorem nie nakładaj żadnych kar na kota ze schroniska, nawet jeśli ten zrobi coś nie po Twojej myśli. To prosta droga do problemów behawioralnych. Nakładając kary na kota, zaprzepaścisz wiele miesięcy pracy nad obopólnym zaufaniem.

Przygarnięcie kota ze schroniska to niesamowity gest w kierunku kociaka, który został porzucony. Takiego kota też da się oswoić. Co więcej, kiedy zdobędziesz jego zaufanie, poczujesz niesamowitą miłość, jaką obdarzy Cię przygarnięty mruczek.

Podstawowe zasady oswajania kota – socjalizacja i bezpieczeństwo

Oswajanie kota to trudny proces, który wymaga naszego pełnego zaangażowania. Wprowadzając do domu nowego domownika na czterech łapkach, zadbaj o jego dobre samopoczucie, zaspokojenie podstawowych potrzeb egzystencjonalnych oraz bezpieczeństwo.

Choć przedstawiliśmy już kilka porad dla kociarzy na temat socjalizacji kota dorosłego lub małego z hodowli albo ze schroniska, wciąż jest wiele zasad, które warto wdrożyć w życie, przyjmując nowego pupila pod swoją opiekę. 

Oswajanie kota dorosłego i małego zawsze wygląda podobnie. Jako nowy opiekun musisz być:

  • opanowany,
  • spokojny,
  • wyrozumiały – nowy zwierzak w domu nie zawsze będzie grzeczny i posłuszny.

Dbaj też o codzienne rytuały kota – chodzi głównie o toaletę, podawanie pokarmu oraz świeżej wody. Kiedy już mruczek pozwoli Ci zbliżyć się do siebie, postaw na regularne głaskanie, mówienie do zwierzęcia, a nawet branie go na ręce – o ile kot Ci na to pozwoli.

Zalecamy też stosować się do poniższych wskazówek. Każdy kociarz i kociara powinien wiedzieć, jak zorganizować przyjazną przystań dla mruczka w nowym domu.

Stwórz nieoczywiste kryjówki dla kota

Najlepiej zorganizuj je w całym domu, dzięki czemu kot będzie w stanie odpoczywać nie tylko w przygotowanym dla niego legowisku lub w domu na drapaku. Nowe miejsce zamieszkania dla zwierzęcia to spory stres. Uchronisz go przed tym, organizując dla kota miejsca, w których może się schować i spokojnie odpocząć.

Obserwuj kocią mowę ciała

Chcesz oswoić kota w nowym domu? Obserwuj mowę jego ciała. W przypadku kota domowego niektóre zachowania wskazują na poziom przystosowania mruczka do nowej sytuacji. Czujesz, że pupil Ci ufa i ociera się o Ciebie całym tułowiem? To jedna z wielu oznak, że mruczek nawiązuje z Tobą relację, która z czasem może przerodzić się w bezgraniczną miłość.

Zachęcaj mruczka do karmienia z ręki

Wbrew pozorom karmienie kociaka z ręki przynosi niesamowite efekty. Jak oswoić kota w ten sposób? Wystarczy, że położysz na otwartej dłoni ulubiony przysmak mruczka i poczekasz na interakcję z jego strony. Nie nalegaj, ale zawsze czekaj cierpliwie, aż zwierzak podejdzie do Ciebie. Nawiązywanie kontaktu w ten sposób zamiast podawania karmy do miski z jedzeniem znacznie przyśpiesza proces socjalizacji nowego pupila.

Ile może potrwać oswajanie kota?

Czas potrzebny do oswojenia kota to średnio od kilku dni do nawet kilku miesięcy ciężkiej pracy ze zwierzęciem. Wiele zależy od pochodzenia mruczka, charakteru oraz wieku. Z małymi kociakami pracuje się znacznie łatwiej niż z dorosłymi lub bezdomnymi kotami, które zdecydowałeś się przygarnąć. To cudowny gest, ale musisz liczyć się z tym, że czeka Cię naprawdę ciężka praca związana z oswajaniem kota w domu.

Jakich akcesoriów i gadżetów warto użyć w trakcie oswajania kota?

Niezbędne akcesoria, które warto mieć w domu w trakcie oswajania kota to przede wszystkim: wędka, tunele do zabawy, sznurki, a nawet kocimiętka. Kiedy kot ma do dyspozycji więcej gadżetów, które służą do zabawy i interakcji z domownikami, proces oswajania mruczka przebiega sprawniej i w przyjemniejszej atmosferze.

Zobacz także

Wspólnie Pomożemy Kotom

Hej, kociarze! 🐾 Dziś mamy dla Was niesamowitą nowinę! Już od 5 czerwca 2023 roku, będzie można u nas znaleźć wiele wspaniałych produktów dla kociarzy i kotów. Ten dzień to nie tylko początek naszej zabawy z własnym sklepem internetowym, ale przede wszystkim możliwość pomocy wszystkim kotom, które tej pomocy po prostu potrzebują 🥰. Nasza miłość […]

Czytaj artykuł
Tabletki na kleszcze dla kota – najczęściej zadawane pytania

Profilaktyka przeciwkleszczowa jest jednym z istotnych elementów dbania o kota. Z roku na rok coraz więcej słyszy się o chorobach odkleszczowych, także u zwierząt niewychodzących. Warto pamiętać, że profilaktyka jest zawsze lepsza niż późniejsze leczenie potencjalnych chorób. Kleszcze bowiem mogą być przyczyną groźnych dla zdrowia kotów powikłań. Z tego powodu opiekunowie szukają różnych form ochrony […]

Czytaj artykuł
Koty bengalskie – co to za rasa?

Na świecie są rasy kotów, które przyciągają uwagę praktycznie każdego. Oczywiście nie oznacza to, że mruczki bez rodowodu są mniej atrakcyjne i niepożądane przez kociarzy. Zupełnie nie o to chodzi… Koty bengalskie to rasa z wieloletnią historią, która wyróżnia się nietypowym umaszczeniem oraz przyjaznym usposobieniem. Chcesz dowiedzieć się, skąd w ogóle wzięły się koty bengalskie? […]

Czytaj artykuł
Sklep internetowy DlaKociarzy.pl
Znajdziesz u nas wyselekcjonowane produkty dla kociarzy i kotów. To nie jest zwykły sklep. To sklep założony przez kociarzy dla kociarzy.
DANE FIRMY
RIKONA sp. z o.o.
ul. Adama Mickiewicza 37/58
01-625 Warszawa
NIP: 5252868114
REG: 389326473
KRS: 0000908789

© 2023 by DlaKociarzy.pl Wszelkie prawa zastrzeżone