Sklep internetowy z produktami dla kociarzy i kotów. U nas znajdziesz wszystko co najlepsze dla prawdziwego kociarza i jego kota.
Nasi futrzaści przyjaciele swoim zachowaniem najczęściej próbują przekazać nam bardzo ważną informację. Otóż obsikiwanie pościeli, łóżka i kanapy w domu nie zawsze jest wynikiem problemów behawioralnych mruczka oraz nieprawidłowym wychowaniem. Często zdarza się, że kot sika do łóżka lub na inne przedmioty dlatego, że ma problemy zdrowotne. Zamiast denerwować się na swojego pupila, lepiej zabierz go do weterynarza na podstawowe badania. Być może okaże się, że problem sikania na łóżko i pościel ma medyczne wytłumaczenie, a interwencja lekarza weterynarii pomoże zażegnać ten mokry problem.
Każdy opiekun najlepiej zna zachowanie kota, którym zajmuje się już od dłuższego czasu. Zapewne znasz już codzienne rytuały kociej toalety, a Twój mruczek potrafi korzystać z kuwety. Jeśli tak, to problem sikania na łóżko, pościel lub inne przedmioty w domu mogą wskazywać nie tylko na problemy związane z zapaleniem pęcherza moczowego lub innych schorzeń. Zależnie od charakteru pupila, może zdarzyć się, że kocur lub kotka oddaje mocz na elementy wyposażenia domowego… po prostu z nudów.
Jak rozwiązać ten problem? Czy behawiorysta pomoże nam, kociarzom w uniknięciu kociego moczu na kanapie i w łóżku? Poniższy artykuł przygotowaliśmy dla kociarzy i kociar, aby skutecznie rozwiązać problem z sikaniem kota poza kuwetą, nie tylko do łóżka.
Jak rozpoznać koci mocz na łóżku?
Prawdziwą ciekawostką dla wszystkich kociarzy może być informacja, że koci mocz jest doskonale widoczny pod światłem lampy fluorescencyjnej. To przydatna cecha, która ułatwia poszukiwanie miejsc, w których koty domowe próbowały załatwić swoje potrzeby fizjologiczne. Oczywiście można też łatwo wykryć obecność moczu na kanapie, łóżku lub w pościeli wąchając wybrane przedmioty.
Zapach kociego moczu jest najczęściej dość intensywny – do takiego stopnia, że nawet żwirek w kuwecie nie zawsze jest w stanie go zneutralizować. Aromat moczu jest tak silny, że nawet dla wprawionych kociarzy bywa nie do zniesienia, jeśli kot zdecyduje się nie korzystać z kuwety i nasikać do łóżka.
Warto też wiedzieć, że zbyt mocno wyczuwalny zapach moczu kota (porównywalny do amoniaku) może wskazywać na problemy zdrowotne, np. zapalenie nerek lub układu moczowego.
Produkty, które odwrócą uwagę kota od Twojego łóżka
Legowisko dla kota Winter Is Coming
Aż 50 cm szerokości daje Twojemu mruczkowi mnóstwo miejsca do relaksu. Pluszowa dzianina zapewnia miękkość i ciepło. Twój kot na pewno to doceni! Legowisko jest wypos...
Pluszowe Legowisko Puchatek jest wykonane z długiego pluszu, dzięki czemu jest miękkie i puszyste. Zamów i zapewnij mruczkowi komfort wylegiwania się każdego dnia. Leg...
Mocz na łóżku, pościeli i kanapie – dlaczego kot sika poza kuwetą?
W przypadku każdego kota załatwianie swoich potrzeb fizjologicznych poza kuwetą nie jest naturalnym zachowaniem. Wyjątek stanowią koty wychodzące na zewnątrz, które zostały nauczone oddawania moczu w dowolnym miejscu poza domem. Tak naprawdę ogromny wpływ na to, gdzie sika kot mają wypracowane przez lata nawyki. Jako kociarze musimy wiedzieć też, jakie reakcje mruczka są w pełni normalne, a kiedy warto się przyjrzeć nieco bliżej zdrowiu pupila, szczególnie po zaobserwowaniu posikiwania czworonoga na łóżku.
Zanim podejmiesz jakiekolwiek działania, aby oduczyć kota sikania w domu, musisz poznać przyczyny występowania tego problemu. Często zdarza się, że małe kocię może załatwić się do łóżka swoich opiekunów tuż po przyprowadzeniu go do nowego domu. Tutaj przyczyną będzie stres związany z mocną zmianą otoczenia i niepokojem. Aby zredukować problem już u źródła, warto zainwestować w kuwetkę oraz legowisko dla kota, w którym poczuje się nieco bezpieczniej.
Kilka czynników, które mogą być przyczyną takiego zachowania to:
pojawienie się w domu czynników stresogennych dla zwierzęcia,
remont nieruchomości – nadmierny hałas i ciągłe zmiany otoczenia mogą powodować, że kot ze stresu zacznie posikiwać w innych miejscach niż swoja kuwetka,
pojawienie się nowego domownika – mowa zarówno o dziecku, jak i drugim kocie,
śmierć bliskiej osoby lub innego pupila – jeśli kot był związany z domownikiem, którego nagle zabrakło, może skutkować to załatwianiem się w domu poza kuwetą.
Jest naprawdę wiele sytuacji, w które powodują, że mruczki załatwiają swoje potrzeby poza kuwetą. W skrajnych przypadkach musisz uzbroić się w cierpliwość, a nawet udać się z pupilem do lekarza weterynarii, celem wykonania podstawowych badań laboratoryjnych.
Jak oduczyć kota załatwiania się poza kuwetą? Najskuteczniejsze sposoby
Twój mruczek załatwia się w nieodpowiednich miejscach? Pamiętaj, że nie jest to naturalne zachowanie kotów. To wyjątkowo czyste zwierzęta, które dbają o swoją higienę osobistą oraz potrafią korzystać z miejsc przeznaczonych do załatwiania potrzeb fizjologicznych. Jeśli domowe zwierzaki niszczą meble i pościel w sypialni poprzez posikiwanie, musisz przede wszystkim znaleźć źródło problemu, a dopiero później podejmować odpowiednie działania.
Poniżej przedstawiamy sposoby, które pomogą kociarzom i kociarom pozbyć się problemu sikania kota do łóżka oraz w innych miejscach w domu.
Przede wszystkim unikaj sytuacji, które mogą wywoływać mocny stres u kota. Jeśli nie da się uniknąć, np. remontu lub przeprowadzki, możesz kupić nowe zabawki dla kota, które zajmą jego uwagę i być może skutecznie zredukują stres. Unikaj też hucznych imprez w domu, które bywają naprawdę głośne, a to może zdenerwować i zestresować mruczka.
Spróbuj oswoić kota z czynnikami, które wywołują u niego stres. Tutaj dobrze sprawdzą się feromony działające uspokajająco na domowe zwierzęta. Dobrym wyborem będzie też kocimiętka, którą można rozsypać na nowym drapaku dla kota. Dzięki temu futrzak chętniej skorzysta ze swojego drapaka, a dodatkowo zapomni o stresie związanym z konkretną sytuacją.
Jeśli kot nie sika do kuwety, ale w zamian robi to w łóżku swoich opiekunów, możesz spróbować zmienić żwirek lub zamówić nowy model kuwetki. Może dotychczasowa jest za mała lub znudziła się futrzakowi? Tego nigdy nie wiadomo, a spróbować nigdy nie zaszkodzi. Być może nowa kuweta dla kota w domu zachęci go do załatwiania swoich potrzeb fizjologicznych tak, jak należy.
Jeśli żaden z powyższych sposobów nie przynosi zadowalających efektów, skontaktuj się z kocim behawiorystą. To specjalista, który zajmuje się pomocą w wychowaniu kota oraz jest w stanie rozpoznać wszelkie problemy behawioralne, które można zredukować poprzez odpowiednią terapię.
Zanim zdenerwujesz się na swojego kota, koniecznie upewnij się, że ten nie potrzebuje pomocy. Oczywiście nie zachęcamy do krzyków i nakładania kar na mruczka, który nasikał do łóżka! Nawet wtedy warto okazać pupilowi maksimum miłości – przecież to tylko bezbronne zwierze, które na pewno nie chciało uprzykrzyć życia swojemu opiekunowi.
Kot sika na łóżko – jak go tego oduczyć?
Oduczenie mruczka sikania do łóżka raczej nie jest trudne, choć wiele zależy od źródła problemu. Kociarze mogą zacząć podawać kotu jedzenie do łóżka, w którym mruczek zdecydował się na posikiwanie. Koty są z natury czyściochami i nigdy nie załatwiają potrzeb fizjologicznych tam, gdzie spożywają posiłki. Kilkukrotne podanie posiłków w misce bezpośrednio na łóżku powinno zredukować problem.
Nie ma jednak gwarancji, że mruczek nie upatrzy sobie innego miejsca do posikiwania – może na kanapę? Co w takiej sytuacji? Na szczęście są inne metody zapobiegania załatwiania się kota poza kuwetą.
Upewnij się, że kocia kuweta jest dla niego odpowiednia. Niektóre koty niechętnie z niej korzystają, jeśli rozmiar toalety jest nieodpowiedni. Kuwetka powinna być na tyle duża i wysoka, aby kociak mógł bez problemu się swobodnie obracać i zakopywać nieczystości.
Zamów wysokiej klasy żwirek, który pochłania zapachy. Koty nie lubią brzydkich aromatów, nawet po sobie. Jeśli zapach odchodów i moczu będzie skutecznie neutralizowany, prawdopodobnie futrzak przestanie sikać do łóżka zamiast do kuwety.
Spróbuj przemeblować swoje mieszkanie. Przestaw łóżko lub kanapę w inne miejsce i obserwuj zachowanie pupila. Może okazać się, że elementy wyposażenia nieruchomości w nowych miejscach zwyczajnie przestaną interesować małego kociaka.
Spróbuj też nagradzać pupila za prawidłowe korzystanie z kuwety. Nigdy nie krzycz ani nie wściekaj się na zwierzaka. Oduczenie kota załatwiania się na łóżko po prostu wymaga czasu, pełnego zaangażowania oraz często wsparcia behawiorysty lub weterynarza, jeśli w grę wchodzą problemy zdrowotne.
Jak oduczyć kota oddawania moczu poza kuwetą? Podsumowanie
Podstawowym zadaniem jest nauka kota korzystania z kuwety. To najlepsza metoda, aby oduczyć mruczka sikania do łóżka, pościeli oraz na kanapę w salonie. Zanim podejmiesz jakiekolwiek działania, musisz zastanowić się, co może być powodem nieprawidłowego zachowania kociaka. Często zdarza się, że powody są błahe i wystarczy poświęcić kotu nieco więcej uwagi, aby zażegnać problem załatwiania potrzeb fizjologicznych poza kuwetką.
Jeśli Twój kot załatwił swoje sprawy do łóżka, nigdy nie wpadaj w panikę ani w furię. To nic nie da. Posłuchaj rady doświadczonych kociarzy i spróbuj ustalić źródło problemu. Możesz to zrobić przez obserwację zachowania kota na co dzień albo z pomocą behawiorysty lub weterynarza. Czasem zdarza się, że zwierzęta domowe nagle zaczynają mieć problemy ze swoim zachowaniem – to zawsze sygnał dla kociarzy, aby zweryfikować stan zdrowotny i psychiczny mruczka.
Jak wyczyścić kanapę, łóżko i pościel z kociego moczu?
Najlepszym sposobem na czyszczenie kanapy z kociego moczy jest profesjonalne czyszczenie materiału w firmie, która zajmuje się oczyszczaniem tkanin. Samodzielna neutralizacja brzydkiego zapachu oraz plam po kocim moczu może okazać się niemożliwa, szczególnie jeśli mocz oddziaływał na materiał przez dłuższy czas. Sprawdzone domowe sposoby na usuwanie powonienia z kociego moczu to: woda utleniona oraz soda oczyszczona z octem.
Czy wiek kota może być przyczyną posikiwania do łóżka?
Tak, starsze koty mogą być narażone na problemy zdrowotne, które są przyczyną oddawania moczu poza kuwetką, np. w łóżku opiekunów lub na kanapie w salonie.
Produkty powiązane z artykułem: Hej, kociarze! 🐾 Dziś mamy dla Was niesamowitą nowinę! Już od 5 czerwca 2023 roku, będzie można u nas znaleźć wiele wspaniałych produktów dla kociarzy i kotów. Ten dzień to nie tylko początek naszej zabawy z własnym sklepem internetowym, ale przede wszystkim możliwość pomocy wszystkim kotom, które tej pomocy po prostu […]
Czy wiesz, że w Polsce coraz więcej właścicieli zwierząt domowych wybiera kremację jako sposób pożegnania się ze swoim ukochanym pupilem? To nowoczesne i pełne szacunku rozwiązanie, które jeszcze niedawno było mało znane, teraz zyskuje na popularności. Kremacja, popularna już w wielu krajach, takich jak Niemcy, staje się odpowiedzią na rosnącą potrzebę godnego uhonorowania pamięci zwierząt […]
Koty to zwierzęta niezwykle ciekawskie i pełne energii, które potrzebują regularnej stymulacji zarówno fizycznej, jak i umysłowej. Odpowiednio dobrane zabawki zapewnią im aktywną rozrywkę niezbędną dla zdrowia i dobrego samopoczucia. Sprawdź, jakie zabawki dla kota wybrać, by Twój futrzasty przyjaciel mógł zaspokoić swoje instynkty. Zabawki dla kota – obudź w swoim pupilu łowcę Koty to […]