Nasze domowe drapieżniki zostały wyposażone przez matkę naturę w świetną broń... wyjątkowo ostre, mocne i zagięte niczym szpony kocie pazury. Mruczki wykorzystują je głównie do łapania swoich ofiar i przetrzymywania w trakcie posiłku. Pazury przydają się też kotom domowym podczas wspinaczki na drapak lub po prostu do rozładowania emocji poprzez drapanie sizalowych słupków...
Zastanawialiście się kiedyś czy pielęgnacja kocich pazurków jest w ogóle konieczna? W przypadku kotów domowych obowiązkiem każdego opiekuna jest obcinanie zbyt długich pazurów. W naturze koty mocno ścierają swoje szpony, natomiast domowi pupile niestety nie są w stanie tego zrobić.
Obcinanie pazurów u kota wydaje Ci się dziecinnie proste? Jasne, niektóre koty są wyjątkowo spokojne i rzeczywiście nie ma problemu z tym, aby podejść do mruczka z obcinaczką. Niestety podczas obcinania kocich pazurów możesz spotkać się z niezadowoleniem swojego futrzaka. Wtedy kot się wyrywa, miauczy, a nawet syczy. Nie staraj się trzymać kota na siłę przy sobie. Wykorzystaj inne sposoby, które pomogą Ci obciąć pazury kotu - bez zbędnego stresu po obu stronach barykady... 🙂
Czym są pazury kota? Zobacz, zanim obetniesz
Koty mają raczej specyficzną budowę i ułożenie kości palców na łapkach. Mogą w dowolnym momencie chować i wystawiać swoje pazury, zależnie od sytuacji. Jeśli mruczek jest w trakcie polowania, zabawy wędką dla kota lub odczuwa stres, wtedy pazury prawdopodobnie cały czas będą wystawione na wierzch. Podczas odpoczynku i pieszczot koty chowają swoje pazury do łapek.
Schowane pazurki są także sposobem mruczka na bezszelestne polowanie, aby tuż przy swojej ofierze wyciągnąć je i zaatakować zdobycz!
Budowa kociego pazura jest standardowa jak u innych ssaków. Ma dwie warstwy blaszek o różnej twardości. Ta zewnętrzna jest nieco twardsza i chroni delikatne łapki przed ewentualnymi urazami.
Produkty przydatne podczas obcinania kocich pazurów
Czy kotom trzeba obcinać pazury?
Przycinanie końcówki pazura jest wskazane szczególnie w przypadku kotów, które są niewychodzące. Jeśli pupil cały swój czas spędza w domu lub mieszkaniu, musisz zadbać o odpowiednią długość jego pazurków. W przeciwnym razie mruczek podczas wchodzenia na drapak lub na kanapę może zahaczyć i zerwać swój koci pazur. To dość bolesne dla mruczka, dlatego lepiej zapobiegać i regularnie przycinać kotom pazury.
Na obcinanie kocich pazurów warto też zdecydować się wtedy, kiedy kot:
- ma tendencję do drapania mebli, kanapy, lub krzeseł w jadalni,
- podczas zabawy często zdarzy mu się zadrapać opiekuna,
- w trakcie w chodzenia na drapak dla kota lub legowisko na wysokości zdarzy mu się zaczepić o sizalowy słupek.
Domowego pupila trzeba jednak przyzwyczaić do skracania długości pazurów. W przeciwnym razie takie czynności będą czynnikiem stresogennym dla mruczka, a ten przy każdej okazji zacznie uciekać, jeśli zauważy, że masz w ręce nożyki lub obcinaczkę. Najlepiej zacznij przyzwyczajać pupila do przycinania pazurów już od pierwszych miesięcy życia zwierzęcia. To znacznie zwiększa szansę na to, że zabieg obcinania pazurów nie będzie przebiegać niczym bitwa na śmierć i życie.
Obcinanie pazurów u kota - samodzielnie czy w gabinecie weterynaryjnym?
Zanim zaczniesz, potrzebujesz mocne cążki do pazurów, które pozwolą Ci wygodnie przycinać długie i ostre pazury u kota. Oczywiście strach związany ze skróceniem kocich szponów jest zupełnie normalny. Żaden kociarz nie chce sprawić swojemu mruczkowi nieprzyjemności lub bólu wynikającego z nieprawidłowego obcięcia końcówek pazurków.
Na początek możesz udać się kilka razy do gabinetu weterynaryjnego, aby specjalista zajął się kocim manicure. Usługa obcięcia pazurów kosztuje nie więcej niż kilkanaście złotych, a Ty przy okazji zobaczysz, jak robią to profesjonaliści. Z czasem po przyzwyczajeniu kota do obcinania pazurów na pewno spróbujesz zrobić to na własną rękę.
Czy koty mogą samodzielnie dbać o swoje pazury?
Nawet domowe mruczki mogą samodzielnie dbać o swoje pazurki. Do tego przydają się drapaki dla kotów wyposażone w wysokie, sizalowe słupki. To właśnie na nich pupile ostrzą swoje pazury i jednocześnie ściągają już starą warstwę zewnętrzną, dzięki czemu pazur może ulec delikatnemu skróceniu. Najlepiej zainwestuj w kilka drapaków, aby mruczek miał możliwość ostrzenia pazurków w dowolnym momencie - zarówno w ciągu dnia, jak i nocą.
Dodatkowo nasi pupile podczas codziennej toalety zawsze myją całe swoje ciało oraz pazurki. Można to zaobserwować jako lekkie podgryzanie końcówek pazurków. Kot w ten sposób czyści je z resztek pokarmu i zabrudzeń, a dodatkowo pozbywa się starej łuski pazura.
Jak przyzwyczaić kota do pielęgnacji i przycinania pazurów?
Kluczem do sukcesu jest przyzwyczajenie mruczka do tego, że skracanie pazurów jest czymś naturalnym. Jeśli zredukujesz stres swojego mruczka praktycznie do zera, wtedy na pewno bez najmniejszego kłopotu obetniesz pazurki i to bez ani jednego zadrapania swojej ręki.
Chcesz uniknąć stresu i nerwów podczas obcinania pazurów u kota? W takim razie wykorzystaj kilka wskazówek. Przygotowaliśmy poniższą listę dla kociarzy i kociar, którzy chcą samodzielnie obcinać kotu pazury.
- Przyzwyczajaj mruczka do tego zabiegu powoli. Staraj się głaskać go po grzbiecie i nigdy nie staraj się stanowczo chwytać pupila za łapki. Takie zachowanie na pewno nie spotka się z akceptacją.
- Do obcinania pazurów wybieraj czas, kiedy Twój pupil wybiera się na drzemkę lub jest tuż po posiłku. Wtedy będzie nieco zaspany, mniej chętny do zabawy, a więc prawdopodobnie pozwoli sobie na bezproblemowe obcięcie pazurów.
- Jeśli chcesz obciąć pazurki, możesz trzymać kota na kolanach. To wygodna pozycja, ale tylko wtedy, kiedy mruczek nie wyrywa się i siedzi naprawdę spokojnie.
- Zawsze dbaj o to, aby kot miał do Ciebie zaufanie. W przeciwnym razie obcinanie pazurów będzie nie tylko niewygodne, ale i czasem niemożliwe do wykonania.
Kiedy Twój pupil panicznie boi się obcinaczek, możesz spróbować zająć jego uwagę zabawkami dla kotów. Wszelkiego rodzaju piórka, wędki i interaktywne piłeczki to świetny sposób na odciągnięcie uwagi kocurka od zabiegu obcinania pazurów. Niestety w przypadku mocno aktywnych kociaków pojawienie się zabawki uniemożliwi samodzielne obcięcie wystających szponów.
Przyzwyczajanie kota do obcinania pazurów najlepiej zacząć już w wieku kilku tygodni. Dzięki temu im starszy będzie kot, tym mniejsze ryzyko, że zabieg zrobi na nim jakiekolwiek wrażenie. Jako opiekun zawsze zachowuj się naturalnie, spokojnie i nigdy nie próbuj za wszelką cenę obciąć pazurów. Takie czynności zawsze przynoszą efekty odwrotne do zamierzonych.
Jak obciąć kotu pazury? Krok po kroku
Samodzielne obcięcie kocich pazurów jest bezpieczne tylko wtedy, kiedy zaopatrzysz się w dedykowane narzędzia, np. obcinacz dedykowany dla mruczka, gilotynkę albo nożyczki. Nigdy też nie używaj ludzkich przyrządów do pielęgnacji. Pazury u kota są o wiele twardsze i mocniejsze niż ludzkie, a dodatkowo mają inny kształt, co utrudnia ich obcinanie.
Przygotowaliśmy krótki poradnik krok po kroku, jak spokojnie obciąć kotu pazury.
- Jeśli czujesz, że Twój mruczek jest zaspany i spokojny, weź go powoli do siebie na kolana. Możecie pozwolić sobie na chwilę pieszczot, aby uśpić czujność czworonoga.
- Wybierz spokojne miejsce, w którym usiądziesz ze swoim mruczkiem. Najważniejsze jest to, aby okolica nie rozpraszała mruczka i pozwalała mu na spokojny odpoczynek. Wtedy bez problemów obetniesz pazury kotu samodzielnie.
- Delikatnie przytul kota tułowiem. Jedną ręką złap za jego łapkę i delikatnie ściśnij, aby pazurki pokazały się na wierzchu opuszków palców.
- W drugiej ręce trzymaj obcinacz i zacznij obcinanie pazurków. Tnij je przez jasną końcówkę, która lekko prześwituje. Jeśli przytniesz zbyt dużo pazurka, będzie to nieprzyjemne i bolesne, a w skrajnych przypadkach w uciętym miejscu pojawi się krew. Uszkodzenie rdzenia paznokcia bywa dla kota mocnym dyskomfortem.
- Powtarzaj tę czynność na wszystkich łapkach.
- Na koniec podaj kotu jego ulubiony przysmak, pobaw się z nim przez dłuższą chwilę lub pozwól sobie na pieszczoty. Dzięki temu mruczek będzie świadomy tego, że obcinanie pazurków wcale nie jest takie złe.
Pozwól też udać się kotu do swojego legowiska, aby mógł kontynuować odpoczynek. Pod żadnym pozorem nie krzycz ani nie staraj się na siłę obcinać kocich pazurów. To może doprowadzić do tego, że mruczek zacznie uciekać przy każdej okazji, kiedy zobaczy Cię z obcinaczką. Budując pozytywne wspomnienia nawet z obcinania pazurów, zbudujesz z kotem jeszcze mocniejszą więź, a przecież głównie o to chodzi w życiu wszystkich kociarzy!
Jak często obcinać koci pazur? Przyjmuje się, że kocie pazury trzeba skracać raz na 3-4 tygodnie. Wiele zależy jednak od indywidualnych uwarunkowań mruczka i tego, jak szybko odrastają tkanki pazurów. Pamiętaj jednak, aby nie zaniedbywać tych czynności pielęgnacyjnych. Skracanie pazurków robimy wyłącznie po to, aby zapewnić kotu komfortową egzystencję na co dzień i zmniejszyć ryzyko urazów (nie wspominając już o podrapanych meblach i kanapach).
Czego kategorycznie trzeba unikać podczas obcinania pazurów? Jeśli samodzielnie obcinasz kocie pazury, staraj się unikać przede wszystkim krzyków, nakładania kar na zwierzaka, obcinania pazurów za wszelką cenę. To negatywne działania, które będą mieć zły wpływ na wychowanie kota oraz jego samopoczucie. W ten sposób zniechęcisz go także do regularnego obcinania szponów.
Czy można usunąć kotu pazury? Każdy kociarz powinien wiedzieć, że zabiegi chirurgiczne usuwania pazurów u kota są ogromnym błędem. W ten sposób robimy mruczkom po prostu krzywdę. Na szczęście Ustawa o ochronie zwierząt zabrania w Polsce wykonywania takich zabiegów.