Jak wybrać imię dla kota?
dlakociarzy_logo_mobileDlaKociarzy.pl
Moje konto
0.00

Jak wybrać imię dla kota?

Autor
DlaKociarzy.pl
Sklep internetowy z produktami dla kociarzy i kotów. U nas znajdziesz wszystko co najlepsze dla prawdziwego kociarza i jego kota.

Wybór imienia dla kota nie musi być trudny. Baza kocich imion jest ogromna. Wystarczy, że sprawdzisz najpopularniejsze ksywki, a bez problemu wybierzesz imię dla swojego mruczka. Zanim ostatecznie zdecydujesz, jak nazwać kota, zwróć uwagę na: umaszczenie, rasę, płeć, charakter. To podstawowe czynniki, które pomogą Ci wybrać oryginalne imię dla zwierzaka.

Koty to prawdziwi indywidualiści. Z tego względu nie zawsze reagują na nadane im imię. To wcale nie umniejsza inteligencji mruczka. Twój kociak nie przychodzi do Ciebie, kiedy wołasz go po imieniu? Prawdopodobnie jeszcze nie nauczył się reakcji na swoją ksywkę lub po prostu… jest leniwy! 

Jeśli szukasz imienia dla swojego kota, możesz wybrać jedną z popularnych propozycji lub szukać inspiracji w zagranicznych nazwach. Jako opiekun czworonogiego przyjaciela na pewno chcesz nadać mu dobre imię, które pokryje się z jego charakterem i wyglądem. W tym artykule znajdziesz ranking najpopularniejszych kocich imion. Dowiesz się też, jak nazwać pupila, aby ten reagował na swoje imię. To nie takie trudne!

Jak wybrać imię dla kota? Kilka kluczowych wskazówek

Wyróżniamy kilka aspektów, które pomogą Ci w kwestii, jak nazwać kota. Zanim rozpoczniesz poszukiwania imiona dla kotki lub kota, weź pod uwagę:

 • Umaszczenie – popularne imiona kotów często są powiązane z barwą sierści. Koty najczęściej dzieli się na kilka grup względem umaszczenia: czarne, białe, szare, tricolor, łaciate, rude, prążkowane.
 • Charakter – to dobry wyznacznik ułatwiający wybór pięknego imienia dla mruczka. Koty z natury bywają: leniwe, towarzyskie, zwariowane, a nawet nadpobudliwe. W przypadku imion odnoszących się do charakteru, możesz nazwać kociego członka rodziny: łasuchem, samotnikiem, a nawet śpiochem.
 • Wiek kota – imię kocurka lub kotki warto dobrać do jego wieku. Jeśli masz w swoim domu maluszka z hodowli, możesz nadać mu zdrobniałe imię, które zostanie z nim na całe życie. Starsze koty, np. ze schroniska warto nazwać nieco poważniej. Dobre imiona to takie, których intonacja jest spokojna i łatwa do zrozumienia – zarówno dla człowieka, jak i zwierzaka.
 • Płeć – to czynnik, który dość mocno wpływa na to, jak nazwać kota. Dużego kocura nie możesz nazwać Psotka lub Kitka, podobnie jak malutkiej kotki nie nazwiesz Garfield lub Lucyfer.

Wybierając dobre imię dla kota, możesz pobawić się w skojarzenia. Baza imion dla kocurów i kotów jest ogromna. Wybierz ksywkę dla swojego pupila tak, aby opisywała jego usposobienie, rasę i ułatwiała naukę reagowania na imię.

Najpopularniejsze imiona dla kota

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wybrać jedną z powszechnie znanych ksywek dla kotów. Możesz też użyć ludzkich imion, choć nie jest to polecana praktyka. W niektórych sytuacjach imiona kotów mogą być mylone z członkami rodziny – to prowadzi do wielu dość komicznych sytuacji. Popularne imiona dla kotów to takie, które są powszechnie używane przez opiekunów czworonogich przyjaciół. Poniżej przedstawiamy najczęściej spotykane imiona miłe dla ucha i łatwe w wymowie. 

Imiona dla kocurów

 • Amor,
 • Puszek,
 • Biszkopt,
 • Rysiek,
 • Monte,
 • Bekon,
 • Boczek,
 • Zorro,
 • Bonifacy,
 • Klakier,
 • Behemot,
 • Łatek,
 • Filemon,
 • Burek,
 • Orion,
 • Demon,
 • Pimpuś.

Imiona dla kotek

 • Misia,
 • Elsa,
 • Kulka,
 • Śnieżka,
 • Bajka,
 • Gwiazdeczka,
 • Fiona,
 • Kropka,
 • Fifi,
 • Pyza,
 • Perełka,
 • Psotka,
 • Beza,
 • Puma,
 • Bułka.

Czy mruczek powinien mieć imię?

Futrzasty członek rodziny zawsze powinien otrzymać nowe imię po wprowadzeniu do domu. Możesz wybrać zarówno francuskie imiona dla kota, jak i śmieszne imiona, które rozbawią wszystkich domowników. Jeśli nazwiesz kotkę lub kota konkretnym imieniem, nigdy nie próbuj go zmienić. To mogłoby wprowadzić mruczka w dezorientację. Wołanie pupila wyłącznie “kici, kici” bywa skuteczne, aczkolwiek każdy zwierzak powinien nosić imię dopasowane do jego płci i charakteru.

Wielu opiekunów wyjątkowo upartych kocich stworzeń sądzi, że nazywanie kota jego imieniem nie ma większego sensu. Wynika to z przekonania, że mruczek po prostu nie rozumie swojego imienia. Nie ma nic bardziej mylnego. Kot doskonale wie, kiedy wymawiasz jego imię – po prostu nie zawsze ma ochotę na nie reagować.

Jak nauczyć kota reagować na imię?

Koty to naprawdę inteligentne zwierzęta, które chętnie uczą się nawet wyjątkowo trudnych sztuczek. To jednak wymaga sporego zaangażowania ze strony opiekuna oraz ciągłej interakcji ze zwierzęciem. Nauka przywoływania kota ksywką wygląda podobnie, jak nauka korzystania z kuwety.

Futrzaki najczęściej przychodzą do opiekuna tylko wtedy, kiedy uznają za stosowne zareagować na wołania własnego imienia. Możesz spróbować wyćwiczyć pewne odruchy ze swoim pupilem. Jak to zrobić? Wykorzystaj kilka poniższych wskazówek:

 1. Zainwestuj w ulubione przysmaki dla czworonoga. Jeśli już wybierzesz imię dla swojego kota, daj mu trochę czasu na oswojenie się z nową ksywką. Najlepszą metodą utrwalenia tej wiedzy to spokojnie powtarzać imię pupila podczas podawania smaczków. Alternatywnie możesz spróbować kupić inteligentne zabawki dla kota, które przyciągną jego uwagę.
 2. Kiedy mówisz do kota, używaj jednej formy imienia. Przykładowo: kiedy kot nazywa się Gandalf to w trakcie nauki nie zdrabniaj na Gandalfik. Dla kota brzmienie jest zupełnie inne, co może spowolnić naukę przywoływania po imieniu.
 3. Nie nastawiaj się na natychmiastowe efekty. Rozpocznij przywoływanie kota z niewielkich odległości (zawsze z jego ulubionym smakołykiem). Wyłącz telewizor, radio i inne rozpraszacze, które mogłyby odciągnąć uwagę kota od nauki.
 4. Nigdy nie przemęczaj kota – natura tych cwanych zwierząt jest niezmienna. Lepiej poświęć maksymalnie 10 minut dziennie na szkolenie z przywoływania. W przeciwnym razie zniechęcisz zwierzaka do nauki, a wtedy nie pomogą nawet smaczki.
 5. Cierpliwość, cierpliwość i jeszcze raz cierpliwość! Jeśli Twój kot jest wyjątkowo uparty, wciąż możesz nauczyć go przywoływania imieniem. Wystarczy, że konsekwentnie podchodzisz do szkolenia i poświęcasz zwierzęciu należytą uwagę.

Czas potrzebny na naukę kota ksywki jest uzależniony głównie od charakteru zwierzaka oraz poziomu interakcji z opiekunem. Często zdarza się, że kociak jest w stanie nauczyć się reagowania na imię nawet po kilku dniach. Może też dojść do sytuacji, że konsekwentna nauka przez wiele miesięcy nadal nie przyniesie żadnych efektów, szczególnie jeśli kot to wyjątkowy cwaniak.

Nauka reagowania na imię jest nieco łatwiejsza w przypadku kociąt, które nieco lepiej chłoną nową wiedzę. Jeśli masz w domu kilkuletniego kocura, który ma już swoje nawyki… przed Tobą naprawdę długa droga do nauki przywoływania.

Co zrobić, kiedy kot nie reaguje na imię?

Jeśli kot nie reaguje na imię, nigdy się nie denerwuj. To zupełnie naturalne. Kiedy Twój mruczek nie przychodzi do Ciebie: spróbuj nowych smaczków, odpuść na jakiś czas naukę ksywki lub po prostu odpuść naukę ksywki. Być może Twój pupil jest na tyle upartym stworzeniem, że nauka imienia będzie niemożliwa. Musisz to zwyczajnie zaakceptować i pogodzić się z faktem, że kociak jest 100% indywidualistą.

Zobacz także

Wspólnie Pomożemy Kotom

Hej, kociarze! 🐾 Dziś mamy dla Was niesamowitą nowinę! Już od 5 czerwca 2023 roku, będzie można u nas znaleźć wiele wspaniałych produktów dla kociarzy i kotów. Ten dzień to nie tylko początek naszej zabawy z własnym sklepem internetowym, ale przede wszystkim możliwość pomocy wszystkim kotom, które tej pomocy po prostu potrzebują 🥰. Nasza miłość […]

Czytaj artykuł
Jaką funkcję pełni koci ogon? Poznaj Twojego pupila!

Ogon kota to wyjątkowo ważna część ciała, podobnie jak niepozorne wibrysy, czyli po prostu kocie wąsy. Kiedy kot macha ogonem, nie zawsze znaczy to, że cieszy się na nasz widok. Powinniśmy o tym wiedzieć, aby dobrze zinterpretować zachowanie mruczka i wyczuć, kiedy jest zrelaksowany, a kiedy komunikuje niepokój i stres. A zatem jaką funkcję pełni […]

Czytaj artykuł
Czy kota należy strzyc?

Salony fryzjerskie dla zwierząt są coraz popularniejsze. Wynika to głównie z rosnącej świadomości opiekunów swoich pupili, którzy chcą zadbać o nich jak najlepiej. O ile w przypadku psów usługi groomerskie są jak najbardziej wskazane, o tyle strzyżenie kota nie jest konieczne. Jeśli mamy w domu koty krótkowłose, u których nie tworzy się warstwa filcu, a […]

Czytaj artykuł
Sklep internetowy DlaKociarzy.pl
Znajdziesz u nas wyselekcjonowane produkty dla kociarzy i kotów. To nie jest zwykły sklep. To sklep założony przez kociarzy dla kociarzy.
DANE FIRMY
RIKONA sp. z o.o.
ul. Adama Mickiewicza 37/58
01-625 Warszawa
NIP: 5252868114
REG: 389326473
KRS: 0000908789

© 2023 by DlaKociarzy.pl Wszelkie prawa zastrzeżone

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram