Nigdy nie zdecydujemy się udzielać porad, jak zrobić kotu krzywdę, albo w jaki sposób pozbyć się niechcianego mruczka. Nawet jeśli obcy pupil uprzykrza nam życie i np. niszczy rośliny w ogródku, pod żadnym pozorem nie podejmujemy żadnych działań, które mogłyby zaszkodzić mruczkowi.
A zatem jaki jest skuteczny odstraszacz na koty, który jednocześnie będzie bezpieczny? Mamy kilka propozycji zapachów, akcesoriów i działań, które mogą skutecznie działać jako odstraszacz kotów. Wbrew pozorom jest wiele rzeczy, których nie lubią koty – a skoro nie lubią – to po prostu unikają takich miejsc i rzeczy.
Jak w takim razie sprawić, by obcy kot nie pojawiał się na naszej działce? A może chcemy zniechęcić swojego pupila do gryzienia kwiatków lub uderzania w telewizor? Niekiedy powody są naprawdę dziwaczne! Sprawdźmy zatem, za czym koty nie przepadają i spróbujmy skutecznego (ALE BEZPIECZNEGO) odstraszania kotów.
Obcy kot w ogrodzie – czym to skutkuje?
Jeśli okaże się, że jakikolwiek kot upodoba sobie nasz ogródek, prawdopodobnie odczujemy to i to w dość negatywny sposób. Mruczki, które wychodzą samopas na zewnątrz lub typowo dzikie, bezdomne koty często dopuszczają się kocich przestępstw w naszych ogródkach. O jakich sytuacjach mowa? Najbardziej problematyczne jest:
- zakopywanie odchodów w ziemi,
- znaczenie terenu moczem,
- drapanie kwiatów, ogrodzenia, a nawet szyb tarasowych.
W takich sytuacjach warto wiedzieć, czym odstraszać koty, ale oczywiście tak, aby nie wpłynąć negatywnie na ich zdrowie lub życie. Wystarczy, że wiesz, czego koty nie lubią. To przede wszystkim zapachy – lawenda, cytryna i inne mocne aromaty. Możesz zastosować cytrusowy oprysk z naturalnych aromatów – to bezpieczne działanie, które może być naprawdę skuteczne, aby odstraszyć koty z podwórka przed domem.
Jaki zapach odstrasza koty?
Rozróżniamy wiele zapachów, które będą skutecznym odstraszaczem na koty. Wysoce rozwinięty zmysł węchu u mruczków powoduje, że aromatyczne preparaty odstraszające są naprawdę skuteczne – ale niestety – mają krótkotrwałe działanie. Oczywiście nie wszystkie zapachy działają tak samo na każdego kota.
Mruczki podobnie jak ludzie – każdy jest inny i inaczej odczuwa zapachy. Niemniej jednak, jeśli już musimy powiedzieć, jakiego zapachu nie lubią koty, powinniśmy wskazać przede wszystkim na:
- lawendę,
- geranium,
- ocet,
- cytrusy np. cytryna, grejfrut, limonka,
- eukaliptus, mentol, kamfora.
Powyższe zapachy oprócz tego, że mają mocne powonienie, dodatkowo drażnią oczy mruczka, a to oznacza, że raczej będą zniechęcać go do przebywania w danym miejscu lub ruszania rzeczy w domu, których kot ruszać nie powinien.
Najlepsze odstraszacze dla kotów – poznaj nasze propozycje!
Tak naprawdę nie mamy problemy z kotami… przecież kochamy je wszystkie! Jeśli jednak chcemy np. odgonić mruczka i zniechęcić go np. do drapania w telewizor, szafki kuchenne czy wchodzenie na szczyt drzwi pokojowych, wtedy wykorzystujemy trzy sprawdzone sposoby.
- Opryski z wody z cytrusami – oczywiście powierzchnia popsikana takim roztworem będzie się lekko lepić, dlatego nie stosujemy tego wszędzie, a na pewno nie na telewizor. Doraźnie jednak możemy stosować takie działania, aby zniechęcić mruczka do drapania lub przewracania wyposażenia domu.
- Sklepowe preparaty odstraszające – w wielu sklepach znajdziemy środki na bazie naturalnych składników, które mają mocny zapach i mogą drażnić kocie oczy. Mruczki nie przepadają za takimi środkami, dlatego ograniczajmy ich stosowanie do kompletnego minimum.
- Pachnące rośliny doniczkowe – umieszczamy je w miejscach, gdzie nie chcemy, aby chodził nas mruczek np. na blacie kuchennym. Pamiętajmy tylko o tym, aby weryfikować czy konkretna roślina będąca doskonałym sposobem na zniechęcenie kota do wskakiwania np. na meble jest też bezpieczna dla zdrowia pupila.
Jeśli chcesz oduczyć kota od wchodzenia na meble, blat, a może na łóżko w sypialni lub w pokoju dziecięcym, wykorzystaj nasze wskazówki. W ten sposób bezpiecznie zniechęcisz mruczka do konkretnych działań bez ryzyka, że wyrządzisz mu krzywdę.
Skuteczny odstraszacz kotów do ogrodu, czyli jaki?
W przypadku odstraszania kotów z przydomowego ogrodu np. bezpańskich, możesz pomyśleć o ultradźwiękowym odstraszaczu. To urządzenie, które możesz wypróbować, jeśli domowe sposoby nie przyniosły zadowalających efektów. Takie urządzenia generują dźwięki niesłyszalne dla człowieka, ale dla zwierząt już tak… Niemniej jednak nie polecamy takiego sposobu na zniechęcenie kota do przebywania w ogrodzie. W ten sposób możemy uszkodzić jego słuch, a dodatkowo negatywnie wpływamy nie tylko na jednego zwierzaka, ale także wszystkie inne okoliczne zwierzęta – także te w naszym domu.
Czy domowe sposoby są pomocne w odstraszaniu kotów?
Zdecydowanie tak, ale wszystko z umiarem. Nie narażajmy kotów na zbyt długie i intensywne oddziaływanie odstraszających zapachów. To może prowadzić do frustracji mruczka, a także licznych problemów np. behawioralnych. Kiedy już wiemy, za czym nie przepadają koty, spróbujmy powoli wprowadzać niektóre zapachy w miejscach domu, gdzie nie życzymy sobie obecności mruczka.
Podsumowując: domowe metody odstraszania kotów to przede wszystkim naturalne olejki i ekstrakty roślinne. Niektóre rośliny doniczkowe mogą okazać się równie pomocne. Oprócz lawendy możemy wykorzystywać też rutę zwyczajną – ta zawiera silne olejki eteryczne, które są pomocne w odstraszaniu mruczka np. z miejsc i pomieszczeń, gdzie kociak nie powinien wchodzić bez naszej zgody.
Czy kocimiętka może odstraszać mruczki?
Zdecydowanie nie! To roślina, która działa odwrotnie! Kocimiętka przyciąga mruczki, ale oczywiście nie wszystkie – sporo zależy od charakteru i preferencji zapachowych zwierzęcia. Jeśli chcesz odstraszać koty ze swojej posesji – ZA ŻADNE SKARBY NIE SADŹ W OGRODZIE LUB W DONICZKACH KOCIMIĘTKI. Taką roślinkę lepiej zostaw dla swojego domowego mruczka i postaw mu ją w jego pokoju.
Jak waleriana działa na koty domowe?
W tym przypadku również nie mamy dobrych wieści. Niestety waleriana działa przyciągająco na mruczki. Podobnie jak kocimiętka służy tylko do przyciągania uwagi kota. Sprawdzi się dobrze np. podczas wychowania kota, nauki korzystania z kuwetki czy zachęty do wejścia do transportera przed podróżą samochodem.
Czy ocet jest bezpiecznym odstraszaczem dla kota?
Tak, choć ocet ma silny zapach, to jednak jest bezpieczny dla mruczków. Jest nietoksycznym odstraszaczem, który działa drażniąco na drogi oddechowe, ale na tyle bezpiecznie, że nie zagraża zdrowiu i życiu kociaka.
Jak koci mocz wpływa na trawnik w ogrodzie?
Choć koci mocz nie niszczy tak mocno trawnika jak psi mocz, to jednak wciąż jest problemem, szczególnie jeśli mamy w ogrodzie idealnie wypielęgnowany zielony dywan. Kiedy obcy mruczek załatwia swoje potrzeby fizjologiczne w naszym ogrodzie zbyt często, prawdopodobnie zauważymy na trawie żółte, wypalone plamy po kocim moczu. Takie miejsca od razu podlewamy wodą, obniżając stężenie azotu w glebie.