dlakociarzy_logo_mobileDlaKociarzy.pl
Moje konto
0.00

Świat oczami kota – czy koty widzą świat inaczej niż ludzie?

Autor
DlaKociarzy.pl
Sklep internetowy z produktami dla kociarzy i kotów. U nas znajdziesz wszystko co najlepsze dla prawdziwego kociarza i jego kota.

Koty to naprawdę inteligentne stworzenia, które mają wysoce rozwinięte narządy. Co ciekawe, młode kotki rodzą się praktycznie niewidome i dopiero z czasem nabywają umiejętność ostrego widzenia – nawet w ciemnościach. Koty to drapieżniki, które wyróżniają się tym, że widzą w nocy, a także są w stanie dostrzegać malutkie przedmioty z dużych odległości. Świat widziany przez kota jest jednak nieco inny, aniżeli ten, który widzimy jako ludzie.

Według wielu naukowców jeszcze do niedawna koty dostrzegały wyłącznie dwa kolory: czarny oraz biały. Nie ma jednak nic bardziej mylnego. Koty doskonale widzą i rozpoznają kształty nie tylko czarne, białe, ale także achromatyczne. Oznacza to, że koty potrafią rozpoznać też odcienie szarości. Co więcej, badania wykazują, że koty widzą nawet dichromatycznie, a więc są w stanie postrzegać barwy, ale sprawiające wrażenie nieco wyblakłych, bez głębi koloru. 

Oko kota – jak jest zbudowane?

Budowa oka kociego jest podobna, jak ludzkiego oka. Są jednak pewne różnice, dzięki którym koty widzą w nocy wręcz doskonale i są w stanie rozróżniać przedmioty z wysoką precyzją. Podstawową różnicą pomiędzy wzrokiem człowieka, a kota jest budowa siatkówki, a dokładnie błona, która znajduje się w tylnej części gałki ocznej. Zawiera światłoczułe fotoreceptory, które przekształcają w ciągu milisekund promienie świetlne w sygnały elektryczne. Te są kolejno przetwarzane przez komórki nerwowe, następnie wysyłane do mózgu zwierzęcia, a to ostatecznie pozwala na widzenie obrazu i postrzeganie kształtów.

Oko kota zawiera dwa rodzaje receptorów: pręciki i czopki. Te pierwsze odpowiadają za widzenie w ciemności, natomiast czopki umożliwiają ostre widzenie w dzień oraz rozróżnianie pewnych kolorów i odcieni. Zwierzęta kotowate mają mniej czopków w siatkówce niż ludzie oko. Warto jednak dodać, że pręcików występuje znacznie więcej, dzięki czemu koty doskonale widzą w szerokim zakresie odcieni szarości i przy słabym natężeniu światła.

Kocie oko jest pokryte błoną odblaskową, która odpowiada za nocne “świecenie” kocich oczek. To swego rodzaju lusterko, które znajduje się tuż za siatkówką i odpowiada za odbijanie światła, które pada bezpośrednio na fotoreceptory w kocim oku. Dzięki temu zwierzak jest w stanie wykorzystać nawet minimalną ilość światła, aby doskonale widzieć w ciemnościach.

Ciekawostka! Przyjmuje się, że koty widzą nawet do 6-razy lepiej niż człowiek – właśnie ze względu na niewielkie różnice w budowie siatkówki oka.

Jak koty widzą świat i ludzi? 

Postrzeganie świata i kolorów przez koty jest badanie przez naukowców już od wielu lat. Warto zaznaczyć, że koty widzą głównie czerń, biel, odcienie szarości oraz niektóre barwy, które wydają się nieco wyblaknięte. Wynika to głównie z faktu, że siatkówka oka kota zawiera tylko 2 rodzaje czopków odpowiadających za rozpoznawanie barw. Mimo to, że koty nie widzą idealnie kolorów, to jednak są w stanie widzieć w całkowitej ciemności. Zawsze wtedy, kiedy człowiek nie widzi praktycznie nic, kot świetnie sobie poradzi i będzie w stanie poruszać się z taką samą precyzją, jak w dzień.

Według aktualnych informacji koty widzą wyblakły kolor: niebieski, zielony, żółty i odcienie fioletu. Co ciekawe, nie są w stanie rozpoznać czerwieni, niezależnie od stopnia natężenia barwy. Tu kolejna ciekawostka… kotki i koty widzą nawet barwy, których ludzkie oko nie jest w stanie dostrzec. Mowa tu głównie o pasmach ultrafioletowych. Soczewka oka ludzkiego blokuje takie barwy, natomiast kocie oko rejestruje w pełni widzialne światło.

Świat oczami kocura – podsumowanie

Podsumowując: kot postrzega świat nieco inaczej niż człowiek, choć według najnowszych badań mruczek jest w stanie rozpoznawać przedmioty nawet w kompletnej ciemności. Co więcej, wzrok kota połączony z doskonale rozwiniętym zmysłem węchu i słuchu sprawia, że ten staje się doskonałym łowcą.

Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak koty dostrzegają kolory oraz jak wygląda świat widziany oczami kota, koniecznie przejrzyj zdjęcia z badań, które są dostępne w sieci. Dzięki temu zdobędziesz nieco więcej informacji i praktycznej wiedzy o tym, że narząd odpowiedzialny za widzenie u kotów jest naprawdę dobrze rozwinięty.

Jakie jest pole widzenia kota?

Pole widzenia kota wynosi 200 stopni, co jest doskonałym wynikiem, gdzie dla porównania ludzkie oko pozwala na widzenie jedynie w zakresie do 180 stopni. Widzenie peryferyczne u kotów jest o tyle specyficzną cechą, że mimo nieco rozmazanego obrazu są w stanie dostrzec nawet drobne przedmioty, np. zdobycz, na którą aktualnie polują.

Czy koty z wiekiem widzą lepiej?

Na tę chwilę nie ma badań, które potwierdzałyby fakt, że wraz z wiekiem koty widzą lepiej. Należy jednak pamiętać, że kociak tuż po urodzeniu musi odpowiednio rozwinąć swój narząd wzroku, aby móc wykorzystać w 100% jego potencjał. Wskazuje się jednak, że wraz z wiekiem kota ostrość widzenia może być coraz gorsza – podobnie, jak u ludzi.

Jak koty widzą na odległość?

Każdy kot jest w stanie dostrzec przedmioty znajdujące się przed nim w odległości do 6 metrów – mowa tu oczywiście o perfekcyjnej ostrości obrazu. Elementy, które znajdują się tuż przed kocim pyszczkiem, nie będą dla niego widoczne, szczególnie jeśli obiekt się nie rusza. Co ciekawe, koty widzą o wiele lepiej po zmroku niż za dnia. Warto też dodać, że koty posiadają tak zbudowane oczy, że najlepiej widzą przedmioty w centralnym miejscu pola widzenia, natomiast obiekty w bocznych częściach są nieco rozmyte.

Czy kastracja kota może wpływać na wzrok zwierzęcia?

Nie ma żadnych badań ani przypadków, kiedy kastracja kota wpłynęłaby na zdolność do ostrego widzenia obrazów. Najczęściej jest to dość bezpieczny zabieg, który wykonany pod okiem doświadczonego weterynarza nie niesie ze sobą wielu powikłań.

Zobacz także

Kleszcze i pchły u kota

Pasożyty takie, jak kleszcze i pchły to standardowe zagrożenie dla kotów, które na co dzień wychodzą na zewnątrz. Szkodniki tego typu mogą przyczepić się do skóry i sierści Twojego pupila nawet na przydomowym ogródku. Pchły i kleszcze żywią się krwią naszych czworonogich przyjaciół. To naprawdę problematyczne szkodniki, które nie tylko powodują dyskomfort u zwierzęcia, ale […]

Czytaj artykuł
Najczęstsze choroby kotów

Każdy kot jest narażony na niespodziewane pojawienie się choroby wirusowej, bakteryjnej lub nawet genetycznej. Niektórych schorzeń po prostu nie da się uniknąć, nawet jeśli mruczek dotychczas był prawdziwym okazem zdrowia. Kocie choroby dotykają zarówno osobników typowo domowych, jak i wychodzących pupili. Oczywiście nie każde zapalenie lub pogorszenie samopoczucia pupila musi świadczyć o śmiertelnej chorobie. Czasem […]

Czytaj artykuł
Sklep internetowy DlaKociarzy.pl
Znajdziesz u nas wyselekcjonowane produkty dla kociarzy i kotów. To nie jest zwykły sklep. To sklep założony przez kociarzy dla kociarzy.
DANE FIRMY
RIKONA sp. z o.o.
ul. Adama Mickiewicza 37/58
01-625 Warszawa
NIP: 5252868114
REG: 389326473
KRS: 0000908789

© 2023 by DlaKociarzy.pl Wszelkie prawa zastrzeżone