dlakociarzy_logo_mobileDlaKociarzy.pl
Moje konto
0.00

Kocimiętka dla kota – co warto wiedzieć?

Autor
DlaKociarzy.pl
Sklep internetowy z produktami dla kociarzy i kotów. U nas znajdziesz wszystko co najlepsze dla prawdziwego kociarza i jego kota.

Kocimiętka dla kota to roślina, pod której wpływem mruczki wpadają w prawdziwą euforię i stan odprężenia. Jak to możliwe? Wszystko za sprawą substancji zawartych w składzie tej rośliny. Podając ją kotu w naturalnej lub sproszkowanej formie doprowadzimy do tego, że nasz pupil będzie się ocierać, gryźć, drapać i lizać roślinkę lub przedmiot zawierający kocimiętkę.

Niektóre koty zupełnie nie reagują na tę roślinę, natomiast inne zaraz po wyczuciu zapachu kocimiętki stają się wyjątkowo towarzyskie i spokojne. Warto dodać, że to najpopularniejsza roślina z grupy jasnotowatych, która oddziałuje na naszych czworonogich ulubieńców. 

Czym jest kocimiętka? Kilka słów o kociej roślinie

Kocimiętka, czyli Nepeta cataria to roślina, która jest zaliczana do popularnych ziół kuchennych, podobnie jak mięta i bazylia. Dość intensywny i ciekawy zapach powoduje, że koci przyjaciele wręcz szaleją po wyczuciu jej woni w swoim otoczeniu. To roślina uprawiana jako ozdobna, która dodatkowo odstrasza komary, muchy oraz mszyce. Niemniej jednak wabi pszczoły, które są dobroczynne dla człowieka, ale wyjątkowo groźne dla kotów.

Koty na całym świecie upodobały sobie kocimiętkę jako swój narkotyk oddziałujący na euforyczne doznania. Substancje zawarte w tej roślinie, które oddziałują na kota to głównie nepetalakton. Jest to olejek eteryczny, który wydzielają liście kocimiętki. Zasada działania jest podobna, jak w przypadku feromonów.

Rekcje kotów na kocimiętkę są widoczne maksymalnie przez kilkanaście minut. Po tym czasie kot traci zainteresowanie zapachem i zachowuje się zupełnie normalnie. Substancje czynne z kocimiętki są wyczuwalne przez koty głównie ze względu na obecność narządu Jacobsona w ich organizmie po obu stronach nozdrzy. 

Jak działa kocimiętka? Zachowanie kota

Zachowanie mruczka, któremu poda się zabawkę dla kota z kocimiętką lub tylko sproszkowaną roślinę jest wyjątkowo ciekawe. Nasi pupile mogą różnie reagować na działanie substancji aktywnych kocimiętki, aczkolwiek najpowszechniejsze skutki to:

 • ocieranie,
 • drapanie,
 • lizanie,
 • gryzienie,
 • ślinienie,
 • głośne mruczenie i miauczenie,
 • aktywna zabawa – szczególnie z zabawkami z kocimiętką.

Konkretne reakcje na kocimiętkę nie są jednoznaczne, a każdy kot może reagować inaczej. Czasem zdarza się, że futrzak nie zareaguje na obecność kocimiętki w pobliżu. To może świadczyć o przytkanych kanalikach w przegrodzie nosowej, problemach z węchem lub po prostu kot nie jest wrażliwy na substancje zawarte w tej roślinie.

Ciekawe reakcje, które można zauważyć w wyniku działania kocimiętki na koty to: większy popęd seksualny, apetyt, uruchomienie instynktów łowieckich, a także większa chęć do zabawy. Kocimiętka ma też działanie uspokajające dla mruczka. Zdarza się, że czworonogi przyjaciel będzie siedzieć nieruchomo i mieć nieco opóźnioną reakcję na bodźce. To zupełnie normalne i nie ma powodów do obaw, jeśli wystąpią takie objawy rekcji na kocimiętkę.

Warto dodać, że wrażliwość kotów na kocimiętkę jest uwarunkowana genetycznie. To właśnie dlatego niektóre koty reagują na kocimiętkę euforią i zmianą zachowania, a niektóre pozostają kompletnie obojętne. 

Kiedy warto stosować kocimiętkę? Praktyczne przykłady dla kociarzy

Sytuacje, w których warto wykorzystać dobroczynne działanie kocimiętki na kota to przede wszystkim dłuższa podróż samochodem, szczególnie z mruczkiem, który nie jest przyzwyczajony do takich wojaży. Pamiętajmy, że kocimiętka jest bezpieczna dla naszych pupili, dlatego obawy odnośnie do jej stosowania są w pełni nieuzasadnione. Inne sytuacje, w których warto sięgnąć po kocimiętkę to:

 • chęć uspokojenia kota w stresowych sytuacjach,
 • brak zainteresowania nowym drapakiem – po użyciu kocimiętki kocurek lub kotka z pewnością zacznie z niego korzystać,
 • zrelaksowanie kota po wizycie u weterynarza,
 • spór pomiędzy dwoma kotami w domu, np. na etapie wprowadzania do domu nowego pupila.

Zjedzone listki kocimiętki są w 100% bezpieczne dla kotów. Niemniej jednak warto mieć na uwadze, że kocimiętka jest dla kota groźna tylko w większych ilościach. W takiej sytuacji może dojść do problemów trawiennych. Takie sytuacje są jednak rzadkością, a koty raczej szybko tracą zainteresowanie kocimiętką – niezależnie od formy jej podania. Sytuacja wygląda podobnie z trawą dla kota. Jedzona przez koty wspomaga usuwanie kuleczek sierści z układu pokarmowego, ale w nadmiernych ilościach prowadzi do zbędnych wymiotów.

Jak podać kocimiętkę kotu?

Najlepszym sposobem na uspokojenie swojego mruczka jest podawanie mu kocimiętki do zabawy w sproszkowanej formie. Świetnym wyborem są zabawki dla kota z cząstkami sproszkowanej rośliny. Wystarczy, że we wnętrzu poduszeczki, kartonowego drapaka lub innej zabawki znajdzie się kocimiętka, a kot z pewnością wykaże większe zainteresowanie otrzymanym przedmiotem.

Na rynku dostępne są także spraye o zapachu kocimiętki, które mają zachęcić kota do korzystania, np. z legowiska, drapaka lub innego przedmiotu, który przygotowałeś dla futrzastego przyjaciela. Większość kotów preferuje kocimiętkę w sproszkowanej formie. Ta działa na mruczka wyjątkowo uspokajająco. Dziennie wystarczy kilka minut, aby w 100% zaspokoić potrzeby kota.

Jakie są skutki uboczne nadmiernego spożycia kocimiętki przez kota?

Kot, który zje zbyt wiele liści kocimiętki, może nabawić się problemów żołądkowych i niestrawności. Niemniej jednak przedawkowanie tej rośliny występuje wyjątkowo rzadko, a kocimiętka nie należy do roślin, które uzależniają nasze mruczki.

Jak często można podawać kotu kocimiętkę?

Optymalna dawka to maksymalnie kilka razy w tygodniu po kilkanaście minut. Można też na co dzień bawić się z kotem zabawkami, które mają w sobie sproszkowaną kocimiętkę. Zawsze warto zachować umiar i umieć rozpoznać, kiedy kot naprawdę jej potrzebuje.

Czego można użyć zamiast kocimiętki?

Oprócz kocimiętki dla kota można wykorzystać inne rośliny takie, jak waleriana. Ta wydziela podobny zapach do kocimiętki i działa na mruczki prawie jak feromony.

Jakie właściwości ma kocimiętka?

Oprócz działania uspokajającego na koty kocimiętka skutecznie odstrasza komary, muchy, kleszcze i mszyce. Warto mieć tę roślinę w swoim domu, nie tylko przez wzgląd na kota, ale także możliwość odstraszenia problematycznych owadów z domu.

Zobacz także

Wspólnie Pomożemy Kotom

Hej, kociarze! 🐾 Dziś mamy dla Was niesamowitą nowinę! Już od 5 czerwca 2023 roku, będzie można u nas znaleźć wiele wspaniałych produktów dla kociarzy i kotów. Ten dzień to nie tylko początek naszej zabawy z własnym sklepem internetowym, ale przede wszystkim możliwość pomocy wszystkim kotom, które tej pomocy po prostu potrzebują 🥰. Nasza miłość […]

Czytaj artykuł
Tabletki na kleszcze dla kota – najczęściej zadawane pytania

Profilaktyka przeciwkleszczowa jest jednym z istotnych elementów dbania o kota. Z roku na rok coraz więcej słyszy się o chorobach odkleszczowych, także u zwierząt niewychodzących. Warto pamiętać, że profilaktyka jest zawsze lepsza niż późniejsze leczenie potencjalnych chorób. Kleszcze bowiem mogą być przyczyną groźnych dla zdrowia kotów powikłań. Z tego powodu opiekunowie szukają różnych form ochrony […]

Czytaj artykuł
Koty bengalskie – co to za rasa?

Na świecie są rasy kotów, które przyciągają uwagę praktycznie każdego. Oczywiście nie oznacza to, że mruczki bez rodowodu są mniej atrakcyjne i niepożądane przez kociarzy. Zupełnie nie o to chodzi… Koty bengalskie to rasa z wieloletnią historią, która wyróżnia się nietypowym umaszczeniem oraz przyjaznym usposobieniem. Chcesz dowiedzieć się, skąd w ogóle wzięły się koty bengalskie? […]

Czytaj artykuł
Sklep internetowy DlaKociarzy.pl
Znajdziesz u nas wyselekcjonowane produkty dla kociarzy i kotów. To nie jest zwykły sklep. To sklep założony przez kociarzy dla kociarzy.
DANE FIRMY
RIKONA sp. z o.o.
ul. Adama Mickiewicza 37/58
01-625 Warszawa
NIP: 5252868114
REG: 389326473
KRS: 0000908789

© 2023 by DlaKociarzy.pl Wszelkie prawa zastrzeżone