dlakociarzy_logo_mobile DlaKociarzy.pl
Moje konto
0.00

Odchudzanie kota – zróbmy to mądrze!

Autor
DlaKociarzy.pl
Sklep internetowy z produktami dla kociarzy i kotów. U nas znajdziesz wszystko co najlepsze dla prawdziwego kociarza i jego kota.

Otyłość to częsty problem u kotów domowych. Powinniśmy zawsze na bieżąco sprawdzać stan zdrowia swoich pupili. Oczywiście chodzi tu nie tylko o cykliczne badania krwi, które mogą wykazać, np. rozwijającą się chorobę typową dla danej rasy. Poprzez cykliczne badania można też szybko wykryć przyczyny otyłości u kotów, która jest groźna, jeśli zbyt wysoka waga ciała utrudnia mruczkowi codzienne funkcjonowanie.

Jeśli zauważysz, że Twój kot nie jest chętny do aktywności fizycznej, a jego brzuszek zwisa nieco bardziej niż zwykle… nie bagatelizuj takich objawów. Być może masa ciała mruczka poszybowała nieco w górę, a wtedy konieczne będzie odchudzanie kota, aby zadbać o jego zdrowie. 

Odchudzanie kota domowego – kiedy to konieczne?

Koty tyją z wielu powodów. Głównym czynnikiem, który powoduje problemy z nadwagą u mruczka, jest nieodpowiednia dieta. Oczywiście jako odpowiedzialni opiekunowie mruczków musimy dbać o zbilansowane żywienie i regularne podawanie kotu pełnowartościowych posiłków.

To podstawa, aby zwierzak czuł się dobrze i miał niezbędne składniki pokarmowe potrzebne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Niemniej jednak ilość podawanego pokarmu powinniśmy dostosować do potrzeb mruczka na podstawie takich czynników, jak:

 • stan zdrowia,
 • poziom codziennej aktywności fizycznej,
 • wiek,
 • płeć.

Skłonności do otyłości u kotów pojawiają się wtedy, kiedy mruczek nie otrzymuje regularnych posiłków. Jeszcze gorsze efekty daje podawanie mruczkom pokarmu przez całą dobę, czyli tzw. ciągłe uzupełnianie miseczki.

Koty mające stały dostęp do karmy mają skłonności do nadwagi, stłuszczenia wątroby i wielu innych problemów zdrowotnych. Kiedy jednak dojdzie do występowania otyłości u kota, wtedy niezbędne będzie odchudzenie mruczka. To podstawa, aby kociak nie nabawił się jeszcze poważniejszych problemów ze zdrowiem.

Nadwaga u kota – dlaczego jest niebezpieczna?

Kocia otyłość jest problemem szczególnie ze względu na fakt, iż powoduje: otłuszczenie narządów wewnętrznych, problemy z sercem, a także kłopoty z ruchomością kończyn. Często nadmierna waga ciała kota może pogłębiać się latami. To ogromny problem, szczególnie jeśli kociarz ani kociara nie zauważy problemu na czas.

Jak zaobserwować, że kot jest gruby?

Utrzymywanie optymalnej wagi kota jest niezbędne z punktu widzenia zdrowia mruczka. Usłyszysz to od każdego lekarza weterynarii. Nadawa i otyłość to ogromny problem, który w przypadku kotów mocno rzutuje na ogólny stan zdrowia i może być przyczyną występowania przewlekłych chorób.

Obserwacja wizualna naszych domowych pupili jest niezbędna, aby zaobserwować nadmierną wagę. Swoich pupili możemy kontrolować na kilka sposobów. Czasem wystarczy podnieść mruczka, aby poczuć, że coś jest nie tak z jego wagą. Kilka innych objawów wskazujących na ewentualną nadwagę to:

 • dość mocno otłuszczone żebra,
 • widoczny tłuszcz w okolicach lędźwi i nasady ogona,
 • wiszący brzuch,
 • zanikająca talia,
 • gruba szyja i klatka piersiowa,
 • ciężko wyczuwalne żebra.

Grube koty są też mniej ruchliwe i ostrożniejsze przy codziennym pokonywaniu przeszkód. Kot z nadwagą potrzebuje natychmiastowej pomocy. Po zaobserwowaniu nadwagi u kota zacznij od przygotowania planu działania, który uwzględni zapotrzebowanie energetyczne mruczka oraz pozwoli na skuteczne zrzucenie zbędnych kilogramów.

Od czego zacząć odchudzenie u kota?

Podstawą do skutecznego odchudzania mruczka jest stworzenie rzetelnego planu działania. Najpierw ustalmy, jak mocny problem stanowią nadmiarowe kilogramy. Początkowo nadwaga u kota nie jest wyjątkowo niebezpieczna. Jeśli pojawia się dodatkowa waga np. na poziomie ok. 30% większym niż standardowa masa ciała kota, wtedy Twój kot ma problem, który musisz pomóc mu rozwiązać.

Kot otyły sam nie będzie w stanie poradzić sobie ze swoją nadwagą. Jako kociarze i kociary musimy dbać o zdrowie swoich pupili. Przygotowaliśmy kilka wskazówek, jak bezpiecznie odchudzić kota domowego, nawet jeśli przyczyną nadwagi są problemy zdrowotne.

Aktywność fizyczna a otyłość u kota

Podstawą, aby zacząć odchudzanie kota z nadwagą, jest codzienna aktywność fizyczna. To możliwe tylko wtedy, kiedy zaopatrzysz się w dobre zabawki dla kota, które uaktywnią go i zachęcą do poruszania się. Alternatywnie możemy też kupić nowe drapaki dla kota, które będą częścią domowego placu zabaw dla mruczka.

Kilka propozycji na aktywności fizyczne, które przyczynią się do skuteczności odchudzania to:

 • gonitwa za piórkiem,
 • rzucanie piłeczki interaktywnej,
 • polowanie na laser,
 • łapanie nakręcanej myszki.

Dzięki temu mruczek chętniej zacznie samodzielnie biegać i skakać. Oczywiście dbajmy też o to, aby bawić się wspólnie z pupilem. To niesie ze sobą więcej korzyści niż tylko skuteczne odchudzanie otyłego kota. W ten sposób zacieśniamy wspólne więzi ze swoim pupilem. 

Zbilansowana dieta – sposób, jak odchudzić kota bezpiecznie

Kolejna skuteczna metoda na odchudzenie mruczka z nadwagą to zmiana nawyków żywieniowych. Takie działania są niezbędne, aby zredukować wagę ciała mruczka i przyczynić się do ogólnej poprawy jego samopoczucia. Jeśli waga kota jest nieprawidłowa, postaraj się wprowadzić do jego codziennego żywienia pełnoporcjową karmę mokrą oraz suchą. Najważniejsze jest to, aby zachować cykliczność posiłków, np. kilka razy dziennie w odstępach co 2-3 godziny.

W trakcie zmiany nawyków żywieniowych mruczka musimy też wybierać sprawdzony pokarm bezzbożowy o niskiej zawartości węglowodanów i niższej kaloryczności. W ten sposób sprawisz, że nadwaga i otyłość pozostaną tylko przykrym wspomnieniem. 

Dobrym wyborem są także specjalistyczne karmy odchudzające dla kotów. Te warto stosować wtedy, kiedy mruczek jest naprawdę otyły i pojawiają się już pierwsze kłopoty ze zdrowiem.

Zmniejszenie racji żywieniowych

W przypadku nowego sposobu dawkowania karmy, najbezpieczniejsze będzie stopniowe ograniczenie ilości podawanego pokarmu przy jednoczesnej zmianie karmy na bardziej wartościową. Jeśli nagle zabierzesz kotu dotychczas podawany pokarm, zmienisz godziny karmienia, a także całkowicie zmienisz smak i strukturę na rzecz nowej, lepszej karmy – narazisz się na frustrację mruczka i ogromne niezadowolenie. 

Kluczem do sukcesywnego odchudzenia kota po sterylizacji lub po prostu po zaobserwowaniu nadmiarowych kilogramów jest skrupulatność, cykliczne zmniejszanie racji żywieniowych oraz stopniowa zmiana pokarmu na lepszy, np. poprzez mieszanie dawnej karmy mokrej z nową, bezzbożową o niższej zawartości kalorii.

Rezygnacja z przekąsek

Kluczem do sukcesu w zakresie odchudzania kota jest całkowite wyeliminowanie przekąsek w ciągu dnia. Domowe koty wręcz uwielbiają przekąski w postaci sticksów, musików i chrupek o nietypowych smakach i strukturach. To jednak tylko przyjemne uzupełnienie codziennego żywienia, ale wymaga naszej pełnej kontroli.

Kiedy kot zje zbyt dużo swoich przysmaków, wtedy droga do nadwagi jest prosta i krótka. Oczywiście głodówka nie wchodzi w grę, aby odchudzić kota. Nawet jeśli problem z nadmierną masą ciała mruczka jest poważny, postaraj się zachęcić go do odchudzenia, np. zmniejsz liczbę codziennych musików z 3 do 2, aby w kolejnych tygodniach ograniczyć jedzenie smaczków do zera (przynajmniej do czasu zrzucenia nadmiarowych kilogramów).

Suplementy diety

Zdrowy kot to taki, w którego organizmie nie ma niedoborów witamin i minerałów. Przydatne są więc suplementy diety, które umożliwiają ewentualne uzupełnianie niedoborów witaminowych. Możesz wybrać dla swojego mruczka olej z łososia lub kompleksy witaminowe polecane przez lekarzy weterynarii. Poprzez suplementację możemy zadbać o zdrowie kota i sprawić, że tkanka tłuszczowa w nadmiernych ilościach nie pojawi się na ciele naszego pupila.

Kontrole z lekarzem weterynarii

Twój kot ma już odpowiednią dawkę ruchu, ale nadmiarowe kilogramy wciąż nie znikają? Być może sama aktywność fizyczna i nowa dieta nie zawsze będą wystarczające. Czasem trzeba skontaktować się z lekarzem weterynarii, aby mieć pewność, że kociak nie cierpi na żadną chorobę, która rzutuje na ciągle pogłębiający się problem nadwagi.

Specjalista może zalecić też suplementację L-karnityną, która jest wysoce skuteczna w terapii odchudzającej. Po konsultacji z lekarzem i ustaleniu dawkowania suplementu możemy zahamować rozrost tkanki tłuszczowej u pupila. To szansa na lepsze życie kota, bez problemu z otyłością i nadwagą.

Jak skutecznie odchudzić kota? Podsumowanie

Skuteczność w odchudzaniu kota jest uzależniona przede wszystkim od naszego zaangażowania i determinacji do osiągnięcia celu. Konsekwencje nadmiernej masy ciała u kota są naprawdę poważne, dlatego nigdy nie możemy bagatelizować takiego problemu. Stawiajmy jednak na sprawdzone rozwiązania i pod żadnym pozorem nie głódźmy kota, aby pomóc mu pozbyć się zalegającej tkanki tłuszczowej.

Samodzielne odchudzanie kota bez pomocy specjalistów jest możliwe, ale tylko wtedy, kiedy mruczek nie ma naprawdę poważnych problemów zdrowotnych. W przeciwnym razie wsparcie weterynarza lub kociego dietetyka może okazać się niezbędne.

Jakie są następstwa nadwagi u kota?

Najczęściej występujące choroby u kotów z nadwagą i otyłością to: choroby jamy ustnej, cukrzyca, problemy ortopedyczne, trudności z oddychaniem, choroby serca oraz nieprawidłowa praca nerek.

Zobacz także

Wspólnie Pomożemy Kotom

Hej, kociarze! 🐾 Dziś mamy dla Was niesamowitą nowinę! Już od 5 czerwca 2023 roku, będzie można u nas znaleźć wiele wspaniałych produktów dla kociarzy i kotów. Ten dzień to nie tylko początek naszej zabawy z własnym sklepem internetowym, ale przede wszystkim możliwość pomocy wszystkim kotom, które tej pomocy po prostu potrzebują 🥰. Nasza miłość […]

Czytaj artykuł
Kot ma drgawki przez sen? Zobacz, co to znaczy!

Nasze domowe zwierzaki mogą dawać niepokojące objawy w postaci lekkich drgawek i tików, np. wtedy kiedy dojdzie do uszkodzenia układu nerwowego, niewydolności serca albo kiedy pupil zje coś, na co ma uczulenie. Są też inne sytuacje, kiedy zauważymy drżenie całego ciała swojego mruczka. Nie zawsze wiąże się to z koniecznością szybkiej diagnostyki w gabinecie weterynarii. […]

Czytaj artykuł
Dlaczego koty barankują? Co oznacza barankowanie?

Kocie barankowanie to nic innego, jak delikatne ocieranie się czy nawet popchnięcia głową w kierunku człowieka lub innego kota. Nasi pupile trącają swoim łebkiem nasze twarze w taki sposób, jakby chciały przybić nam piątkę… ale czołem. To wyraz poczucia bezpieczeństwa, bezgranicznej miłości oraz pełnego zaufania. A zatem… jeśli nasze koty barankują w stosunku do nas, […]

Czytaj artykuł
Sklep internetowy DlaKociarzy.pl
Znajdziesz u nas wyselekcjonowane produkty dla kociarzy i kotów. To nie jest zwykły sklep. To sklep założony przez kociarzy dla kociarzy.
DANE FIRMY
RIKONA sp. z o.o.
ul. Adama Mickiewicza 37/58
01-625 Warszawa
NIP: 5252868114
REG: 389326473
KRS: 0000908789

© 2023 by DlaKociarzy.pl Wszelkie prawa zastrzeżone