Zabawa z kotem - poradnik dla kociarzy
dlakociarzy_logo_mobileDlaKociarzy.pl
Moje konto
0.00

Zabawa z kotem – poradnik dla kociarzy

Autor
DlaKociarzy.pl
Sklep internetowy z produktami dla kociarzy i kotów. U nas znajdziesz wszystko co najlepsze dla prawdziwego kociarza i jego kota.

Zabawa z kotem wcale nie musi być nudna. Oczywiście jest to nieco bardziej wrażliwe stworzenie w porównaniu do psa. Jeśli chcesz bawić się z kotem, musisz uważać na jego zdrowie, a także zapewnić mu odpowiednią dawkę interakcji. To wpływa nie tylko na dobre samopoczucie mruczka, ale także pozwala mu zaspokajać m.in. potrzeby łowieckie. Chcesz poznać najlepsze sposoby, jak bawić się z kotem? W tym artykule przedstawiamy kilka najciekawszych opcji, aby zadowolić swojego pupila i zachęcić go do wspólnej zabawy.

Jak bawić się z kotem w domu? Zabawa w praktyce

Codzienna aktywność fizyczna dla kota to podstawa. Koty mieszkające w domach bez możliwości wyjścia na zewnątrz powinny mieć zapewnione odpowiednie warunki do zabawy. W przeciwnym razie samopoczucie oraz stan psychiczny mruczka może ulec pogorszeniu. Koty z natury uwielbiają polować, a więc warto bawić się z kotem, tak, aby mógł rozwijać swoje umiejętności łowieckie. Jako opiekun pupila jesteś zobowiązany do tego, aby poświęcić mu odpowiednio dużo czasu w ciągu dnia, a także zapewnić interaktywne zabawki umożliwiające wesołą egzystencję.

W sieci możesz obejrzeć wiele filmików, które pokazują, co mogą robić koty, które nie zaspokoją swojego instynktu łowieckiego lub są po prostu znudzone. Ten domowy drapieżnik może spowodować spore zniszczenia mebli lub ścian w domu, a nawet pogryźć domowników, szczególnie w czasie nadmiernego znudzenia. Chcesz dowiedzieć się, jak bawić się z kotem w domu? Wyróżniamy kilka etapów zabawy z mruczkiem:

 • wypatrywanie zdobyczy,
 • skradanie,
 • gonitwa za ofiarą.
 • łapanie,
 • szarpanie i przetrzymywanie,
 • jedzenie.

Oczywiście kot w praktyce nie zje swojej zabawki, ale po zakończonej zabawie możesz podać mu miskę z jedzeniem lub przygotować kilka smaczków. Pomysły na zabawy z kotem są różne i większości przypadku wykorzystują dedykowane akcesoria dla mruczków. Jeśli chcesz, aby Twój kot czuł się w 100% usatysfakcjonowany z zabawy, koniecznie zainwestuj w sprawdzone zabawki dla kotów. Dzięki temu będziesz w stanie bawić się z pupilem nawet przez kilkadziesiąt minut bez przerwy. Po tym czasie kocurek z pewnością uda się na dłuższą drzemkę. 

Jakie zabawki dla kota warto mieć w domu?

Zabawa z kotem jest ważna, chociażby ze względu na zdrowie fizyczne i psychiczne pupila. W ciągu dnia warto kilka razy pobawić się z kotem – nawet po kilka/kilkanaście minut. To wystarczy, aby zaspokoić potrzeby aktywności kota i umożliwić mu spalenie nadmiarowych kilogramów. Jeśli chodzi o polecane zabawki dla kota, warto wybrać takie, jak:

 • piłeczki gumowe lub tekturowe,
 • nakręcane lub zdalnie sterowane myszki,
 • szeleszczące wędki,
 • tunele i domki,
 • drapaki z akcesoriami do zabawy,
 • interaktywne zabawki dla kota, np. automatyczna wędka obrotowa,
 • poduszki i maskotki z kocimiętką,
 • kartony do drapania,
 • i wiele innych…

Nawet jeśli wiesz, jakie zabawki wybrać dla swojego kota, nigdy nie możesz zapominać o tym, że czworonożni przyjaciele najczęściej doceniają kreatywne pomysły na zabawę. Co ciekawe, futrzaki najchętniej wybierają zabawy w chowanego, szczególnie w miejscach takich, jak: kartony, zakamarki szaf, a także przestrzenie pod łóżkami. Możesz wybrać dla kota najpiękniejsze akcesoria i zabawki, a ten będzie chciał się bawić zwykłym sznurkiem z dyskontu… to zupełnie normalne, choć z czasem prawdopodobnie mruczek zainteresuje się także nowym drapakiem, wędką lub poduszeczką wypełnioną po brzegi kocimiętką.

Ulubione zabawy kotów domowych – co uwielbiają futrzaści przyjaciele?

Z kotem możesz bawić się na różne sposoby. Niektóre osobniki chętnie rzucają się w pogoń za piłeczkami, a inne wręcz kochają polowanie na laser. Regularna zabawa jest potrzebna do tego, aby kociak miał możliwość trenowania umiejętności łowieckich. W niektórych przypadkach dasz radę nauczyć kota aportowania i prostych sztuczek, np. podawania łapy lub przybijania piątki. To jednak wymaga czasu oraz mocnej więzi z kocurkiem. 

Koty uwielbiają atakowanie, dlatego powinieneś zadbać o Twojego pupila w tym zakresie rozrywki. Poprzez wspólną zabawę możesz zintegrować się z futrzakiem, dzięki czemu kot będzie chciał coraz więcej Twojej bliskości oraz inicjatywy w zabawie. Najlepszym sposobem na wspólne aktywności jest wykorzystanie przedmiotu, który będzie dla kota potencjalną ofiarą, np. piórko. Dzięki temu zwierzak rzuci się w gonitwę za uciekającym obiektem. Odrobina ruchu zawsze sprawia kotu ogromną radość, a także umożliwia późniejszy spokojny odpoczynek.

Jak bawić się z kotem? Kilka trafionych porad

Chcesz poznać kilka sprawdzonych porad, jak bawić się z kotem? Możesz to robić na naprawdę wiele sposobów. Kilka sprawdzonych metod, z których Twój pupil będzie w 100% zadowolony to:

 1. Wędkowanie – choć nazwa zabawy brzmi dość dziwnie, to właśnie wędka jest dla kota podstawową zabawką. Ruchy przypominające uciekającą ofiarę zachęcają mruczka do aktywności fizycznej. Co więcej, taka zabawa z opiekunem wprowadza w a aktywność nieco nieprzewidywalności – koty to uwielbiają! Pamiętaj jednak, aby wybierać bezpieczne modele wędek bez elementów, które kociak mógłby połknąć lub uszkodzić sobie, np. oko.
 2. Aportowanie piłeczek – to aktywność, z której mogą skorzystać także posiadacze kotów. Mruczek może bawić się ze swoim opiekunem w aportowanie, pod warunkiem że lubi taką formę zabawy. Możesz kupić gumowe, skaczące piłeczki, które z pewnością zainteresują kociaka. Do takiej zabawy warto przygotować też elementy, za którymi kot może się schować i zaatakować piłeczkę znienacka.
 3. Pudełka z otworami – taką zabawkę możesz wykonać samodzielnie. Weź karton, wytnij w nim otwory, a następnie we wnętrzu schowaj np. szeleszczący element. Możesz go pokazywać mruczkowi przez poszczególne otwory. Jego łapka prawdopodobnie zawsze znajdzie się tam, gdzie akurat pojawi się obiekt zainteresowania. Karton z wyciętymi dziurami to często jedna z ciekawszych form zabawy w celu pobudzenia aktywności i zmysłów mruczka.
 4. Gotowe tory do zabawy – to wyjątkowo ciekawy sposób, aby pobudzić naturalne instynkty łowieckie kota. Każdego kota interesują inne przedmioty, ale zawsze warto spróbować inwestycji w interaktywne tory. Najczęściej we wnętrzu tunelu znajdują się kuleczki z kocimiętką lub inne przedmioty, które kot za wszelką cenę chce wydostać z wnętrza zabawki.
 5. Basenik ze sztucznymi rybkami – Twój mruczek nie boi się wody? W takim razie możesz kupić niewielki basen, wypełnić go plastikowymi piłeczkami lub sztucznymi rybkami. To ciekawy sposób, aby zainteresować kota zabawą nawet na kilkanaście minut.
 6. Karton – tak, karton! To zawsze strzał w dziesiątkę, jeśli chodzi o idealne zabawki dla kota. Jeśli masz go pod ręką, nie potrzebujesz już innych pomysłów, ani zabawki z kocimiętką. Dzięki zabawie w kartonie kot może ćwiczyć nie tylko umiejętności łowieckie, ale także ścierać pazurki na ostrych kartonach.

Jak widzisz, masz mnóstwo sposobów, aby bawić się z kotem. Atrakcyjną formą rozrywki dla kocurka może być bieganie za ulubioną piłką czy nawet gonitwa za laserem. Zabawa społeczna z innymi kotami raczej nie jest zalecana, szczególnie ze względu na fakt, iż koty są stworzeniami terytorialnymi i mogłoby dość do niepotrzebnych spięć.

Zabawa z kotem w domu – podsumowanie

Ogólnie rzecz biorąc, warto poświęcić kotu dziennie, chociaż 10 minut na wspólną zabawę. Wszelka aktywność powoduje, że kot odczuwa mniejszy stres oraz sprawia, że późniejszy odpoczynek jest dla niego o wiele przyjemniejszy. Pamiętaj, że w trakcie zabawy z kotem nie musisz być jego ofiarą, a nawet nie powinieneś. Wszelkie gryzienie i drapanie to raczej reakcje niepożądane, choć wiele zależy od charakteru Twojego mruczka. 

Pamiętaj, aby zapewnić odpowiednią dawkę zabawy dla kota każdego dnia. To gwarancja, że podczas Twojej nieobecności w domu pupil po prostu położy się spać, zamiast niszczyć domowe wyposażenie, meble i dywany. Wszelkie harce z właścicielami są jak najbardziej pożądane.

Czym skutkuje brak odpowiedniej dawki rozrywki dla kota?

Jeśli nie zapewnisz mruczkowi odpowiednich atrakcji oraz codziennej zabawy, ten może stać się nadpobudliwy lub apatyczny. Kot lubi aktywność fizyczną – czy to poprzez zabawę, czy polowanie. W ten sposób zaspokajają swoje potrzeby łowieckie, a także zachowują doskonały stan fizyczny swojego organizmu. Brak realizacji tych potrzeb może skutkować nawet kocią depresją i zaburzeniami behawioralnymi. W skrajnych przypadkach mruczek może stać się agresywny w stosunku do domowników.

Dlaczego kot potrzebuje aktywności fizycznej?

Jednym z wielu powodów, dla których należy zapewnić mruczkowi odpowiednią dawkę zabawy i ruchu jest ryzyko nadwagi. Powiedzenie, że koty z natury są leniwe, w żadnym razie nie jest zasadne. Chętnie polują, aby później przez wiele godzin oddać się w objęcia snu. Aby kot mógł się poprawnie rozwijać już od pierwszych miesięcy życia, należy zadbać o wspólne spędzanie czasu oraz zabawę. Dotyczy to zarówno rozwoju behawioralnego, jak i fizycznego – pupil, który ma zerową aktywność, prawdopodobnie będzie cierpieć na nadwagę, a to skutkuje poważnymi schorzeniami.

Zobacz także

Wspólnie Pomożemy Kotom

Hej, kociarze! 🐾 Dziś mamy dla Was niesamowitą nowinę! Już od 5 czerwca 2023 roku, będzie można u nas znaleźć wiele wspaniałych produktów dla kociarzy i kotów. Ten dzień to nie tylko początek naszej zabawy z własnym sklepem internetowym, ale przede wszystkim możliwość pomocy wszystkim kotom, które tej pomocy po prostu potrzebują 🥰. Nasza miłość […]

Czytaj artykuł
Nowy kot w domu, czyli pierwsze dni i noc

Przyjęcie nowego milusińskiego zwierzaka do swojego domu to wydarzenie, które poruszy wszystkich domowników. Kiedy już podejmiemy decyzję np. o zabraniu kotka ze schroniska, musimy się do tego odpowiednio przygotować. Jako opiekun zwierzęcia, musimy zainwestować przede wszystkim w karmę, zabawki i wiele innych akcesoriów, czyli po prostu wyprawkę dla kota. Dla młodego mruczka nowe otoczenie zawsze […]

Czytaj artykuł
Najskuteczniejsze sposoby na odkłaczanie kota

Każdy, kto ma w kota domowego, powinien wiedzieć, jak zadbać o jego zdrowie. Jako kociarze z wieloletnim doświadczeniem chcemy tylko podpowiedzieć, że najcenniejsze, co możemy dać kotu to… zdrowa i bezzbożowa mokra karma, mnóstwo zabawek oraz jeszcze więcej uwagi z naszej strony. Mimo wszystko, niektórych sytuacji nie jesteśmy w stanie uniknąć np. kul włosowych w […]

Czytaj artykuł
Sklep internetowy DlaKociarzy.pl
Znajdziesz u nas wyselekcjonowane produkty dla kociarzy i kotów. To nie jest zwykły sklep. To sklep założony przez kociarzy dla kociarzy.
DANE FIRMY
RIKONA sp. z o.o.
ul. Adama Mickiewicza 37/58
01-625 Warszawa
NIP: 5252868114
REG: 389326473
KRS: 0000908789

© 2023 by DlaKociarzy.pl Wszelkie prawa zastrzeżone

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram