Ile powinien jeść kot? Żywienie kota w praktyce
dlakociarzy_logo_mobileDlaKociarzy.pl
Moje konto
0.00

Ile powinien jeść kot? Żywienie kota w praktyce

Autor
DlaKociarzy.pl
Sklep internetowy z produktami dla kociarzy i kotów. U nas znajdziesz wszystko co najlepsze dla prawdziwego kociarza i jego kota.

Kot to zwierze jak każde inne… no może trochę inteligentniejsze i bardziej przytulaśne, przynajmniej w mniemaniu wszystkich kociarzy. Niemniej jednak każdy mruczek potrzebuje odpowiedniej dawki składników odżywczych, witamin i minerałów do tego, aby koci organizm prawidłowo funkcjonował przez wiele lat szczęśliwego życia.

Niestety nie podpowiemy w tym artykule, jak często karmić kota, gdyż każdy mruczek ma inne zapotrzebowanie energetyczne. Niektóre mruczki mogą wykazywać zapotrzebowanie na posiłek nawet kilkanaście razy w ciągu doby, kiedy inny kot zje swój pokarm z samego rana i to wystarcza mu na cały dzień.

Spory wpływ na to, ile kot w ciągu doby zjada posiłków, ma tryb życia pupila. Jeśli Twój mruczek jest wyjątkowo aktywny w ciągu dnia i nocą, musisz liczyć się z tym, że zje znacznie więcej karmy mokrej oraz suchej. Już od dłuższego czasu szukasz porady dietetycznej, bo nie masz pewności, czy Twojemu mruczkowi nie grozi nadwaga lub niedowaga? Przygotowaliśmy kilka wskazówek, które pomogą Ci ocenić, jak dużo karmy podawać kotu i kiedy najlepiej to robić.

Ile powinien jeść kot? To warto wiedzieć!

Odpowiednia metoda karmienia kota przekłada się bezpośrednio na jego samopoczucie oraz zdrowie. Utrzymanie optymalnej masy ciała jest zależne od częstotliwości, wielkości oraz kaloryczności podawanych posiłków. Podstawą do zdrowego żywienia kota domowego jest ustalenie, jaka karma dla kota będzie najlepsza i dlaczego. Ogólne zalecenia są takie, aby podstawą żywienia mruczka była mokra karma, natomiast jej uzupełnieniem może być nieco mniejsza ilość karmy suchej.

A zatem ile pokarmu powinno spożywać kocię, a ile dorosły kot ważący już kilka kilogramów? Normy bywają różne, a rasa mruczka jest dodatkowym czynnikiem, który może rzutować na to, ile posiłków w ciągu doby zje Twój czworonogi przyjaciel.

Żywienie małych kociaków

W przypadku kociego niemowlaka w wieku średnio do 4 tygodni porcja pozwalająca na utrzymanie stabilnego stanu zdrowia powinna być taka, aby mruczek najadł się do syta. W przypadku kociąt, które jedzą mleko matki nie da się kontrolować ilości spożywanego pokarmu. Jeśli jednak zachodzi konieczność dokarmienia małych kociaków, wtedy należy podawać środki mlekopodobne raz na 2-3 godziny.

Po upływie pierwszych kilku tygodni życia można rozpocząć rozszerzanie diety mruczka o pokarm suchy, a później nawet surowe mięso, żółtka jajek i białe serki – oczywiście w rozsądnych ilościach. Po osiągnięciu dorosłości układu pokarmowego mruczka (czyli w wieku 5-6 miesięcy) można rozpocząć regularne podawanie 5-6 posiłków w ciągu dnia.

Żywienie dorosłego kota

Dorosły kot je średnio do 500 g pokarmu mokrego. Jeśli codzienna dieta uwzględnia zarówno suchy pokarm, jak i mokry, wartości ilościowe nie powinny nadmiernie się zmienić. Tutaj stosujemy tylko proporcje, ale takie, aby w codziennych posiłkach przeważał mokry pokarm, który dodatkowo nawadnia organizm kota.

Zalecenia co do żywienia dorosłego kota są dość problematyczne dla kociarzy. Otóż każdy mruczek jest inny i choć rutyna odgrywa tu kluczową rolę, również wiemy o tym, że czasem kot po prostu nie ma ochoty na karmę. Może po prostu znudził mu się smak lub ma gorszy dzień? Takie sytuacje też trzeba zrozumieć i nie należy wpadać w panikę, jeśli mruczek nie zje określonej ilości posiłków dziennie.

Jeśli mimo wszystko Twój kot niechętnie podchodzi do posiłków i z cudem zjada jedną saszetkę mokrej karmy, możesz spróbować wrzucać część porcji karmy suchej do zabawek interaktywnych, a także zacząć urozmaicać dietę swojemu mruczkowi. To dobre sposobu, aby zapewnić kotu odpowiednią dawkę witamin i minerałów w codziennym żywieniu.

Jak koty żywią się w naturze? Coś o dzikich kotach

Dzikie koty, które żyją wolno w naturze, są w stanie w ciągu doby zjeść nawet do 20 posiłków. Oczywiście wszystko zależy od tego, jak dobrze dostępny jest pokarm i czy polowanie, np. na myszy będzie udane. Tak duże wartości dotyczą wyłącznie futrzaków żyjących na wolności, gdzie stale są w ruchu, a na pożywienie zawsze muszą polować. Taka ilość codziennych posiłków w przypadku domowego kota mogłaby skutkować otyłością i brakiem chęci do zabawy.

Nigdy nie próbuj naśladować natury. Domowe koty to z natury… leniuchy i pieszczochy. Choć lubią zabawę i domowe gonitwy to jednak nie potrzebują tak dużych ilości pożywienia na co dzień, jak dzikie mruczki żyjące w zgodzie z naturą. Jeśli zainwestowałeś w legowiska dla kota i Twój mruczek po prostu wyleguje się całymi dniami… nie licz na to, że zje więcej niż 3 lub 4 razy na dobę.

Ile razy dziennie karmić kota?

Zalecenia, co do żywienia kocich przyjaciół są różne. Tutaj podamy tylko przykładowy jadłospis, na którym mogą wzorować się inni kociarze i kociary. Pamiętaj, że ciągły dostęp do suchej karmy przestaje być dla kota atrakcją, dlatego nie warto zostawiać na wierzchu zbyt dużych porcji kocich chrupek. Niech mimo wszystko porcja pokarmu będzie nagrodą dla mruczka, np. za wspólną zabawę.

Przejdźmy do sedna i wyjaśnijmy, jak często powinien jeść domowy zwierzak. Sposób żywienia trzeba dopasować przede wszystkim do zapotrzebowania energetycznego kota oraz ustalić powtarzalny harmonogram dnia. Zobacz kilka wskazówek, które przygotowaliśmy dla kociarzy:.

  1. Zaplanuj 4-5 posiłków dziennie, które podzielisz zarówno na porcje mokrej, jak i suchej karmy w odpowiednich dawkach.
  2. Jedna porcja karmy suchej nie powinna być większa niż 1/4 klasycznej filiżanki – średnio ok. 30 gram. Takie ilości możesz podawać dorosłemu kotu wtedy, jeśli podstawą żywienia jest suchy pokarm (raczej tego nie zalecamy).
  3. Utrzymując absolutne minimum 4-5 posiłków dziennie, musisz dzielić kotu pożywienie na mniejsze porcje.
  4. Staraj się podawać mruczkowi pokarm o równych godzinach oraz w na tyle atrakcyjny sposób, aby przekąska wydawała się kotu czym wyjątkowym.

W celu zaspokojenia dziennego zapotrzebowania energetycznego mruczka możesz skorzystać z naszego przykładowego jadłospisu, który jest gwarantem spełnienia potrzeb kota w stosunku do dostarczenia do jego organizmu witamin, minerałów, składników odżywczych oraz odpowiedniej dawki kalorii.

RanoPo wyjściu z domuW ciągu dniaPo południuWieczorem
ok. 50 g karmy mokrejok. 30 g karmy suchejok. 30 g karmy suchej, ale w formie interaktywnej zabawki lub szkoleniaok. 30 g karmy suchejkolejna porcja do 50 g karmy mokrej

Taki jadłospis powinien być wystarczający dla kota, który waży średnio do 5 kilogramów i w ciągu dnia ma zapewnione co najmniej kilkanaście minut aktywności fizycznej. Jeśli dobrze rozplanujesz dzienną dawkę pożywienia dla swojego kota, prawdopodobnie osiągniesz sukces i za każdym razem spotkasz się z perfekcyjnie wylizaną miską.

Zapotrzebowanie kota na kalorie – to musi wiedzieć każdy kociarz!

Zgodnie z zaleceniami przedstawionymi przez Europejską Federację Przemysłu Żywieniowego Zwierząt Domowych (FEDIAF) średnie dzienne zapotrzebowanie kotów na energię wynosi 100 kcal na kilogram dziennie. Dużo, mało? W porównaniu do człowieka to stosunkowo niewiele. Przecież kociarze mogą zjeść dużo więcej niż 2-3 tysiące kalorii dziennie. Co więcej, według FEDIAF zapotrzebowanie energetyczne mruczków po kastracji to ok. 75 kcal na kilogram masy ciała. W poniższej tabeli przedstawiamy uśrednione wartości z podziałem na koci poziom aktywności w ciągu dnia.

Koty leniwe, kanapowce i starsze osobnikiśrednio do 60 kcal na kilogram masy ciała
Koty aktywne w ciągu dniaśrednio do 80 kcal na kilogram masy ciała
Koty mocno aktywne za dnia i nocąnawet do 110 kcal na kilogram masy ciała
Koty na diecie (z powodu nadwagi)60 kcal na kilogram masy ciała to absolutne maksimum w ciągu doby

Jeśli nie zadbasz o odpowiednią kaloryczność posiłków, z czasem nawet wyjątkowo aktywny kot odczuje spadek energii. Pamiętaj, że podawanie wyłącznie mokrego jedzenia dziennie może pokryć pełne zapotrzebowanie energetyczne, ale wtedy mruczek musi zjeść nieco więcej niż wtedy, kiedy ma dietę mieszaną i uzupełnia kalorie suchym pokarmem.

Ile suchej karmy powinien jeść kot?

Nie ma jednej złotej zasady, jak karmić kota w ciągu dnia i nocą. Wiele zależy od tego, jak duży apetyt wykazuje Twój mruczek. W przypadku suchej karmy przyjmuje się, że dobowa porcja dla dorosłego kociaka ważącego +/- 5 kilogramów to maksymalnie 100 gram. Suchy pokarm nie psuje się zbyt szybko, a więc może leżeć w misce nawet przez całą dobę. Pamiętaj jednak, aby karmić swojego mruczka wyłącznie wysokiej jakości suchą karmą bezzbożową.

Ile mokrej karmy powinien jeść kot?

Karma mokra bezzbożowa to podstawa żywienia każdego kota, niezależnie od rasy i wieku. Jeśli wybierzesz pożywienie w puszkach o wyjątkowo dobrym składzie z wysoką zawartością mięsa – jak najbardziej możesz całkowicie zrezygnować z suchych posiłków. Przeciętny dorosły kot w ciągu dnia jest w stanie zjeść od 3 do 5 saszetek mokrego pokarmu, zakładając, że jego dieta nie jest wzbogacona o pokarm suchy oraz smakołyki wykorzystywane podczas treningów.

Karmienie kota a rutyna – to naprawdę ważne!

Kociarze! Czy wy też zastanawialiście się, dlaczego rutyna w codziennym karmieniu kotów ma znaczenie? My tak i śpieszymy z przekazaniem wniosków… Aby nie stresować swojego mruczka i nie ryzykować zaburzeniami odżywiania lub behawioralnymi, należy karmić kota o jasno ustalonych godzinach. Jasne… wpadki się zdarzają nawet najlepszym kociarzom. Jednorazowa pomyłka godziny wydawki posiłków dla kota to nie problem. Kłopoty zaczną się wtedy, kiedy rozregulujesz rytm dobowy swojego zwierzaka.

Ciekawą przypominajką tego, że zapomnimy dać kotu pokarm o ustalonej godzinie, jest nadwyraz głośne i agresywne ostrzenie pazurków. To znaczy, że drapaki dla kota mogą być wyznacznikiem tego, że zapomnieliśmy podać mruczkowi jego karmę wtedy, kiedy tego oczekiwał.

Czy stały dostęp do karmy suchej i mokrej jest konieczny? Podsumowanie

Nieograniczony dostęp do pokarmu, czyli inaczej Ad libitum polega na udostępnianiu pokarmu swojemu mruczkowi przez całą dobę. Takie rozwiązanie raczej nie jest polecane, ale zdarza się, że przynosi zamierzone efekty. Niemniej jednak nie zaleca się wystawiania misek z pokarmem przez całą dobę do dyspozycji mruczka. To może prowadzić do licznych zaburzeń w odżywianiu, a także problematycznych schorzeń:

  • cukrzycy,
  • biegunki,
  • zaparć,
  • nadwagi,
  • chorób dróg moczowych.

Niestety, ale futrzaste łakomczuchy w większości przypadków nie potrafią sobie dawkować jedzenia. To oznacza, że jeśli pozostawimy pełną miskę suchej karmy w kuchni, prawdopodobnie po powrocie nie będzie w niej ani jednej chrupki. Z nieograniczonym dostępem do pokarmu warto zaryzykować tylko wtedy, kiedy masz problem z utrzymaniem codziennego harmonogramu żywienia i dobrze znasz swojego sierściucha. 

Jeśli wiesz, że kot będzie dawkować sobie porcje na własną rękę (może raczej łapę?) – jak najbardziej możesz postawić na stały dostęp do karmy suchej. W przypadku mokrego pokarmu nie zalecamy zostawiać go w misce na dłużej. Wtedy pojawia się ryzyko zepsucia, a to skutkowałoby zatruciem pokarmowym mruczka.

Czego nie warto podawać kotu do jedzenia?

Opiekując się kotem, pamiętaj o tym, aby utrzymywać regularne posiłki, które będą pozbawione zbóż i składników pochodzenia roślinnego. Zadbaj jednak o zawartość w składzie pożywienia poszczególnych składników takich, jak: tauryna, witaminy i minerały, a także o odpowiednią kaloryczność posiłku. Nie podawaj też kotu nadmiernej ilości smaczków ani mleka krowiego – to zbędne w diecie kota.

Czy surowe mięso jest bezpieczne dla kota?

Tak, o ile mięso jest ze sprawdzonego miejsca oraz w 100% świeże. Wtedy nie ma ryzyka, że kot zarazi się jakimikolwiek bakteriami. Unikaj jednak podawania kotu kawałków mięsa z kośćmi – te mogą uszkodzić układ pokarmowy zwierzęcia.

Jakich witamin potrzebuje kot w codziennej diecie?

W pokarmie suchym i mokrym dla kota powinny znajdować się przede wszystkim takie składniki, jak: witamina A, D3, E, cynk, jod, selen. Jeśli zależy Ci na utrzymaniu jak najlepszej kondycji zdrowotnej układu pokarmowego mruczka, możesz podawać mu wyłącznie surowe mięso. Alternatywnie dobrym wyborem będą karmy monobiałkowe – ale głównie w przypadku schorowanych mruczków.

Zobacz także

Wspólnie Pomożemy Kotom

Hej, kociarze! 🐾 Dziś mamy dla Was niesamowitą nowinę! Już od 5 czerwca 2023 roku, będzie można u nas znaleźć wiele wspaniałych produktów dla kociarzy i kotów. Ten dzień to nie tylko początek naszej zabawy z własnym sklepem internetowym, ale przede wszystkim możliwość pomocy wszystkim kotom, które tej pomocy po prostu potrzebują 🥰. Nasza miłość […]

Czytaj artykuł
Jaką funkcję pełni koci ogon? Poznaj Twojego pupila!

Ogon kota to wyjątkowo ważna część ciała, podobnie jak niepozorne wibrysy, czyli po prostu kocie wąsy. Kiedy kot macha ogonem, nie zawsze znaczy to, że cieszy się na nasz widok. Powinniśmy o tym wiedzieć, aby dobrze zinterpretować zachowanie mruczka i wyczuć, kiedy jest zrelaksowany, a kiedy komunikuje niepokój i stres. A zatem jaką funkcję pełni […]

Czytaj artykuł
Czy kota należy strzyc?

Salony fryzjerskie dla zwierząt są coraz popularniejsze. Wynika to głównie z rosnącej świadomości opiekunów swoich pupili, którzy chcą zadbać o nich jak najlepiej. O ile w przypadku psów usługi groomerskie są jak najbardziej wskazane, o tyle strzyżenie kota nie jest konieczne. Jeśli mamy w domu koty krótkowłose, u których nie tworzy się warstwa filcu, a […]

Czytaj artykuł
Sklep internetowy DlaKociarzy.pl
Znajdziesz u nas wyselekcjonowane produkty dla kociarzy i kotów. To nie jest zwykły sklep. To sklep założony przez kociarzy dla kociarzy.
DANE FIRMY
RIKONA sp. z o.o.
ul. Adama Mickiewicza 37/58
01-625 Warszawa
NIP: 5252868114
REG: 389326473
KRS: 0000908789

© 2023 by DlaKociarzy.pl Wszelkie prawa zastrzeżone

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram