Jak długo kot może zostać sam w domu?
dlakociarzy_logo_mobileDlaKociarzy.pl
Moje konto
0.00

Jak długo kot może zostać sam w domu?

Autor
DlaKociarzy.pl
Sklep internetowy z produktami dla kociarzy i kotów. U nas znajdziesz wszystko co najlepsze dla prawdziwego kociarza i jego kota.

Koty żyją średnio do kilkunastu lat, a w tym czasie będziesz mocno zaangażowany w opiekę nad nim. To jednak nie oznacza, że nie można kota zostawiać samego w domu. Każdy z nas na co dzień pracuje i zwyczajnie musi wyjść z nieruchomości, chociażby na kilka godzin w ciągu dnia. Niektóre koty w ogóle nie reagują na nieobecność właściciela w domu. Okazują jedynie zainteresowanie po naszym powrocie, np. wtedy, kiedy kuweta wymaga posprzątania.

Kot sam w domu może przebywać nawet przez kilku dób, o ile zapewnisz mu dostęp do świeżej wody i pożywienia. Sądzisz, że jesteś odpowiedzialnym opiekunem mruczka i jednocześnie obawiasz się zostawiać kota samego w domu lub mieszkaniu? Niepotrzebnie! Jeśli w domu dostępne są zabawki dla kota oraz wyposażenie nieruchomości zaspokaja potrzeby egzystencjonalne pupila – ten będzie w stanie zostawać sam w domu nawet na cały weekend.

Kot sam w domu – w jakim wieku można zostawiać kota samego?

Na pewno zdajesz sobie sprawę z tego, że zostawianie kota samego w domu w zbyt młodym wieku może rzutować negatywnie na jego rozwój oraz późniejsze zachowanie. Aby kociak nie odczuwał samotności, upewnij się, że zwierzak jest na tyle dojrzały, aby spędzać czas w pojedynkę. Kluczowe w tym przypadku jest wychowanie kota, które rzutuje na późniejsze reakcje na samotne pozostawanie w domu lub mieszkaniu.

Rozróżniamy trzy kategorie wiekowe, które wskazują na to, na jak długo możesz wychodzić z domu bez swojego przyjaciela.

  1. Kocięta do 4. miesiąca życia nie powinny zostawać same dłużej niż 4 godziny. Małe kotki są pełne energii i potrzebują większą ilość jedzenia w ciągu dnia. Jeśli zostawisz je na znacznie więcej czasu, niż jest to zalecane, prawdopodobnie pupile będą się nudzić mimo swojego wzajemnego towarzystwa. Jeśli masz kocięta i planujesz dłuższe wyjście z domu – zawsze poproś kogoś bliskiego opiekę nad małymi futrzakami. Chodzi tylko o zapewnienie dostępu do wody i jedzenia oraz pilnowania czy nadmiernie nie psocą.
  2. Kotki powyżej 6. miesiąca życia mogą zostać same w domu pod Twoją nieobecność średnio do 8 godzin. Im starsze zwierzęta, tym lepiej radzą sobie samodzielnie. Pozostawienie kota do 8 godzin, np. kiedy wychodzisz do pracy, nie jest niczym złym. Wystarczy, że zostawiając go samego, zapewnisz mu pożywienie, wodę i odpowiednią dawkę zabawy.
  3. Koty dorosłe mogą zostawać same nawet na ponad 48 godzin. Mniejsze zwierzęta potrzebują znacznie więcej opieki i uwagi. Tak naprawdę całkowity czas pozostawania mruczka w domu jest uzależniony od jego sposobu żywienia, otoczenia oraz samodzielności. Pozostawiając kota samego w domu na dłuższy czas, warto wyeliminować potencjalne zagrożenia, a także zainwestować w automatyczne podajniki na karmę.

Jeśli wiesz, że w ciągu dnia będziesz w pracy i chcesz, aby pupil czuł się bezpiecznie pod Twoją nieobecność, zacznij naukę zostawania w domu już od pierwszych miesięcy życia mruczka. Im lepiej przyzwyczaisz go do spędzania czasu samotnie w domu, tym mniejszy stres odczujecie – zarówno Ty, jak i zwierzak.

Przygotowanie kota na nieobecność opiekuna – koci poradnik dla wychodzących

To, jak długo możemy zostawić kota samego, jest uzależnione od tego, jak mruczek został nauczony egzystencji w domu, a także jak mocno jest na co dzień uzależniony od innych domowników. Jeśli mamy w domu drugiego kota, sprawa jest nieco łatwiejsza. Oczywiście musisz przygotować podwójną porcję jedzenia i wody, ale obecność dwóch zwierząt jednocześnie w domu znacznie redukuje stres u kota.

Chcesz dowiedzieć się, jak zostawić przyjaciela samego w domu i zapewnić mu maksimum bezpieczeństwa? Przygotowaliśmy dla Ciebie kilka wskazówek, z których naprawdę powinieneś skorzystać.

  1. Upewnij się, że w całym domu jest dużo przestrzeni z dostępem do naturalnego światła.
  2. Zadbaj o wodę i jedzenie dla swojego mruczka.
  3. Usuń z zasięgu wzroku pupila wszystkie niebezpieczne przedmioty i rośliny. Kiedy kot znudzi się samotnością, prawdopodobnie zacznie szukać nowych atrakcji, np. obgryzanie liści domowych roślin.
  4. Stwórz otoczenie w nieruchomości tak, aby kot miał przez cały czas zajęcie. 

Obawiasz się o dobre samopoczucie zwierzęcia, a na samą myśl o zostawieniu pupila samego robi Ci przykro? Możesz pomyśleć o adopcji lub zakupie drugiego kociaka. Niektóre koty potrzebują towarzystwa drugiego zwierzęcia, a innym wystarczy dostęp do jedzenia i picia. Sam najlepiej znasz swojego pupila i wiesz, co jest dla niego najlepsze, kiedy zostawisz kota samego w domu na kilka lub kilkanaście godzin.

Kot sam w domu – najważniejsze zasady opieki nad pupilem

Zanim zostawisz swojego kota w domu na dłużej, koniecznie zadbaj o jego podstawowe potrzeby egzystencjonalne. Nawet pod Twoją nieobecność musisz zadbać o odpowiednią opiekę mruczka – tak zachowują się odpowiedzialni kociarze i kociary! Niezbędne podstawy, jeśli mowa o pozostawienie kociaka samego w nieruchomości dotyczą podstawowych potrzeb mruczka, bezpieczeństwa i przyjaznego otoczenia oraz rozrywki.

Na czas swojej nieobecności możesz uruchomić automatyczny podajnik do suchej karmy. Dzięki temu Twój czworonogi przyjaciel będzie mieć dostęp do świeżego pokarmu przez całą dobę. Kluczowy jest także dostęp do wody – jeśli mruczek pozostaje sam na dłużej niż kilka godzin, warto wyposażyć dom w automatyczną fontannę. Dzięki temu woda zawsze będzie świeża.

Największy problem stanowi sprzątanie kuwety. Brak regularności w tej kwestii może prowadzić do problemów behawioralnych, a nawet pojawienia się licznych schorzeń u mruczka. Nie masz nikogo, kto mógłby przyjść raz dziennie i sprzątnąć kuwetkę? Zatem zainwestuj w automatyczną kuwetę samoczyszczącą. Zwierzak będzie w niej czuć się komfortowo, a Ty zyskasz gwarancję, że toaleta Twojego kotka jest zawsze czysta.

Rozrywka i bezpieczeństwo dla kota samego w domu

Podstawowym wyposażeniem domu każdego kociarza i kociary są drapaki dla kotów. To swego rodzaju azyl dla mruczka, który stanowi dla niego jednocześnie miejsce odpoczynku, aktywności fizycznej skuteczny sposób na upust emocji. Wszelkiego rodzaju zabawki, akcesoria interaktywne oraz podwyższenia przy oknach to rzeczy, które sprawią, że pupil nie będzie znudzony podczas Twojej nieobecności w domu.

A może Twój kot wychodzi swobodnie z domu? Rozważ zabezpieczenie drzwi i okien tak, aby kotek mógł swobodnie przechodzić z zewnątrz do budynku i na odwrót. W kwestii bezpieczeństwa – zapewnij kotu dostęp do wygodnego posłania. Dobrym wyborem jest Legowisko Kocie Uszy, które nie tylko obłędnie wygląda, ale także jest uwielbiane przez większość kotów domowych.

Co zrobić z kotem w domu podczas dłuższego wyjazdu?

Przed Tobą długi, nawet kilkudniowy wyjazd poza dom? Zapewnij pupilowi wszystko, co niezbędne, aby czuł się kochany, doceniony i bezpieczny. To niestety nie wszystko. Nawet najnowocześniejsze akcesoria i zabawki dla kotów nie zastąpią zwierzęciu interakcji z człowiekiem. To szczególnie ważne, jeśli Twój mruczek kocha przebywać w otoczeniu ludzi i integrować się z nimi.

Jak zatem zapewnić opiekę kotu, który zostaje sam w nieruchomości? Skorzystaj z poniższych wskazówek, a Twój kot nawet nie poczuje, że jesteś nieobecny.

  1. Załatw opiekunkę dla kota – to dobra opcja, o ile masz pełne zaufanie do takiej osoby i wiesz, że dokładnie wykona Twoje instrukcje podczas opieki nad mruczkiem.
  2. Oddaj zwierzaka do hotelu dla kotów – to raczej ostateczność, a osobiście nie zalecamy wyboru takiej opcji. Koty są zwierzętami terytorialnymi i najczęściej niepewnie czują się w kompletnie nieznanym otoczeniu. Nawet najlepszy koci hotel z nienagannymi opiniami nie będzie tak dobrą opcją dla kota jak własny dom z opiekunem zastępczym.
  3. Zwróć się o pomoc do sąsiada – jeśli masz wyjątkowo przyjaznego sąsiada, któremu ufasz, dlaczego nie poprosisz go o pomoc? Być może sąsiad okaże się kociarzem, a to wspaniała wiadomość dla Twojego pupila, którego zostawiasz samego w domu.

Pamiętaj, że koty są w stanie przystosować się do każdej nowej sytuacji, ale potrzebują do tego spokoju i nieco czasu. W kwestii pozostawiania kota samego w domu – zawsze dbaj o jego podstawowe potrzeby, rozrywkę i regularne czyszczenie kuwetki. To wystarczy, aby pupil był zaopiekowany tak, jak należy, a kiedy wrócisz, ponownie rzucicie się sobie w ramiona i znów poczujesz tę niesamowitą więź ze swoim futrzakiem.

Zobacz także

Wspólnie Pomożemy Kotom

Hej, kociarze! 🐾 Dziś mamy dla Was niesamowitą nowinę! Już od 5 czerwca 2023 roku, będzie można u nas znaleźć wiele wspaniałych produktów dla kociarzy i kotów. Ten dzień to nie tylko początek naszej zabawy z własnym sklepem internetowym, ale przede wszystkim możliwość pomocy wszystkim kotom, które tej pomocy po prostu potrzebują 🥰. Nasza miłość […]

Czytaj artykuł
Nowy kot w domu, czyli pierwsze dni i noc

Przyjęcie nowego milusińskiego zwierzaka do swojego domu to wydarzenie, które poruszy wszystkich domowników. Kiedy już podejmiemy decyzję np. o zabraniu kotka ze schroniska, musimy się do tego odpowiednio przygotować. Jako opiekun zwierzęcia, musimy zainwestować przede wszystkim w karmę, zabawki i wiele innych akcesoriów, czyli po prostu wyprawkę dla kota. Dla młodego mruczka nowe otoczenie zawsze […]

Czytaj artykuł
Najskuteczniejsze sposoby na odkłaczanie kota

Każdy, kto ma w kota domowego, powinien wiedzieć, jak zadbać o jego zdrowie. Jako kociarze z wieloletnim doświadczeniem chcemy tylko podpowiedzieć, że najcenniejsze, co możemy dać kotu to… zdrowa i bezzbożowa mokra karma, mnóstwo zabawek oraz jeszcze więcej uwagi z naszej strony. Mimo wszystko, niektórych sytuacji nie jesteśmy w stanie uniknąć np. kul włosowych w […]

Czytaj artykuł
Sklep internetowy DlaKociarzy.pl
Znajdziesz u nas wyselekcjonowane produkty dla kociarzy i kotów. To nie jest zwykły sklep. To sklep założony przez kociarzy dla kociarzy.
DANE FIRMY
RIKONA sp. z o.o.
ul. Adama Mickiewicza 37/58
01-625 Warszawa
NIP: 5252868114
REG: 389326473
KRS: 0000908789

© 2023 by DlaKociarzy.pl Wszelkie prawa zastrzeżone

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram