Kot, podobnie jak człowiek, może odczuwać dyskomfort i mieć złe samopoczucie w wyniku wysokiej gorączki. Abyśmy mogli odpowiednio zareagować, musimy nie tylko być świadomi, jaka jest prawidłowa temperatura ciała mruczka. Tylko wtedy będziemy w stanie rozpoznać gorączkę u kota i podjąć odpowiednie działania, które umożliwią przywrócenie stabilnego stanu zdrowia kociaka.
Długotrwale utrzymująca się podwyższona temperatura ciała u pupila może powodować: brak apetytu, apatię, ospałość, dezorientację, a nawet biegunkę. Wysoka temperatura u kota może mieć różne podłoża. Niemniej jednak nie powinniśmy dopuszczać do tego, aby podniesienie temperatury ciała mruczka przekroczyło wartość 40,5 stopnia Celsjusza. Wtedy jest ogromne ryzyko odwodnienia, braku łaknienia, a nawet rozwijającej się depresji u naszego zwierzaka.
Zobacz nasz poradnik! Poniżej omawiamy objawy wysokiej gorączki u kota, wskazujemy przyczyny oraz podpowiadamy, jak zareagować, kiedy nasz mruczek ma nadmierną ciepłotę ciała, a akurat nie mamy możliwości udać się do lekarza weterynarii.
Z czym wiąże się kocia gorączka?
Koty są stałocieplnymi zwierzętami, co oznacza, że ich organizmy doskonale radzą sobie z termoregulacją temperatury całego ciała. Jeśli w organizmie kota dochodzi o różnych zabrudzeń, stanów zapalnych lub rozwijającej się choroby wirusowej, wtedy procesy termoregulacyjne zostają zaburzone. To powoduje często nadmierny wzrost temperatury ciała. Gorączka skutkuje rozszerzeniem obwodowych naczyń krwionośnych, aby uskutecznić poziom oddawania ciepła. Niestety, wysoka gorączka u kotów często kończy się wizytą w gabinecie weterynaryjnym.
Taki stan to potencjalne zagrożenie dla zdrowia i życia mruczka. Pod żadnym pozorem nie bagatelizujmy żadnych objawów wysokiej gorączki. Im szybciej zareagujemy, tym większa szansa na przywrócenie organizmu mruczka do stabilnego statusu.
Sprawdź produkty dobre dla chorego kota
Przyczyny gorączki u kota
Podwyższona temperatura u kota może mieć różne podłoża. Często zdarza się, że za taki stan odpowiadają stany zapalne, wirusy oraz bakterie rozwijające się w kocim organizmie. Niezależnie od przyczyny, nigdy nie powinniśmy podawać kotu z gorączką leków bez konsultacji ze specjalistą.
Źle dobrana farmakoterapia może tylko pogorszyć stan mruczka i doprowadzić do poważniejszych konsekwencji zdrowotnych. Jeśli chcemy mieć zawsze pod ręką leki i akcesoria umożliwiające efektywne obniżenie ciepłoty ciała zwierzęcia, koniecznie zaopatrzmy się w kocią apteczkę. To obowiązkowe wyposażenie domu wszystkich kociar i kociarzy.
Wyróżniamy różne przyczyny, które rzutują na wyższą temperaturę kota, nawet powyżej 40 stopni Celsjusza. Przygotowaliśmy listę popularnych schorzeń i czynników, które mogą skutkować podwyższoną ciepłotą ciała mruczka.
Choroby i nowotwory
Gorączka jest dość niepokojącym objawem, szczególnie jeśli przyczyną są choroby przewlekłe, genetyczne lub nowotwory występujące u kotów. Popularne schorzenia, które mogą wywoływać m.in. wysoką gorączkę u kota to: koci katar, FIV, wirus kociej białaczki oraz bartoneloza. Oczywiście nawet delikatnie podwyższonej temperatury mruczka nie powinniśmy lekceważyć.
Być może w jego organizmie rozwija się groźna choroba, która w przyszłości zacznie zagrażać życiu zwierzaka. Nie bagatelizujmy problemów, nawet jeśli gorączka wydaje się niewielka. Czasem szybka reakcja może okazać się kluczowa, aby rozpocząć skuteczne leczenie mruczka.
Stany zapalne w organizmie
Kolejna przyczyna podwyższonej temperatury mruczka to stany zapalne, które mogą występować w wyniku: uszkodzenia narządów wewnętrznych, choroby dziąseł, próchnicy lub silnego stresu. Jeśli z kotem dzieje się coś niepokojącego i zaobserwujemy temperaturę wyższą niż 40 stopni Celsjusza, musimy działać natychmiast. Być może przyczyną gorączki jest pasożyt, infekcja bakteryjna lub urazy wewnętrzne - każdorazowo musimy to dokładnie sprawdzić z pomocą weterynarza. Tylko wtedy będziemy w stanie pomóc kotu zwalczyć problematyczne przyczyny powodujące podwyższoną temperaturę ciała.
Przyjmowane leki
Niektóre leki przyjmowane przez koty również mogą powodować gorączkę. Mówimy tu przede wszystkim o lekach na bazie sterydów, a także substancjach, które silnie oddziałują na koci organizm. Niemniej jednak dobrze dobrane leczenie nie powinno być przyczyną gorączki. Do rozregulowania ciepłoty ciała kota może dojść wtedy, kiedy zdecydujemy się podać mruczkowi jakikolwiek lek na własną rękę bez konsultacji z weterynarzem.
Zatrucia pokarmowe
Prawidłowa temperatura ciała kota zostanie zaburzona też wtedy, kiedy mruczek nabawi się zatrucia pokarmowego lub dozna reakcji alergicznej, np. na nową karmę mokrą albo suchą. W takiej sytuacji kota należy przetransportować do gabinetu weterynaryjnego, celem wykonania diagnostyki. Aby bezpiecznie zawieźć pupila do lekarza, warto zainwestować w dobry transporter dla kota. Kupisz go w naszym sklepie internetowym DlaKociarzy.pl.
Objawy gorączki u kota
Kot, który cierpi na podwyższoną temperaturę ciała, prawdopodobnie zacznie zachowywać się całkowicie inaczej, niż na co dzień. Bardzo często bywa tak, że kociak z powodu gorączki nie próbuje nawiązać żadnej interakcji z innymi domownikami, reaguje agresywnie, a także chowa się w miejscach trudnodostępnych dla opiekunów.
Powszechnie obserwowane objawy gorączki u kota to:
- nagły brak apetytu,
- apatia,
- wymioty i biegunka,
- zwiększone pragnienie,
- miauczenie,
- zaburzenia równowagi.
W skrajnych przypadkach wysoka temperatura ciała Twojego kota może prowadzić też do utraty przytomności. W takich sytuacjach trzeba bezzwłocznie skontaktować się z weterynarzem i ustalić przyczyny podwyższonej temperatury ciała. Ogólnie rzecz biorąc, gorączka u kota może mieć różne objawy. Większość mruczków domowych cierpi w takich sytuacjach w samotności, szczególnie kiedy organizm intensywnie walczy z chorobą lub stanem zapalnym.
Jak zmierzyć kotu temperaturę?
Pomiar temperatury ciała kota przez futerko raczej nie będzie miarodajny. Unikajmy więc takiej metody weryfikacji ciepłoty ciała mruczka. Najbardziej precyzyjna metoda pomiarowa to umieszczenie termometru w pyszczku lub w odbycie. W ten sposób otrzymamy dokładny wynik, który pokaże nam, jak dużą gorączkę ma nasz kot. Aby zredukować dyskomfort mruczka podczas pomiarów z odbytu, warto wykorzystać wazelinę, która spowoduje, że podczas ruchu termometrem nie będą występować podrażnienia.
Pamiętajmy, aby w miarę możliwości unieruchomić i uspokoić kota na czas pomiaru. To trwa zaledwie kilka sekund, ale każdy intensywny ruch mruczka może powodować u niego ból wynikający z ruchu termometru.
Jaka jest prawidłowa temperatura ciała u kota?
Prawidłowa temperatura ciała kota to przedział od 38,1 do 39,2 stopnie Celsjusza. W porównaniu do człowieka to sporo, gdyż my z temperaturą na takim poziomie często nie jesteśmy w stanie normalnie funkcjonować. U kotów niekorzystne zjawisko to zarówno hipertermia, jak i nadmierny spadek ciepłoty ciała. Podwyższenie temperatury ciała kota do 39,7 stopni Celsjusza uznajemy już za gorączkę, wobec której trzeba podjąć zdecydowane działania.
Jak zareagować, kiedy kot ma gorączkę?
Kiedy zauważymy, że nasz kociak ma wysoką gorączkę i nie chce wyjść z legowiska, koniecznie umówmy się do lekarza weterynarii. W nagłych przypadkach możemy udać się do gabinetu bez wcześniejszego umówienia terminu, szczególnie jeśli w grę wchodzi zagrożenie życia pupila.
Niezależnie od przyczyny oraz widoczności objawów, każda temperatura na poziomie 40 stopni Celsjusza lub większym jest dla nas sygnałem, że musimy czym prędzej udać się z mruczkiem do weterynarza. Lekarz po przeprowadzeniu diagnostyki będzie w stanie precyzyjnie ustalić przyczynę wzrostu temperatury ciała kota i opracować skuteczną metodę leczenia.
Zawsze starajmy się zachować spokój. Nawet jeśli kot ma naprawdę wysoką temperaturę, starajmy się działać roztropnie. Nigdy nie bagatelizujmy też nawet początkowych objawów związanych z gorączką u kota. Czasem sytuacja może drastycznie zmienić się w kilka minut, a zatem czas jest kluczowy, jeśli w grę wchodzi zdrowie naszego pupila.
Czym skutecznie zbić gorączkę u kota?
Pod żadnym pozorem nie powinniśmy podawać kotu leków na własną rękę. Nieodpowiednia dawka prepartów na zbicie gorączki mogłaby skutkować jeszcze poważniejszymi problemami zdrowotnymi niż dotychczas. Wszelkiego rodzaju ludzkie środki przeciwbólowe i przeciwzapalne nie są dobre dla zwierząt, a szczególnie domowych kotów. Te mogłyby doprowadzić do uszkodzenia nerek, żołądka, a także podrażnienia układu pokarmowego. Jako opiekunowie zawsze kontaktujmy się z lekarzem weterynarii, jeśli nasz mruczek ma nadmierną ciepłotę swojego ciała.
Samodzielnie możemy jedynie robić mruczkowi chłodne okłady z ręcznika, ale i z tym trzeba uważać. Jeśli przesadzimy ze zbyt zimnymi okładami, wtedy doprowadzimy do wyziębienia kociaka, a to przełoży się na kolejne problemy zdrowotne i nie obejdzie się bez interwencji lekarza weterynarii.
Podwyższona temperatura ciała kota - podsumowanie
Choroby, zakażenia i stany zapalne to podstawowe przyczyny, które powodują podwyższoną temperaturę ciała u kotów domowych. Jako kociarze i kociary powinniśmy wiedzieć, jak rozpoznać i jak reagować w sytuacjach awaryjnych, kiedy gorączka zaczyna przekraczać już 40 stopni Celsjusza. Nigdy nie zwlekajmy, jeśli stan zdrowia kociaka wydaje się nam podejrzany lub jeśli mamy pewność, że gorączka dotknęła naszego pupila. Szybki kontakt z weterynarzem to podstawa, aby pomóc mruczkowi skutecznie zwalczyć gorączkę u kota.