Felinoterapia - na czym polega leczenie kotem? | DlaKociarzy.pl
dlakociarzy_logo_mobile DlaKociarzy.pl
Moje konto
0.00

Felinoterapia - na czym polega leczenie kotem?

Autor
DlaKociarzy.pl
Sklep internetowy z produktami dla kociarzy i kotów. U nas znajdziesz wszystko co najlepsze dla prawdziwego kociarza i jego kota.

Samo przebywanie w towarzystwie futrzastego przyjaciela jest niesamowicie przyjemne, prawda? Kociarzom i kociarom chyba nie musimy o tym przypominać. Czy wiecie jednak, że nasze ukochane koty mogą pełnić rolę terapeutyczną? Domowy kociak przeszkolony w zakresie felinoterapii i pracy z terapeutą jest w stanie skutecznie wspomagać różne rodzaje terapii.

Pojęcie felinoterapii to żadna nowość. Leczenie kotem to metoda znana już od wielu lat, np. w przypadku dzieci z autyzmem lub wśród osób z ostrą depresją. Obecność kota ma pozytywny wpływ na psychikę człowieka, ale także ułatwia rozwój zdolności poznawczych. To szczególnie istotne w przypadku małych pacjentów z problemami psychicznymi.

A zatem czym jest felinoterapia i jakie zadania wykonuje felinoterapeuta? Zebraliśmy wszystkie najważniejsze informacje, aby wyjaśnić, jak właściwie działa terapia z udziałem kota domowego.

Czym właściwie jest felinoterapia i skąd pomysł na kocich terapeutów?

Felinoterapia to innowacyjna metoda leczenia m.in. chorób psychicznych. Do czynności związanych z leczeniem kotem zaliczamy procesy terapeutyczne, a także rehabilitację psychiczną oraz fizyczną. W Polsce zagadnienia felinoterapii znamy już od prawie 20 lat.

Choć popularność leczenia kotem nie jest duża, to jednak warto wiedzieć o możliwości wykorzystania futrzastego przyjaciela do poprawy swojego zdrowia psychicznego lub fizycznego.

Na świecie np. w Stanach Zjednoczonych lub Wielkiej Brytanii techniki wykorzystywania kota do felinoterapii, są znane już od dziesiątek lat. Najczęściej stosuje się je w zakładach karnych, domach opieki seniora, a także w hospicjach dla dzieci. Wszędzie tam, gdzie zawodzą inne metody terapii, warto wziąć pod uwagę wykorzystanie kota w skutecznym leczeniu np. chorób psychicznych.

Jak działa felinoterapia w praktyce?

Kiedy kot zostaje terapeutą... brzmi naprawdę ciekawie, prawda? 😀 W rzeczywistości nie ma w tym nic śmiesznego. W Polsce ten rodzaj terapii stosuje się w pracy zarówno z dziećmi, jak i osobami dorosłymi.

Podstawowe zasady przeprowadzania terapii z udziałem kota nadającego się do felinoterapii to:

  • głaskanie,
  • czesanie,
  • wspólna opieka i przebywanie z kotem w obecności felinoterapeuty,
  • karmienie i podawanie smaczków,
  • zabawa z kotem np. piórkiem dla kota.

Obecność futrzastego kocurka w pobliżu człowieka wiąże się z uwolnieniem dużej dawki endorfin z naszego organizmu. Dzięki temu jesteśmy szczęśliwsi i naładowani pozytywną energią. 

Dobrym przykładem, czym jest felinoterapia, jest skupienie się na pracy z dziećmi. Aby dotrzeć np. do maluchów z zespołem Aspergera, Downa lub innymi schorzeniami warto skupić ich uwagę na świecie zwierząt. Koty przystosowane do uczestniczenia w felinoterapii powodują, że zamknięte dotychczas w sobie dzieci zaczynają okazywać uczucia, emocje i otwierają się na otaczający świat. 

Produkty wspierające terapię kotem

  • Naszyjnik Mruczące Serce

    Dostępny tylko u nas!
    Wyjątkowo lekki i wytrzymały.
    Ponadczasowy koci design.
    49.00
    49.00
    Dostępność: Duża ilość
    Zobacz produkt
  • Przytulanka Kociarza

    Wyjątkowo miękka.
    Wykonana z poliestru wysokiej jakości.
    Idealna maskotka na prezent.
    50.00
    50.00
    Szara
    Czarna
    Clear
    Dostępność:

    Brak w magazynie

    Brak w magazynie Zobacz produkt
  • Szydełkowany duży brelok z kotem

    Szydełkowany duży brelok z kotem jest miękki i śliczny. Możesz go kupić na prezent dla kociarza i kociary. Dzięki wytrzymałemu zapięciu bez problemu przypniesz do kluc...
    87.00
    87.00
    Dostępność: Duża ilość
    Zobacz produkt

Terapia z udziałem zwierząt, czyli dwa rodzaje felinoterapii

Felinoterapię, czyli leczenie kotem dzielimy na dwie odmiany AAT i AAA. Co to właściwie oznacza? Same skróty na pewno niewiele wam mówią. Na szczęście nie pozostawimy tego bez wyjaśnienia. A zatem -> 

  1. Animal Assisted Therapy (AAT) - to obszar zooterapii z celowo ukierunkowaną interwencją, kiedy zwierzak stanowi integralny element procesów leczenia człowieka. W ramach takiej terapii dostarczamy dla chorego człowieka motywację, edukujemy go, a także podnosimy jakość życia poprzez obecność kota. Zagadnienia AAT dotyczą typowych terapii obejmujących m.in. choroby psychiczne.
  2. Animal Assisted Activities (AAA) - to forma felinoterapii, która obejmuje nieco bardziej fizyczne doznania. W tym przypadku zwierzak tworzy naturalną więź z chorą osobą, dzięki czemu przez kontakt emocjonalno-fizyczny chory może poczuć się lepiej. Kluczowe zagadnienia związane z AAA to zabawa, spotkania i wspólne spędzanie czasu.

A zatem pierwsza forma zajęć to taka, która jest w 100% zaplanowana i ma charakter formalny. Felinoterapia AAA to normalna aktywność z kotem, dzięki czemu chora osoba np. dziecko nawiązuje z nim więzi, troszczy się o mruczka i pozwala wyrwać pacjenta z zamkniętego świata choroby.

Kto powinien zdecydować się na metody leczenia kotem?

Leczenie kotem pozwala zapomnieć o codziennych problemach dnia codziennego, a także ułatwia procesy poznawcze świata. Taka terapia jest polecana przede wszystkim przy zaburzeniach: lękowych, zachowania oraz emocjonalnych.

Leczenie z udziałem mruczka oczywiście pozytywnie wpływa na zdrowie każdego pacjenta. To także terapia wspomagająca inne terapie, dzięki czemu skuteczność leczenia chorób psychicznych jest naprawdę wysoka.

Dodatkowo terapia kotem jest zalecana w przypadku takich schorzeń, jak:

  • autyzm,
  • depresja,
  • ADHD,
  • dziecięce porażenie mózgowe,
  • zespół Downa.

Nawet przy poważnych uszkodzeniach narządu wzroku, słuchu, a także wyjątkowej nieśmiałości np. wolniej rozwijających się dzieci. A zatem felinoterapia jest stworzona z myślą o dzieciach i osobach dorosłych zmagających się z problemami ściśle związanymi z psychiką.

Jakie cechy powinien mieć kot i terapeuta do felinoterapii?

Dobry terapeuta do felinoterapii powinien wykazywać przede wszystkim bezinteresowną miłość do futrzaków. To właśnie dlatego najlepszymi terapeutami pracującymi z mruczkami są KOCIARZE! Cechy dobrego felinoterapeuty to głównie:

  • bezgraniczna miłość do kotów,
  • opanowanie,
  • asertywność,
  • spokój ducha,
  • łatwość w komunikacji międzyludzkiej,
  • umiejętność obserwowania i kontrolowania sytuacji,
  • znajomość mowy ciała mruczka.

Każde spotkanie z pacjentem w ramach leczenia kotem może przebiegać inaczej, dlatego dobry terapeuta powinien wiedzieć też jak dopasować się do zmiennej sytuacji.

UWAGA! Koty mogą być nieprzewidywalne, szczególnie jeśli chodzi o ich mowę ciała. Terapeuta powinien dokładnie wiedzieć, jak interpretować ruchy ogona, położenie uszu oraz ogólne ułożenie kociego ciała. To warunek konieczny, który pozwala na bezpieczne prowadzenie terapii leczenia kotem.

Wychowanie kota do felinoterapii

Wychowanie kota jest jednym z kluczowych czynników rzutujących na to, jak bardzo mruczek przyda się podczas felinoterapii. Wbrew pozorom wybór odpowiedniego mruczka jest bardzo ważny z punktu widzenia efektów terapii. Cechy idealnego kota - terapeuty to:

  • zerowa agresja,
  • reagowanie ucieczką na sytuacje stresowe,
  • stabilność umysłowa i emocjonalna,
  • łaknięcie kontaktu z człowiekiem.

Kot do felinoterapii nie może też być strachliwy i powinien umieć szybko adaptować się w nowych sytuacjach. W praktyce koty są kompleksowo przygotowywane do felinoterapii. Mruczek przechodzi kompletne szkolenia, po których otrzymuje certyfikat umożliwiający pracę z dziećmi, dorosłymi i osobami starszymi w ramach felinoterapii.

Jakie rasy kotów są najlepsze do felinoterapii?

Obowiązkiem terapeuty jest wybór kota, który idealnie nadaje się do wykorzystania w felinoterapii. Zwierzak nie może być agresywny i musi pozytywnie podchodzić do każdego człowieka.

Rasy, które szczególnie dobrze sprawdzają się w felinoterapii to:

  1. Ragdoll - to mruczki charakterystycznym usposobieniu, uwielbiają towarzystwo dzieci i są wyjątkowo spokojne. Głośna zabawa nie jest dla nich żadną przeszkodą, dlatego idealnie sprawdzą się w animaloterapii dzieci z zabrudzeniami psychicznymi.
  2. Maine Coon - wyjątkowo duży, ale jednocześnie przyjazny zwierzak domowy. Podobnie jak Ragdolle jest muskularnie zbudowany i jednocześnie lubi spędzać czas na zabawie. Miękkie futerko i głośne mruczenie to cechy wyróżniające tego kota w odniesieniu do felinoterapii.
  3. Kot Brytyjski - brytyjczyki to mniejsze koty, które są skore do nauki sztuczek i uwielbiają towarzystwo człowieka. Opanowany charakter, wrodzona łagodność oraz równowaga to cechy pożądane u kociego terapeuty.
  4. Pers - te koty są mądre, ciche i dają się głaskać. To idealne towarzysze dla osób cierpiących na depresję lub nadpobudliwość.

Do terapii osób z zaburzeniami psychicznymi i nie tylko nadają się przede wszystkim koty, które są spokojne. Nie ma też przeciwwskazań, aby wykorzystać do tego dachowce. W końcu wszystkie koty są cudowne, mądre i korzystnie wpływają na nasze samopoczucie.

Jakie są zalety korzystania z felinoterapii mruczkiem?

Jest naprawdę wiele zalet wynikających z leczenia mruczkiem. Cechy i temperatura ciała kota to tylko niektóre czynniki oddziałujące w pozytywny sposób na psychikę i fizyczność człowieka. Kluczowe korzyści wynikające z regularnego uczestnictwa w zajęciach z felinoterapii to:

  • odwrócenie uwagi od bólu,
  • mobilizacja do działania,
  • aktywne spędzanie czasu,
  • przełamywanie niepewności siebie i zamknięcia w sobie,
  • rozwiązywanie problemów z nawiązywaniem kontaktów międzyludzkich,
  • nauka cierpliwości, odwagi, otwartości i empatii od kota.

Co więcej, głaskanie kota i noszenie go na rękach delikatnie rozgrzewa nadgarstki. A zatem felinoterapia jest też dobra dla osób starszych z problemami reumatycznymi. W ten sposób rany goją się szybciej, uczucie bólu jest mniejsze, a niektóre badania wskazują nawet, że obecność mruczka w naszym otoczeniu obniża cholesterol o kilka procent.

Jak można zostać felinoterapeutą?

Aby zostać felinoterapeutą i zacząć leczenie pacjentów z udziałem kota domowego, musisz ukończyć kurs felinoterapii. To podstawa, aby móc legalnie pracować w tym zawodzie. Po uzyskaniu certyfikatu niezbędne jest także nabycie doświadczenia zawodowego. Musisz też nawiązać mocną relację ze swoim kotem, aby dokładnie wiedzieć, jak interpretować jego zachowanie i dostosować się do potrzeb pacjenta.

Ile kosztuje felinoterapia?

Średnia cena felinoterapii w Polsce to wydatek sięgający do kilku tysięcy złotych. Koszty są zależne od ilości sesji terapeutycznych, lokalizacji oraz indywidualnego cennika felinoterapeuty z kotem.

Na jakie schorzenia pozytywnie wpływa felinoterapia kotem?

Felinoterapia jest idealnym rozwiązaniem na zaburzenia lękowe, dystrofię mięśniową, uszkodzenia wzroku oraz słuchu, a także stanowi doskonałą pomoc dla dzieci z autyzmem. Nawet zwykłe głaskanie kota może być częścią felinoterapii, która skutecznie redukuje stres, ułatwia powrót do pełnego zdrowia.

Czy terapia z kotem wspomaga leczenie depresji?

Oczywiście, że tak. Leczenie z udziałem kotów przynosi wiele korzyści dla osób cierpiących na depresję, stany lękowe i inne schorzenia psychiczne. Obecność mruczka i regularna opieka nad nim to realna szansa na szybsze wyjście z problemów zdrowotnych tego typu.

Zobacz także

Twój kot to uciekinier? Lokalizator GPS dla kota może pomóc

Każdy, kto mieszka z kotem, wie jedno – te zwierzaki to urodzeni odkrywcy. Nawet te, które lubią leniuchować na kanapie, potrafią wymknąć się na niezapowiedzianą przygodę. Jeśli Twój futrzak też ma duszę włóczęgi, warto rozważyć lokalizator GPS dla kota – niewielkie urządzenie, które pozwala śledzić jego trasę w czasie rzeczywistym. Taki gadżet to nie tylko […]

Czytaj artykuł
Karma monobiałkowa dla kota - dlaczego to dobry wybór?

fZdrowa i zbilansowana dieta to podstawa, jeśli chcemy zadbać o swojego pupila. Kiedy pojawiają się problemy z alergiami pokarmowymi lub mruczek ma wyjątkowo wrażliwy żołądek, wtedy możemy wykorzystywać karmy monobiałkowe dla kota. To pożywienie, które jest must-have dla mruczków, które mają jakiekolwiek problemy z układem pokarmowym. A zatem kiedy najlepiej sprawdzą się karmy monoproteinowe i […]

Czytaj artykuł
Sklep internetowy DlaKociarzy.pl
Znajdziesz u nas wyselekcjonowane produkty dla kociarzy i kotów. To nie jest zwykły sklep. To sklep założony przez kociarzy dla kociarzy.
DANE SKLEPU
Sklep DlaKociarzy.pl
ul. Kąty Grodziskie 16B
03-289 Warszawa

RIKONA SP. Z O.O.
NIP: 5252868114
REG: 389326473

© 2023 by DlaKociarzy.pl Wszelkie prawa zastrzeżone

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram