Jeśli masz kotkę lub kocura w swoim domu, na pewno od czasu do czasu spotykasz się z sytuacją, kiedy zwierzak zaczyna Cię delikatnie podgryzać. Takie zachowanie nie powinno być powodem do niepokoju, szczególnie jeśli pozostajesz z mruczkiem w naprawdę bliskich relacjach. Kiedy jednak zaczynasz głaskać kota a ten staje się momentalnie agresywny - jest to pierwsza oznaka tego, że pupil może mieć problemy, np. zdrowotne lub na tle behawioralnym.
Zastanawiasz się, dlaczego kot gryzie w czasie zabawy, nagle wykazuje oznaki agresji lub sprawia wrażenie, jakby wybierał się na polowanie? Pod żadnym pozorem nie możesz wykluczyć problemów zdrowotnych. Wszelkie zmiany w organizmie zwierzęcia mogą być poważnym problemem. Odpowiedź na pytanie, skąd bierze się gryzienie i drapanie u kota, znajdziesz w poniższym artykule.
Zabawki, które pomogą rozładować napięcie u mruczka
Kot gryzie i drapie - skąd to się bierze?
Koty to niezwykle wrażliwe stworzenia, które uwielbiają pieszczoty, ale także aktywne spędzanie czasu. Kiedy w trakcie zabawy kot delikatnie gryzie po nogach, raczej nie jest to powodem do obaw. W czasie zabawy zachowanie kota zazwyczaj jest związane z tym, jak kot okazuje uczucia oraz zainteresowanie człowiekiem. Przykładowo: kiedy kot gryzie po nogach, wcale nie musi to być oznaka problemów zdrowotnych lub niewłaściwej socjalizacji. Wszystko uzależnione jest od tego, w jakich relacjach pozostaje mruczek ze swoim opiekunem.
Agresywne zachowania oczywiście wymagają porady behawiorysty. Skąd jednak biorą się tego typu problemy z podopiecznymi? Oto kilka najistotniejszych powodów, przez które kot może pokazać pazur, ugryźć czy nawet przejawiać oznaki agresji:
- Bóle wynikające z rozwijającej się choroby - kiedy mruczek odczuwa ból, może delikatnie podgryzać opiekuna lub wykazywać niechęć do pieszczot,
- Zaburzenia behawioralne i niepoprawna socjalizacja z otoczeniem.
- Brak chęci kota na pieszczoty i zabawę - pamiętaj, że kot to istotna myśląca i może mieć swoje humorki. Jeśli mruczek nie ma ochoty na bliskość człowieka, odpuść i pozostaw go samego.
Warto też dodać, że koty to zwierzęta o mocno rozwiniętym instynkcie dominacji i zajmowania określonego terytorium. W dużym stopniu wpływają na to hormony produkowane przez organizm zwierzęcia, których stężenie można zredukować, np. poprzez kastrację kota. Dzięki temu organizm nie produkuje hormonów, a więc naturalna potrzeba dominacji jest zredukowana do minimum - kot po kastracji z pewnością będzie mniej agresywny.
Nieprawidłowa socjalizacja kota - czy wiąże się z agresja?
Jeśli kot delikatnie podgryza swojego opiekuna i innych domowników - najczęściej nie będzie konieczna interwencja lekarza weterynarii czy nawet behawiorysty. Warto jednak wiedzieć, że niepoprawne zachowanie czworonoga może wynikać z błędów w zakresie wychowania kota.
W odniesieniu do nieprawidłowej socjalizacji kota, warto zaznaczyć, że najczęściej wiąże się to z agresywnym zachowaniem. Można temu zaradzić w prosty sposób: edukować się w zakresie poprawnej socjalizacji zwierząt, a także korzystać z pomocy doświadczonych i wykwalifikowanych behawiorystów. W ten sposób można realnie odmienić życie kota i sprawić, że zachowanie zwierzęcia nie będzie agresywne.
Jak oduczyć kota gryzienia? 5 sprawdzonych wskazówek
- W razie zbyt mocnego drapania lub podgryzania - zaprzestań zabawy z kotem i oddal się na bezpieczną dla zwierzęcia przestrzeń. Dasz w ten sposób kotu szanse na uspokojenie się.
- Obserwuj mruczka, który dopuszcza się niewłaściwych zachowań. Jeśli stwierdzisz, że przyczyną gryzienia mogą być problemu zdrowotne - koniecznie udaj się do specjalisty z dziedziny weterynarii i wychowania kotów.
- Staraj się wysyłać jasne komunikaty w stosunku do kota - nawet w trakcie zabawy staraj się nie prowokować kota do gryzienia, szczególnie w pierwszych tygodniach życia. W ten sposób unikniesz ryzyka, że kociak stanie się agresywny.
- Zadbaj o odpowiednią dawkę aktywności fizycznej - koty to zwierzęta łowne, które potrzebują dużej dawki aktywności, aby spożytkować zgromadzoną energię. Zainwestuj w drapaki, które może drapać do woli, a także kup zabawki dla kota dopasowane do potrzeb zwierzęcia.
- Nigdy nie stosuj kar - koty lubią być podziwiane i chwalone, dlatego nigdy nie karaj zwierzęcia za jego zachowanie. Kiedy kot zaczyna gryźć lub drapać, np. w trakcie głaskania - zostaw go w spokoju i poczekaj na dalszą reakcję.
Czy warto skorzystać z pomocy behawiorysty dla kota?
Z pomocy kociego behawiorysty warto skorzystać wyłącznie wtedy, kiedy gryzący kot jest naprawdę agresywny - nie tylko dla opiekuna, ale także innych osób. Współpraca z behawiorystą sprawdza dobrze wtedy, kiedy kot jest w młodym wieku. Wtedy jego mózg jest bardziej podatny na nowe informacje i ewentualne zmiany w zachowaniu. Zapamiętaj: jeśli Twój pupil zaczyna używać zębów i pazurów tak, że bywa to bolesne - postaraj się wykluczyć lub potwierdzić problemy związane z wychowaniem. Z pomocą specjalisty bez problemu zmienisz zachowanie kociaka i wyeliminujesz wszelkie problemy behawioralne. Dzięki temu Twój futrzak stanie się przyjazny, a nawet nada się do życia w grupie kotów.
Jak oduczyć kota gryzienia kabli?
Gryzienie kabli przez kota może być przejawem nudy. Jeśli nie zapewnisz futrzakowi odpowiedniej dawki bodźców, które pozwolą mu spożytkować zgromadzoną energię - kot prawdopodobnie zacznie gryźć kable. W takiej sytuacji musisz działać szybko, gdyż przegryzione kable wysokiego napięcia, np. od ładowarki, mogłyby być realnym zagrożeniem dla życia Twojego pupila. Przewody elektryczne wszelkiego rodzaju cieszą się szczególnym zainteresowaniem wśród małych kotów, głównie ze względu na takie przyczyny, jak:
- znudzenie,
- stres,
- tęsknota za właścicielem lub hodowlą, szczególnie w przypadku młodych kociąt,
- problemy na tle żywieniowym,
- niedobory witamin i minerałów w organizmie,
- choroby.
Chcesz dowiedzieć się, jak rozwiązać ten problem i zredukować do minimum gryzienie kabli przez swojego pupila? Wystarczy, że okażesz mu odpowiednio dużo zainteresowania, a także zadbasz o dobry stan zdrowia zwierzęcia. Przyczyn takiego zachowania może być naprawdę wiele, dlatego stale obserwuj stan kota, szczególnie jeśli ten zachowuje się niepoprawnie i gryzie kable lub opiekunów.
Kot gryzie właściciela - instynkt łowiecki czy zabawa?
Gryzienie u kota może przybierać formę zabawy lub po prostu być reakcją obronną w sytuacjach stresowych. Jeśli spędzasz czas ze swoim czworonożnym przyjacielem, na pewno zauważysz pierwsze objawy występowania negatywnych reakcji pupila. Kiedy mały kot gryzie, najczęściej wiąże się to z pewną formą zabawy i prawdopodobnie takie zachowania samoistnie miną z czasem.
Pamiętaj, że każdy kot ma wrodzone instynkty łowieckie, dlatego w trakcie codziennej zabawy warto zadbać o odpowiednią kolejność realizowanych czynności, a mianowicie:
- Polowanie, np. zabawa za wędką, sznurkiem czy nawet laserem.
- Spożywanie posiłku.
- Higiena osobista.
- Odpoczynek, czyli sen.
Jeśli podczas zabawy zawsze zachowasz taką kolejność, Twój kot prawdopodobnie nie będzie wykazywać negatywnych odruchów w postaci gryzienia lub drapania. Oczywiście możesz pozwolić kotu delikatnie podgryzać dłonie w trakcie zabawy, ale z umiarem, aby nie prowadziło to do zadrapań lub bólu.
Czy kot gryzie, kiedy coś go boli? Czasem zdarza się, że kot, który gryzie może mieć problemy zdrowotne, które dokuczają mu w codziennym życiu, a nie są widoczne na pierwszy rzut oka. Gryzienie bardzo często wiąże się z problemami z uzębieniem, np. bólem dziąseł. W ten sposób mruczek chce zasygnalizować, że z jego organizmem dzieje się coś złego.
Czy gryzienie u kota związane jest ze stresem? Jak najbardziej! Jeśli kot gryzie i drapie, może wiązać się to ze stresem. Takie sytuacje najczęściej mają miejsce, kiedy kot czuje się niepewnie, np. z powodu zmiany miejsca zamieszkania lub kiedy zostanie zabrany ze schroniska do nowego domu. W takich sytuacjach praca z pupilem jest bardzo ważna - choć zredukowanie stresu i problemów z gryzieniem może potrwać wiele tygodni.
Czy można karać kota za gryzienie? Pod żadnym pozorem nie można karać kota za jego zachowanie - nawet jeśli gryzienie bywa naprawdę kłopotliwe. Jedyną skuteczną metodą na wychowanie kota jest jego nagradzanie za dobrze wykonane zadania. Stosowanie przemocy fizycznej wobec kotów lub jakichkolwiek innych zwierząt jest zabronione!