Choć wydaje się to nieprawdopodobne, to jednak codzienne życie z kotami pod jednym dachem bywa problematyczne. Kłopoty pojawiają się przede wszystkim wtedy, kiedy mruczek miauczy w nocy pod drzwiami sypialni. Przyczyn nocnego miauczenia jest wiele, choć najczęściej wynika to z nocnej nudy. Nawet domowi pupile są o wiele bardziej aktywni nocą niż za dnia. Głównie dlatego uskuteczniane są nocne koncerty, które niestety bywają ogromnym problemem dla kociarzy.
Każdy kociarz kocha kociaki ponad życie, nawet wtedy, kiedy nocne miauczenie kota przysparza mnóstwo problemów i powoduje problemy ze wstawaniem do pracy. Mimo to staraj się nie denerwować na mruczka. Lepiej spróbuj popracować z nim, aby oduczyć go takiego zachowania nocą. Czasem wystarczy nieco więcej naszej uwagi w ciągu dnia i większa dawka zabawy, aby zwierzak był bardziej zmęczony i przestał być uciążliwy w nocy.
Nie zapominajmy jednak, że koty to zwierzęta prowadzące całodobowy tryb życia. Dopiero po poznaniu przyczyny miauczenia kota w nocy będziesz w stanie opracować skuteczną metodę zwalczania kocich koncertów, które, choć są interesujące, to jednak nie zawsze chcemy ich słuchać w samym środku nocy.
Przyczyny miauczenia kota w nocy - co warto wiedzieć?
Problem nocnego miauczenia dotyka zdecydowanej większości miłośników kotów. Nocne miauczenie może być intensywne szczególnie u kotki w rui, która nawołuje w ten sposób kawalerów do działania. Niemniej jednak miauczenie kotki lub kocura w środku nocy ma też inne, dość błahe przyczyny. Kilka z nich to:
Zwrócenie na siebie uwagi
Może zdarzyć się, że mruczek popada we frustrację związaną z tym, że nocą żaden z domowników się nim nie zajmuje. Poprzez nocne miauczenie mruczek próbuje przywołać swojego opiekuna i sprawdza, czy na pewno jesteśmy na każde jego zawołanie. Wyjątkowo zawzięte osobniki są w stanie straszliwie miauczeć nawet przez kilkadziesiąt minut, ciągle zwiększając częstotliwość głosu. W takiej sytuacji prędzej, czy później musimy wstać i sprawdzić, co o tak naprawdę chodzi.
Głód
Głośne miauczenie w nocy może wskazywać, że mruczek jest po prostu głodny. Wtedy wystarczy wstać, nałożyć karmę do miski, a problem prawdopodobnie ustanie. Zastanów się jednak, z jakiego powodu Twój pupil nagle zrobił się głodny o tak późnej porze. Może nie dostał odpowiedniej porcji karmy przed snem? A może ma problemy zdrowotne? Zawsze warto to skontrolować.
Zwykła gadatliwość
Każdy kot jest inny, a poprzez miauczenie zwierzak wyraża swoje emocje. Najbardziej aktywne osobniki mogą po prostu wydawać z siebie donośne dźwięki zarówno za dnia, jak i nocą ze względu na gadatliwość. Z tym problemem najciężej walczyć - przecież nie zmienimy kociego charakteru. Kociarze zmagający się z gadatliwością swoich pupili muszą zaakceptować nocne koncerty lub zainwestować w dobre zatyczki do uszu.
Stres
Ten czynniki jak najbardziej może prowokować kota do nocnego miauczenia. Jeśli nie zaczniesz reagować na nawoływanie, kot zacznie jeszcze głośniej krzyczeć, a z czasem dźwięki będą po prostu nie do wytrzymania, nawet dla kociarzy. W mieszkaniu w ciągu dnia odbywa się remont, sąsiad z mieszkania obok organizuje głośną imprezę lub w domu pojawił się nowy osobnik? Takie czynniki mogą wywoływać u kota stres, który może przekładać się na uciążliwe miauczenie.
Problemy z dostępem do drapaka lub kuwety
Kocie koncerty rzeczywiście mogą wskazywać na problem, z którym mruczek nie jest w stanie sobie samodzielnie poradzić, np. zamknięte drzwi, przystawione wejście do kuwety lub drapak poza zasięgiem zwierzęcia. Jeśli chcesz uniknąć kociego krzyku w nocy, zadbaj o to, aby ten miał dostęp do wszystkich miejsc i przedmiotów, które są mu potrzebne do codziennego życia.
Są też inne powody, które skutkują zwykłym miauczeniem. Często zdarza się też, że kocurek chce po prostu wyjść na zewnątrz i próbuje poinformować o tym swojego właściciela.
Miauczenie kotki i kota - jak interpretować dźwięki wydawane przez zwierzaka?
Koty to wyjątkowo inteligentne zwierzęta, które doskonale potrafią modulować swój głos. Średni zakres częstotliwości dźwięków generowanych podczas kociego miauczenia mieści się w przedziale od 45 Hz do 64 kHz. Co ciekawe, ludzkie ucho jest w stanie zarejestrować dźwięki do częstotliwości 20 kHz, a więc niektórych typów miauczenia po prostu nie będziemy w stanie usłyszeć.
Kocie miauczenie (zarówno te nocne, jak i za dnia), możemy podzielić na kilka odmian:
- krótkie miauknięcia z wysoką częstotliwością - zdarza się, że koty w ten sposób witają się ze swoimi opiekunami,
- krótkie, ale długotrwałe miauczenie - może wyrażać ekscytację i chęć do zabawy oraz integracji,
- długie, nawet przerażające miauczenie - to może wskazywać na znudzenie, głód i chęć zwrócenia na siebie uwagi kociarzy.
Ciekawym dźwiękiem wydawanym przez kota jest także "ćwierkanie", które ma miejsce najczęściej wtedy, kiedy mruczek zaobserwuje ptaki za oknem. To dźwięk wskazujący na podniecenie, ekscytację oraz chęć rozpoczęcia polowania. Kiedy pupil wie, że ofiara znajduje się poza jego zasięgiem - wtedy najczęściej zaczyna piskliwie ćwierkać.
Produkty, dzięki którym unikniesz miauczenia kota w nocy
Kot miauczy w nocy - jak go tego oduczyć?
Kluczem do sukcesu jest neutralizacja przyczyny nocnego miauczenia. Niestety, ale kłótnie z kotem lub krzyki nie pomogą Ci oduczyć kota miauczenia. Jako opiekun kota musisz zadbać o to, by zapewnić mruczkowi odpowiednią dawkę aktywności w ciągu dnia. To najlepszy sposób na kota miauczącego nocą. Kiedy zwierzak się zmęczy, nie będzie mieć już siły na długie, nocne koncerty.
Przedstawiamy też kilka sposobów, które pomogą Ci oduczyć kota nocnego miauczenia. Skorzystaj z naszych porad, a być może zaczniesz przesypiać całe noce, bez konieczności wstawania na nieplanowane arie i koncerty swojego mruczka.
- Zapewnij pupilowi odpowiednią dawkę zabawy w ciągu dnia, a także dostęp do zabawek dla kota w nocy. Domowe zwierzęta nie odczuwają w nocy osamotnienia, jeśli mają czym się zająć. Tutaj dobrze sprawdzi się też drapak dla kota, na którym mruczek naostrzy swoje pazurki i rozładuje emocje - zarówno za dnia, jak i nocą.
- Postaraj się nakarmić swojego pupila tuż przed pójściem spać. To dobry sposób, aby uniknąć kociego miauczenia wynikającego z uczucia głodu lub pragnienia.
- Regularnie badaj stan zdrowia kociaka - być może w ten sposób unikniesz nocnych koncertów, które nie zawsze są skutkiem samotności, ale też problemów zdrowotnych.
- Postaw na kastrację lub sterylizację. Kotki w rui mogą wydawać z siebie niesamowite dźwięki. Usunięcie funkcji narządów płciowych może ograniczyć popędy seksualne, a tym samym zredukować do zera problem nocnych krzyków.
Pamiętaj, że kluczem do sukcesu jest znalezienie skutecznego rozwiązania, które zostanie zaakceptowane przez kota. Nigdy nie staraj się uciszać miauczącego mruczka. Próby nachalnego uciszania najczęściej skutkują tym, że futrzak krzyczy jeszcze głośniej.
Praca ze zwierzętami aktywnymi nocą bywa ciężka i skomplikowana. Kiedy miauczenie kota nocą przyciągnie Twoją uwagę i sprawi, że wstaniesz do mruczka, ten najprawdopodobniej przyzwyczai się, że nawoływania przynoszą zamierzone efekty i zacznie robić to znacznie częściej. Niestety, kocie nawoływanie bywa bardzo uciążliwe dla opiekunów i utrudniają późniejsze funkcjonowanie w ciągu dnia.
Jeśli również zmagasz się z problemem nocnych kocich koncertów, koniecznie skorzystaj z powyższych porad, obserwuj swojego kociaka i w razie potrzeby skorzystaj też z pomocy behawiorysty dla zwierząt. To najlepsze metody, aby nauczyć mruczka spokojnego zachowania w ciągu nocy.
Czego kategorycznie nie robić, jeśli trwa nocny koci koncert?
Kociarze nigdy nie powinni okazywać negatywnych emocji w stosunku do swojego pupila, nawet jeśli ten daje wyjątkowo w kość swoimi nocnymi koncertami. Tutaj liczy się cierpliwość i pełne opanowanie. Jak najbardziej możesz ignorować nocne krzyki, o ile jesteś w stanie wytrzymać kilkadziesiąt minut ciągłego nawoływania. Z czasem kot nauczy się, że takie działania nie przynoszą efektów i po prostu przestanie koncertować.
Wyjątkiem są sytuacje, w których słyszysz, że z mruczkiem dzieje się coś niedobrego. Wtedy weź się w garść i czym prędzej sprawdź, czy mruczek nie potrzebuje Twojej pomocy.
Jeśli jednak miauczenie nie zwiastuje żadnych dolegliwości, pod żadnym pozorem nie wstawaj w nocy, aby pobawić się z pupilem lub go nakarmić. To najgorsze, co mogą zrobić kociarze i kociary. W ten sposób nauczysz futrzaka, że w każdej chwili może dostać to, na co ma ochotę, a Ty już nigdy więcej nie prześpisz spokojnie całej nocy.
Pod żadnym pozorem nie zamykaj też na noc drzwi do sypialni. To istny zapalnik, który spowoduje, że Twój kot zacznie donośnie miauczeć, drapać, a nawet skakać po drzwiach, szczególnie jeśli drzwi do tej pory zawsze były otwarte. Pamiętaj, że pupil traktuje Cię jak członka swojego stada i nie jest w stanie zrozumieć, dlaczego zamykasz przed nim drzwi.
Miauczenie kota w nocy bez powodu - podsumowanie
Małe kotki miauczą tuż po urodzeniu, nawołując swoją kocią mamę do przekazania pokarmu i ciepła. Nastoletnie i dorosłe koty mogą krzyczeć nocą z wielu innych powodów, np. nudy lub głodu. Jeśli jednak wszystkie przypuszczenia co do powodów miauczenia okazały się błędne, to oznacza, że kot wydaje z siebie dźwięki bez powodu. Takie zjawisko najczęściej ma miejsce wtedy, kiedy mruczek starzeje się i dotykają go problemy poznawcze i behawioralne. Niestety na taki typ miauczenia mruczka nie mamy żadnego wpływu - musimy to zaakceptować i nauczyć się żyć z miauczącym pupilem, który robi to bez konkretnego powodu.