Na czym polega dieta niskotłuszczowa dla kota? | DlaKociarzy.pl
dlakociarzy_logo_mobileDlaKociarzy.pl
Moje konto
0.00

Dieta niskotłuszczowa dla kota

Autor
DlaKociarzy.pl
Sklep internetowy z produktami dla kociarzy i kotów. U nas znajdziesz wszystko co najlepsze dla prawdziwego kociarza i jego kota.

Każdy domowy kot potrzebuje zdrowej i zbilansowanej diety, aby móc żyć w pełnym zdrowiu przez wiele lat. Jeśli zadbamy o zbilansowane posiłki z wysoką zawartością nieprzetworzonego mięsa, wtedy ograniczamy ryzyko występowania problemów z układem pokarmowym, a także innych schorzeń wynikających z nieprawidłowego żywienia. Czy dieta niskotłuszczowa jest korzystna dla naszych mruczków? Tak, o ile stan zdrowia kota wymaga indywidualnego podejścia do żywienia oraz ograniczenia kaloryczności codziennych posiłków.

Na dietę niskotłuszczową warto postawić wtedy, kiedy mruczek ma problemy trawienne oraz z układem pokarmowym. Wszelkiego rodzaju zapalenia żołądka, jelit i przewlekłe biegunki mogą nie ustępować aż do czasu zmiany metody żywienia na zdrowszą – bardziej dietetyczną formę. 

Kiedy warto zamówić dietetyczną karmę dla kota?

Jednym z czynników determinujących opłacalność wdrożenia diety niskotłuszczowej w życiu kota jest jego otyłość. Jeśli Twój pupil ma sporo nadmiarowych kilogramów, czym prędzej postaraj się go odchudzić. To przełoży się nie tylko na poprawę ogólnego samopoczucia Twojego pupila, ale także pozwoli na utrzymanie jego organizmu w zdrowiu, bez ryzyka rozprzestrzeniania się groźnych schorzeń związanych z układem pokarmowym lub sercem.

Choroba trzustki u kota to tylko jedno z wielu schorzeń, które wskazuje na konieczność wprowadzenia zmian w modeli żywienia. Kluczowe powody, dla których jako opiekunowie mruczków musimy podejmować decyzję o wprowadzeniu diety niskotłuszczowej to:

  • choroby układu pokarmowego,
  • spory wiek zwierzęcia,
  • nietolerancja niektórych składników pokarmowych,
  • nadwaga lub otyłość,
  • predyspozycje genetyczne do tycia.

Jeśli dotychczasowa sucha i mokra karma powoduje u kota przewlekłe biegunki, spadek odporności, a nawet brak aptetytu – być może powinniśmy zmienić sposób żywienia tak, aby zaspokoić wszystkie potrzeby żywieniowe mruczka. Niskotłuszczowa dieta dla kota jest zalecana dla kotów w każdym wieku, które cierpią na problemy gastryczne oraz inne schorzenia uniemożliwiające swobodne spożywanie pełnoporcjowej karmy.

Jako kociarze z wieloletnim stażem polecamy jednak bezzbożowe, najwyższej jakości karmy suche oraz mokre. Wybierając żywność dla kota od renomowanego producenta, redukujemy ryzyko problemów z układem pokarmowym, a dodatkowo przyczyniamy się do utrzymania wszystkich narządów wewnętrznych w należytym stanie. A zatem, jaka karma dla kota będzie najlepsza? Przede wszystkim bezzbożowa.

Pamiętajmy jednak o tym, aby metodę żywienia i rodzaj pokarmu dopasować do stanu układu pokarmowego kota, jego stanu zdrowia, a także wieku. Niskotłuszczowe żywienie kota będzie przebiegało inaczej u dorosłych kotów, a inaczej u małych kotów ze skłonnością do nadwagi.

Włókna pokarmowe i ich rola w kociej diecie

Dietetyczna sucha karma oraz mokra to taka, która nie zawiera w składzie nadmiernej ilości białka i tłuszczów zwierzęcych, które powodują tycie domowych mruczków. Dodatkowo pokarm dietetyczny nie powinien zawierać zboża w składzie, które jest tylko zapychaczem i to właśnie ten składnik przyczynia się do tycia kotów i odkładania tkanki tłuszczowej, np. w okolicy brzuszka.

W kocim układzie pokarmowym istotną rolę odgrywa włókno surowe, czyli związki chemiczne wchodzące do grupy węglowodanów. Nasi pupile nie mają enzymów, które byłyby w stanie samodzielnie trawić takie związki chemiczne. Na szczęście w jelicie grubym są bakterie, które doprowadzają do fermentacji włókien pokarmowych. Dzięki temu organizm kota pobiera z nich energię. Co ciekawe, włókna pokarmowe są także istotne w procesie usuwania i budowania nabłonka jelitowego. 

Dietetyczna karma dla kota z chorą trzustką

Leczenie chorób przewodu pokarmowego u mruczka jest tak samo trudne, jak walka z chorą trzustką. Nieleczone zapalenie może powodować nawet śmierć naszych futrzastych przyjaciół. Chociażby z tego względu nie powinniśmy bagatelizować problemów, które wynikają z rozprzestrzeniających się stanów zapalnych powiązanych z trzustką. Na tego typu schorzenia nie polecamy głodówki – w ten sposób wyrządzimy kotu jeszcze większą krzywdę i doprowadzimy się do pogorszenia jego stanu zdrowia.

Najkorzystniejsze rozwiązanie dla kota z chorą trzustką to dieta niskotłuszczowa. Wystarczy, że wybierzemy dla swojego mruczka pokarm wysokiej jakości od renomowanego producenta i z niską zawartością tłuszczów prostych. Dietetyczna karma pełnoporcjowa mokra oraz sucha pozwoli zredukować objawy zapalenia trzustki do minimum, a także przyczyni się do ogólnej poprawy stanu zdrowia mruczka.

Dlaczego warto stosować karmy niskotłuszczowe u kotów z problemami zdrowotnymi?

Jeśli nasi pupile mają problemy z trawieniem, układem pokarmowym, biegunką oraz cierpią na inne schorzenia uniemożliwiające stosowanie dotychczasowego modelu żywienia, koniecznie zastanówmy się nad wprowadzeniem karmy niskotłuszczowej. W ten sposób redukujemy ryzyko pojawienia się infekcji przewodu pokarmowego, a także wspomagamy przywrócenie pełnego zdrowia u kotów z nadwagą.

Kilka powodów, dla których polecamy karmy niskotłuszczowe dla naszych milusińskich to:

  • skuteczne wspomaganie procesów trawiennych,
  • niska zawartość tłuszczu w przedziale do kilku procent,
  • zbilansowana zawartość węglowodanów w składzie,
  • możliwość utrzymania odpowiedniej masy mięśniowej kota przy utracie zbędnej tkanki tłuszczowej,
  • zmniejszenie ryzyka występowania biegunek i problemów z trzustką.

Ogólnie rzecz biorąc, pełnoporcjowa karma dietetyczna dla kota to dobry wybór zawsze wtedy, kiedy mruczek potrzebuje lekkostrawnych posiłków, które nie będą obciążać żołądka i układu pokarmowego, ale jednocześnie zagwarantują dostarczenie do kociego organizmu wszystkich niezbędnych składników odżywczych, witamin oraz minerałów.

Czy każdy kot potrzebuje diety niskotłuszczowej?

Zdecydowanie nie. Jeśli mruczek nie ma żadnych problemów z trawieniem, oddawaniem stolca lub nie cierpi na otyłość albo nadwagę, nie ma konieczności stosowania diety niskotłuszczowej. To pokarm przeznaczony wyłącznie dla zwierząt, które potrzebują dodatkowego wsparcia w przywróceniu pełnej sprawności narządów wewnętrznych oraz lepszego stanu zdrowia.

Gdzie można kupić niskotłuszczowe karmy mokre i suche?

Wysokiej klasy pokarm niskotłuszczowy dla kota możesz kupić przede wszystkim w gabinetach weterynaryjnych, które współpracują z producentami karm dietetycznych dla zwierząt. Zawsze wybieraj najwyższej klasy pokarm dietetyczny dla Twojego kota – to gwarancja, że stan zdrowia pupila poprawi się nawet po kilku dniach od zmiany nawyków żywieniowych.

Czy do diety niskotłuszczowej potrzebuję nowe miseczki?

Nie ma konieczności zakupu nowych miseczek dla kota podczas zmiany nawyków żywieniowych związanych z dietą niskotłuszczową. Jeśli jednak chcesz poprawić komfort jedzenia swojego mruczka, pomyśl o nowych miseczkach na regulowanym stojaku z oferty naszego sklepu.

Zobacz także

Wspólnie Pomożemy Kotom

Hej, kociarze! 🐾 Dziś mamy dla Was niesamowitą nowinę! Już od 5 czerwca 2023 roku, będzie można u nas znaleźć wiele wspaniałych produktów dla kociarzy i kotów. Ten dzień to nie tylko początek naszej zabawy z własnym sklepem internetowym, ale przede wszystkim możliwość pomocy wszystkim kotom, które tej pomocy po prostu potrzebują 🥰. Nasza miłość […]

Czytaj artykuł
Czego uczą nas koty?

Kiedy koty pojawiają się w naszym życiu, codzienność zmienia się o 180 stopni. Wbrew pozorom obecność mruczka w naszym domu może wpływać nie tylko na samopoczucie wszystkich domowników, ale także nasze zachowanie wobec innych ludzi i zwierząt.  A zatem czego możemy nauczyć się od kota? Jest wiele sytuacji, w których powinniśmy wzorować się na zachowaniu […]

Czytaj artykuł
Wiosenne alergie u kotów – co robić z kotem alergikiem?

Koty domowe, choć doskonale przystosowały się do warunków życia z człowiekiem, to jednak zdarza się, że w okresach pylenia roślin występują u nich różnego rodzaju alergie skórne, pokarmowe czy nawet zapalenie spojówki. Kiedy zaobserwujemy alergię pokarmową u kota, powinniśmy działać natychmiastowo. Podobnie zachowamy się, kiedy u mruczka pojawi się zaczerwienienie i wydzielina z oka, która […]

Czytaj artykuł
Sklep internetowy DlaKociarzy.pl
Znajdziesz u nas wyselekcjonowane produkty dla kociarzy i kotów. To nie jest zwykły sklep. To sklep założony przez kociarzy dla kociarzy.
DANE FIRMY
RIKONA sp. z o.o.
ul. Adama Mickiewicza 37/58
01-625 Warszawa
NIP: 5252868114
REG: 389326473
KRS: 0000908789

© 2023 by DlaKociarzy.pl Wszelkie prawa zastrzeżone

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram