Dieta eliminacyjna dla kota - co to takiego? | DlaKociarzy.pl
dlakociarzy_logo_mobileDlaKociarzy.pl
Moje konto
0.00

Dieta eliminacyjna dla kota z alergią

Autor
DlaKociarzy.pl
Sklep internetowy z produktami dla kociarzy i kotów. U nas znajdziesz wszystko co najlepsze dla prawdziwego kociarza i jego kota.

Domowe koty często cierpią na alergie i nietolerancje pokarmowe. Dla nas, opiekunów, to spory problem. Musimy w takiej sytuacji poświęcić sporo czasu i energii (a często też pieniędzy), aby dopasować idealny sposób żywienia dla naszego mruczka.

Niezależnie od kosztów i poziomu skomplikowania wdrożenia w życie diety eliminacyjnej u kota, zdecydowanie warto to robić. Ale zaraz, zaraz… skoro dieta nazywa się eliminacyjną, to co w takim razie wyłączamy z codziennych posiłków kota? Mięso? Na pewno nie! Przecież to podstawowe źródło białka, witamin i minerałów dla naszych pupili!

Przygotowaliśmy poradnik dla kocich opiekunów, aby nieco ułatwić radzenie sobie z alergiami pokarmowymi u kota przez wdrożenie zasad diety eliminacyjnej. Przejrzyj nasze wskazówki, a zobaczysz, że Twój kociak po zmianie żywienia na pewno poczuje się lepiej!

Na czym polega dieta eliminacyjna dla kotów alergików?

Stosowanie zasad diety eliminacyjnej w codziennym żywieniu mruczka bywa skomplikowane. Przede wszystkim nastaw się na to, że dobór produktów żywnościowych dla mruczka będzie prawdziwą przeprawą. Wszystko musisz analizować pod kątem składu, aby wykluczyć z diety poszczególne składniki, które są elementem zapalnym dla alergii.

Jeśli Twój mruczek żywi się do tej pory np. dietą BARF prawdopodobnie będzie CI o wiele łatwiej wprowadzić nowe zasady żywienia. Przykładowo: Twój kot miał styczność z odmiennym źródłem białka niż te, które otrzymuje w posiłkach na co dzień. Jeśli doszło do reakcji alergicznej, musisz przede wszystkim wykonać stosowne testy u lekarza weterynarii, a następnie wprowadzić kolejne zmiany w diecie eliminacyjnej.

Brak reakcji na alergie kota może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych, przewlekłe wymioty, a nawet świąd.

Jeśli przez przypadek podamy mruczkowi coś, czego nie powinien jeść, a żywimy go dietą eliminacyjną… niestety… wtedy zaczynamy cały proces zmian żywieniowych od nowa.

Alergia pokarmowa u kota a nietolerancja pokarmowa

Domowe koty są mocno narażone na występowanie alergii pokarmowych, Kocie brzuszki często też wykazują nietolerancję na niektóre rodzaje białka lub składniki mokrej karmy dla kota. Domowe zwierzęta zmagają się z alergiami pokarmowymi głównie ze względu na uwarunkowania genetyczne i środowiskowe.

Alergie pokarmowe u kotów to reakcja układu odpornościowego mruczka po zetknięciu się komórek z alergenami. Wtedy kocie ciało zaczyna wytwarzać mechanizmy obronne, które mają na celu pozbycie się alergenów i przywrócenie stabilizacji w organizmie. 

Czynniki, które są przyczynami występowania alergii pokarmowych w ciele mruczka to:

 • białka występujące w różnych rodzajach mięsa,
 • surowce roślinne dodawane do mokrej i suchej karmy dla kota,
 • wysoce przetworzone składniki zawarte w kocim pokarmie,
 • zboża, które są zbędne dla zdrowego żywienia kociaka.

Zanim przejdziemy do omówienia zasad diety eliminacyjnej, powinniśmy też wyjaśnić, czym właściwie jest nietolerancja pokarmowa. Ta jest często mylona z alergią, a to zupełnie co innego! Takie reakcje są związane z układem immunologicznym mruczka i mogą być powodowane zaburzeniami metabolicznymi. Kiedy mamy do czynienia z nietolerancją pokarmową, wtedy dochodzi do: biegunki, wymiotów, wysokiej temperatury ciała, wzdętego brzuszka.

Objawy alergii u kota

Twój kot może być tak naprawdę uczulony na wszystko. Królik, kangur, indyk, wołowina, jagnięcina, dziczyzna…  choć to doskonałe mięso dla kota, to nie zawsze powinien je spożywać. Zanim zamówimy większy zapas karmy, upewnijmy się, że żaden składnik zwierzęcy nie będzie wywoływał alergii pokarmowej u naszego mruczka.

W przypadku alergii pokarmowych kot może cierpieć na:

 • wypadanie sierści,
 • matowienie sierści,
 • świąd,
 • zmiany skórne,
 • zaczerwienienia pyszczka.

Całkowite wyeliminowanie skutków alergii pokarmowej nigdy nie jest możliwe od ręki. Musimy dowiedzieć się, co atakuje układ pokarmowy i jaki składnik np. karm komercyjnych (które totalnie odradzamy!) jest przyczyną alergii. 

Jak wybrać karmę dla kota z objawami alergii pokarmowej?

Zanim zdecydujesz się przeprowadzić dietę eliminacyjną, musisz wybrać odpowiedni pokarm, z którego wykluczysz poszczególne składniki pokarmowe. Jeśli chcesz mieć 100% pewności, że stan zdrowia Twojego przyjaciela znacznie się poprawi, wybieraj karmy dla kotów zawierające:

 • składniki główne np. rybę, filety z kurczaka, łososia, białko zwierzęce, minerały,
 • składniki analityczne np. białko surowe, tłuszcz surowy, włókno surowe,
 • witaminy i minerały np. witamina E, cynk, tauryna, wapń, jod, miedź, witamina D3.

Kompleksy witamin, minerałów i pożytecznych składników odżywczych to podstawa na każdym etapie diety eliminacyjnej. Pamiętajmy też, że karma zawierająca zboża i chemiczne ulepszacze nigdy nie będzie dobra do przeprowadzania diety eliminacyjnej. 

Starajmy się wybierać pokarm wykonany z jak najlepszych gatunków mięs, a na etapie wprowadzania diety eliminujmy różne białka na rzecz jednego rodzaju, który jest najbardziej akceptowalny przez układ pokarmowy naszego mruczka.

Jeśli nie mamy wiedzy lub chcemy mieć 100% pewności, że dana karma będzie dobra, skorzystajmy z pomocy lekarza weterynarii lub kociego dietetyka. Każdorazowa zmiana diety może być dla mruczka stresująca i wpłynie na zachowanie kota. Jeśli wybierzemy już taką dietę, starajmy się też wybierać dobrej jakości karmę, która będzie bezpieczna, pełnowartościowa i smakowita.

Najważniejsze zasady diety eliminacyjnej

Do stosowania diety eliminacyjnej musimy praktykować kilka zasad. Nie ma tu miejsca na żadne odstępstwa od reguły żywieniowej. A zatem jak skutecznie wprowadzić do życia kota dietę eliminacyjną?

 1. Po pierwsze! Stosujemy pokarm dla kota w takiej formie, aby z czasem wyeliminować z diety wszystkie źródła białka, pozostawiając tylko jeden rodzaj. Dzięki temu unikamy ryzyka, że dojdzie do zaostrzenia alergii pokarmowej. Możesz wybrać pokarm dla kota np. z koniną lub dziczyzną o niskim wskaźniku alergiczności.
 2. Po drugie! Obserwujmy na bieżąco reakcję organizmu kota na nową dietę. W ten sposób łatwo oceniamy, czy kociak otrzymuje odpowiednio duże porcje, a stan jego zdrowia ulega poprawie.
 3. Po trzecie! Wdrażamy białko, z którym pupil jeszcze nie miał styczności. To najbezpieczniejsza i najszybsza opcja, aby wykluczyć z diety ewentualne alergeny.

Pamiętajmy też o możliwości wprowadzenia diety eliminacyjnej z wykorzystaniem mokrego pokarmu monobiałkowego. Takie produkty żywnościowe dla mruczków są korzystne ze zdrowotnego punktu widzenia, a także sprawiają, że skład diety jest wręcz nienaganny.

Czy karmy hipoalergiczne można podawać w ramach diety eliminacyjnej?

Tak, możesz podawać mruczkowi karmy hipoalergiczne, a także takie z zawartością białka hydrolizowanego. Pamiętaj tylko o tym, aby dokładnie analizować skład pokarmu, by dostarczyć wszelkich niezbędnych składników diety i ilości węglowodanów do kociego organizmu.

Kiedy warto wykonać u kota testy alergiczne?

Diagnostyka alergii u kota jest potrzebna zawsze wtedy, kiedy Twój mruczek wykazuje objawy alergii np. na dany typ białka. W ten sposób możemy szybciej dowiedzieć się, z jakim problemem mamy do czynienia. Zaczynając od testów alergicznych, łatwiej też wdrożymy zasady diety eliminacyjnej.

Jak długo stosować dietę eliminacyjną u kota?

Eliminacja konkretnego typu białka z kociej diety to długotrwały proces, który zajmuje średnio do 12 tygodni. To właśnie tyle powinna trwać kompleksowa dieta eliminacyjna pod czujnym okiem kociego opiekuna. 

Ile kosztuje karma dla kota alergika?

Ciężko powiedzieć, aczkolwiek mokre karmy dla kotów z alergiami to najczęściej wydatek sięgający od kilkudziesięciu do sporo ponad 100 złotych za opakowanie bezzbożowego pokarmu. Dieta eliminacyjna oparta na wysokiej jakości mokrej karmie to połowa sukcesu. Do tego musisz tylko zacząć dokładnie analizować skład i nie mieszać pokarmów, a wtedy pozbędziesz się reakcji alergicznych u mruczka.

Zobacz także

Wspólnie Pomożemy Kotom

Hej, kociarze! 🐾 Dziś mamy dla Was niesamowitą nowinę! Już od 5 czerwca 2023 roku, będzie można u nas znaleźć wiele wspaniałych produktów dla kociarzy i kotów. Ten dzień to nie tylko początek naszej zabawy z własnym sklepem internetowym, ale przede wszystkim możliwość pomocy wszystkim kotom, które tej pomocy po prostu potrzebują 🥰. Nasza miłość […]

Czytaj artykuł
Nowy kot w domu, czyli pierwsze dni i noc

Przyjęcie nowego milusińskiego zwierzaka do swojego domu to wydarzenie, które poruszy wszystkich domowników. Kiedy już podejmiemy decyzję np. o zabraniu kotka ze schroniska, musimy się do tego odpowiednio przygotować. Jako opiekun zwierzęcia, musimy zainwestować przede wszystkim w karmę, zabawki i wiele innych akcesoriów, czyli po prostu wyprawkę dla kota. Dla młodego mruczka nowe otoczenie zawsze […]

Czytaj artykuł
Najskuteczniejsze sposoby na odkłaczanie kota

Każdy, kto ma w kota domowego, powinien wiedzieć, jak zadbać o jego zdrowie. Jako kociarze z wieloletnim doświadczeniem chcemy tylko podpowiedzieć, że najcenniejsze, co możemy dać kotu to… zdrowa i bezzbożowa mokra karma, mnóstwo zabawek oraz jeszcze więcej uwagi z naszej strony. Mimo wszystko, niektórych sytuacji nie jesteśmy w stanie uniknąć np. kul włosowych w […]

Czytaj artykuł
Sklep internetowy DlaKociarzy.pl
Znajdziesz u nas wyselekcjonowane produkty dla kociarzy i kotów. To nie jest zwykły sklep. To sklep założony przez kociarzy dla kociarzy.
DANE FIRMY
RIKONA sp. z o.o.
ul. Adama Mickiewicza 37/58
01-625 Warszawa
NIP: 5252868114
REG: 389326473
KRS: 0000908789

© 2023 by DlaKociarzy.pl Wszelkie prawa zastrzeżone

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram