dlakociarzy_logo_mobile DlaKociarzy.pl
Moje konto
0.00

Depresja u kota

Autor
DlaKociarzy.pl
Sklep internetowy z produktami dla kociarzy i kotów. U nas znajdziesz wszystko co najlepsze dla prawdziwego kociarza i jego kota.

Koty to z natury dzikie zwierzęta, które uwielbiają wolność i otwarte przestrzenie, które na bieżąco mogą eksplorować. W dzisiejszych czasach postrzeganie kotów zmieniło się o 180 stopni, a zwierzaki stały się praktycznie w 100% udomowione. Niekiedy zdarza się, że nasi koci przyjaciele poczują zew natury, choć w dzisiejszych czasach to ogromne zagrożenie zarówno dla zdrowia, jak i życia pupila.

Zamknięcie kota w czterech ścianach domu lub mieszkania nie zawsze musi wiązać się z kocią depresją. Najważniejsze jest to, aby mruczek miał zapewnione jak najwięcej atrakcji i sposobności do zabawy. W przeciwnym razie rzeczywiście pojawia się ryzyko, że kot będzie cierpień na depresję. Jako kociarze powinniśmy wiedzieć, co zrobić, aby poprawić nastrój kota i nie doprowadzić do tego, aby mruczek popadł w depresję.

W tym poradniku znajdziesz informacje na temat objawów, przyczyn i metod leczenia depresji u kota. Wbrew pozorom to dość poważne schorzenie psychiczne, które może rzutować na ogólny stan zdrowia futrzastego przyjaciela. Znaczne pogorszenie nastroju u kota może nawet skutkować odwodnieniem, brakiem apetytu i zerową chęcią do interakcji z człowiekiem.

Czy kot w ogóle może mieć depresję?

Schorzenia takie, jak depresja mogą występować nie tylko u ludzi, ale także u zwierząt. Koty, które z natury uwielbiają eksplorować, bawić się i wchodzić w interakcję z innymi domownikami są podatne na problemy natury psychicznej. To szczególnie ryzykowne, jeśli opiekun kota nie poświęca mu należytej uwagi lub ogranicza jego przestrzeń w mieszkaniu lub domu.

Blokowanie naturalnych instynktów mruczków może powodować pewne problemy, a w tym objawy depresyjne. To schorzenie jest jak najbardziej możliwe u mruczków, choć występuje tylko wtedy, kiedy:

 • kot czuje się zaniedbany i niekochany,
 • w organizmie mruczka nie są wydzielane odpowiednie ilości melatoniny,
 • domownicy nie bawią się z mruczkiem,
 • przestrzeń w nieruchomości jest ograniczona dla domowego pupila.

Zaspokajanie podstawowych potrzeb kota oraz wspólna zabawa z opiekunem lub innymi zwierzętami w domu to gwarancja, że depresja raczej nie będzie problemem naszego mruczka. Warto jednak pamiętać, że kot cierpiący na depresję potrzebuje znacznie więcej uwagi, pomocy behawiorysty oraz zmiany trybu życia – w przeciwnym razie schorzenie może stać się naprawdę problematyczne.

Przyczyny depresji u kotów

Depresja jest złożonym problemem natury psychicznej, który może mieć różne podłoża. Co ciekawe, depresja u kota może mieć różne podłoża, które są zależne od zewnętrznych czynników środowiskowych. Zabrudzenia pracy mózgu uwarunkowane biologicznie to częsta przyczyna, która generuje problemy z depresją u kota i wzmaga objawy choroby.

Inne czynniki, które mogą pogłębiać depresję u mruczka to m.in.:

 • przewlekły stres,
 • śmierć jednego z opiekunów,
 • zmiana miejsca zamieszkania,
 • problemy zdrowotne, np. rozwijająca się choroba.

Nuda to bez wątpienia najpowszechniejszy czynnik, który powoduje u kota depresję. Jest jednak kilka innych przyczyn, które są równie istotne. Zabrudzenia w wydzielaniu melatoniny przez organizm kota, również mogą rzutować na jego samopoczucie. To inaczej hormon snu, który jest produkowany przez szyszynkę. Jego odpowiednia ilość w organizmie kota reguluje procesy związane ze snem, czuwaniem oraz zachowaniem na co dzień. Coraz częściej można spotkać się ze stwierdzeniem, że niedobory melatoniny u kota generują stany lękowe.

Nagłe pogorszenie stanu zdrowia mruczka również może rzutować na zabrudzenia depresyjne – w tym przypadku mowa o depresji ostrej oraz przewlekłej. Ostra może występować na krótki po traumatycznych przeżyciach lub naprawdę bolesnych dolegliwościach. Schorzenie przewlekłe raczej nie pojawia się w okresie jesienno-zimowym jak u ludzi, ale może mieć charakter długotrwały i wymagający leczenia. 

Pozostałe przyczyny, które mogą negatywnie rzutować na stan zdrowia mruczka i prowadzić do rozwoju depresji to:

 • drastyczne zmiany otoczenia – nawet gruntowne porządki w domu,
 • brak jakichkolwiek bodźców stymulujących umysł kota,
 • pojawienie się dziecka w domu – wbrew pozorom dla wielu kotów to traumatyczne przeżycie,
 • brak dostępu do pokarmu, wody i kuwety.

Ogólnie rzecz biorąc, jeśli Twój kot odczuwa osamotnienie, nudę oraz długą rozłąkę z właścicielem, może okazać się, że pojawiają się u niego pierwsze oznaki depresji. W takich sytuacjach dobrym pomysłem będzie zapewnienie kotu rozrywki oraz należytej uwagi.

Objawy depresji u kota

Depresje u kota może objawiać się na wiele sposobów. Czasem jest niezauważalna bądź pomylona ze zwyczajną zmianą nastroju – przecież koty to także żywe zwierzęta, które mają uczucia. Typowe objawy kociej depresji to:

 • apatia,
 • brak apetytu,
 • nadmierna ilość snu w ciągu dnia i w nocy,
 • brak chęci do zabawy,
 • agresja,
 • odrzucenie opiekuna.

Niektóre koty mogą też cierpieć na zaburzenia obsesyjno-kompulsywne, czyli takie związane z autoagresją, niszczeniem wyposażenia domu, a nawet wyjątkowo głośnym miauczeniem – kot w ten sposób może domagać się atencji od opiekuna. W przypadku kociej depresji dochodzi też do spadku odporności organizmu, a więc mruczek będzie narażony na liczne choroby kotów, np. zapalenie układu moczowego.

A może Twój mruczek chowa się w nietypowych kryjówkach i wykazuje niechęć do innych domowników? To mogą być objawy rozwijającej się depresji u kota. Jeśli futrzak dodatkowo przestał dbać o higienę, raczej nie wita się z opiekunem oraz intensywnie się wylizuje – być może świadczy to o rozwoju depresji. 

Jak leczyć kocią depresję?

Leczenie depresji u kota nie jest takie proste, jak mogłoby się wydawać. To wymaga przede wszystkim pełnego zaangażowania ze strony opiekuna, behawiorysty oraz lekarza weterynarii. Depresja u kota często może często zostać niezauważona bądź pomylona ze zwyczajnym pogorszeniem nastroju. Niestety z czasem objawy mogą być tak dotkliwe dla pupila, że na pewno jako opiekunowie zobaczymy, że coś jest nie tak.

W pierwszej kolejności po wykryciu kociej depresji jest weryfikacja czy mruczek nie cierpi na choroby przewlekłe lub inne rozwijające się choroby w jego organizmie. Po wykluczeniu ewentualnych schorzeń można przystąpić do zdecydowanego działania, które prowadzi do wyleczenia naszych pupili.

Przed podjęciem decyzji o podaniu kotów leków na depresję, warto spróbować innych metod, o ile problem nie jest jeszcze mocno zaawansowany. Specjalista zajmujący się zdrowiem psychicznym kotów może zlecić suplementację L-tryptofanu, który wpływa pozytywnie na produkcję serotoniny w organizmie zwierzęcia. Dzięki temu zły nastrój, rozdrażnienie i inne objawy depresji mogą być skutecznie zażegnane.

Kluczowym aspektem leczenia depresji u kota jest wspólna zabawa i spędzanie wolnego czasu na co dzień. To podstawa w relacjach pomiędzy kociarzami a kotami. Oprócz wspólnych aktywności warto zainwestować w sprawdzone zabawki dla kota, które zachęcą go do aktywności fizycznej i psychicznej. Możesz też użyć gadżetów dla kociarzy, z których skorzystanie wspólnie z mruczkiem, np. elektryczny masażer dla kota i kociarza.

Ogólnie rzecz biorąc, oprócz przyjmowania leków na depresję możesz zacząć pracować z kotem i poświęcać mu więcej uwagi. To spowoduje mniejsze obciążenie psychiczne, a Twój mruczek chętniej odzyska pełnię sił witalnych i psychicznych. 

Czy depresji u kota można uniknąć?

Oczywiście, że tak! Wystarczy, że dbasz o swojego pupila, poświęcasz mu należytą uwagę oraz zapewniasz szereg atrakcji w domu lub mieszkaniu, które będą zaspokojeniem jego naturalnych instynktów. Możesz nieco rozszerzyć zakres “działalności” kota poprzez osiatkowanie tarasu lub balkonu. Dzięki temu wypuścisz mruczka na świeże powietrze, a ten będzie świetnie bawić się przez wiele godzin – być może teren na zewnątrz pozostanie jego azylem, w którym poczuje się wyjątkowo dobrze.

Profilaktyka w depresji u kota to przede wszystkim: codzienna rutyna, wspólne spędzanie czasu z opiekunem, redukowanie bodźców powodujących zaburzenia równowagi hormonalnej, a także regularna zabawa i interakcja z domownikami.

Czy depresja u kotów może ustąpić samoistnie?

Zdarza się, że rozwijająca się kocia depresja ustępuje z dnia na dzień. To możliwe, ale wszystko zależy od stanu psychicznego naszego pupila. Jeśli zauważysz, że objawy depresji utrzymują się zbyt długo – lepiej zacznij działać. W przeciwnym razie doprowadzisz do pogorszenia stanu zdrowia kota.

Czy kocia depresja powoduje utratę wagi?

Koty, które cierpią na depresję, są apatyczne i często nie mają apetytu. To oznacza, że mruczek może stracić nieco wagi, szczególnie jeśli schorzenie utrzymuje się przez dłuższy czas.

Zobacz także

Wspólnie Pomożemy Kotom

Hej, kociarze! 🐾 Dziś mamy dla Was niesamowitą nowinę! Już od 5 czerwca 2023 roku, będzie można u nas znaleźć wiele wspaniałych produktów dla kociarzy i kotów. Ten dzień to nie tylko początek naszej zabawy z własnym sklepem internetowym, ale przede wszystkim możliwość pomocy wszystkim kotom, które tej pomocy po prostu potrzebują 🥰. Nasza miłość […]

Czytaj artykuł
Nowoczesne mikroskopy laboratoryjne – wyższa jakość obrazu i wyników

Mimo wspólnej nazwy mikroskopy różnią się od siebie budową, co predysponuje je do specjalistycznych zastosowań. Spróbujmy przeanalizować wspólnie zastosowanie najpowszechniej spotykanych urządzeń badawczych, mianowicie czym cechują się współczesne mikroskopy laboratoryjne, oraz jakie technologie zastosowano, by przekształcić je w mikroskopy cyfrowe? Z artykułu dowiesz się między innymi: Czym jest mikroskop?  Mikroskop służy do obserwacji obiektów zwykle […]

Czytaj artykuł
Dlaczego warto mieć kota w domu?

Kociarze… czy zastanawialiście się kiedyś, dlaczego warto mieć w domu futrzastego przyjaciela? No właśnie! Choć dla nas to oczywiste, bo przecież dom bez kota nigdy nie będzie prawdziwym domem, to jednak jest wiele ciekawych powodów, dla których warto zdecydować się na opiekę nad mruczkiem. Choć w internecie bez problemu znajdziemy udowodnione naukowo korzyści z posiadania […]

Czytaj artykuł
Sklep internetowy DlaKociarzy.pl
Znajdziesz u nas wyselekcjonowane produkty dla kociarzy i kotów. To nie jest zwykły sklep. To sklep założony przez kociarzy dla kociarzy.
DANE FIRMY
RIKONA sp. z o.o.
ul. Adama Mickiewicza 37/58
01-625 Warszawa
NIP: 5252868114
REG: 389326473
KRS: 0000908789

© 2023 by DlaKociarzy.pl Wszelkie prawa zastrzeżone