dlakociarzy_logo_mobileDlaKociarzy.pl
Moje konto
0.00

Czy koty potrafią pływać?

Autor
DlaKociarzy.pl
Sklep internetowy z produktami dla kociarzy i kotów. U nas znajdziesz wszystko co najlepsze dla prawdziwego kociarza i jego kota.

Wszyscy kociarze wiedzą, że koty nie lubią pływać i raczej niechętnie moczą swoje łapki, nawet w umywalce z wodą. To całkowicie naturalne zjawisko, do którego powinniśmy się przyzwyczaić. Nasi pupile samodzielnie dbają o swoją higienę, a więc nie potrzebują też kąpieli. Większość kotów kontakt z wodą traktuje jak coś zupełnie niepotrzebnego. Są jednak rasy, które nie wykazują niechęci do wody, a wręcz przeciwnie… uwielbiają i umieją pływać, a jezioro mogłoby być ich drugim domem.

Koty domowe i dzikie a umiejętność pływania

Lwy, tygrysy, lamparty i jaguary… to przecież koty! Oczywiście nie tak przyjazne, jak nasi domowi milusińscy, ale mimo to są to wziąć przedstawiciele tego samego gatunku zwierząt. Dzikie koty świetnie pływają, co wynika z uwarunkowań środowiskowych oraz naturalnego instynktu łowieckiego. Bez umiejętności pływania wśród przedstawicieli większych ras kotów polowania na ofiarę często byłyby nieskuteczne.

Załóżmy zatem, że domowe koty zdecydowanie potrafią pływać i nauczyły się tego od swoich przodków, czyli dzikich kotów. Takie zachowania został instynktownie przejęte przez kocich przodków. Choć domowe kociaki nie pokazują tej umiejętności na co dzień, możemy być pewni, że pupile potrafią pływać i doskonale sobie radzą w wodnych warunkach.

Koty potrafią pływać, ale nie lubią? Czy to prawda?

Niestety to prawda. Nasi futrzaści przyjaciele są doskonałymi pływakami, ale niekoniecznie przepadają za kontaktem z wodą. Domowe mruczki niechętnie relaksują się z pobliżu zbiorników wodnych. W sieci czytamy o wielu wskazaniach, że koty boją się wody. Być może niektóre zwierzęta rzeczywiście się boją. W wielu przypadkach nie jest to strach przed samą wodę, ale zmoczeniem swojego futerka.

Na naszym blogu poruszaliśmy też kwestie tego, jak kąpać kota i kiedy warto to robić. Przejdź do tego wpisu blogowego, jeśli masz długowłosego mruczka w domu i chcesz zadbać o prawidłową pielęgnację jego futerka.

Na pewno zauważyliście, jak wiele czasu pupile spędzają na codziennej pielęgnacji swojej sierści. Kiedy koty wpadną do wody, ich sierść staje się mocno nasiąknięta, a w skrajnych przypadkach może brzydko pachnieć. Dodatkowo kot po zamoczeniu musi spędzić nawet kilka godzin, aby całkowicie wyschnąć i doprowadzić swoje futerko do należytego stanu.

Kot i woda to raczej kiepskie połączenie, choć można by powiedzieć, że koty są urodzonymi pływakami. To wrodzona umiejętność, która pozwala kotu utrzymać się na powierzchni tafli wody. Nawet jeśli mruczek jest przestraszony faktem zamoczenia, nie ma ryzyka, że utonie.

Dlaczego koty nie lubią wody?

Wyróżniamy kilka powodów, dla których koty okazują pewien rodzaj strachu przed wodą. Ogólnodostępne informacje, że koty nie potrafią pływać, są oczywiście kłamstwem. Nasi czworonożni przyjaciele są doskonałymi pływakami i radzą sobie w wodzie, ale po prostu… nie muszą. Przecież to koty domowe. 🙂

Kilka powodów, dla których mruczki w dzisiejszych czasach nie lubią mieć kontaktu z wodą to:

  • Uwarunkowania behawioralne – chodzi tu przede wszystkim o to, że większość mruczków nie toleruje nagłych zmian otoczenia i nowych doświadczeń. Dotyczy to zarówno obecności nowego zwierzaka w domu, jak i nagłego zamoczenia swojego ciała, np. w basenie. Mruczek, który nigdy wcześniej nie był przyzwyczajony do kontaktu z wodą, odczuje stres nawet podczas pierwszej kąpieli w brodziku.
  • Pielęgnacja futerka – domowe koty samodzielnie dbają o swoje futro. Jako kociarze możemy tylko dbać o regularne wyczesywanie sierści mruczka. W przypadku kotów długowłosych, od czasu do czasu warto zastosować kąpiel, np. kiedy futro zaczyna się kołtunić lub filcować.
  • Czynniki biologiczne – współczesne koty przejmują wiele umiejętności od swoich przodków i prawdopodobnie doskonale radzą sobie w wodzie. Niemniej jednak naturalne warunki życia w domach nie wymagają od pupili zmagania się z wodą.

Domowe koty lubią też stabilne warunki do życia. Wygodne legowiska czy drapaki dla kotów to miejsca, w których czują się swobodnie i bezpiecznie. Basen albo wanna pełna wody raczej nie będzie miejscem, gdzie kociak zrelaksuje się i odpocznie

Jak nauczyć kota pływać? Bezpieczeństwo i nauka krok po kroku

A może chcesz zachęcić swojego kociaka do wodnych aktywności? Co do tego nie ma żadnych przeciwwskazań, ale pod warunkiem, że zapewnisz mruczkowi maksimum bezpieczeństwa. Pamiętaj też, aby nie zmuszać pupila do wchodzenia do wody na siłę. Możesz przygotować zwierzaka do interakcji z wodą, kupując zabawki dla kota przeznaczone do wodnych zabaw albo podając mu jego ulubione przysmaki, np. w zamian za zamoczenie łapki.

Przedstawiamy kilka podstawowych zasad, których musisz przestrzegać podczas nauki pływania z kotem.

  1. Zawsze zapewnij mruczkowi możliwość swobodnego wyjścia z wody. Twój futrzak musi sam zdecydować, kiedy chce przebywać w wodzie, a kiedy chce z niej wyjść. W przeciwnym razie wywołasz tylko niechęć do wody u kociaka.
  2. Jeśli kąpiesz się z mruczkiem w ogrodowym basenie, zwracaj uwagę na używane chemikalia. Stosuj tylko takie preparaty do wody, które są w 100% bezpieczne dla zwierzęcia. Nadmierna ilość chloru w wodzie może powodować zaburzenia zdrowotne u kota.
  3. Po wyjściu z basenu zapewnij kotu suche i ciepłe miejsce do odpoczynku. Możesz też delikatnie wysuszyć futerko suchym ręcznikiem lub suszarką, o ile kot nie boi się tego dźwięku.

Nauka pływania kota nie jest trudna, choć wiele zależy tak naprawdę od charakteru mruczka. O ile umiejętność pływania może być wrodzona u naszych pupili, o tyle oswojenie z wodą niekoniecznie. Większość udomowionych kotów nie ma potrzeby moczenia swojego ciała w wodzie, nawet podczas gorących letnich dni. Jeśli zauważysz, że Twój pupil próbuje wejść do basenu z wodą i szuka w ten sposób ochłodzenia – pozwól mu na swobodne wejście do wody na własną rękę. Nigdy nie naciskaj. Trauma może spowodować, że kot już zawsze będzie wykazywał niechęć do wody.

Jakie koty lubią i umieją pływać?

Rasy kotów, które wykazują rozwinięte zdolności do pływania to m.in. kot van turecki oraz kot bengalski.

Czy chlor w wodzie jest groźny dla kota?

Tak, ale tylko w wysokim stężeniu. Niewielkie spożycie wody z chlorem może jednak podrażniać układ pokarmowy pupila lub prowadzić do biegunki.

Zobacz także

Wspólnie Pomożemy Kotom

Hej, kociarze! 🐾 Dziś mamy dla Was niesamowitą nowinę! Już od 5 czerwca 2023 roku, będzie można u nas znaleźć wiele wspaniałych produktów dla kociarzy i kotów. Ten dzień to nie tylko początek naszej zabawy z własnym sklepem internetowym, ale przede wszystkim możliwość pomocy wszystkim kotom, które tej pomocy po prostu potrzebują 🥰. Nasza miłość […]

Czytaj artykuł
Dlaczego koty lubią pudełka z kartonu?

Wszyscy kociarze i kociary wiedzą, jak niesamowita więź tworzy się pomiędzy kotem a kartonami. Choć to dość dziwne zjawisko, większość domowych kotów wręcz kocha wylegiwanie się, gryzienie oraz zabawę w kartonach – szczególnie tych, które wcale nie są przyniesione z myślą o naszych pupilach. Skąd zatem przeświadczenie, że koty domowe uwielbiają kartonowe pudełka? Wzięło się […]

Czytaj artykuł
Odchudzanie kota – zróbmy to mądrze!

Otyłość to częsty problem u kotów domowych. Powinniśmy zawsze na bieżąco sprawdzać stan zdrowia swoich pupili. Oczywiście chodzi tu nie tylko o cykliczne badania krwi, które mogą wykazać, np. rozwijającą się chorobę typową dla danej rasy. Poprzez cykliczne badania można też szybko wykryć przyczyny otyłości u kotów, która jest groźna, jeśli zbyt wysoka waga ciała […]

Czytaj artykuł
Sklep internetowy DlaKociarzy.pl
Znajdziesz u nas wyselekcjonowane produkty dla kociarzy i kotów. To nie jest zwykły sklep. To sklep założony przez kociarzy dla kociarzy.
DANE FIRMY
RIKONA sp. z o.o.
ul. Adama Mickiewicza 37/58
01-625 Warszawa
NIP: 5252868114
REG: 389326473
KRS: 0000908789

© 2023 by DlaKociarzy.pl Wszelkie prawa zastrzeżone