Koty już od setek lat uznawane są za jedne z najprzyjemniejszych zwierząt domowych. Towarzyszą człowiekowi nie tylko nocą, ale i za dnia praktycznie przy każdej czynności. Im mocniejszą więź kociarze nawiązują ze swoimi pupilami, tym większe ryzyko, że podczas rozłąki kocia tęsknota zacznie oddziaływać na stan fizyczny i psychiczny naszego mruczka.
Oczywiście niektóre koty kompletnie nie reagują na rozłąkę ze swoim opiekunem, natomiast inne odczuwają tęsknotę nawet po kilku godzinach przebywania poza zasięgiem swojego ludzkiego przyjaciela. Wbrew powszechnej opinii nie tylko psy są w stanie nawiązać niesamowicie bliską więź z człowiekiem. Koty odczuwają tęsknotę równie mocno, choć wiele zależy od tego, jak mruczek był wychowywany już od urodzenia.
Chcesz dowiedzieć się, jak rozpoznać czy kot za Tobą tęskni? Poniżej znajdziesz kilka przydatnych informacji, które pomogą Ci ocenić czy domowe koty tęsknią za swoimi właścicielami. Naszym zdaniem zdecydowanie tak! Można to zaobserwować, chociażby poprzez zachowanie mruczka, kiedy wracamy z pracy do domu.
Podstawowe pytanie – czy kot potrafi tęsknić?
Zdecydowanie tak! Codzienna opieka nad kotem, wspólna zabawa, a nawet świadomość mruczka, kto sprząta mu kuwetę – to wszystko powoduje, że zwierzę przywiązuje się do swojego opiekuna. Przekonanie, że koty nie okazują uczuć, jest jak najbardziej błędne. Według badań naukowców mózg mruczka jest w 90% podobny do mózgu człowieka. Nie oznacza to, że sposób odczuwania pewnych emocji jest taki sam jak u nas, aczkolwiek futrzaści domownicy są w stanie okazywać przywiązanie do opiekuna, a nawet radość, kiedy wracasz do domu.
Kociarze! Znamy już odpowiedź na fundamentalne pytanie. Koty przywiązują się do miejsca i do domowników – to fakt! Są też w stanie okazywać szczególne przywiązanie do osób i innych zwierząt domowych, którym poświęcają większą uwagę na co dzień.
A może chcesz nieco zredukować stres u mruczka w związku ze swoją dłuższą nieobecnością w mieszkaniu? Na kilka dni przed planowanym wyjazdem zamów Legowisko Kocie Uszy. To świetne posłanie dla pupila, które pomoże mu zapomnieć na chwilę o samotności.
Kocia samotność, czyli tęsknota – co trzeba wiedzieć?
Koty potrafią tęsknić zarówno za właścicielami, jak i innymi zwierzętami domowymi, np. drugim kociakiem. Niemniej jednak mruczki nie okazują jednoznacznie emocji związanych z tęsknotą pod naszą nieobecność. Najłatwiej wyciągnąć wnioski na temat kociej tęsknoty na podstawie tego, jak mruczek reaguje na powrót opiekuna do domu po dłuższej nieobecności.
Właściciele kotów powracający z pracy lub nawet tygodniowych wakacji mogą okazywać radość poprzez:
- ocieranie się o nogi opiekuna,
- donośne miauczenie,
- próbę wskoczenia na opiekuna,
- ciągłe domaganie się pieszczot,
- nagminne mruczenie,
- nieodstępowanie człowieka na krok.
W takiej sytuacji powinieneś, kociarzu, poświęcić swojemu pupilowi jak najwięcej uwagi i zaopiekować się nim. Wbrew pozorom koty często zauważają naszą nieobecność, a to może powodować, że mruczek po prostu poczuje się zestresowany. To szczególnie ryzykowne, jeśli Twoje długotrwałe wyjście będzie wyjątkową i nieznaną sytuacją dla futrzaka. Niekiedy zdarza się, że ciągła nieobecność właściciela powoduje lęk separacyjny, który trzeba leczyć z pomocą wykwalifikowanego behawiorysty.
Są też sytuacje, w których koty są zdezorientowane zaistniałą sytuacją i mogą okazywać swoją tęsknotę w sposób zbyt wylewny, a nawet agresywny. W skrajnych przypadkach niepokój spowodowany rozłąką może objawiać się takimi charakterystycznymi zachowaniami, jak:
- spadek apetytu,
- wymioty i biegunka,
- nietypowe zachowanie, które odbiega od codziennej normy,
- załatwianie swoich potrzeb poza kuwetką.
W wielu przypadkach nie pomagają nawet sprawdzone zabawki dla kotów. Oczywiście warto próbować zachęcić kociaka do aktywności, szczególnie pod nieobecność właściciela. Kiedy mruczek nie wykazuje żadnego zainteresowania – nie pozostaje nic innego jak pozostawić czworonoga, aby ten podążał własnymi ścieżkami i przeżył tęsknotę tak, jak chce. Niemniej jednak ciągła obserwacja jest bardzo ważna, chociażby ze względu na ocenę, czy kotu nie dzieje się nic złego.
Czym jest lęk separacyjny u kota?
Z kocią tęsknotą powiązany jest też lęk separacyjny, choć u kotów problem występuje raczej rzadko. Taka przypadłość jest spowodowana przede wszystkim długotrwałą rozłąką ze swoim opiekunem lub towarzyszem zabawy, czyli innym kotem. Badania wykazują też, że na lęk separacyjny narażone są koty, które zostały zbyt wcześnie zabrane od matki, czyli wcześniej niż przed ukończeniem 3. miesiąca życia.
Kot, który cierpi na lęk separacyjny, może popadać we frustrację, niszczyć domowe przedmioty, znaczyć teren moczem lub kałem, a nawet nadmiernie pielęgnować swoją sierść, doprowadzając do łysienia niektórych miejsc na swoim ciele. Aby doraźnie pomóc mruczkowi w trudnych sytuacjach, możesz kupić kocimiętkę dla kota i rozsypać ją na drapaku i zabawkach. To powinno nieco uspokoić Twojego pupila, przynajmniej na jakiś czas.
Jeśli zaobserwujesz u swojego kociego towarzysza takie objawy, czym prędzej skontaktuj się ze specjalistą – weterynarzem lub kocim behawiorystą. To najlepsze co możesz zrobić, aby pomóc swojemu kotu w stabilizacji nastroju i opanowaniu emocji.
Jak właściciele kotów mogą reagować, gdy kot tęskni?
Koty, które tęsknią, mogą zachowywać się nietypowo, a nawet niszczyć meble w mieszkaniu. W takiej sytuacji nie należy ich karać ani krzyczeń. Liczy się spokój, opanowanie i poświęcenie mruczkowi odpowiedniej uwagi, aby ten po prostu poczuł się najważniejszy. Negatywne reakcje ze strony opiekuna zawsze generują jeszcze większe kłopoty. To tylko pogłębia kocią frustrację i negatywnie wpływa na waszą relację.
Planując pozostawienie mruczka na jakiś czas pod opieką nieznajomego lub innych domowników, musisz postarać się pokazać mu, że są inne ciekawe źródła rozrywki poza Tobą.
Jak pomóc kotu przetrwać tęsknotę? Najlepsze porady w pigułce
Poniżej znajdziesz kilka sprawdzonych sposobów na odwrócenie uwagi futrzaka od samotności i uczucia tęsknoty.
- Kup dodatkowy drapak dla kota. Dodatkowy element wyposażenia domu, na którym mruczek naostrzy sobie pazurki lub wykona kilka skoków podczas zabawy to dobry pomysł. W ten sposób być może pomożesz Twojemu kotu zapomnieć o tęsknocie i unikniesz, np. jego problemów zdrowotnych.
- Odsłoń wszystkie okna podczas Twojej nieobecności. Wszystko to, co dzieje się na zewnątrz zawsze interesuje każdego kota – nawet największego leniucha i kanapowca! Dodatkowo możesz powiesić za oknem karmnik, a ptaszki to coś, co uwielbiają nasi milusińscy.
- Porozrzucaj przysmaki po całym domu lub mieszkaniu. Jeśli Twój kot to łasuch, ten sposób na pewno się sprawdzi. Dzięki temu bez większego problemu wyjdziesz z domu, a mruczek nawet nie zauważy Twojej nieobecności, przynajmniej przez kilka pierwszych godzin.
- Przed każdą nieobecnością okaż kotu więcej zainteresowania. Możesz zwiększyć intensywność wspólnej zabawy, poświęcić nieco więcej czasu na pieszczoty. To sprawdzone sposoby, dzięki którym pupil czuje się kochany, doceniony i zaopiekowany. Pewne zachowania opiekuna realnie mogą wpłynąć na to, jak intensywnie mruczek przeżyje okres tęsknoty podczas nieobecności właściciela.
Są też inne sposoby, aby pomóc kotu zredukować negatywne uczucia związane z nieobecnością swojego opiekuna. Możesz włączyć w domu cichą muzykę. Dzięki temu zwierzak będzie mieć wrażenie, że nie jest zupełnie sam. Postaraj się też organizować przestrzeń domową tak, by kot mógł realizować swoją codzienną rutynę, nawet bez Twojego udziału.
Kamera w domu – czy to dobry sposób na kocią tęsknotę?
Takie rozwiązanie ma swoje atuty, choć tutaj wiele zależy od tego, jak w rzeczywistości planujesz wykorzystać łączność z mruczkiem. Dla prawdziwych kociarzy i kociar posiadanie domowej kamery to istne wybawienie. Podczas tygodniowego wyjazdu już nie musisz w kółko zastanawiać się, co robi Twój kot. Wystarczy, że odpalisz obraz z kamery i wiesz już wszystko.
To także przydatna opcja, jeśli wiesz, że mruczek mocno stresuje się pod Twoją nieobecność. Możesz kupić kamerę domową z głośnikiem i mikrofonem. Dzięki temu możesz pozostać w łączności ze swoim przyjacielem. Tutaj uważaj – zbyt częste mówienie przez mikrofon do kota może wywoływać u niego dezorientację i jeszcze większy stres. Jeśli chcesz utrzymywać łączność z kotem w ten sposób, spróbuj oswoić go z tym faktem i uruchomić kamerkę nawet kilka tygodni przed planowaną dłuższą nieobecnością.
Czy kot może być nadmiernie przywiązany do człowieka? To niestety możliwe. Jeśli nie zadbasz o prawidłowe wychowanie kota, może dojść do sytuacji, że mruczek nie będzie odstępować Cię na krok. Częstą przyczyną jest zbyt szybkie zabranie kociego malucha od matki lub po prostu błędy socjalizacyjne opiekunów. To generuje wiele problemów, gdyż nawet codzienne życie z czworonogim przyjacielem może być chwilami męczące. Dodatkowo nadmierne przywiązanie do człowieka skutkuje problemami behawioralnymi, kiedy ten nagle zostanie rozdzielony z opiekunem – głównie agresja, apatia i problemy z sierścią.
Czy kot reaguje na śmierć bliskich? Oczywiście, że tak. Kocia żałoba może skutkować nawet depresją u kota, szczególnie jeśli zwierzak był mocno zżyty z osobą, która odeszła. Tak naprawdę wiele zależy od charakteru pupila. Jeden mruczek mocno przeżyje śmierć opiekuna, natomiast inny pozostanie kompletnie niewzruszony i będzie egzystować bez większych zmian.
Jak kot tęskni za drugim kotem? Jako kociarz musisz mieć świadomość, że Twój pupil może też tęsknić za drugim kotem lub innym domowym zwierzęciem. Objawy są podobne, jak w przypadku tęsknoty za człowiekiem, dlatego w miarę możliwości nie rozdzielajmy zżytych ze sobą zwierząt domowych. Każda rozłąka może negatywnie wpływać na stan psychiczny i fizyczny mruczka.