Czy kot może jeść wyłącznie suchą karmę?
dlakociarzy_logo_mobileDlaKociarzy.pl
Moje konto
0.00

Czy kot może jeść wyłącznie suchą karmę?

Autor
DlaKociarzy.pl
Sklep internetowy z produktami dla kociarzy i kotów. U nas znajdziesz wszystko co najlepsze dla prawdziwego kociarza i jego kota.

W ciągu ostatnich lat podejście do zbilansowanego żywienia domowych zwierząt zmieniło się o 180 stopni. Coraz większe grono kociarzy jest świadomych zagrożeń wynikających z nieprawidłowego żywienia kociaków. Sucha karma dla kota i psa to pokarm, którego historia sięga 1860 roku. Wtedy taki rodzaj pożywienia dla zwierząt był podstawą diety domowych pupili.

Żywienie kociaka niezgodnie z jego naturą skutkuje licznymi problemami zdrowotnymi. Wiele z nich pojawia się dopiero po latach podawania nieprawidłowego pokarmu w stosunku do potrzeb mruczka. Dla kotów żywienie się wyłącznie mięsem to standard. Układ pokarmowy tych zwierząt jest przystosowany do pobierania wartości odżywczych i trawienia wyłącznie mięsa.

Sucha karma dla kota – jaka będzie odpowiednia?

Kociarzu! Ciągle zastanawiasz się, jaka karma dla kota będzie najlepsza i na co zwrócić uwagę podczas wybierania pokarmu dla swojego pupila? Wbrew pozorom to nie takie trudne, ale musisz pamiętać o jednym… żywienie kociaka wyłącznie suchą karmą (nawet tą wysokiej jakości) to ogromny błąd. Jeśli chcesz zadbać o zdrowie swojego pupila, staraj się utrzymywać zdrową i zbilansowaną dietę. Podstawą żywienia kota jest mięso, które możesz podawać w formie mokrego pokarmu w puszkach. Suche chrupki dla kota mogą być tylko dodatkiem żywieniowym między posiłkami.

Najlepsza sucha karma dla kota to taka, która jest przede wszystkim:

  • bezzbożowa,
  • pełnowartościowa,
  • dopasowana wielkością “chrupek” do potrzeb zwierzaka.

Bezzbożowe karmy suche (a także mokre) to najrozsądniejszy wybór kociarzy. Wybierając taki pokarm, masz pewność, że Twój kociak je zdrowe posiłki, które dostarczają do jego organizmu niezbędnych wartości odżywczych, minerałów i witamin. Pełnowartościowy suchy pokarm stanowi doskonałe uzupełnienie diety kociaka.

Wszelkiego rodzaju dodatki roślinne w suchej karmie dla kota są niepożądanym składnikiem, którego należy unikać. Składniki roślinne nie są trawione przez kocie organizmy. Podawanie nieodpowiedniej suchej karmy kotu mogłoby skutkować niedożywieniem i odwodnieniem, a to realne zagrożenie dla zdrowia i życia naszych futrzastych przyjaciół.

Pełnowartościowa sucha karma dla kota – dlaczego warto ją podawać?

Wysokiej klasy karmy suche dla kotów można podawać mruczkom tylko w odpowiednich ilościach i w połączeniu ze zdrowym i zbilansowanym żywieniem opierającym się na mięsnym, mokrym pokarmie. Zalety wynikające z włączenia bezzbożowej, pełnowartościowej karmy suchej w żywieniu pupila to:

  • Doskonałe źródło dodatkowych witamin i minerałów – w ten sposób zmniejszasz ryzyko niedoborów w organizmie kociaka.
  • Poprawa higieny jamy ustnej – kot poprzez jedzenie twardych granulek oczyszcza swoje zęby z kamienia i płytki bakteryjnej. Spożywanie suchego pokarmu przyczynia się także do lepszego ukrwienia dziąseł kociaka.
  • Brak ryzyka zepsucia się karmy poprzez długotrwałe pozostawienie jej w misce dla kota.

Ogólnie rzecz biorąc sucha karma dla kotów to wygodne rozwiązanie także dla kociarzy. Jest znacznie tańsza od karmy mokrej bezzbożowej, a dodatkowo zachowuje dłuższą zdatność do spożycia po otwarciu opakowania. Suche granulki bezzbożowe są świeże nawet po całym dniu w misce.

Czy kot może jeść WYŁĄCZNIE suchą karmę? To musisz wiedzieć!

Kociarze! Powinniśmy być świadomi tego, że kluczem do zdrowego i radosnego życia naszych pupili jest zdrowa i ZBILANSOWANA dieta. To znaczy, że nie można karmić kota suchą karmą i nic poza tym. Pełnoporcjowa, bezzbożowa karma sucha jest dobrym uzupełnieniem diety, ale nie powinna być podstawą żywieniową. W przypadku kociąt zjedzenie twardych granulek może być problematyczne. Dlatego, dopóki Twój mruczek nie będzie mieć ukształtowanych zębów i mocnego zgryzu, możesz ograniczyć się do podawania mokrego pokarmu.

Kilka powodów, które wskazują, że NIE MOŻNA podawać kotu tylko suchej karmy (nawet tej bezzbożowej) to:

  • ryzyko otyłości oraz rozwoju kociej cukrzycy,
  • negatywna zmiana nastawienia kota do jedzenia – zbyt częste podawanie suchej karmy może spowodować odrzucenie mokrego pokarmu,
  • problemy z wypróżnianiem – duże ilości suchego pokarmu mogą powodować zaparcia u kota.

Dorosłe koty, czyli takie po ukończeniu 1. go roku życia powinny dostawać karmę suchą typu adult. To mniej kaloryczny pokarm, który ułatwia kontrolowanie masy ciała futrzaka. Im starszy kot, tym większe ryzyko występowania nadwagi, otłuszczenia wątroby i innych problemów zdrowotnych. A zatem podawanie tylko suchej karmy raczej nie będzie dobrym pomysłem – zdecydowanie odradzamy żywienia pupila w ten sposób.

Sucha karma dla kotów wyróżnia się dość niskim poziomem wilgotności – średnio 8-10%. Nie zaspokaja więc kociego zapotrzebowania na wodę, a to spory problem. A zatem czy kot może jeść tylko suchą karmę? Nie! A nawet jeśli spożywa ją w większych ilościach – zadbaj o to, aby mruczek mógł odpowiednio się nawodnić. W przeciwnym razie po pewnym czasie pojawią się pierwsze problemy z nerkami.

Dieta mieszana dla kota – podstawa zdrowego żywienia!

Każdy kot powinien jeść przede wszystkim mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego. Stosowanie diety mieszanej to najlepszy sposób, aby zadbać o zdrowie swojego pupila. Mokrą karmę należy podawać średnio 2-3 razy dziennie, natomiast suchą w przerwach pomiędzy podstawowymi posiłkami. Połączenie karmy suchej i mokrej to klucz do zdrowego i zbilansowanego żywienia naszych futrzastych przyjaciół.

Pokarm mokry bezzbożowy ma w składzie nawet do 80% wody, dzięki czemu kociak uzupełnia niedobory wody, które powstały w wyniku spożycia suchego pokarmu. Co więcej, najlepsze mokre pożywienie dla kotów jest nawet kilka razy mniej kaloryczne niż suche granulki. 

Dlaczego mój kot chce wyłącznie suchą karmę?

Temat suchej karmy jest często poruszany na forach internetowych dla kociarzy oraz w mediach społecznościowych. Niestety w wielu przypadkach opiekunowie mają problem z przestawieniem mruczka na odpowiednie nawyki żywieniowe. Często bywa tak, że podawanie suchej karmy po czasie skutkuje tym, że mruczek z przyzwyczajenia nie będzie chciał tknąć mokrego pokarmu. Wtedy mamy problem… tylko co zrobić w takiej sytuacji? Przede wszystkim musimy ustalić powody takiego zachowania. Popularne przyczyny odrzucenia mokrej karmy na rzecz suchej to:

#1: Zbyt mocne przywiązanie mruczka do suchego pokarmu. Jeśli granulki są aromatyczne i przypadną do gustu mruczkowi, istnieje ryzyko, że ten odrzuci mokry pokarm na dłuższy czas.

#2: Złe doświadczenia w podawaniem mokrej karmy. Jeśli nałożysz swojemu kotu mokrą karmę, a ta nie zostanie zjedzona od razu, prawdopodobnie wyschnie i straci swoje walory smakowe. Takie sytuacje mogą być powodem przestawienia się mruczka na jedzenie wyłącznie suchego pokarmu w granulkach.

#3: Brudna miska z mokrą karmą. To kolejny problem, który generuje kłopoty z mieszanym żywieniem zwierząt domowych. Jeśli kot ma brudną miskę, prawdopodobnie nie tknie się suchego pokarmu. Pamiętaj więc o regularnym i dokładnym myciu miseczek.

#4: Nieodpowiednia temperatura pokarmu. Sucha karma ma raczej stałą temperaturę, która utrzymuje się przez dłuższy czas. Otwarte puszki przechowywane w lodówce mogą być zbyt zimne dla Twojego kota, a wtedy ten wyrazi widoczną niechęć do jedzenia mokrej karmy.

Niemniej jednak staraj się zachęcać swojego pupila do spożywania zarówno suchej, jak i mokrej karmy. Tylko wtedy dostarczysz do jego organizmu niezbędne składniki mineralne i witaminy, co jest podstawą zdrowego żywienia. Często zdarza się też, że smak mokrej karmy nie wpisuje się w gusta kociaka. Wtedy wystarczy, że zmienimy karmę na inną, a być może pupil zacznie na nowo jeść posiłki mieszane.

Czy sucha karma jest niezbędna w diecie kota? Podsumowanie

Kociarze – nie mamy żadnego obowiązku podawania suchej karmy kotu. Jeśli nasz pupil nie wykazuje potrzeby spożywania granulek pokarmu o niskiej wilgotności lub jesteśmy w stanie zapewnić mruczkom zbilansowane żywienie świeżym mokrym pokarmem – róbmy to. Takie działania przynoszą wiele korzyści zdrowotnych.

Oczywiście możesz stosować suchą karmę, która świetnie czyści kamień nazębny, aczkolwiek wyłącznie w optymalnych ilościach. Sucha karma odwadnia koci organizm, dlatego w trakcie podawania granulek niezbędne będzie też nawodnienie mruczka. Dobrym sposobem na zachęcenie pupila do picia wody jest inwestycja w fontannę dla kota.

Podsumowując: jak najbardziej możemy podawać kotu suchą karmę, ale najlepiej w połączeniu z pokarmem mokrym z puszki. W ten sposób zapewnimy kociakom wszystkie składniki pokarmowe i odżywcze niezbędne do zdrowego i szczęśliwego życia przez wiele lat.

W jakich ilościach kot może jeść suchą karmę?

Dorosły kot nie powinien jeść na dobę więcej niż 100-200 g suchej karmy. Duże ilości granulowanego pokarmu mogą przyczyniać się do nadwagi, a ta wiąże się bezpośrednio z kocią cukrzycą, a nawet chorobami serca.

Jak długo po otwarciu można przechowywać suchą karmę?

Karma sucha ze względu na niską wilgotność zachowuje swoją zdatność do spożycia przez wiele miesięcy. Zamknięte opakowanie można przechowywać nawet przez 2 lata. Po wysypaniu karmy suchej do miski nie musisz martwić się o jej zepsucie nawet przez 48 godzin.

Jak rozpoznać kiepskiej jakości suchą karmę?

Niskiej klasy sucha karma dla kota to taka, która zawiera składniki roślinne, np. zboża. Te są stosowane jako zapychacze do pokarmu dla kotów. Warto też dodać, że sucha karma kocia nie powinna mieć w składzie: cukrów, konserwantów chemicznych BHA i BHT oraz mleka i produktów mlecznych.

Czy suchą karmę można moczyć przed podaniem?

Tak, ale takie czynności znacznie skracają czas przydatności pokarmu do spożycia.

Jak przechowywać suchą karmę po otwarciu?

Po otworzeniu opakowania suchej karmy dla kota najlepiej przechowywać ją w oryginalnym worku ze szczelnym zamknięciem strunowym. Alternatywnie możesz przesypać pokarm do szklanego pojemnika ze szczelnym wieczkiem, tak, aby powietrze i wilgoć nie miały dostępu do chrupek.

Zobacz także

Wspólnie Pomożemy Kotom

Hej, kociarze! 🐾 Dziś mamy dla Was niesamowitą nowinę! Już od 5 czerwca 2023 roku, będzie można u nas znaleźć wiele wspaniałych produktów dla kociarzy i kotów. Ten dzień to nie tylko początek naszej zabawy z własnym sklepem internetowym, ale przede wszystkim możliwość pomocy wszystkim kotom, które tej pomocy po prostu potrzebują 🥰. Nasza miłość […]

Czytaj artykuł
Czego uczą nas koty?

Kiedy koty pojawiają się w naszym życiu, codzienność zmienia się o 180 stopni. Wbrew pozorom obecność mruczka w naszym domu może wpływać nie tylko na samopoczucie wszystkich domowników, ale także nasze zachowanie wobec innych ludzi i zwierząt.  A zatem czego możemy nauczyć się od kota? Jest wiele sytuacji, w których powinniśmy wzorować się na zachowaniu […]

Czytaj artykuł
Wiosenne alergie u kotów – co robić z kotem alergikiem?

Koty domowe, choć doskonale przystosowały się do warunków życia z człowiekiem, to jednak zdarza się, że w okresach pylenia roślin występują u nich różnego rodzaju alergie skórne, pokarmowe czy nawet zapalenie spojówki. Kiedy zaobserwujemy alergię pokarmową u kota, powinniśmy działać natychmiastowo. Podobnie zachowamy się, kiedy u mruczka pojawi się zaczerwienienie i wydzielina z oka, która […]

Czytaj artykuł
Sklep internetowy DlaKociarzy.pl
Znajdziesz u nas wyselekcjonowane produkty dla kociarzy i kotów. To nie jest zwykły sklep. To sklep założony przez kociarzy dla kociarzy.
DANE FIRMY
RIKONA sp. z o.o.
ul. Adama Mickiewicza 37/58
01-625 Warszawa
NIP: 5252868114
REG: 389326473
KRS: 0000908789

© 2023 by DlaKociarzy.pl Wszelkie prawa zastrzeżone

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram