Czipowanie kota - na czym polega i kiedy warto to zrobić? | DlaKociarzy.pl
dlakociarzy_logo_mobile DlaKociarzy.pl
Moje konto
0.00

Na czym polega czipowanie kota?

Autor
DlaKociarzy.pl
Sklep internetowy z produktami dla kociarzy i kotów. U nas znajdziesz wszystko co najlepsze dla prawdziwego kociarza i jego kota.

Czipy to urządzenia elektroniczne wszczepiane pod skórę w celu ułatwienia identyfikacji zwierzęcia w awaryjnych sytuacjach. Choć do tej pory takie działania były popularne wyłącznie wśród opiekunów psów, to obecnie na mikroczipy decyduje się coraz większe grono kociarzy. A zatem dlaczego warto zainwestować w mikroczip dla swojego kota? Przygotowaliśmy kilka wskazówek i faktów, które wskażą Ci, że naprawdę warto zdecydować się na czipowanie zwierząt domowych.

Czipowanie jest usługą, która przydaje się wtedy, kiedy nie mamy w domu chwilowo zaginionego kota. Po zgłoszeniu zaginięcia np. na policji, możemy liczyć na szybsze znalezienie zaginionego zwierzęcia – właśnie poprzez odczytanie danych z mikroczipu i tych zarejestrowanych w internetowych bazach.

Czip dla kota – co to takiego?

Czip elektroniczny to nowoczesny układ z mikroprocesorem, którego wielkość nie jest większa niż jedno ziarenko ryżu. Wewnątrz czipu zakodowany jest numer identyfikacyjny przypisany do zwierzęcia, z którego można odczytać szereg przydatnych informacji.

Co ciekawe, mikroprocesory dostępne na rynku są w stanie funkcjonować przez kilkadziesiąt lat bez dodatkowego zasilania. To oznacza, że raz wszczepiony układ będzie działał przez całe życie mruczka.

Numery zakodowane w mikroczipach można weryfikować w gabinetach weterynaryjnych, na Policji, a także na Straży Miejskiej. To możliwe także w schroniskach dla zwierząt, kiedy do placówki trafią przypadkiem koty, które po prostu uciekły ze swojego domu.

A może często podróżujesz z mruczkiem? Sprawdź poradnik: Jak przyzwyczaić kota do transportera?

Jak działa czip dla kota?

Czip nie ma niczego wspólnego z nadajnikami GPS, które najczęściej są montowane w obrożach dla kotów i psów. Mikroczip pod skórą kociaka to układ, który ułatwia identyfikację kociaka, który np. zaginął po ucieczce z domu. Pamiętaj jednak o tym, aby zarejestrować zaimplementowany czip. W przeciwnym razie kod w mikroprocesorze jest praktycznie bezużyteczny. 

Niemniej jednak podskórny czip jest identyfikowany przy pomocy specjalnego urządzenia działającego na fale radiowe. Dzięki temu np. po wejściu do gabinetu weterynaryjnego lekarz jest w stanie szybko sprawdzić indywidualny kod zwierzęcia wraz z dodatkowymi danymi zapisanymi np. w bazie danych EPN.

Co oznaczają cyfry w kodzie czipa dla kotów?

Mikroczipy wszczepiane pod kocią skórę mają zakodowane ciągi cyfr, które zawsze mają identyczną kolejność. Indywidualny kod składa się aż z 15 cyfr, które identyfikują: kraj, cyfrę kontrolną, kod producenta czipa, unikalny numer mikroprocesora.

W praktyce nad kodami czipów naszych pupili czuwa Międzynarodowy Komitet ds. Rejestracji Zwierząt, czyli tzw. ICAR. Ta instytucja zajmuje się rozdzielaniem pomiędzy różnych producentów kodów dla mikroprocesorów, aby każdy z nich był unikalny i przypisany dla konkretnego zwierzęcia.

Jak przebiega zabieg czipowania kota?

Procedura wszczepienia czipu dla kota odbywa się zawsze w warunkach weterynaryjnych. Lekarz weterynarii może wszczepić czip (chip) pod skórę zwierzęcia. Implantacja podskórna odbywa się z użyciem prostego przyrządu, który pozwala na sprawne wprowadzenie mikroczipa z transmiterem.

Sam zabieg polega na: wkłuciu urządzenia z czipem, wyciśnięciu tłoczka (podobnie jak w strzykawce), wprowadzeniu czipa pod skórę kociaka. Cała procedura zajmuje dosłownie kilkanaście sekund i ma podobny charakter jak szczepienie. To oznacza, że kot praktycznie nie odczuje tego, że pod jego skórą znajduje się mikroczip.

Jeśli kot mocno opiera się przed czipowaniem, możesz zachęcić go do współpracy, podając przysmaki np. suszone mięsko lub musik. To dobry sposób, aby chwilowo odwrócić uwagę mruczka od aktualnej sytuacji i wykonać zabieg zaimplementowania czipu pod skórą.

Kiedy można swobodnie zaczipować kota?

Wszczepienie mikroczipu może odbyć się nie wcześniej niż po ukończeniu 6.tygodnia życia małego kota. To bezpieczne pod względem medycznym urządzenie elektroniczne, które najczęściej jest już obecne pod skórą kociaka np. wydawanego z rzetelnej hodowli. 

Już wtedy, kiedy myślimy o wyprawce dla kota, powinniśmy też wziąć pod uwagę możliwość zaczipowania zwierzęcia. Takie działania w praktyce przynoszą liczne korzyści. Chipowanie kotów warto realizować najwcześniej jak to możliwe Dzięki temu mruczek już od początku swojego życia zostanie umieszczony w specjalnej bazie identyfikacyjnej.

Rejestracja czipa u kota – niezbędne do identyfikacji mruczka

Numer czipa podskórnego u kota ma sens tylko wtedy, kiedy zdecydujemy się zarejestrować zwierzaka np. w międzynarodowej organizacji EPN (European Pet Network) lub w Polskim Towarzystwie Rejestracji i Identyfikacji Zwierząt.

Musisz wiedzieć, że po przeprowadzeniu bezbolesnego zabiegu u czworonoga np. przez weterynarza, możesz wprowadzić numer identyfikacyjny mruczka do bazy danych – najlpepiej od razu po zaczipowaniu. 

Choć w Polsce nie ma jednolitego systemu rejestracji zwierząt z czipem, to jednak możesz korzystać z rejestrów w międzynarodowych bazach takich, jak:

  • Międzynarodowa Baza Danych Safe Animal,
  • Centralna Baza Danych Zwierząt Oznakowanych Elektronicznie CBDZOE.

Opcjonalnie możesz umieścić numer w kilku bazach wraz ze swoimi danymi. Dzięki temu zawsze zwiększasz szansę na znalezienie pupila, kiedy ten zdecyduje się na nagłą ucieczkę z domu.

Czipowanie i lokalizatory GPS dla kotów – dlaczego warto?

Jest mnóstwo powodów, dla których warto zaczipować kota. Nawet jeśli mruczek nie wychodzi zbyt często na zewnątrz, zawsze warto zainwestować w takie zabezpieczenie i zarejestrować numer mikroprocesora w internetowej bazie.

Kilka czynników, dla których warto zdecydować się na czipowanie kotów to:

  • większa szansa na znalezienie zaginionego kota,
  • brak rekcji ubocznych w organizmie po wszczepieniu układu pod skórę zwierzęcia,
  • niezauważalne urządzenie, które może pracować stale przez kilkadziesiąt lat,
  • możliwość zaczipowania praktycznie każdego kota,
  • niewielkie koszty,
  • mniejsze ryzyko kradzieży zwierzęcia np. w przypadku kotów rasowych.

Warto też dodać, że czipowanie kota pozwala na uzyskanie kociego raportu, a ten jest niezbędny, kiedy zamierzamy zabierać kociaka na zagraniczne wakacje.

Oczywiście mikroczipy nie mają nic wspólnego z lokalizatorami GPS, które także warto wykorzystać. Te czujniki są montowane np. w obrożach. Dzięki temu możesz swobodnie sprawdzać lokalizację swojego pupila w aplikacji mobilnej. To przydatne w przypadku kotów wychodzących samodzielnie na zewnąrz – tego oczywiście nie polecamy nikomu, jeśli nie masz osiatkowanego ogrodu lub balkonu.

Przeczytaj także: Transport kota – jak wygląda podróż z kotem?

Czy założenie czipa u kota jest bolesne?

Raczej nie. Cała procedura przebiega podobnie, jak w przypadku szczepienia kota, a zatem trwa zaledwie kilka sekund. Jeśli zrobi to wprawiony lekarz weterynarii, nasz kot prawdopodobnie nawet nie poczuje, jak mikroukład elektroniczny znajdzie się pod jego skórą.

Ile kosztuje zaczipowanie kota?

W gabinetach weterynaryjnych zaczipowanie kota to wydatek sięgający do ok. 100 złotych. To pojedynczy wydatek, który warto ponieść zarówno w przypadku adopcji, jak i kupna kota z hodowli. Mikroczip sam w sobie jest dość tani, podobnie jak procedura jego wszczepienia.
Dodatkowe koszty pojawią się wtedy, kiedy zamierzasz zarejestrować jego numer w prywatnej bazie dla zwierząt. Wtedy licz się z cyklicznymi opłatami, ale także nie większymi niż kilkadziesiąt złotych w skali miesiąca.

Czy rejestracja czipa dla kota jest obowiązkowa?

Oczywiście, że nie, podobnie jak samo zaczipowanie mruczka. Takie działania są jednak niezbędne, kiedy zamierzasz podróżować z pupilem po Europie lub świecie. Bez czipu nie otrzymasz paszportu dla kota, a ten jest potrzebny np. do przelotów samolotem za granicę. 

Zobacz także

Wspólnie Pomożemy Kotom

Produkty powiązane z artykułem: Hej, kociarze! 🐾 Dziś mamy dla Was niesamowitą nowinę! Już od 5 czerwca 2023 roku, będzie można u nas znaleźć wiele wspaniałych produktów dla kociarzy i kotów. Ten dzień to nie tylko początek naszej zabawy z własnym sklepem internetowym, ale przede wszystkim możliwość pomocy wszystkim kotom, które tej pomocy po prostu […]

Czytaj artykuł
Jakich dźwięków nie lubią koty?

Głośne dźwięki lub takie o wysokiej częstotliwości mogą powodować u naszych domowych przyjaciół mocny dyskomfort. Kiedy opiekujemy się czworonogim pupilem, powinniśmy wiedzieć, jakich dźwięków nie lubią koty. To przydatna wiedza, która pomoże nam uchronić mruczka przed nadmiernym stresem i mocną dezorientacją wynikającą z oddziaływania hałasu na zwierzaka. A zatem jakie odgłosy mogą działać na naszego […]

Czytaj artykuł
Suchy nos u kota – o czym może świadczyć?

W praktyce koci nos nie powinien być ani suchy, ani nadmiernie mokry. Początkujący kociarze nie zawsze zdają sobie z tego sprawę, a wśród kocich opiekunów często pojawiają się głosy, że zdrowy nosek u mruczka to taki, który jest zawsze wilgotny! Niestety nie ma to nic wspólnego z prawdą. Nos zdrowego kota powinien być delikatnie chłodny […]

Czytaj artykuł
Sklep internetowy DlaKociarzy.pl
Znajdziesz u nas wyselekcjonowane produkty dla kociarzy i kotów. To nie jest zwykły sklep. To sklep założony przez kociarzy dla kociarzy.
DANE SKLEPU
Sklep DlaKociarzy.pl
ul. Kamykowa 50
03-289 Warszawa

RIKONA SP. Z O.O.
NIP: 5252868114
REG: 389326473

© 2023 by DlaKociarzy.pl Wszelkie prawa zastrzeżone

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram