Wszyscy kociarze chcemy jak najlepiej dla naszych domowych futrzaków. Niestety w tej nieograniczonej miłości i dobroci nie możemy zapominać o najważniejszym… zdrowiu pupila! Pohamujmy się zatem (nawet jeśli mruczek robi maślane oczka) i nie pozwalajmy mu zjadać resztek z obiadu lub jedzenia, które kompletnie nie jest mu potrzebne. Dlaczego?
Na pewno już wiesz, że podstawą zbilansowanego żywienia mruczka jest dobra karma mokra. To podstawowy produkt żywnościowy, który powinien znaleźć się w zdrowej i zbilansowanej diecie kociaka. Opcjonalnie możemy uzupełnić dietę karmą suchą, ale taką dobrej jakości… i ewentualnie smakołykami, ale tutaj też zalecamy rozwagę. Możesz zajrzeć do naszego sklepu. Mamy w ofercie sprawdzone kocie przysmaki o dobrym i naturalnym składzie.
Czy wiesz już, czego nie powinny jeść koty i dlaczego to takie ważne?
Domowe koty to 100% mięsożercy i nigdy nie powinniśmy próbować tego zmienić. Wysokiej jakości koci pokarm także składa się głównie z naturalnego mięsa bez dodatku szkodliwych zbóż i innych wypełniaczy, które mogą źle wpływać na układ pokarmowy zwierzęcia. W praktyce każdy kot potrzebuje mięsa i innych składników odżywczych do zdrowego rozwoju.
Jeśli podajemy mruczkowi to, czego zwierzak jeść nie powinien, możemy narazić go na:
- uszkodzenia nerek w skrajnych przypadkach,
- problemy z układem pokarmowym,
- kłopoty z trawieniem,
- wymioty i biegunki,
- nadwagę,
- cukrzycę.
Nie powinniśmy zatem podawać mruczkowi wszystkiego, na co ten będzie miał ochotę. Oczywiście możesz urozmaicać dietę mruczka np. o bezpieczne przysmaki. Niektóre saszetki w formie musiku mogą wspomagać np. skuteczne nawodnienie latem.
Jeśli jeszcze nie zdajesz sobie sprawy, czym nie karmić kota, koniecznie sprawdź nasz poradnik. Wypisaliśmy najważniejsze produkty zakazane dla kota, których kategorycznie nie wolno podawać mruczkowi (chociaż koty chętnie spróbowałyby niektórych produktów).
Czego nie dawać kotu – lista produktów zakazanych
Aby nieco ułatwić kwestię prawidłowego karmienia kotów domowych, przygotowaliśmy listę produktów, które mogą podrażniać przewód pokarmowy, szczególnie jeśli są podawane w dużych ilościach. A zatem zrób wszystko, aby uniknąć problemów trawiennych i innych kłopotów zdrowotnych u swojego ukochanego pupila. Przejrzyj i zapamiętaj poniższą listę, aby zawsze mieć świadomość tego, czego koty nie powinny jeść.
Cukier
To jeden produktów, który może być szkodliwy dla kotów. Nasze mruczki są łase na słodycze, ale tylko dlatego, że są bogate w tłuszcze, które koty po prostu uwielbiają. Niestety zwierzaki nie trawią węglowodanów pochodzenia roślinnego, a zatem cukier naprawdę może im zaszkodzić, dając np. objawy zatrudnia w przypadku spożycia dużej ilości cukru.
Sól
To produkt spożywczy, który osobiście powinniśmy mocno eliminować z diety. Domowe mruczki kompletnie nie powinny mieć dostępu do tego składnika pokarmowego. Sól może prowadzić do uszkodzenia nerek kociaka, a także występowania problemów z wypróżnianiem. A zatem… jeśli kotek prosi o kawałeczek szyneczki… NIE, NIE kociarzu i kociaro! Nawet za najpiękniejsze oczy na świecie nie dajemy kotu ani kawałeczka. 😉
Gluten i drożdże
Wszelkiego rodzaju wypieki i ciasta zawierają gluten, którego koci organizm nie potrafi przetrawić. To samo tyczy się drożdży, które powodują gromadzenie się w układzie pokarmowym gazów. Skutkiem są wzdęcia, a w skrajnych przypadkach nawet skręt żołądka.
Alkohol
Tutaj chyba nie musimy nic wiele wyjaśniać… alkohol jest niekoniecznie dobry nawet dla człowieka, a co dopiero dla kota. To niebezpieczna substancja, przed którą zawsze powinniśmy chronić naszego mruczka. W przypadku przedostania się alkoholu do krwioobiegu kociaka mogłoby dojść do wymiotów, biegunki, a później trudności w oddychaniu, śpiączki czy nawet… najgorszego w przypadku skrajnego zaniedbania. 😉
Czekolada (to też cukier) i kawa
Choć czekolada to także cukier, to jednak zasługuje na osobne “wyróżnienie” w kategorii produktów, których nie należy podawać kotu. Czekolada zawiera w składzie teobrominę i kofeinę, które są toksyczne dla kotów. Kawa podobnie, bo zawiera duże ilości kofeiny, która dla mruczka jest zbędna.
Nabiał pochodzenia zwierzęcego
Wiele osób opiekujących się kotami nie wie, że długofalowe podawanie mruczkowi mleka np. krowiego, może prowadzić do całkowitego rozstroju układu pokarmowego. To najczęściej kończy się wizytą w gabinecie weterynaryjnym i finalnie długotrwałym leczeniem. Wszelkiego rodzaju sery, mleko i jogurty kończą się bólem brzucha, biegunką, wymiotami oraz ciągłymi wzdęciami u kota.
Cytrusy
To prawdziwy odstraszacz na domowe koty, ale może zdarzyć się, że mruczek chce spróbować np. cytrynę. To raczej mało prawdopodobne, ale powoduje pewne ryzyko. Kiedy kot spożyłby w większych ilościach pomarańcze, cytryny albo mandarynki, mogłoby to doprowadzić do biegunki, wymiotów, a nawet problemów z ośrodkowym układem nerwowym.
Psia karma
Choć z wyglądu i składu karma dla psów wydaje się podobna, to jednak nie podajemy jej domowym mruczkom. Nie widzimy też racjonalnego wytłumaczenia, dlaczego mielibyśmy to robić. Przecież na rynku mamy wiele produktów pokarmowych przeznaczonych wyłącznie dla kotów. Wybierzmy więc dobre pożywienie i nie próbujmy eksperymentować. Karma psia nie jest odpowiednio zbilansowana składem do potrzeb żywieniowych kotów, nawet tych większych, a zatem podawanie takiego pokarmu będzie powodować problemy trawienne.
Czego nie mogą jeść koty? Zapamiętaj i zadbaj o mruczka!
Pamiętaj, że to, czego kot nie może jeść, nie jest naszym wymysłem. Wystarczy, że zaznajomimy się z zasadą funkcjonowaniem kociego układu pokarmowego, a wszystko będzie jasne. Żywność dla ludzi może być niebezpieczna dla kota, nawet w niewielkiej ilości. Pamiętajmy o tym, jeśli już postanowiliśmy zaopiekować się mruczkiem i dać mu dach nad głową.
Do miseczki dla kota podajemy przede wszystkim mokrą karmę bezzbożową o specjalnie wyselekcjonowanym składzie, opcjonalnie karmę suchą w awaryjnych sytuacjach oraz od czasu do czasu przysmaki w formie suszonego mięska lub musików.
Kiedy przypadkiem kot zje coś, czego kompletnie nie powinien, koniecznie uważnie obserwuj pupila. Gdy zauważysz np. drgawki, objawy zatrucia lub inne problemy zdrowotne – zacznij działać i zgłoś się do lekarza weterynarii. Zdarza się, że szybka reakcja może być kluczowa, aby nie doprowadzić np. do niewydolności nerek.
Jak uchronić mruczka przed spożywaniem produktów, które są dla niego groźne?
W tym przypadku to MY (kociarze i kociary) jesteśmy odpowiedzialni za to, co je nasz domowy mruczek. Kiedy dokładnie wiemy, jakie produkty są niebezpieczne dla małych i dorosłych kotów, możemy wprowadzić w domu pewne zasady, dzięki którym kociak nie naje się np. mleka z laktozą, której koci organizm nie jest w stanie przetrawić.
A zatem jak ochronić kota i powstrzymać go przed jedzeniem tego, czego nie powinien? Skorzystaj z kilku naszych wskazówek:
- Nigdy nie zostawiaj otwartych opakowań z jedzeniem na wierzchu. Kot od razu je wyczuje, szczególnie jeśli jest to jogurt, mleczko lub inny produkt, który wygląda i pachnie smakowicie, a mimo to nie jest przeznaczony dla mruczka.
- Staraj się jeść wtedy, kiedy akurat kot nie jest Tobą zainteresowany. Jeśli zrobisz sobie kanapkę z szynką i mruczek to zauważy – masz 100% gwarancji, że kolację będziesz jeść w jego towarzystwie. Musisz też uważać, bo wystarczy sekunda, żeby kociak ukradł Ci szynkę z talerza.
- Zachęcaj kota do jedzenia jego przysmaków. Kiedy zamówisz smakowite, pachnące i naturalne sticksy, suszone mięsko albo musiki, wtedy Twój mruczek prawdopodobnie zapomni o innych przysmakach, których po prostu nie powinien spożywać.
Starajmy się też uświadamiać innych domowników oraz gości w domu, że koty nie mogą jeść niczego, poza swoją mokrą i suchą karmą oraz specjalnymi przysmakami. Kiedy zastosujesz się do tych wskazówek, możesz realnie ochronić swojego mruczka przed jedzeniem zakazanych produktów, a tym samym przed problemami zdrowotnymi.
Czy resztki z obiadu mogą zaszkodzić Twojemu kotu? No jasne, że tak… w końcu domowe jedzenie solimy, pieprzymy i przyprawiamy, a to składniki pokarmowe, które są totalnie zbędne naszym mruczkom. Pod żadnym pozorem nie dajemy więc kotu gotowanego kurczaczka z rosołu czy żeberek przygotowanych w sosie barbecue.
Czy awokado jest groźne dla kota? Nie, ale pod warunkiem, że mruczek spożywa tylko miąższ. Skórka, liście i ewentualnie nasiona mogą zawierać persynę, która jest trującym składnikiem dla kotów.
Czy orzechy makadamia są groźne dla kota? Tak i to bardzo! To rodzaj orzechów, który jest najbardziej toksyczny dla domowych mruczków. Dodatkowo inne orzechy także nie są wskazane w diecie kociaka ze względu na wysoką zawartość tłuszczu, który powoduje zabrudzenia trawienia, a w skrajnych przypadkach prowadzi do zapalenia kociej trzustki.
Czy szczypiorek może zaszkodzić mruczkowi? Szczypiorek podobnie jak cebula, por i szalotka jest szkodliwy dla domowego kota. Mogą powodować problemy żołądkowo-jelitowe i niedobory czerwonych krwinek w organizmie. Kot jest mięsożercą, a więc po co mielibyśmy podawać mu jakiekolwiek warzywka – lepiej postawić na surowe mięso dobrej jakości.
Jak winogrona i rodzynki mogą wpływać na koci brzuszek? To produkty żywnościowe, które są szczególnie groźne dla domowych kotów. W skrajnych przypadkach mogą powodować niewydolność nerek.