Czego uczą nas koty? Dowiedz się więcej! | DlaKociarzy.pl
dlakociarzy_logo_mobileDlaKociarzy.pl
Moje konto
0.00

Czego uczą nas koty?

Autor
DlaKociarzy.pl
Sklep internetowy z produktami dla kociarzy i kotów. U nas znajdziesz wszystko co najlepsze dla prawdziwego kociarza i jego kota.

Kiedy koty pojawiają się w naszym życiu, codzienność zmienia się o 180 stopni. Wbrew pozorom obecność mruczka w naszym domu może wpływać nie tylko na samopoczucie wszystkich domowników, ale także nasze zachowanie wobec innych ludzi i zwierząt. 

A zatem czego możemy nauczyć się od kota? Jest wiele sytuacji, w których powinniśmy wzorować się na zachowaniu i ideologii naszych domowych mruczków. Jeśli na co dzień opiekujesz się kotem, prawdopodobnie wiesz, że ten zwierzak jest w stanie naprawdę dużo Cię nauczyć. Pamiętaj, że koty doskonale o tym wiedzą, że mogą być autorytetem dla domowników.

Przygotowaliśmy kilka przydatnych informacji, aby pomóc Ci zrozumieć, jak działa kocia filozofia i kiedy możemy się nauczyć wielu pożytecznych rzeczy od naszych czworonogich przyjaciół.

Jak patrzeć na świat przez koci pryzmat?

Koty potrafią spoglądać na świat zupełnie inaczej niż my. To oczywiście nie oznacza, że żyją w świecie bez zmartwień i trosk. Jako kociarze możemy naprawdę wiele nauczyć się od kota. To wyjątkowo inteligentne stworzenia, które swoimi instynktami oraz codziennym zachowaniem mogą być dla nas prawdziwą inspiracją.

Mamy dla Ciebie listę kilku ciekawych inspiracji, dzięki którym dowiesz się, kiedy Twój mruczek może być dla Ciebie wzorem do naśladowania. Choć koty domowe wymagają naszej stałej opieki, to jednak są na tyle dobrze rozwiniętymi stworzeniami, że w kwestiach psychologicznych możemy im naprawdę pozazdrościć.

1. Egoistyczne, ale zdrowe podejście do świata

Wiele osób niezaznajomionych z kocim charakterem może twierdzić, że to wyjątkowo egoistyczne stworzenia. Cóż… po części tak, ale głównie w pozytywnym znaczeniu tego słowa. Wbrew pozorom nasze mruczki widzą o wiele więcej niż czubek własnego nosa.

Wyobrażasz sobie, że możesz czasami skupić się wyłącznie na swoich potrzebach? No właśnie… Zainspiruj się swoim mruczastym przyjacielem i spróbuj poprawić swoje samopoczucie. Jeśli zaczniesz interesować się wyłącznie swoim zdrowiem psychicznym i będziesz realizować zamierzone cele (oczywiście bez kompletnego egoizmu), wtedy zachowasz się niczym kot. Koty doskonale wiedzą, że planowanie czegokolwiek pod czyjeś potrzeby nie ma sensu… dlatego zawsze stawiaj na pierwszym miejscu swoje dobro, a dopiero później innych.

2. Pełna niezależność

To dobra cecha, której warto się nauczyć. Nasze koty świetnie radzą sobie w 100% samodzielnie w naturze. Udomowieni pupile oczywiście funkcjonują z naszą pomocą i wsparciem, ale mimo to są zwierzętami, które cenią sobie niezależność.

Oczywiście, mruczek chętnie skorzysta z miseczki pełnej mokrej karmy i smaczków, ale w praktyce poradziłby sobie samodzielnie, szczególnie w naturze.

A zatem… bierzmy odpowiedzialność za sobie i swoją niezależność. Tego właśnie uczą nas koty, abyśmy żyli niezależnie, korzystali z pomocy innych i dbali o swoje dobre samopoczucie.

3. Nieskazitelna pewność siebie

Człowiek często nie robi czegoś z powodu strachu… koty działają podobnie, co po prostu widać w nietypowych dla nich sytuacjach. Przykładowo: jeśli kot nie ma ochoty na pieszczoty lub branie na ręce, prawdopodobnie nie pozwoli na to nikomu. Powinniśmy zachowywać się podobnie (oczywiście nie zakładamy, że ktoś będzie chciał nas pogłaskać :P).

Koty oczekują szacunku i są bardzo pewne siebie. To właśnie w tej kwestii powinniśmy inspirować się mruczkami. Dbajmy o swoją przestrzeń osobistą, znajmy swoją wartość i róbmy wszystko, aby nikt nie był w stanie jej naruszyć.

4. Wytrwałość godna naśladowania

Nawet zwykła zabawa z kotem pokazuje nam często, jak bardzo mruczek jest wytrwały w dążeniu do celu. To może być dla nas doskonała inspiracja. Możemy zachowywać się na co dzień niczym kot – dążymy do celu, wytrwale. W ten sposób zaczniemy osiągać sukcesy zawodowe i osobiste. A zatem… szukaj motywacji dla siebie w zachowaniu domowego kota – być może zmienisz swoje życie o 180 stopni!

5. Dbanie o wygląd

Domowe koty są często uznawane za najczystsze zwierzątka domowe. Nic w tym dziwnego – w końcu niektóre osobniki spędzają wiele godzin na wylizywaniu swojego futerka. To tzw. potrzeba zdrowego egoizmu, która nakazuje mruczkowi dbać o swoje potrzeby egzystencjonalne.

Możemy zainspirować się takim zachowaniem i zacząć lepiej o siebie dbać. Raczej nie zaczniemy wylizywać się zamiast kąpieli, ale możemy zadbać o estetyczny ubiór i zachowanie. Majestatyczna postawa kota to świetny przykład do naśladowania.

6. Cierpliwość i jeszcze raz cierpliwość

Choć tutaj wiele zależy od charakteru kota, to jednak cierpliwość jest jedną z kocich cnot. Łatwo to zauważyć wtedy, kiedy w domu pojawia się małe dziecko. Wtedy mruczek jest narażony na ciągnięcie za futro i wiele innych, raczej nieprzyjemnych sytuacji. Wtedy zaobserwujesz, że mimo wszystko zwierzak nie reaguje agresywnie i z dumą znosi wszystkie przeciwności losu – oczywiście wtedy, kiedy kompletnie nie ma gdzie uciec przed “dziecięcym agresorem”.

A może felinoterapia? O co tu chodzi?

Przebywanie w otoczeniu kota najczęściej wiąże się z wieloma pozytywnymi emocjami. Osoby z problemami natury psychicznej lub zmagające się z depresją lub chroniczne zmęczenie powinni wypróbować felinoterapii lub po prostu przygarnąć mruczka do swojego domu.

To dziedzina związana czynnościami terapeutycznymi i rehabilitacyjnymi, gdzie wykorzystuje się udział zwierząt – w tym przypadku kotów. Cykliczne spotkania z mruczkiem mogą działać kojąco na psychikę człowieka, a dodatkowo zmniejszać uczucie bólu w przypadku dolegliwości reumatycznych.

Kot i domownicy – czy warto inspirować się zachowaniem mruczka?

Jest wiele powodów, dla których warto koegzystować z domowym kotem najbliżej, jak tylko się da. To wyjątkowo mądre i elastyczne zwierzęta. Mogą nauczyć nas naprawdę wiele, a tym samym poprawić jakość naszego życia.

Kluczowe czynniki, dla których warto inspirować się zachowaniem kota i próbować zmienić swoje zachowanie na podstawie obserwacji zwierzęcia to:

  • realna poprawa satysfakcji ze swojego życia,
  • lepsze relacje międzyludzkie,
  • mniej stresu na co dzień,
  • lepsze samopoczucie.

Kiedy zaczniemy żyć w pewnych kwestiach jak kot, prawdopodobnie podniesiemy poziom swojej pewności siebie, a dodatkowo zaczniemy dostrzegać istotne aspekty życia, które do tej pory nie miały dla nas większego znaczenia.

Podsumowując: zachęcamy do obcowania z kotami, obserwowania ich wyciągania wniosków. To dobry sposób na zmianę swojego podejścia do życia, zachowania na co dzień, a także naprawy relacji międzyludzkich.

Zobacz także

Wspólnie Pomożemy Kotom

Hej, kociarze! 🐾 Dziś mamy dla Was niesamowitą nowinę! Już od 5 czerwca 2023 roku, będzie można u nas znaleźć wiele wspaniałych produktów dla kociarzy i kotów. Ten dzień to nie tylko początek naszej zabawy z własnym sklepem internetowym, ale przede wszystkim możliwość pomocy wszystkim kotom, które tej pomocy po prostu potrzebują 🥰. Nasza miłość […]

Czytaj artykuł
Wiosenne alergie u kotów – co robić z kotem alergikiem?

Koty domowe, choć doskonale przystosowały się do warunków życia z człowiekiem, to jednak zdarza się, że w okresach pylenia roślin występują u nich różnego rodzaju alergie skórne, pokarmowe czy nawet zapalenie spojówki. Kiedy zaobserwujemy alergię pokarmową u kota, powinniśmy działać natychmiastowo. Podobnie zachowamy się, kiedy u mruczka pojawi się zaczerwienienie i wydzielina z oka, która […]

Czytaj artykuł
Czy kot zawsze spada na cztery łapy?

Umiejętności skoczne domowych mruczków nigdy nie powinny podlegać pod naszą wątpliwość. Dzikie instynkty, choć nieco uśpione, to jednak dają się we znaki szczególnie podczas szaleńczej zabawy lub np. kiedy w naszym domu niespodziewanie pojawi się mysz albo mucha. Czy nie jest tak, że w takiej sytuacji w naszych pupilach budzi się prawdziwy łowca, który skacze […]

Czytaj artykuł
Sklep internetowy DlaKociarzy.pl
Znajdziesz u nas wyselekcjonowane produkty dla kociarzy i kotów. To nie jest zwykły sklep. To sklep założony przez kociarzy dla kociarzy.
DANE FIRMY
RIKONA sp. z o.o.
ul. Adama Mickiewicza 37/58
01-625 Warszawa
NIP: 5252868114
REG: 389326473
KRS: 0000908789

© 2023 by DlaKociarzy.pl Wszelkie prawa zastrzeżone

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram