dlakociarzy_logo_mobileDlaKociarzy.pl
Moje konto
0.00

Co oznacza mruczenie kota?

Autor
DlaKociarzy.pl
Sklep internetowy z produktami dla kociarzy i kotów. U nas znajdziesz wszystko co najlepsze dla prawdziwego kociarza i jego kota.

Mruczenie kota to tak samo naturalne zjawisko, jak miauczenie. To charakterystyczny dźwięk, który wydają nasze mruczki, jeśli są zadowolone i czują się bezpiecznie. Każdy, chociaż przynajmniej raz dziennie ma styczność z takim zachowaniem kota. Mruczeniu najczęściej towarzyszy ocieranie się o opiekuna, wywracanie na grzbiet, a także łapanie pazurkami pobliskich przedmiotów.

A zatem dlaczego koty mruczą i jak działa cały mechanizm mruczenia? Wbrew pozorom poprzez mruczenie koty okazują nie tylko radość, ale także zainteresowanie potencjalną osobą. Inne przyczyny, które powodują, że koty zaczynają mruczeć to np. chęć uśmierzenia bólu, uspokojenia się lub ułatwienia oddychania. Brzmi nieprawdopodobnie? Otóż tak, mięśnie krtani poruszane podczas mruczenia pomaga kotu w nabieraniu większych ilości powietrza.

Każdy kociarz powinien dokładnie wiedzieć, dlaczego nasi futrzaści przyjaciele łączą normalne mruczenie z miauczeniem i w jakich sytuacjach robią to najczęściej. Przygotowaliśmy kilka przydatnych informacji i wskazówek, które pomogą Ci zidentyfikować, z jakiego powodu koty domowe mruczą w obecności swoich opiekunów.

Dlaczego koty mruczą?

Mruczenie kota oznacza, że zwierzak akceptuje daną sytuację oraz osoby, które przebywają w jego otoczeniu. Jeśli zdecydujesz się na głaskanie, a Twój pupil mruczy… to znaczy, że robisz to perfekcyjnie. Wibracje, które są generowane przez koty, mają jednak różnorakie znacznie.

Najczęściej mruczenie oznacza pełnię szczęścia i poczucie bezpieczeństwa. Możesz to zaobserwować nie tylko podczas pieszczot, ale także wtedy, kiedy zamówisz nowe legowisko dla kota. Jeśli posłanie zostanie zaakceptowane przez mruczka, prawdopodobnie ten zacznie mruczeć. Jeśli dodatkowo zaobserwujesz ugniatanie przez kota poduszek lub miękkich elementów legowiska – jesteś prawdziwie szczęśliwym kociarzem. To znaczy, że Twój pupil w 100% Ci ufa, a oznaka ugniatania połączonego z mruczeniem to tego idealne poświadczenie.

Pupile mruczą także z innych powodów. Kilka z nich to:

  • chęć uspokojenia emocji, które są związane z ekscytacją lub stresem,
  • oznaka głodu – kot może mruczeć też wtedy, kiedy jego brzuszek jest pusty i domaga się karmy,
  • zwrócenie uwagi opiekuna – to tożsamy powód, który jest determinantem donośnego miauczenia.

Często zdarza się też, że koty mruczą podczas porodu oraz bezpośrednio po nim. To pewna forma komunikacji kotki ze swoim kocim potomstwem. Wibracje wyczuwalne po zbliżeniu się do ciała kociej mamy uspokajają dzieciaki i zachęcają do ssania mleka matki tuż po porodzie.

Na ten moment powód mruczenia nie jest do końca znany i nawet badacze nie są w stanie wskazać jednoznacznych powodów, dla których koty są w stanie wydawać z siebie tak harmonijne dźwięki. Jako kociarze najlepiej znamy swoich milusińskich, dlatego to właśnie my powinniśmy wiedzieć, dlaczego kot mruczy. 

Choroby kotów a mruczenie

Koty potrafią komunikować niektóre problemy zdrowotne swoim opiekunom nie tylko poprzez zmianę zachowania, ale także nieustanne mruczenie lub miauczenie. W ten sposób mruczki nabierają nieco więcej powietrza, co może wskazywać na problemy ze sprawnym działaniem układu oddechowego. Musisz pamiętać, że choć mruczenie jest powszechnym wyrazem zadowolenia, to jednak koty używają tej umiejętności także w innym celu.

Czym jest mruczenie u kota?

Charakterystyka kociego mruczenia jest dość specyficzna. To dźwięki, a dokładnie wibracje o częstotliwościach w przedziale od 25 do 150 Hz. Dla miłośników kotów mruczenie jest najpiękniejszym dźwiękiem, jaki można usłyszeć: uspokaja, relaksuje i zachęca do leniuchowania wraz ze swoim pupilem. W świecie zwierząt tylko koty wydają takie dźwięki.

Kocie mruczenie powoduje wibracje wewnątrz ciała, które są wyczuwalne na całej powierzchni tułowia, a szczególnie w okolicach szyi. Wieloletnie badania kotów wskazują też, że mruczenie może przybierać różne brzmienia, długości i częstotliwości, a to oznacza, że jest to pewna metoda komunikacji. Niestety nawet doświadczeni kociarze nie są dokładnie ocenić, dlaczego kot mruczy. To zawsze tylko przypuszczenia, które oczywiście mogą być jak najbardziej trafne.

Warto też dodać, że wibracje generowane przez mruczenie pomagają kotom w zrastaniu się kości, odbudowywaniu uszkodzonych ścięgien oraz stawów. Co ciekawe, ciągłe pomrukiwanie może pomagać zwierzętom w leczeniu ran i zmniejszaniu uczucia bólu. To rozsądne wytłumaczenie. Czy nie zauważyliście, że kiedy leżymy wspólnie z kotem, który mruczy, nawet nasz ból głowy staje się podejrzanie mniejszy lub całkowicie znika? No właśnie… Teorii na temat mruczenia u kotów jest mnóstwo i na pewno wiele z nich jest zdecydowanie trafnych.

W jaki sposób wytwarzane są wibrujące kocie dźwięki?

Badania naukowe dowodzą, że koty nie mają żadnego specjalnego narządu, który umożliwia im mruczenie do komunikacji z innymi zwierzętami oraz opiekunami. Najbardziej prawdopodobnym wytłumaczeniem jest informacja, że nasze domowe mruczki wydają takie dźwięki i wibracje poprzez ruchy mięśni krtani. Możesz spotkać się też z głosami, że mruczenie wydawane przez koty jest generowane przez kość gnykową, aczkolwiek nie zostało to naukowo udowodnione.

Co zrobić, kiedy kot nie mruczy?

Nie ma w tym niczego złego. Koty potrafią mruczeć tylko wtedy, kiedy rzeczywiście mają na to ochotę. Jeśli Twój mruczek nie wydaje z siebie takich dźwięków, raczej nie musisz się o niego martwić. Oczywiście pod warunkiem, że nie jest to powiązane z innymi czynnikami, które mogą wskazywać na problemy zdrowotne, niezadowolenie lub nawet kocią depresję.

Zobacz także

Wspólnie Pomożemy Kotom

Hej, kociarze! 🐾 Dziś mamy dla Was niesamowitą nowinę! Już od 5 czerwca 2023 roku, będzie można u nas znaleźć wiele wspaniałych produktów dla kociarzy i kotów. Ten dzień to nie tylko początek naszej zabawy z własnym sklepem internetowym, ale przede wszystkim możliwość pomocy wszystkim kotom, które tej pomocy po prostu potrzebują 🥰. Nasza miłość […]

Czytaj artykuł
Tabletki na kleszcze dla kota – najczęściej zadawane pytania

Profilaktyka przeciwkleszczowa jest jednym z istotnych elementów dbania o kota. Z roku na rok coraz więcej słyszy się o chorobach odkleszczowych, także u zwierząt niewychodzących. Warto pamiętać, że profilaktyka jest zawsze lepsza niż późniejsze leczenie potencjalnych chorób. Kleszcze bowiem mogą być przyczyną groźnych dla zdrowia kotów powikłań. Z tego powodu opiekunowie szukają różnych form ochrony […]

Czytaj artykuł
Koty bengalskie – co to za rasa?

Na świecie są rasy kotów, które przyciągają uwagę praktycznie każdego. Oczywiście nie oznacza to, że mruczki bez rodowodu są mniej atrakcyjne i niepożądane przez kociarzy. Zupełnie nie o to chodzi… Koty bengalskie to rasa z wieloletnią historią, która wyróżnia się nietypowym umaszczeniem oraz przyjaznym usposobieniem. Chcesz dowiedzieć się, skąd w ogóle wzięły się koty bengalskie? […]

Czytaj artykuł
Sklep internetowy DlaKociarzy.pl
Znajdziesz u nas wyselekcjonowane produkty dla kociarzy i kotów. To nie jest zwykły sklep. To sklep założony przez kociarzy dla kociarzy.
DANE FIRMY
RIKONA sp. z o.o.
ul. Adama Mickiewicza 37/58
01-625 Warszawa
NIP: 5252868114
REG: 389326473
KRS: 0000908789

© 2023 by DlaKociarzy.pl Wszelkie prawa zastrzeżone