Koty z natury są czyściochami, aczkolwiek pielęgnacja niektórych części ciała może sprawiać im pewne kłopoty. Takim narządem są kocie uszy, które mogą wymagać interwencji opiekuna, aby utrzymać je w należytej czystości. Dla kota codzienna toaleta to jedna z najważniejszych czynności w ciągu dnia, która jest powtarzalna regularnie, najczęściej o tych samych lub zbliżonych do siebie godzinach.
Czyszczenie brudnych uszu u kota jest konieczne częściej, niż mogłoby się wydawać. Niektóre mruczki nie są w stanie samodzielnie wykonać pielęgnacji uszu, dlatego jako troskliwi opiekunowie jesteśmy zobowiązani do tego, by pomóc swojemu pupilowi. Niemniej jednak większość weterynarzy zaleca, aby nie przesadzać z nadmiernym czyszczeniem kocich uszu, szczególnie jeśli te wyglądają na w 100% zdrowe i raczej czyste.
A zatem, kiedy dodatkowa higiena uszu kota jest konieczna i czym je czyścić? Nasz poradnik dla prawdziwych kociarzy i kociar pomoże Ci zrozumieć, kiedy czyszczenie kocich uszu jest konieczne, a także, na jakie choroby uszu może cierpieć nasz domowy mruczek.
Pielęgnacja i higiena uszu kota – czy to konieczne?
Czyszczenie kocich uszu powinno odbywać się wyłącznie wtedy, kiedy naprawdę jest to konieczne. Rzeczywiście brak odpowiedniej higieny może doprowadzić do tego, że z czasem pojawią się problematyczne choroby uszu kota wynikające właśnie z nadmiernego zabrudzenia kocich uszu.
Jeśli kot jest w 100% zdrowy, nie ma konieczności zbyt częstego czyszczenia kocich uszek. Dlaczego? To powoduje nadprodukcję woskowiny, a ta może właśnie powodować jeszcze większe zanieczyszczenia wewnątrz narządu słuchu naszego domowego pupila.
Wnętrze uszu zawsze warto wyczyścić wtedy, kiedy zaleci to lekarz weterynarii. Jest też kilka symptomów, które mogą wskazywać na nieprawidłowy stan kocich uszu. To przede wszystkim:
- zbyt częste drapanie,
- pojawiające się mini rany w uszach kota i na ich powierzchni z zewnątrz,
- potrząsanie głową przez kota.
To objawy, które mogą wskazywać, że pielęgnacja kocich uszek została zaniedbana i konieczna będzie wizyta w gabinecie weterynaryjnym. Często zdarza się, że uszy wyglądają na czyste, a tak naprawdę w ich wnętrzu rozprzestrzenia się groźna choroba bakteryjna.
Jak i czym czyścić uszy kocie? Praktyczne porady dla opiekunów
Podstawą, jeśli chodzi o dodatkowe czyszczenie brudu i wydzieliny z kocich uszu są profesjonalne preparaty do czyszczenia uszu u zwierząt. Można je dostać w gabinetach weterynaryjnych i sklepach z artykułami dla zwierząt. Sam proces czyszczenia uszu kota krok po kroku jest dość prosty. Taka procedura pielęgnacyjna powinna obejmować kilka kroków.
- Postaraj się trzymać nieruchomo głowę mruczka, aby nie zrobić mu krzywdy w trakcie czyszczenia.
- Wpuść kilka kropel preparatu do wnętrza kociego ucha.
- Poczekaj maksymalnie kilka minut, aż środek zacznie działać i rozpuści zabrudzenia.
- Pozwól kotu samodzielnie wytrzepać swoje uszu.
- W razie potrzeby użyj patyczka higienicznego, ale uważaj, aby nie uszkodzić wewnętrznych struktur ucha.
- Potrzyj ściankami uszu kilka razy o siebie i w razie potrzeby przetrzyj uszy czystą szmatką lub wacikiem.
Na koniec zawsze warto wynagrodzić pupila drobnym smaczkiem lub upominkiem, dzięki czemu ten będzie wiedział, że czyszczenie uszu wiąże się z przyjemnymi skutkami.
To wystarczy, aby pielęgnacja uszu kota była skuteczna i umożliwiła usunięcie wszelkich zalegających zanieczyszczeń. Małżowinę uszną kota trzeba czyścić wyjątkowo ostrożnie, aby nie zrobić zwierzęciu krzywdy. Jeśli jednak nie radzisz sobie z tym zadaniem, możesz zlecić czyszczenie kocich uszu pracownikowi gabinetu weterynaryjnego.
Brudne uszy u kota – jak zadbać o komfort podczas czyszczenia uszu?
Nie każdy kot jest w stanie znieść czynności polegające na pielęgnacji swoich uszu przez opiekuna. Nawet jeśli masz silną więź ze swoim mruczkiem, ten nie zawsze będzie skory do współpracy w tym zakresie. Jeśli zwierzak jest wyjątkowo niespokojny i nie potrafi usiedzieć w miejscu, możesz spróbować zachęcić go ulubionym przysmakiem lub kupić nowe zabawki dla kota. To zawsze dobry sposób, aby chwilowo zwrócić uwagę mruczka na czymś innym i szybko wyczyścić kocie uszy.
Pamiętaj! Jeśli pielęgnacja była dla mruczka dość nieprzyjemna i postanowił oddalić się od domowników w ustronne miejsce – pozwól mu na to. Kiedy mruczek dojdzie do siebie, sam wyjdzie i będzie domagać się zadośćuczynienia w postaci smaczka.
Kocie choroby uszu – jak je rozpoznać?
Diagnostyka chorób uszu u kotów jest dość prosta i najczęściej pierwsze objawy rozprzestrzeniającego się schorzenia może zaobserwować nawet sam opiekun. Kilka symptomów, na które powinniśmy zwracać szczególną uwagę to:
- widoczna, ciemna wydzielina z uszu,
- świąd,
- nieprzyjemny zapach z uszu kota,
- złe samopoczucie, apatia, drażliwość, brak chęci do zabawy,
- zaczerwienienie wnętrza ucha.
W przypadku wykrycia jakiegokolwiek problemu związanego z chorobami kanału słuchowego należy bezzwłocznie udać się do weterynarza – nie tylko celem wykonania zabiegów pielęgnacyjnych, ale także diagnostyki stanu uszu. Pamiętaj, że brak reakcji w tym przypadku może skutkować całkowitą głuchotą zwierzęcia.
Kilka powodów, które determinują pojawiające się zapalenie ucha u kota to: nieleczona infekcja bakteryjna, zakażenie pasożytnicze, ciała obce w kanale słuchowym oraz reakcje alergiczne na pokarm, leki lub suplementy.
Choroby uszu, czyli dlaczego warto wyczyścić kocie uszy?
Dzięki odpowiedniej pielęgnacji narządu słuchu u mruczków domowych można zapobiegać występowaniu licznych chorób bakteryjnych. Te są przyczyną wielu nieprzyjemnych dolegliwości. Jak to możliwe? Otóż zalegająca woskowina może prowadzić do występowania infekcji i stanów zapalnych, a te są wyjątkowo bolesne dla naszych kotów. Co więcej, futrzaści przyjaciele są narażeni na nawracające problemy z uszami, które są trudne do wyleczenia.
Niektóre schorzenia, które mogą dotknąć Twojego kota, jeśli nie zadbasz o regularne czyszczenie uszu to: świerzbowiec uszny lub infekcja bakteryjna. Przewlekłe stany zapalne i infekcje w skrajnych przypadkach mogą uszkodzić narząd słuchu pupila. Aby zapobiegać takim sytuacjom, wystarczy raz na jakiś czas dokładnie wyczyścić uszy swojego czworonożnego przyjaciela. To najlepsza profilaktyka chorób uszu u naszych mruczków.
Jak nie można czyścić kocich uszu? Kategorycznie zabronione jest używanie octu, alkoholu, wody utlenionej oraz oliwy z oliwek do czyszczenia uszu mruczka. Stan tego narządu warto kontrolować raz w miesiącu i realizować pielęgnację przy użyciu profesjonalnych preparatów do czyszczenia kocich uszu. W przeciwnym razie można wyrządzić krzywdę zwierzęciu, podobnie jak w przypadku zbyt częstego czyszczenia, które powoduje zwiększoną produkcję wydzieliny.
Jak wyglądają zdrowe uszy u kota? Jeśli kot nie ma żadnych problemów zdrowotnych związanych z narządem słuchu, jego małżowina uszna powinna mieć kolor bladoróżowy, a wewnątrz ucha nie powinny znajdować się żadne ślady woskowiny lub co najwyżej jej niewielkie ilości. W 100% zdrowy narząd słuchu nie wydziela też żadnych zapachów.
Czyszczenie kocich uszu w gabinecie weterynaryjnym – ile to kosztuje? W gabinetach weterynaryjnych można zlecić czyszczenie kocich uszu w cenie nieprzekraczającej ok. 50 złotych. Ostateczna kwota jest uzależniona od cennika wybranego lekarza weterynarii.
Czym objawia się świerzb u kota? Jeśli u kota rozwija się świerzb, zwierzak zaczyna potrząsać głową, bywa nerwowy, a w jego uszach pojawia się spora ilość brunatno-brązowej wydzieliny.
Ile trwa leczenie chorób uszu u kota? Niestety, ale nie da się jednoznacznie określić tego, ile trwa leczenie kocich uszu w razie pojawiającej się choroby. Czas jest uzależniony od rodzaju schorzenia oraz poziomu jego zaawansowania. Średnio można przyjąć, że standardowe leczenie trwa do kilku tygodni, natomiast w skrajnych przypadkach może trwać miesiącami wraz z nawracającymi objawami choroby.