dlakociarzy_logo_mobileDlaKociarzy.pl
Moje konto
0.00

Aklimatyzacja kota – na czym polega i ile trwa?

Autor
DlaKociarzy.pl
Sklep internetowy z produktami dla kociarzy i kotów. U nas znajdziesz wszystko co najlepsze dla prawdziwego kociarza i jego kota.

Wprowadzenie do domu nowego pupila powinno być dobrze przemyślaną decyzją. To wymaga przede wszystkim przygotowania oraz inwestycji w szereg niezbędnych akcesoriów, takich, jak np. transporter dla kota i podstawowa karma na pierwsze dni aklimatyzacji. Kiedy w domu pojawia się nowy członek rodziny na czterech łapach przyzwyczajenia domowników, mogą zmienić się o 180 stopni.

Nowy kot w domu to dla Ciebie spore wyzwanie i nie wiesz, jak sobie z tym poradzić? Dowiedz się, na czym polega i jak przebiega aklimatyzacja mruczka w nowym otoczeniu. Każdy kot w nowym domu będzie obserwować otoczenie, obwąchiwać oraz sprawdzać, jakie miejsca w nieruchomości są względnie bezpieczne. Sprawdź nasz artykuł poradnikowy i dowiedz się, jak szybki zwierzak pozwoli się pogłaskać, a także, kiedy aklimatyzację kota w nowym domu można uznać za zakończoną.

Jak przygotować się  na przyjęcie kota w domu?

Zanim zdecydujesz się przyjąć nowego członka rodziny, dowiedz się, jak przygotować się na pierwszy dzień kota w nowym miejscu zamieszkania. Kluczowym aspektem jest oswojenie mruczka z nowym otoczeniem. Aby to zrobić, warto nie tylko skompletować kocią wyprawkę dla kota, ale także zaopatrzyć się w takie produkty, jak:

W razie potrzeby możesz też kupić preparaty z kocimiętką, które będą działać na kocurka uspokajająco. Przed przyjęciem kota do nowego domu, koniecznie zasięgnij porad od osób, które wiedzą, jak opiekować się futrzastymi przyjaciółmi. Przeprowadzka dla małego kotka może być stresującym przeżyciem. Jeśli nie chcesz wprowadzać nerwowej atmosfery po przybyciu kota na miejsce: wypuść go z transportera i pozwól na samodzielną eksplorację nowego miejsca. To najlepszy sposób, aby przyzwyczaić kota do nowego domu.

Przyzwyczajenie się do nowego członka rodziny dotyczy także dotychczasowych domowników. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o poprawnym ustaleniem warunków życia kociaka w domu, koniecznie sprawdź nasz poradnik: Jak w praktyce wygląda wychowanie kota?

Kiedy kot powinien zostać odebrany z hodowli?

Zgodnie z zaleceniami hodowców kociak nie może być zabrany od swojej marki przed dwunastym tygodniem życia. To mogłoby mieć negatywny wpływ na późniejszy rozwój psychiczny oraz fizyczny. Czasem lepiej zostawić hodowcy lub właścicielowi kociaka i odebrać go nawet po upływie 3-4 miesięcy. W ciągu pierwszych miesięcy małe kociątka uczą się wszystkiego od matki, a także pobierają mleko, które stanowi dla nich barierę odpornościową (ta zanika z czasem), a mleko przestaje być tolerowane przez organizm kota. Przyjmuje się, że rozsądny czas na wprowadzenie nowego kota do domu to okres od 3 miesięcy w górę po urodzeniu. Wcześniej warto przyzwyczaić futrzaka do swojego zapachu oraz innych członków rodziny – z tego względu wskazana jest, chociażby jedna wizyta osobista u hodowcy.

Pierwsze dni kota w domu – jak to wygląda w praktyce?

Pierwsze dni kocurka w nowym domu wymagają sporo czasu na oswojenie się z nową sytuacją. Zawsze daj kotu czas, choć często zdarza się, że niektóre osobniki praktycznie natychmiast czują się w nowym domu jak u siebie. Wszystko zależy od charakteru kociaka oraz tego, jak został wychowany w pierwszym domu. Odbierając kota od hodowcy, musisz liczyć się z tym, że w ciągu pierwszych kilku dni futrzak może zachowywać się nietypowo. Najczęściej spotykane zachowania kotów to:

 • Wycofanie – zanim domownicy zapoznają się z nowym ulubieńcem domu, powinni poczekać, aż kot będzie mógł samodzielnie wyjść ze swojej kryjówki, np. pod kanapą. Młody i dorosły kot po prostu często potrzebuje czasu na aklimatyzację. Pierwsze kilka dni kota w naszym domu, mogą być stresujące dla obu stron. Nie należy wyciągać pochopnych wniosków. Prawdopodobnie z upływem czasu kociak przekona się do domowników w swoim nowym domu.
 • Brak apetytu – spory stres kota to problem, który towarzyszy większości przeprowadzek. W wyniku nadmiernego stresu kot może przestać jeść, choć najczęściej maksymalnie na dobę lub dwie. Mimo to warto przygotować miskę z wodą oraz pożywieniem, aby umożliwić kocurkowi pożywienie się, np. nocą, kiedy wszyscy śpią, a zwierzak czuje się bezpiecznie.
 • Eksploracja domu w nocy – to standard. Kot w mieszkaniu lub w domu po zmroku czuje się pewniej i rozpoczyna podróżowanie po całej nieruchomości.
 • Biegunka – mocny stres może wywołać u kota biegunkę. Spokojnie! To całkiem normalna reakcja, którą po prostu trzeba obserwować. Jeśli biegunki będą utrzymywać się zbyt długo, należy skontaktować się z weterynarzem.
 • Łupież lub wypadanie sierści – to kolejny objaw nadmiernego stresu oraz braku pewności siebie. Tych objawów jednak nie można bagatelizować – mogą być przyczyną pojawienia się groźnej choroby.

Pamiętaj! Jeśli kot chowa się po kątach i nie pozwala głaskać – nie rób niczego na siłę. Pozwól mruczkowi zaaklimatyzować się samodzielnie w nowym domu. Nachalność ze strony nieznajomych może tylko zniechęcić kociaka do wyjścia.

Aklimatyzacja kota – jak pomóc mruczkowi?

Jest wiele sposobów, które możesz wykorzystać, aby pomóc kotu w aklimatyzacji w nowym domu. Jakie są najskuteczniejsze? Oto kilka polecanych metod:

 1. Daj kotu czas – to uniwersalna wskazówka, która sprawdza się praktycznie zawsze. Koty to w większości przypadków indywidualiści. Potrzebują czasu na aklimatyzację w nowym miejscu.
 2. Wykorzystaj znajomy zapach dla kota – dzięki temu futrzak może poczuć się bezpieczniej lub po prostu chętniej wyjdzie do Ciebie, kiedy będziesz podawać mu rękę. Możesz zabrać jego kocyk z hodowli, użyć tego samego żwirku do kuwety lub wykorzystać ulubioną wędkę z poprzedniego domu.
 3. Przygotuj atrakcyjne kryjówki – wszelkiego rodzaju kartony, szafy, ciasne miejsca za łóżkiem oraz wnęki fotela to miejsca, gdzie kocurek chętnie schowa się w trakcie aklimatyzacji w nowym domu. Lepiej ułatwić zwierzęciu poszukiwanie kryjówki niż narażać go na dodatkowy stres.
 4. Nie zmieniaj diety – koty uwielbiają rutynę. Na początek najlepiej użyć takiej samej karmy jak w hodowli. Po zakończonej aklimatyzacji możesz zmienić nawyki żywieniowe kota, np. kiedy wykazuje brak zainteresowania dotychczas podawaną karmą.

Transport z miejsca na miejsce, nowe zapachy, ludzie oraz nieznane miejsce. To czynniki, które generują ogromny stres u kociaka. Zawsze staraj się pomóc mruczkowi poczuć się bezpiecznie. Na początek możesz też postawić kuwetę w łatwodostępnym miejscu (byle z dala od misek z pożywieniem). Najważniejsze jest to, aby przez pierwsze kilka dni kocurek miał wszystko, co niezbędne na wyciągnięcie łapki.

Drugi kot w domu – jak zadbać o bezpieczeństwo zwierząt?

Chcesz przyjąć drugiego kota pod swój dach? Musisz pamiętać, aby oswajać dwóch osobników stopniowo. Wiele zależy od tego, jak reaguje starszy kot na przybycie nowego kociaka do domu. Socjalizacja w tym przypadku to podstawa. Jednego kota należy umieścić w zamkniętym pomieszczeniu, a nowego osobnika można wypuścić do mieszkania lub domu. Dzięki temu zwierzęta przyzwyczajają się do nowej sytuacji, a także do swojej obecności. Kilka sposobów, które pomogą Ci zapoznać kociaka z kotem, który już mieszka w domu to:

 1. Wykorzystaj ślad zapachowy. Jeszcze zanim przyniesiesz nowego kocurka do domu, zabierz jego kocyk i przynieś starszemu kotu w swoim domu. Dzięki temu obecność mniejszego kolegi nie będzie tak dużym zaskoczeniem.
 2. Odseparuj koty od siebie. Przez pierwsze kilka godzin lub dni warto trzymać koty osobno. To zmniejsza ryzyko bójki oraz przekłada się na efektywniejszą socjalizację.
 3. Poświęć kotom tyle samo uwagi. Zadbaj o to, aby starszy osobnik nie był zazdrosny, a jednocześnie maluch czuł się bezpiecznie w nowym miejscu.
 4. Nie pozostawiaj nowego lokatora bez opieki przez pierwsze dni zapoznawania się ze starszym kocurkiem. W razie bójki musisz zainterweniować.

Podsumowując: aklimatyzacja kota w nowym domu wcale nie musi być stresująca i skomplikowana. Wystarczy, że odpowiednio przygotujesz się na zmianę miejsca zamieszkania kocurka i zapewnisz mu odpowiednią opiekę. To przyśpieszy proces socjalizacji i aklimatyzacji. Pamiętaj, aby po przybyciu do nowego domu położyć transporter na podłodze, otworzyć drzwiczki i dać kotkowi czas na przyzwyczajenie do nowej sytuacji.

Jak długo trwa proces aklimatyzacji mruczka?

Niestety, nie da się jednoznacznie określić tego, jak długo potrwa proces aklimatyzacji kota w nowym domu. Czasem trwa to niecały jeden dzień, a czasem nawet kilka miesięcy. Wiele zależy od charakteru zwierzęcia, sposobu jego wychowania w hodowli oraz zaangażowaniu domowników w proces aklimatyzacji mruczka.

Co przyda się podczas aklimatyzacji kota w nowym domu?

Po przyjęciu kotka do swojego domu warto pomóc mu w procesie aklimatyzacji. W tym celu przydatne są takie przedmioty, jak: kuwetka, legowiska, kocyki, zabawki, miski z wodą i jedzeniem, a także kocimiętka (działa uspokajająco na koty).

Zobacz także

Kleszcze i pchły u kota

Pasożyty takie, jak kleszcze i pchły to standardowe zagrożenie dla kotów, które na co dzień wychodzą na zewnątrz. Szkodniki tego typu mogą przyczepić się do skóry i sierści Twojego pupila nawet na przydomowym ogródku. Pchły i kleszcze żywią się krwią naszych czworonogich przyjaciół. To naprawdę problematyczne szkodniki, które nie tylko powodują dyskomfort u zwierzęcia, ale […]

Czytaj artykuł
Najczęstsze choroby kotów

Każdy kot jest narażony na niespodziewane pojawienie się choroby wirusowej, bakteryjnej lub nawet genetycznej. Niektórych schorzeń po prostu nie da się uniknąć, nawet jeśli mruczek dotychczas był prawdziwym okazem zdrowia. Kocie choroby dotykają zarówno osobników typowo domowych, jak i wychodzących pupili. Oczywiście nie każde zapalenie lub pogorszenie samopoczucia pupila musi świadczyć o śmiertelnej chorobie. Czasem […]

Czytaj artykuł
Sklep internetowy DlaKociarzy.pl
Znajdziesz u nas wyselekcjonowane produkty dla kociarzy i kotów. To nie jest zwykły sklep. To sklep założony przez kociarzy dla kociarzy.
DANE FIRMY
RIKONA sp. z o.o.
ul. Adama Mickiewicza 37/58
01-625 Warszawa
NIP: 5252868114
REG: 389326473
KRS: 0000908789

© 2023 by DlaKociarzy.pl Wszelkie prawa zastrzeżone